Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Dnešní tip na výlet je do jednoho z nejkrásnějších měst Německa. Heidelberg má nejstarší univerzitu země. Město leží ve spolkové republice Bádensko-Württembersko. Najdete jej asi na půl cesty mezi Stuttgartem a Frankfurtem nad Mohanem u města Mannheim blízko francouzských hranic. Centrum města není velké a potěší i jen pár hodin procházky, když jedete třeba po dálnici kolem. My jsme zastavili na zastávce na nábřeží řeky Neckar a vyrazili pěšky k pozemní lanovce, která vede na hrad.

Pozemní lanovka Bergbahn a Heidelberský hrad 

Dolní stanice lanovky je na Kornmarkt. Lanovka jezdí na střední stanici na hrad a potom pokračuje ještě dál na kopec nad město. https://www.bergbahn-heidelberg.de/welcome O stanici výš než hrad je konečná pozemní lanovky Molkenkur a tam se ještě přesedá na historickou lanovku, která vede dál až na kopec Königstuhl. https://www.bergbahn-heidelberg.de/en/Home/Rechte-Seite1/Bahnen-mit-Geschichte-englisch.jpg My jsme si koupili jízdenku, která zároveň obsahovala i vstupenku na hrad. https://www.schloss-heidelberg.de/start Heidelbergský hrad je více zřícenina než celistvá budova, ač tak z pohledu z města nevypadá. Nejstarší část je gotická - Ruprechtův dům. Další část - dům Jindřicha Otty - zůstal jen jako trosky s krásnou fasádou. Moc se mi líbila věž, která je rozstřelená téměř napůl. Podivovali jsme se, jak v té době mohli tak velkou stavbu narušit. A jediné, co na hradě stojí, je palác Fridricha IV. Dole jsou obří sudy na víno, v boční budově pěkné lékárenské muzeum. Tam rozhodně jděte. Za hradem je i rozlehlý park s nádhernými výhledy na město a řeku. K největšímu poškození hradu došlo během obléhání vojsky Ludvíka XIV. 

Ruprechto-Karlova univerzita 

Proslulá Heidelbergská univerzita byla založena v roce 1386. Po Karlově univerzitě v Praze a Vídeňské univerzitě je třetí nejstarší ve střední Evropě. Její stará budova na univerzitním náměstí je z roku 1728. Dochovalo se i studentské vězení, kde byli studenti mezi lety 1712–1914 vězněni za opilost, špatné chování, rušení nočního klidu a další přestupky. Na nábřeží jsou další krásné budovy. 

Tržní náměstí Marktplatz

Od dolní stanice lanovky je to jen kousek na náměstí Marktplatz. Je příjemné vidět, jak je Heidelberg městem pro místní. Malý obchod s potravinami, řeznictví, spousta pivnic, celý hlavní kostel Svatého Ducha je oblepen ze všech stran stánky s jídlem. Kostel je volně přístupný zdarma. Přehlédnout nejde ani hotel U rytířů s krásnou členitou fasádou. Potěšilo mě, že na náměstí před radnicí byla vyvěšená česká vlajka, protože zrovna byl státní svátek 28.10.

 

Alte Brücke

Starý most přes řeknu Neckar z roku 1788 zdobí celé staré město Heidelbergu. Má i krásnou Mosteckou bránu, sochu opice Brückenaffe - tření zrcadla prý přináší štěstí, lidi do hlavy opice strkají svou hlavu a fotí se tak. Vedle ní najdete na mostě také dvě myšky a papír. Pod ní je také na jednom pilíři zaznamenaná hladina povodní. Na mostě je několik soch včetně Pallas Athény a za mostem je in socha sv. Jana Nepomuckého. Běžte přes most na protější břeh a jděte na opačnou stranu, než je jeho socha k autobusové zastávce. Právě z tohoto bodu, je nejlepší výhled na město. Jde krásně vidět hrad, město a most.

Cestovat jako já může každý - můj blog můžete podpořit koupí knihy s návodem na cestování na vlastní pěst: https://www.hanamachalova.cz/#kniha, přidat se na některý z mých výletů, které sama sestavuji a provázím: https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ nebo získat ještě více informací a tipů na některé z přednášek https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska