Pražský Vyšehrad - jeho pověsti a výročí

Pražský Vyšehrad - jeho pověsti a výročí

Až budete v Praze, zamiřte i na památný Vyšehrad. Původně tu byl hrad nad řekou Vltavou. Ten tu už nestojí, jen zbytky zříceniny na skále v místě, kde je Libušina lázeň. Na Vyšehradě najdete staré purkrabství, barokní pevnost, vyšehradskou kapitulu, Jedličkův ústav, výsostnou, všude zdaleka viditelnou neogotickou dvouvěžní baziliku svatého Petra a Pavla, tzv. národní Vyšehradský hřbitov s hrobem známých osobností Slavínem, románskou rotundu svatého Martina a mnoho soch a drobných staveb v rozsáhlém parku. Lze se tudy projít i s průvodcem, prohlídky začínají u infocentra Špička. Tady jsou okruhy, které můžete absolvovat https://www.praha-vysehrad.cz/cs/program/prohlidkove-okruhy. Průvodce ukáže místa, kde býval královský hrad, skryté vyšehradské památky jako kostel Stětí sv. Jana Křtitele (najdete ho za mariánskou kapličkou P. Marie Šancovské, nedá se s k němu dostat, branka je zavřená), fragmenty baziliky sv. Vavřince, či podzemní chodby Podolské a Martinské kasematy. Prožila jsem tu krásně barevný západ slunce - podívejte. Spolupracoval i měsíc. 

Na Vyšehrad se dostanete červeným metrem C na stejnojmennou zastávku nebo vystoupáte po schodech nahoru z několika stran. Na procházce jsem strávila 3 hodiny, kdy jsem stihla projít celé návrší, kochala se výhledy na mnoho stran, prohlédnout si zevnitř baziliku a letmo projít Vyšehradský hřbitov. Východ z metra Vyšehrad je u bývalého hotelu Forum, dnes Corinthia. 

Vyšehrad se stal součástí Prahy až za Karla IV., který jej připojil k Novému Městu pražskému. V 60. letech byl vyhlášen Národní kulturní památkou. Je spolu s Prahou zapsán na seznam UNESCO.

Vyšehrad a Staré pověsti české

Každé školní dítě zná Staré pověsti české Aloise Jiráska. Dle nich hrad založil kníže Krok. Po něm se vlády ujala jeho dcera Libuše. O vládu ženy však lidé nestáli a vyhledali jí muže - Přemysla Oráče, který právě zde usedl na trůn. Také tu měl skočit ze skály kůň Šemík s rytířem Horymírem do Vltavy, což bylo jeho poslední přání. On přežil a kůň později na následky skoku zemřel. Do pověstí se můžete zaposlouchat tady - byly natočeny přímo na Vyšehradě:  

O Čechovi https://www.facebook.com/prahavysehrad/videos/292490355103210 

O Krokovi a jeho dcerách https://www.facebook.com/prahavysehrad/videos/2876265115788736/ 

O Přemyslovi https://www.facebook.com/prahavysehrad/videos/1586119031552851/

O Křesomyslu a Horymírovi https://www.facebook.com/prahavysehrad/videos/601326020811248/  tuto čte na nejlepším místě - podívejte, kde sedí, v místě, kde se vše mělo odehrát, pomník Šemíka najdeme v Neumětelích.

Vyšehrad a první český král Vratislav II. - 930 let výročí

Ve skutečnosti Vyšehrad vznikl asi až v 10. století. V 11. století se zde usídlil kníže, později první český král, Vratislav II.  Zřídil zde v roce 1070 kapitulu s kostelem, která byla podřízena přímo Římu, a byla tedy vyňata z pravomoci pražských biskupů. S tím souvisela i stavba kapitulního kostela sv. Petra a Pavla (odkaz jména na Řím), na kterou podle kroniky tzv. Kanovníka vyšehradského sám Vratislav nanosil na svých ramenou po vzoru římského císaře Konstantina dvanáct košů plných kamenů. Vratislav II. si zvolil Vyšehrad za své sídlo místo Pražského hradu a sídlem českých panovníků zůstal ještě 50 let po jeho smrti. Kdesi tu leží jeho hrob, připomíná jej pamětní deska napravo od vstupu k oltáři v bazilice. V lednu 2022 je tomu přesně 930 let, kdy zemřel na následky pádu z koně. 

