Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Šoproň do Vás napere takovou atmosféru, že člověk přivírá oči slastí. Její ulice mají takový genius loci, že si tam připadáte jako v historickém filmu. Pro toto město mám velkou slabost. Starobylé detaily domů, průchody, nádvoří, zákoutí uvnitř dvorků. Jako byste prošli strojem času. Zejména v jejich kostelech. Na každé ulici najdete jeden i dva. Jsou tak starobylé a původní, že nemůžete uvěřit, že jsme v 21. století. Video z roku 2021:

Do Šoproně se dostanete buď vlakem přes Vídeň nebo autem. Normálně si do IDOSu zadáte Sopron a jedete. Nebo se zavrtáte za Bratislavou do rakouských vinařských městeček a projedete jimi do Maďarksa. Leží v kulturní krajině v okolí Neziderského jezera, která je z obou stran rakouské i maďarské zapsána na seznamu UNESCO. Krajinu si oblíbily dva významné uherské rody: Esterházy a Széchenyi. Šoproň je prakticky ze tří stran je obehnaná Rakouskem. Po první světové válce v rámci Trianonské smlouvy měla připadnout Rakousku a být hlavním městem spolkové země Burgenland coby Ödenburg (má 60+ tisíc obyvatel, zatímco Eisenstadt jen 14 tisíc obyvatel), ale nedopadlo to, protože Maďaři si v plesbicitu v roce 1921 přehlasovali Šoproň do Maďarska. Tak dostala přízvisko Nejvěrnější město. Ve městě lidé německy celkem umí, protože sem často jezdí Rakušané - na nákupy, k zubaři apod. Nápisy ulic jsou dvoujazyčné. Moc se mi líbí průjezd každou vesničkou tohoto regionu. Kouzelné domečky, předzahrádky plné růží. Lidé často říkají, že Šoproň jim připomíná Český Krumlov. Já mám Šoproň o 100 km blíž.

Barokní perla Šoproň

Šoproň je jedním z hlavních měst maďarské župy Györ Moson Sopron. V 17. století celé město vyhořelo a vystavěli je v tehdy novém, okouzlujícím barokním stylu ovšem na římských-gotických základech, které jsou patrné snad u každého přízemí domů - sem tam zbytek lomeného gotického oblouku, sem tam kámen trčící ze zdi. Zachovalo si ráz křivolakých uliček, sem tam jde projít labyrintem průchodů v domech a nalézt zbytky původních hradeb, které sahají až do římských dob. Nejlepší vykopávky najdete za radnicí a v infocentru pod věží. Město bylo osídleno už v římských dobách. Později dostalo statut svobodného královského města. Dokonce tu docházelo ke korunovacím králů. Dominantou je krásná 60 m vysoká požární věž http://www.tuztorony.sopron.hu/index.php/en/, aby už k dalšímu fatálnímu požáru nedošlo. Centrum působí úplně neturisticky a má fantastickou atmosféru. Žádné obchody s cetkami a kavárničkami pro turisty. V těch starých domech se doopravdy bydlí a nebo se v nich bydlelo tradičně tak dlouho, až se z toho stalo muzeum - hornictví, pekařství, lékárenství https://sopronimuzeum.hu/en/. Místní si chodí do sámošky na nákupy, zdraví sousedy. Mnohé domy mají otevřená vrata a jde nahlédnout do tajemných dvorků a nádvoří. Najdete tu skvělou starou synagogu z 13. století. Je zde také, jak žili měšťané, dokonce je tu totální úlet - Storno Collection https://sopronimuzeum.hu/en/2017/08/25/storno-collection/. Ulic v historickém centru je jen pár, v každé je krásný kostel a vedou na hlavní náměstí Fo tér. V infocentru pod věží maji naprosto skvělé lapidárium s římskými vykopávkami až po dobu gotiky a také své vlastní lapidárium má Fabricius Haushttps://sopronimuzeum.hu/en/admission-fees/. Líbí se mi, jak vše má jednotnou správu a patří pod město.

Požární věž není jediná v siluetě města. Nad úroveň domů ční i několik kostelů. Jednomu z nich ze 13. století se říká kozí podle pověsti o pokladu a napraveném hříšníkovi. Jde o jednu z nejkrásnějších gotických staveb celého Maďarska. Došlo zde i ke korunovaci Ferdinanda I. Uprostřed je krásný morový sloup. I z náměstí jde projít ven úzkými pasážemi mezi domy. Překrásný je i Františkánský kostel a kostel sv. Uršuly. Všechny kostely jsou otevřené, jen musíte pořádně zabrat za těžké kliky.

 

Storno ház collection

Zašli jsme si rohového domu rodiny Strono, kde kdysi pobýval i král Matyáš v 15. století a dobýval odtud Vídeň - najdete pamětní desku? Storno kolekce je dobrý úlet. Mohli jsme si volně prohlédnout jedno patro měšťanského domu, kde bydlela tato svérázná umělecky nadaná rodina. Byli původně kominíci, kteří rádi sbírali umělecké předměty z různých historických období a stylizovali svou sbírku do výstavek, jimiž vyzdobili své pokoje jako na zámku. Navíc byli velmi výtvarně nadaní a jedněmi z nejlepších restaurátorů 19. století, dozdobovali si interiér vlastními výrobky, totálními předělávkami různých předmětů a malbou. Tím si vytvořili ulítlý interiér, který jako celek působí kouzelně. Rozhodně to stojí za vidění, je zábavný a milý. http://m.turizmus.sopron.hu/en/info/sights/museums/storno-collection.html

Gyógygödör sklípek na náměstí je zázrak 

Zašli jsme do sklípku na náměstí Gyógygödör Borozó. Tady se dá ochutnat místní víno Modrá Frankovka Soproni Kékfrankos. Nejlepší je růžová. Název vznikl v dobách, kdy ve městě byla napoleonská vojska, a ta za víno platila modrými franky. Koneckonců město se nachází ve vinařské oblasti. Vinná réva se tu pěstuje už od Keltů. Vaří se tu také místní pivo Soproni, které má pro řidiče i mnoho nealkoholických variant. Půllitr jen zasyčel. Dá se tu i poobědvat, což jsme učinili. http://www.gyogygodor.hu/ Až budete někdy oslavovat s děvčaty konec svobody nebo cokoliv jiného, tak sem! Já bych jela hned. Nějak mi ta krajina kolem vyhovuje, ač je placatá. Krásné malé domky, všude samé květiny, místo pro každého. Cítím se tu dobře, vždycky tu ožiju. Víno domů jsme si koupili v dobré vinotéce s legračním názvem ArBORétum https://arboretumbor.hu/. Naproti šikmo přes ulici je žlutý dům a tam si andělíček zakrývá oči, protože nechce vidět, jak lidi vystupují ze sklípku. Je přesně naproti nádhernému modrému domu, který je hornickým muzeem. Pokud máte rádi podzemní labyrinty, určitě si zajděte i sem. 

Ultramoderní čokoládovna a Langoš ház

 V centru restaurací moc není. Našla jsem zajímavou cukrárnu http://www.domotoricukraszda.hu/  a na okraji města, které vypadalo už jako vesnička, parádní langošárnu Lángos ház. Měli kolem oběda pořádně narváno místními i Rakušany. Jejich langoše byly top - kynuté nadýchané, jaké umí jenom v Maďarsku. Sem určitě zajděte. https://www.facebook.com/pg/langos.haz.sopron/about/?. Ve městě také najdete ultramoderní čokoládovnu Harrer, která má i mezinárodní ocenění. https://harrerchocolat.com/HU/cukraszda. Mají pobočku i na starém městě v domě s nepřehlédnutelným nápisem Korona Úzletház:-). Doporučuji se zastavit i u nového hlavního sídla čokoládovny kvůli architektuře budovy.  

Szechényi zámek v Nagycenku a milé vlakové muzeum

Naše cesta ze Šoproně vede do zámku Esterházy ve Fertöd přes vesnici Nagycenk. Zastavujeme tu krátce na prohlídku parku u zámečku slavného uherského rodu Széchenyi. http://www.szechenyiorokseg.hu/index.php Vstup do parku je zdarma. Jde to jeden z nejvýznamnějších rodů, který se zasloužil celkový pokrok Maďarska. Vybudovali největší termální lázně v Budapešti, založili maďarské národní muzeum a národní knihovnu. Přes cestu naproti zámku je velmi milé vlakové muzeum Nagycenki Széchenyi Múzeumvasút https://www2.gysev.hu/muzeumvasut/a-nagycenki-szechenyi-muzeumvasut.  

Skanzen s kouzelnými domky ve Fertőszéplak

Podél cesty směrem k Fertöd jsme míjeli nádhernou řadu bílých vinařských domků. Tento jedinečně zachovalý soubor lidové architektury jsme si nemohli prohlédnout zevnitř. Bylo pondělí a byl zavřený, ale dá se podívat i jen tak z ulice. Tyto krásné bílé domečky nepřehlédněte. Stránky skanzenu Fertőszéplaki Tájházak http://www.fertodikirandulas.hu/fertod/fertoszeplaki_tajhazak.html

Maďarské Versailles - Esterháza ve Fertöd

Další cíl této cesty je zámek Fertöd fešáka Mikuláše Esterházy z Galanty, který zářil v seriálu Marie Terezie. Pomohl tehdy panovnici zajistit podporu uherských stavů ve válce o rakouské dědictví. Za její vlády zastával pozici velvyslance v Sasku a Polsku, později v Rusku a mluví se o jeho velké náklonnosti k ní. Ostatně tu i pobývala. Díky nákladnému dvoru, který si ve své rezidenci vydržoval, získal přezdívku Nádherný. Jako dvorní kapelník tu působil Joseph Haydn.

Zámek mě svou velikostí opravdu ohromí. Je mnohem větší než vypadá z fotek. Krásný pozdně barokní až rokokový. Přezdívá se mu maďarské Versailles. Vstupné http://eszterhaza.hu/sk/informacie-pre-navstevn. Areál zámku má mnoho částí. Nádvoří a hlavní zámek, zezadu je velký park se sochou skladatele Josefa Haydna i samotného Mikuláše. V parku je ještě menší zámek s dětstkým divadlem a růžová zahrada. V ní hrála v altánku Haydnova hudba. K altánku vedou doslova tunely popínavých růží. Fotku představitele šlechtice jsem si půjčila od České televize.

Termály Sá-Ra v Hegykö 

Odpoledne jsme projížděli malým městečkem Hegykö, kde mají skvělé termální lázně. Mají pak snížené vstupné do zavíračky. Na takové malé termály bohatě stačily 3 hodiny. V areálu byly 4 termální bazény, 2 vevnitř, 2 venku, včetné léčebných 38°C, kam nemohly děti do 14 let. Venku byly i dva bazény s normální teplotou. Za ty peníze to bylo naprosto neskutečné. U nás jsme zvyklí za takové věci platit i trojnásobek. Součástí areálu je i kemp a hospoda, langošárna. Čili na dovolené by tu člověku nic nechybělo. http://www.saratermal.hu/furdo.php  

 

Spojit možno s výletem do Eisenstadtu a k Neziderskému jezeru nebo Sárváru

Cestu sem můžete spojit buď s výletem do rakouského Burgenlandu https://www.hanamachalova.cz/clanek-eisenstadt-a-neziderske-jezero/ a nebo se stavit do báječných termálů v Sárváru, kde v pohodě strávíte i celý den https://www.hanamachalova.cz/clanek-madarske-termaly-sarvar-v-unoru-lepsi-nez-u-more/.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska