Eisenstadt a Neziderské jezero

Eisenstadt a Neziderské jezero

Přistali jsme ráno ve Vídni na letišti, měli jsme tam na parkovišti auto a lákalo nás cestou domů stavit se někam na výlet. Volba padla na hlavní město bizarní nudlovité spolkové země Burgenland rozprostírající se podél hranice s Maďarskem, česky Hradsko. To hlavní město se jmenuje Eisenstadt, česky Železno. Je nejmenším rakouským zemským hlavním městem. Má jen 14 tisíc obyvatel. Tak jsme se vybavili na výlet už na letišti ve Sparu tradičním fantastickým masíčkem. Tak říkáme bio žemli Semmel s Schopfbraten - tedy na kmíně pečené libové vepřové pečínce s hořčicí, stojí podle váhy kolem 2,60 EUR. Vím, že si teď asi klepete na čelo, proč o tom píšu. Ale když vstáváte hodně brzo ráno, pak letíte hladoletem, dobrá svačina na cestu z Vídně domů prostě bodne. Žádná cesta do Vídně na letiště nebo hlavní nádraží Hauptbahnhof, se bez masíčka neobejde. Pro nás už takový symbol Vídně. Už se pár z Vás chytlo a poslali jste mi fotky, jak jste z masíčka spokojeni. Až budete ve Vídni, zkuste.  

Eisenstadt od Habsburků po Esterházy

Název má město samozřejme podle těžby železa. V Burgenlandu žijí nejen Rakušané, je tu i komunita Maďarů a snad 7% obyvatelstva tvoří překvapivě Chorvati. V 17. století přešla vláda nad městem od Habsburků k bohatému uherského rodu Esterházy. A právě kvůli tomu fešákovi ze seriálu Marie Terezie Mikuláši Esterházy z Galanty jsem se sem vydala. Zajímal mě jeho zámek, který je největší památkou města. Vstupné 10 EUR https://esterhazy.at/schloss-esterhazy/oeffnungszeiten-schloss-esterhazy (jestli chcete jen omrknout nádvoří, to jde zdarma), doporučuji i bezvadný zámecký obchůdek, který má spoustu merche s Esterházy tématikou včetně vína a jejich marmelád.

Hrobka Josepha Haydna 

Esterházy jsou spojeni také s mecenášstvím hudebního skladatele Josepha Haydna. Má v ulici blízko zámku domek s malým muzeem a zašla jsem se podívat i k mauzoleu, které mu tu postavili právě Esterházyové. Kostelík se zvláštně členěnou střechou se jmenuje Bergkirche, ale říká se mu Haydnkirche. Mrkla jsem také dovnitř hlavního Dómu Sankt Martin.

Původně měla být střediskem Burgenlandu mnohem větší a významnější maďarská Šoproň, která je jen kousek odtud. Ale rozhodnutím plebiscitu zůstala součástí Maďarska a tak se vlastně stal Eisenstadt hlavním městem až v roce 1925. Takže mrknem i do Šoproně. Ale zpět do Rakouska. Severně od města je obrovské Neziderské jezero.

Neziderské jezero a Neusiedl am See

Poblíž jsme se taky jeli podívat na největší jezero v Rakousku Neziderské jezero. Je spolu s Balatonem největším evropským stepním jezerem široko daleko. Je hodně mělké a v podstatě na bažině. Není úplně jednoduché najít skrz rákosí něco jako břeh. Proto se nedá jen tak zajet k jezeru, ale spíš je jednodušší najít marinu s vybudovanými moly. Tak jsme dojeli do městečka Neusiedl am See. Ty jo, fešácké až luxusní domky. námořní atmosféra, jezero plno plachetnic, super atmosféra v námořnickém stylu. Uměle udělaná písečná pláž za celkem lidové celodenní vstupné 5,50 EUR. Palmy v květináčích. Takže na koupačku, kdo má rád loďky a nebo si dát drink u břehu, super. 

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Nebude-li hospodin ostříhati místa, nadarmo bdí strážný Články z cest

Nebude-li hospodin ostříhati místa, nadarmo bdí strážný

Průhonický park je oáza, kde se můžete nadechnout Články z cest

Průhonický park je oáza, kde se můžete nadechnout

Bath nejkrásnější město Anglie s termály UNESCO Články z cest

Bath nejkrásnější město Anglie s termály UNESCO

Co stihnout v Londýně za jeden den Články z cest

Co stihnout v Londýně za jeden den

Výlet do univerzitního Oxfordu Články z cest

Výlet do univerzitního Oxfordu

Milán, Bergamo a luxusní Lago Como z bondovky Články z cest

Milán, Bergamo a luxusní Lago Como z bondovky

Luhačovice na jaře i přes Vánoce Články z cest

Luhačovice na jaře i přes Vánoce

Wadowice a UNESCO Kalwaria Zebrzydowska Články z cest

Wadowice a UNESCO Kalwaria Zebrzydowska