Kapitulní chrám svatého Petra a Pavla na Vyšehradě

Kostel stojí na Vyšehradě už téměř celé tisíciletí. Současná podoba byla dokončena v roce 1903, kdy získal neogotický kabát a uvnitř bohatou secesní výmalbu. Oficiální web baziliky https://www.kkvys.cz/. Platí se tu vstupné a určitě dovnitř běžte. Jak píšu výše, vyšehradská kapitula podléhala přímo Římu a byla nezávislá na pražském biskupství až do roku 1763. Budova procházela mnoha stavebními úpravami, dokonce chrám měl i barokní podobu, na níž se tehdy podepsal i J. Santini. Poslední přestavbu započal v roce 1885 architekt Josef Mocker. František Mikš pak navrhl průčelní pseudogotické věže. Hlavní portál vytesal vytesal roku 1901 Štěpán Zálešák na motiv posledního soudu. Interiér byl vymalován Karlem Jobstem a manžely Urbanovými. Uvnitř je i barokní malba domnělého vzhledu Vyšehradu z roku 1420. Skleněné vitráže jsou dílem Františka Sequense. Hlavní oltář představuje patrony chrámu sv. Petra a Pavla a sv. Cyrila a Metoděje. Nalevo v kapli u vchodu najdeme vzácné barokní reklikviáře a v jednom z nich je lopatka svatého Valentýna. Máme v Praze kus skutečného těla patrona zamilovaných. 

Mikuláš Karlach 190 let výročí

Mikuláš Karlach (1831-1911) byl kanovníkem a později i proboštem vyšehradské kapituly. Napomohl záchraně, navrácení a znovuvysvěcení rotundy sv. Martina i kaple Panny Marie Šancovské, zasloužil se o rozšíření Vyšehradského hřbitova, jeho obestavení arkádami a zbudování hrobky Slavín, pro kterou sám vymyslel název a prosadil dominantní místo v čele hřbitova. Novogotická přestavba baziliky sv. Petra a Pavla se udála podle jeho instrukcí za peníze, které sehnal, a pod jeho pečlivým dohledem. Nasměroval Vyšehrad k parkové úpravě koncepčním sázením stromů, keřů i květin či založením sadů, jež později dostaly jeho jméno. V zákoutí Karlachových sadů, nedaleko od sochy sv. Jana Nepomuckého, kterou sem sám pořídil, stojí od roku 2003 také jeho socha. V roce 2021 měl výročí jak narození, tak úmrtí.

Vyšehradský Betlém

Scénu tvoří 14 postav včetně svaté rodiny v životní velikosti a několika figur zvířat, které jsou samozřejmě zmenšeny. Postavy svaté rodiny, tří králů, andělů, darovníků a zvířat (volka, oslíka, ovcí) jsou vyřezány ze dřeva, polychromované v realistickém stylu. Po více než sto letech se podařilo zjistit, že betlém pro baziliku vyrobila na přelomu 19. a 20. století firma Ferdinand Stuflesser 1875 ze St. Ulrich in Gröden (dnes Ortisei v Itálii). V roce 2019 byl do betléma doplněn slon, dar vyšehradského probošta Mons. Aleše Opatrného a farníků, vyrobený sochařem Miroslav Beščecem.

Vyšehradský hřbitov a Slavín

Vyšehradský hřbitov je hned vedle chrámu sv. Petra a Pavla a patří k nejvýznamnějším hřbitovům u nás. Je zde pochováno na 600 významných osobností – spisovatelů, vědců, básníků, výtvarných umělců, skladatelů, herců, lékařů, politiků. Součástí hřbitova je na východní straně monumentální hrobka Slavín je velká hrobka z roku 1889. Je to společné místo posledního odpočinku mnoha osobností, které najdete zde https://slavin.cz/osobnosti/. Hřbitov je volně přístupný a jeho otevírací doba je: https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/148/vysehradsky-hrbitov-a-slavin

Vyšehrad dobyt 280 let výročí

Vyšehrad je také krásnou barokní pevností. Po třicetileté válce byla potřeba vybudovat účinnější opevnění Prahy. Řada přišla i na Vyšehrada a zejména strana od Pankráce byla opatřena mohutnými valy. V roce 1741 byl však Vyšehrad dobyt francouzskými, bavorskými a saskými vojsky během války o rakouské dědictví. Opevnění prakticky nikdy neposloužilo skutečné obraně a později s rozvojem armádního vybavení městská opevnění ztratila svůj význam. Přesto je dnes můžeme obdivovat jako památky. 

Vyšehradské brány

Na Vyšehrad jsem prošla Táboskou bránou. Jiná známá brána je Cihelka, která se otevřela v roce 1841 spolu s Chotkovou silnicí a také byla zprovozněna Leopoldova brána, která byla sice postavena už v roce 1670, ale byla do té doby zazděná.  

Cestovat jako já může každý. Pro lidi, kteří váhají, zda se vydat na cestu je kniha https://www.hanamachalova.cz/#kniha, která ukáže, že svět je bezpečnější místo, než si mnohdy myslíme. Ráda Vás uvidím osobně na společném výletě nebo přednášce https://www.hanamachalova.cz/#prednasky. Děkuji za podporu blogu, kde sdílím desítky praktických cestopisů a itinerářů.

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska