Voroplavba v Českém Krumlově pro nevodáky

Voroplavba v Českém Krumlově pro nevodáky

Voroplavba 

Nejlepší zážitek z Českého Krumlova je jít na Vltavu. Pokud máte parťáky a ovládáte vodácké umění - řídit raft, nebo být na kánoi háček či zadák, nebo dokonce umíte na kajaku - není nad to užít si město z řeky. Pokud ale z nějakého důvodu sami svou loďku řídit nechcete a přesto si chcete užít plavbu po celém meandru v centru města, můžete od jednoho roku na vor. Existují tu dvě voroplavebné společnosti: Maleček www.malecek.cz a Voroplavba pana Radka Šťovíčka www.voroplavba.cz. My jsme pluli s Voroplavbou. Rozdělili jsme se do tří vorů. Byli jsme skupina, takže naše cena byla 390 Kč za dospělého a 210 kč za dítě. Děti do 5 let se plavily zdarma. Pluli jsme na třech vorech, které se mimo jezy vždy spojily dohromady jako jedno velké plavidlo a dva jezy jsme splavovali rozdělení po jednom. Plavba je komentovaná, a to velmi vtipně. Dozvěděli jsme se o historii Krumlova, domů, voroplavbě a vodáctví, zámku, přírodě a ještě historky a postřehy opravdu vtipného průvodce. Během plavby nám všichni ze zahrádek hospod mávali, vodáci zadržovali smích, za prvním jezem byla občerstvovací stanice, kde nám přímo na vor dávali z hospody různé nápoje: pivo, víno, prosecco ba i nealko. Plavba se zakončila u místního historického pivovaru. Trvala skoro hodinu. Je to zážitek číslo jedna díky spojení zábava historie města krása řeky a špetka dobrodružství. Sem bych vzala kohokoliv, i neplavce a vím, že bude nadšený.

Kde pozorovat vodáky na jezech - mosty

Nejlepší výhledy na sjíždění jezů najdete na mostech Dr. E. Beneše a na lávce vedoucí od Plášťového mostu do Vnitřního města/na Ostrov. Tady je i moje jedna vzpomínková krumlovská vodácká fotka na jezu.

Vnitřní město

Část uvnitř velkého meandru Vltavy se nazývá Vnitřní město. Snažte se ho obejít dokola, protože dav vás požene nejkomerčnější ulicí Široká plnou suvenýrů na náměstí, a to je škoda. Velmi zajímavou oblastí je ulice Hradební, kde najdete oprýskané domky, Egon Schiele Art Centrum http://www.esac.cz/cz/egon_schiele_art_centrum/, street art, nefunkční hodiny, starý kamenný žlab. Další velmi zajímavou ulicí je Parkán a Dlouhá, kde najdete domky se zahrádkami a zajímavou krčmu U Dwau Maryjí - zkuste si projít její budovu - přenesete se o pár století zpět, zkuste jejich vynikajícího houbového kubu a jiné pokrmy, které jídávali naši předkové http://www.2marie.cz/. Prohlédněte si interiér kostelu Sv. Víta https://www.farnostck.bcb.cz/zpristupneni-kostela-verejnosti/, za ním se nachází vyhlídka na město a před ním pitná fontána. Můžete projít nádvořím Městské knihovny. Naproti 5 hvězdičkového hotelu Růže najdete další krásný výhled na město ze Seminární zahrady. Hned vedle ní je velmi dobré regionální muzeum a hned za ním most, pod nímž najdete Myší díru. https://muzeumck.cz/.

 

Latrán, pivovar, zámek, věž, Plášťový most, otáčivé hlediště

Další část města přes řeku Vltavu zabírá povětšinou obrovský komplex zámku, který čítá desítky budov, 5 nádvoří a zámeckou zahradu se slavným otáčivým hledištěm. Voroplavba skončila u historického pivovaru, kde jsme se stavili na pivo a oběd na jejich vnitřní zahrádce - pozor, najdete ji ve dvorku - musíte obejít budovu zprava https://www.pivovarceskykrumlov.cz/. Na jídlo můžete jít do mnoha restaurací ve městě - žádná nás nezklamala, je tu obecně dobrá úroveň, ale místní pivo rozhodně zkuste. Za pivovarem se nacházejí dva kláštery - Klarisek a Minoritů. Za nimi je čtvrť Latrán. Ta hodně atmosférou připomíná Kampu v Praze. Velkou červenou bránou se dostanete do zámku. Jde o druhý největší zámecký komplex na území ČR a jeden z největších ve střední Evropě, který je zapsán na seznam UNESCO. Na druhém nádvoří najdete separé pokladnu jen pro 4. okruh Zámecká věž a hradní muzeum. Pro ostatní zámecké okruhy: 1. Renesanční a barokní apartmány (to jsme šli my), 2. Apartmány z 19. století 3. Zámecké barokní divadlo 5. Konírna a sedlárna koupíte vstupenky na pokladně na stejném nádvoří, ale za fontánou vlevo, než vejdete do stoupání po krytém mostě na Horní hrad. https://www.zamek-ceskykrumlov.cz/cs/informace-pro-navstevniky/prohlidkove-okruhy

Bez vstupného můžete projít všechna nádvoří od vstupu s medvědy přes Dolní a Horní hrad, Plášťový most se sochami, za ním je parádní vyhlídka na město s kavárnou pod širým nebem. A za touto oblastí začíná krásná zámecká zahrada s úžasnou fontánou typově připomínající tu v Schönbrunnu. Zhruba uprostřed zahrady najdete také slavné otáčivé hlediště z 50. let 20. století. https://www.otacivehlediste.cz/.

Veřejnou dopravou je Krumlov dostažitelný vlakem i autobusem, ale třeba já to mám z domu 8 hodin cesty přes Prahu a České Budějovice. Přes velkou vzdálenost rozhodně stojí za vidění. Už pro parádní vodáckou atmosféru a super lidi, ať už místní, nebo návštěvníky, kteří neváhají zamávat a usmívat se.

 

          

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska