5+1 tipů na nejlevnější vlakovou jízdenku s ČD

5+1 tipů na nejlevnější vlakovou jízdenku s ČD

Kdo nejste ve skupině šťastlivců, kteří mají nárok na dotovanou 75% slevu jízdného ve vlacích (mládež a důchodci), vězte, že i pro nás plně platící mají vlakoví dopravci porci jízdného za dobrou cenu. Hlavně na větší vzdálenosti a do zahraničí ušetříte opravdu stokoruny. Ta nejhorší věc, kterou můžete udělat, je jít na pokladnu a říct: jízdenku z bodu A do bodu B prosím. I když i zde existují čestné výjimky.

Tento článek bude o Českých drahách. Ostatní dopravce používám velmi zřídka. U nich většinou platí zlaté pravidlo: čím dřív koupíte, tím levněji jedete + přidejte se k nám do zákaznického programu a budete mít větší slevu.

Pryč jsou časy, kdy jediná sleva se dala pořídit na skupinové jízdné nebo na IN kartu, za kterou jste ale museli dát nejprve ranec. Kdo cestuje často, může ji zvážit, ale pro občasné cesty je zbytečná - následující tipy Vám ušetří víc. Každý rok však dopravci matou takovým gulášem typů jízdenek, že není snadné se v nich vyznat. Bohužel většinou se v nich nevyznají ani samotní pokladní na nádražích a nemůžete od nich čekat, že Vám dají slevu "zadarmo". Většinou kupuji na pokladnách jízdenky se slovy: "Poraďte mi nejlevnější způsob, jak se dostanu do Olomouce." A teprve tehdy srdce železničáře pookřeje a poradí třeba kombinaci krajské jízdenky s obyčejnou. Neznám všechny fígle, které se skrývají na kolejích, ale vysvětlím základní možnosti, které Vám určitě něco ušetří. Používám je dnes a denně. 

Hodně cestuji po ČR na své přednášky vlakem, ráda jezdím na výlety a letiště do zahraničí, zejména do Bratislavy, Vídně a Budapešti. Kdo máte víc tipů a triků - podělte se o ně dole v komentářích. 

Sbírejte body i za ostatní

Proč platit za stejnou cestu víc? Ačkoliv není nutné hned platit drahám za jejich IN kartu, určitě se zaregistrujte do jejich věrnostního programu. Za každou utracenou desetikorunu dostanete bod a za 200 bodů máte jízdenku kamkoliv po ČR zdarma. Super je, že na svůj účet můžete nakupovat jízdenky babičkám, kamarádům, kteří jsou líní si koupit vlastní jízdenku online. Takže organizujte výlety pro ostatní, jejich body Vám budou odměnou za Váš čas. 

 

1. Celodenní síťová kamkoliv po ČR za 579 Kč nebo do příhraničí

Pokud Váš čeká hodně daleká cesta přes celou republiku a dokonce se ten samý den vracíte i zpátky, zřejmě byste rovnou měli zvolit celodenní síťovou jízdenku. Koupíte ji v e-shopu ČD nebo na pokladnách či u průvodčího a stojí stále stejně 579 Kč. Proto když vaše běžné jízdné překročí tuto hranici, kupte si ji. Třeba mě by na pokladně stála jízdenka z domu do Českých Budějovic 742 Kč. To už je levnější koupit si celodenní síťovou. Koupit si ji můžete také na Pendolino a doplatit si do něj zvlášť jen povinné místenky. https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/-25903/ Celodenní jízdenky existují i v krajových variantách. Proto bystřete zejména v případě, že razíte na otočkovou cestu v rámci jednoho kraje nebo když jedete do sousedního kraje, můžete si koupit krajovou jízdenku a zkombinovat ji s obyčejnou jízdenkou do nejbližšího města, odkud ta krajová platí. 

Svébytnou kategorií jsou celodenní jízdenky, které platí v příhraničí. Zejména v zemích s neskutečně drahými vlaky (Německo, Rakousko), se jedná o nabídky roku. Například na jízdenku Plzeňský kraj+NĚMECKO jsem jela na otočkový výlet ze Železné Rudy do německého Pasova (Passau) jen za 279 Kč a příště na tu samou chci jet vlakem z Plzně do německého Řezna (Regensburgu). To je nějakých 11 EUR za zpáteční cestu. U Deutsche Bahn bych za tu samou jízdu zaplatila přes 43 EUR. Podobné jízdenky exstují například pro Českosaské Švýcarsko - ELBE ticket nebo pro Jizerské hory EURO NYSA ticket. Pokud podnikáte výlety blízko našich hranic, mrkněte na možnost podívat se vlakem i za "čáru". https://www.cd.cz/typy-jizdenek/mezinarodni-jizdenky/-27108/

 

 

2. Skupinová víkendová 2 dospělí+3 děti kamkoliv po ČR za 679 Kč

Chcete si celá rodina udělat o víkendu nebo o svátcích výlet na opačný konec republiky? Dost možná se vám těžce vyplatí skupinová víkendová jízdenka. Platí 1 den a můžete se na ni otočit 2 dospělí a až 3 děti do 15 let kamkoliv po ČR. Pokud jedete kratší trasu, mrkněte na krajové víkendové jízdenky. Vyplatí se i pro pár bez dětí. Kupuje se opět v e-shopu ČD, na pokladnách nebo u průvodčího. Existují také varianty s MHD https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/-25923/. O víkendu bývají ranní a odpolední vlaky z Prahy hodně vytížené a doporučuji dokoupit místenky, pokud chcete sedět v klidu vedle sebe. 

 

3. Vázaná jednosměrná ušetří i více než 50%

Nejčastěji kupuji tento typ jízdenky. Lidé přicházejí o hodně peněz kvůli zaváhání, že nekupují jízdenky online s dostatečným předstihem do konkrétního vlaku. Vlakové jízdenky se dávají do prodeje 2 MĚSÍCE PŘEDEM. Jejich ceny začínají opravdu nízko. Například z mého města do Prahy to je 346 km a jízdenky začínají na 211 Kč. Na pokladně stojí základní jízdenka 502 Kč. Vázaná jízdenka znamená, že máte určený povinný vlak. Pokud jej nepoužijete, pro tu část trasy, po níž jste nejeli povinným vlakem jízdenka propadá a vy byste si museli doplatit novou.  Proto existuje i Flexi jízdenka, která je dražší, ale umožňuje cestovat od daného okamžiku jakýmkoliv vlakem. Pro každé datum a vlak jsou ceny různé, záleží na vytíženosti spoje. Ceny si zkoušejte v e-shopu ČD https://www.cd.cz/eshop/ Jako bonus k ní získáte místenku zdarma. 


Stejná cesta a velký cenový rozdíl, někdy se vyplatí vzít rovnou Jízdenku na celý den, pokud jedete ten stejný den i zpátky.

 

4. Na letiště do Prahy levněji včetně přímého autobusu z nádraží, ale...

Nabídka je zajímavá pro ty, kteří rovnou z vlaku míří na letiště (podobná platí i pro Ostravu). Jakmile přijedete vlakem do Prahy, máte v jízdence Vlak+letiště 25% slevu na jízdné a zpáteční přímý autobus Airport Express až na letiště. Platnost jízdenky je 30 dnů. Autobus samotný stojí 60 Kč/směr. Propočítejte si, jestli se vám tato jízdenka vyplatí. Já ji v životě použila jen jednou, protože Airport Express autobusy nejezdí v noci (v létě do 22:00 a v zimě do 21:00) a stejně bych jej nevyužila. Tak jsem si předem koupila levnější vázanou jízdenku a za 32 Kč běžný lístek na pražskou MHD.  https://www.cd.cz/dalsi-sluzby/navazna-doprava/-26856/

 

5. Včasná jízdenka Evropa - je libo Vídeň za 182 Kč?

Už dávno neplatí, že vlaky do zahraničí stojí majlant. Máme tu smluvní relační slevy do velkoměst v zahraničí, které začínají na opravdu dobrých cenách. Ráda je využívám hlavně pro výlety do hlavních měst sousedních zemí nebo pro cestu na letiště ve Vídni, Bratislavě nebo Budapešti. Včasnou jízdenku Evropa koupíte v e-shopu ČD 60-3 dny předem https://www.cd.cz/typy-jizdenek/mezinarodni-jizdenky/-26791/. Můžete jet třeba z Prahy do Vídně od 365 Kč. Teď nedávno jsem kupovala jízdenky na vlak do Vídně z Otrokovic za 182 Kč za mě a jen 44 Kč za dítě. Jízdenky koupíte na https://www.cd.cz/eshop/ a platí vždy jen pro daný spoj. Zkoušejte si různá města a vyrazte na výlet kdykoliv. Pozor, pokud je město v příhraničí, srovnejte si ceny s cenami Celodenní síťové jízdenky+příhraničí - jak jste viděli na příkladu Německa v 1. tipu. Včasné jízdenky Evropa pořídíte do Německa, Rakouska, Polska, Švýcarska, Nizozemska, Dánska, Maďarska, na Slovensko, Slovinsko, Ukrajinu.

Pozor, pokud neshledáte nabídku opravdu výhodnou, zkuste cvičně porovnat cenu s nabídkou zahraničního dopravce. Někdy se bohužel stává, že třeba rakouské https://www.oebb.at/ mají lepší nabídky než ČD. Dnes už nemusíte jízdenky tisknout, i v Rakousku stačí ukázat k naskenování kód jízdenky na mobilu. Vím o tom své. Jednou se mi také stalo, že jsem měla včasnou jízdenku Evropa a povidnný vlak mi ujel kvůli zpožděnému rakouskému spoji, který přijel do Vídně pozdě. Rakušané mi vystavili papír se zpožděnkou a hurá, projela jsem následujícím vlakem, aniž bych si musela kupovat novou jízdenku. Není-li zmeškání povinného vlaku vaší vinou, lidé na železnici Vám většinou vyjdou vstříc, i když by podle předpisů uplně nemuseli. Podobně v Německu, když jsem jim ukázala typickou českou jízdenku vytištěnou průvodčím na zkroucený kousek termopapíru, šlo vidět, že to v životě neviděli. Prostě mávli rukou a nechali nás jet. V zahraničí je prostě na kolejích pohoda.

 

 

 

+1.  Jízdenka na léto kamkoliv po ČR celý týden za 790 Kč

Vůbec nejlepší nabídkou Českých drah je Jízdenka na léto. Pokud máte resty v objevování krás naší vlasti, investujte tento mrzký peníz a vyrazte vstříc železničnímu letnímu dobrodružství. Platí v červenci a srpnu, můžete si jezdit kam jen chcete spoji ČD po celé ČR za 790 Kč celý týden nebo 14 dní za 1190 Kč. https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/-27872/

V nabídce ČD není snadné se vyznat. Chce to být online a zkoušet v e-shopu, co je vlastně k mání. Po trošce studia Vás hned napadne spousta výletů vlakem, které byste rozhodně měli vyzkoušet, ideálně s dětmi. Existují speciální dětská kupé s pohádkami na obrazovce, průvodčí vám dá omalovánky a dětské jízdenky, jsou i dámská kupé, tichá kupé. Za předškoláky ani nic neplatíte a vozíte si je vlakem i do zahraničí, ovšem pozor, i ti musí mít svou jízdenku.  Nemusíte si dělat starosti s parkováním ve velkoměstech, či počítat, jestli už vám vyprchalo to pivo nebo svařák. Výhodou je, že nemusíte čekat na speciální akční nabídky, které platí jen mimosezónu. Levná vlaková jízdenka se dá ulovit  po celý rok.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Bát se nebo nebát vycestovat z ČR? Rady a tipy

Bát se nebo nebát vycestovat z ČR?

Jak se sbalit na lehko do příručního zavazadla Rady a tipy

Jak se sbalit na lehko do příručního zavazadla

Jet? Nejet? Nejistá letní sezóna 2020 Rady a tipy

Jet? Nejet? Nejistá letní sezóna 2020

Proč letos letět k moři bez cestovky Rady a tipy

Proč letos letět k moři bez cestovky

20% sleva na všechny lety Wizzair Rady a tipy

20% sleva na všechny lety Wizzair

Jak najít a koupit nejlevnější tarif letenky Ryanair v akci Rady a tipy

Jak najít a koupit nejlevnější tarif letenky Ryanair v akci

Vlakem do Vídně na letiště až k letadlu Rady a tipy

Vlakem do Vídně na letiště až k letadlu

Pozitivní zkušenost s rušením letů kvůli COVID-19 Rady a tipy

Pozitivní zkušenost s rušením letů kvůli COVID-19