Písek s nejstarším kamenným mostem

Písek s nejstarším kamenným mostem

Písek je jihočeské okresní město s třiceti tisíci obyvateli, které spolu s ostrovem Malta bývá častým terčem vtipů všech, které finančně vyčerpává stavba domu: "kam pojedeš letos na dovolenou?" "Malta, Písek." Ve škole býval známý chyták s kamenným mostem, že nikoliv Karlův most v Praze, ale ten místní je nejstarší u nás. Dojela jsem sem autobusem z Prahy a hned zamířila kolem královského hradu po nábřeží Otavy k legendárnímu mostu.

Kamenný most v Písku

Přesné datování mostu známo není. Byl postaven asi v druhé polovině 13. století za Přemysla Otakara II. Postavili ho na suchu. Řeku převedli do nového koryta. Převážela se přes něj sůl z Bavor, byl tu solný sklad až do roku 1707. Délka mostu je 110 metrů a široký přes 6 metrů, má 6 pilířů a 7 oblouků. Poslední oblouk je nápadně širší než ostatní - je to proto, aby zde propluly vory. Podobně jako Karlův most měl i tento na koncích dvě mostní věže na výběr poplatků, ale ty už zanikly. Most má i několik barokních pískovcových soch. Všechny jsou repliky. Originály jsou povětšinou v nedalekém muzeu.  

Pískoviště - pískové sochy

Za mostem zaujmou velké pískové sochy. Každého, kdo rád v dětství stavěl na pískovišti bábovičky, bude žasnout, co se dá z písku postavit a hlavně, jak dobře to drží. Veškeré informace o pískových sochách jsou zde https://www.piskoviste.info/. Mají tu každý rok akce.

Prácheňské muzeum, Královský hrad a Sladovna

Když jdete po nábřeží Otavy, procházíte kolem mohutné budovy královského hradu. Pochází také z poloviny třináctého století a založil jej král Přemysl Otakar II. S krátkou výjimkou v době vlády Jana Lucemburského patřil až do začátku husitských válek českým králům. Od roku 1884 zde sídlí vlastivědné Prácheňské muzeum. http://www.prachenskemuzeum.cz/. Vchod do něj je ale z náměstí - musíte projít nádvořím radnice. V objektu místní Sladovny je infocentrum a muzeum pro děti. Je kousek vedle muzea. Velké náměstí má úzký protáhlý tvar. 

Jiné památky

Hradby města byly zbořeny s rozvojem průmyslu. Přesto se tu do dnešních dnů část městského opevnění dochovala. 

Na jiném konci centra je také gotický kostel Narození Panny Marie s hodinovou věží.

Vodní elektrárna Písek

Z technických památek má prvenství místní vodní elektrárna. http://www.elektrarnapisek.cz/. Celým jménem Vodní elektrárna královského města Písku je nejstarší tohoto typu v Čechách. Po rozsáhlé rekonstrukci začala dodávat elektřinu opět do sítě v dubnu roku 1994. Zbudovaná byla už v roce 1887. 

Město Písek působí krásně historicky a nesmírně kulturně a jsem ráda, že jsem aspoň při krátké návštěvě mohla aspoň něco vidět a navnímat. Je tu totiž velká koncentrace parádních kaváren. Přednášela jsem ve velmi příjemném a uměleckém Travel Café. https://www.facebook.com/travelcafepisek/

Ve městě mě zaujalo několik fasád.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska