Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska

Koncem října jsme putovali Alsaskou vinnou stezkou a tři největší města Alsaska: Štrasburk, Colmar a Mylhúzy si nechávám na tento článek. O naší cestě alsaským venkovem po vinicích, horách, hradech a městečkách jsem napsala tento článek https://www.hanamachalova.cz/clanek-putovani-alsaskou-vinnou-stezkou/. Colmar je součástí Alsaské vinné stezky, Mylhúzy jsou úplně na jihu přilepené na švýcarské hranice a Štrasburk zase téměř na severu přilepený na hranici s Německem. Cestou jsme v Německu navštívili nedaleké univezitní město Heidelberg https://www.hanamachalova.cz/clanek-heidelberg-nejkrasnejsi-univerzitni-mesto-nemecka/. Na pohyb po městě stačí ujít hodně kilometrů pěšky. Kdybyste potřebovali, jezdí tam tramvaje a tady je na ně web, mají super lístky na 24 hodin pro víc osob. https://www.cts-strasbourg.eu/en/online-store/fares/tickets/.

Štrasburk Strasbourg

Je hlavním městem celého regionu velký východ Grand Est a tedy i Alsaska. Město má 237 tisíc obyvatel a zná jej každý díky sídlu evropských institucí, o kterých se často zmiňují i naše média. Do Štrasburgu jezdí z Prahy Flixbus kolem 890 Kč, dříve sem jezdívaly žluté autobusy a také se sem dá dostat s dvěma přestupy v Německu vlakem taky od 695-890 Kč, přičemž se můžete profrčet parádním ICÉčkem z Frankfurtu až sem. Prodávají České dráhy v e-shopu. Letecky viz Mulhouse. Motoristé sem vyrazí pohodlně po dálnice přes Německo. My jsme se třeba cestou sem stavovali v krásném univerzitním městě Heidelberg https://www.hanamachalova.cz/clanek-heidelberg-nejkrasnejsi-univerzitni-mesto-nemecka/

Petit France

Štrasburk je město se skvělou atmosférou, plné lidí, překypující životem. Je tu spousta turistů a pohoda. Nejvíce lidí míří k malebné čtvrti hrázděných domků Petit France, která kdysi rozhodně nepatřila k výstavním. Je zde systém kanálů, mlýnů, skladů, hrázděných domů, kterým vévodí La Maison des Tanneurs https://maison-des-tanneurs.com/?. Byla ve středověku centrem řemeslníků, koželuhů, mlynářů a rybářů a nyní je jednou z hlavních turistických atrakcí Štrasburku. Petite France tvoří součást světového dědictví UNESCO Grande Île. Pochází ze 16.-17. století. Všechny kanály se spojují do jednoho a překlenuje je krytý most s dvěma obrannými věžemi Ponts Couverts. Můžete do něj dovnitř zdarma. U mlýna je i atraktivní zdymadlo, které si později užijeme při plavbě lodí. Jméno Petite-France ("Malá Francie") má zajímavý původ. Pochází ze špitálu pro vojáky postižené syfilisem, který byl na tomto ostrově postaven na konci patnáctého století, tehdy nazývané německy Franzosenkrankheit („francouzská nemoc“). Poblíž Petite France najdete také hlavní luteránský kostel města svatého Tomáše. V něm působil jako varhaník Albert Schweitzer, lékař, nositel Nobelovy ceny míru.

Plavba lodí k EU institucím

Kdo má málo času a chce vidět evropské instituce na vlastní oči - doporučuji 1:10 hod. okružní plavbu kolem hlavního ostrova/historického centra města s zaplutím právě k evropským institucím. Uvidíte stavby alespoň z řeky/kanálu zvenčí. Je tu masívní budova Evropského parlamentu https://visiting.europarl.europa.eu/cs/visitor-offer/strasbourg/hemicycle-outside-plenary-sessions, dále Rada Evropy a Evropský soud pro lidská práva. Plavba stojí 14,50 EUR a rozhodně si ji kupte online několik dnů předem. Za naší návštěvy byla obrovská fronta přes celé náměstí u katedrály v kamenné pobočce a na hodiny předem vyprodáno. Společnost provozující lodě se jmenuje Batorama. https://www.batorama.com/en/circuits/strasbourg-20-centuries-history. Užijete si krásnou plavbu s dvěma zdymadly, se sluchátky s informacemi v několika světových jazycích. Uvidíte vše od Petit France přes celé centrum až po moderní budovy.

Katedrála Notre Dame, Rohanský palác a další

První stavba, která každého ve Štrasburku láká, je katedrála z růžového pískovce Notre Dame. Jaksi nedošlo na stavbu druhé věže, takže vypadá tak nějak nepřirozeně a vizuálně druhá věž chybí. Je typickou gotickou katedrálou, stavba probíhala v letech 1015 – 1439 a nejvíce se o ni zasloužil Erwin von Steinbach mezi lety 1277 – 1318. Věž měří 142 metrů a byla až do roku 1847 nejvyšší budovou světa. Dnes je na šestým nejvyšším kostelem světa. Do katedrály si vystojíte pořádnou frontu. Buďte trpěliví, obzvláště o víkendech. V letech 1769 až 1789 zde působil jako kapelník český skladatel František Xaver Richter, rodák z Holešova.  https://www.cathedrale-strasbourg.fr/. Další nepřehlédnutelnou budovou je Rohanský palác. Sídlí v něm městské muzeum. https://www.musees.strasbourg.eu/edition-musee-des-arts-decoratifs/-/entity/id/277880?. je bývalým sídlem princů-biskupů a kardinálů rodu Rohanů, starobylého francouzského šlechtického rodu původem z Bretaně. Byl postaven v 30. letech 18. století podle návrhů Roberta de Cotte a je považován za mistrovské dílo francouzské barokní architektury. Hostil řadu francouzských panovníků, jako byli Ludvík XV., Marie Antoinetta, Napoleon a Joséphine a Karel X. Velmi pěkný dům s nádvořím zároveň slouží jako muzeum-skanzen je Musée Alsacienhttps://www.musees.strasbourg.eu/musee-alsacien.

Colmar, Kolmar

Colmar je nejhezčí město Alsaska. Není ani velké ani malé, nejsmírně malebné. Žije zde 70 tisíc obyvatel. Opravdu jako z pohádky. Dá se celé projít pěšky. Je tu nádherně v každou roční dobu, překrásné jsou tu vánoční trhy. Zkrátka takový symbol celého Alsaska a Alsaské vinné stezky. My jsme v Colmaru i bydleli. To doporučuji, protože město večer je také zážitek. Světýlka restauračních zahrádek nad kanály se odráží od hladiny.  Při vjezdu do města si všimněte na kruháči u letiště Sochy Svobody, té, kterou znáte z New Yorku. Její autor, Frédéric Auguste Bartholdi (1834 – 1904), je totiž místním rodákem. Největším muzeem města je Musée Unter Linden https://www.musee-unterlinden.com/en/home/. Najdete ho na začátku centra.

Pokud procházíte městem, nevynechejte La Maison des Têtes na 19 Rue des Têtes. Na renesanční fasádě je více než stovka různých postav obličejů. Dál uvidíte krásný Dominikánský kostel, hlavní katedrálu města svatého Martina na náměstí. https://www.tourisme-colmar.com/en/, v uličkách najdete jeden zajímavější renesanční dům vedle druhého, Koïfhus (Ancienne Douane-stará celnice), Maison AdolphMaison SchongauerSalle du Corps de Garde (strážní dům), Musée Bartholdi (rodný dům sochaře), Maison Pfister, starou tržnici Le Marché Couvert de Colmar s parádní terasou na vodě.  

Petite Venise

Malé Benátky jsou oblíbenou čtvrtí kanálů táhnoucích se přímo mezi nádhernými domky v alsaském stylu. Jsou protkány nízkými mostky. Doporučuji romantickou plavbu za 7 EUR kanály na malých loďkách. Musíte se hodně sklonit, abyste se nepraštili do hlavy. Jinde máte vše na dosah z loďky. Na schodech kdysi pradleny praly prádlo, po kanálech se dovážela zelenina a zboží do tržnice, je tu spousta restaurací a na konci také domky rybářů. Tady je více informací, začíná se pod Pont st. Pierre https://www.barques-colmar.fr/

Mulhouse, Mylhúzy

Nejjižnějším městem jsou Mylhůzy, Mulhouse. Mají 111 000 obyvatel. Jsou spojeny přímým vlakovým spojením s euroletištěm Basel-Mulhouse-Freistadt (letiště leží na francouzském území) a se švýcarským městem Basilej vzdáleným jen 30 km. Můžete si sem zaletět z Prahy s www.easyjet.com už od 564 Kč. My jsme sem jely s babi a malou autobusem na výlet s Regiojetem v akci za 399 Kč. Spoj se nám hodil, protože tam se jelo v pátek v noci, zpět v neděli v noci. V sobotu jsme byli v Basileji, v noci a v neděli v Mulhouse a na odjezd jsme zase přejely vlakem do Basileje. Hodně tím, že nespíte ve Švýcarsku, ušetříte. https://www.hanamachalova.cz/clanek-do-svycarske-basileje-za-bazilisky/. Informace o vlacích najdete u Francouzů na www.sncf.com. Přespaly jsme za pouhých 30 EUR v obyčejné avšak renovované F1 Mulhouse Centre Quest https://all.accor.com/ssr/app/accor/rates/2365/index.en.shtml?. Na jednu noc stačí.

Radnice a centrum

Mylhúry mají krásnou renesanční radnici z roku 1553, kostel sv. Štěpána s vitrážemi ze 14. století a věží vysokou 94 metrů, pozůstatky středověkých hradeb s baštami a s věží Bollwerk. Tramvají jedeme městem kolem Věže Evropy (la Tour de l'Europe) vysoké 106 m. Na jejím vrcholku je otočná restaurace. Stránky dopravního podniku a lístků na tramvaj https://www.solea.info/titres-tarifs/abonnement-tickets/tickets. My jsme si koupili v automatu výhodné Duo jízdenky. Jízdu tramvají jsme potřebovali na ubytování a potom z muzea na nádraží.

Největší vlakové muzeum Evropy

Cité du Train je největší vlakové muzeum Evropy. Věřte, že bude bavit i velmi malé děti a ty, kterým železnice nic neříká. Jsou tu všechny vlaky od těch parních (můžete chodit pod podvozkem!, procházet soupravy, dívat se na průřez parní lokomotivy) až po nejmodernější TGV, které trhly světový rekord. O beztravnost kolejí se tu starají místní kozlíci. Za 14 EUR plno zábavy https://en.citedutrain.com/, Co jsme už časově nestihli, je velké automobilové muzeum, které patří k nejslavnějším na světě https://www.musee-automobile.fr/

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Písek s nejstarším kamenným mostem Články z cest

Písek s nejstarším kamenným mostem

Pražský Vyšehrad - jeho pověsti a výročí Články z cest

Pražský Vyšehrad - jeho pověsti a výročí