Jet? Nejet? Nejistá letní sezóna 2020

Jet? Nejet? Nejistá letní sezóna 2020

Ze začátku vypadalo léto nadějně, státy se otevíraly. Poslední dny je situace jako na houpačce - jednou se něco otevře, vzápětí se zavře a tak kdekdo váhá. Jet? Nejet? Jak to vlastně je a jak se rozhodnout? Sestavila jsem, podle čeho se rozhodnout, cílem samozřejmě je jet, zůstat doma umí poradit kdekdo:-).

1. Semafor - co znamená?

Ministerstvo zdravotnictví sestavilo semafor, který UKAZUJE ZELENĚ ZEMĚ, Z KTERÝCH SE MŮŽEME VRÁTIT ZPĚT DO ČR BEZ KARANTÉNY NEBO TESTU.

https://koronavirus.mzcr.cz/seznam-evropskych-zemi-podle-miry-rizika-nakazy/ 

Semafor neukazuje, že

a) země je z hlediska infekce covid19 bezpečná, jinak by tam nemohla být Velká Británie s 230 169 nakaženými nebo Francie s 88 971 nakaženými; 

b) že do těchto zemí můžeme bez problémů vjet jako dřív. Irsko, Velká Británie, Norsko, Finsko a nově Slovinsko, Lotyšsko, Estonsko nepřijímá turisty z ČR buď vůbec nebo pod podmínkou karantény. Co vyžadují ostatní země se dozvíte níže.

Ač má Semafor své limity, buďme za něj neskonale vděční. NE KAŽDÁ ZEMĚ JE TAK BENEVOLENTNÍ JAKO NAŠE. Evropa jako světadíl je nyní vůbec nejotevřenější pro cestování. Jsem ráda, že tomu tak je a můžeme se aspoň někam podívat bez obstrukcí s návratem. Nedávno psali komentáře Kanaďané, že závidí nám Evropanům, že si můžeme odskočit klidně jen na večeři do jiné země a zase se vrátit. Oni mají furt dokola jen a jen Kanadu a x-hodin letu něco jiného. 

2. Kde zjistím aktuální počet nakažených?

Pro zjištění, kolik je v dané zemi nakažených používám tyto jednoduše udělané stránky https://covid19info.live/. Seřadím si žlutý sloupec infected a vidím, kolik je kde momentálně nakažených. Stránky jsou absolutně správně aktualizované. Tady jsou země Evropy seřazené podle momentálního počtu nakažených z 3.7.2020:

3. Kde zjistím, co je třeba ke vstupu do země, kam chci jet

Jak už víme, náš semafor neznamená, že do daných zemí máme volný vstup bez testu a karantény. Co od nás požaduje každá země při vstupu, se dozvíme nejaktuálněji v ROZCETNÍKU INFORMACE O CESTOVÁNÍ na stránkách Ministerstva zahraničních věcí, rozklikněte si zemi a vidíte: https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_media/tiskove_zpravy/x2020_04_25_rozcestnik_informaci_k_cestovani.html

Přehledně zpracované požadavky pro vstup do každé země má parádně zpracovaná stránka https://www.cestujlevne.com/mapa-covid19

4. Vyzkoušejte si letní dovolenou na vlastní pěst 

Ač je sezóna nejistá a při neustálých otevíráních a zavíráních hranic až komická, tak levné letenky k moři jako letos v létě nikdy nebyly a asi nebudou. Není dne, aby se neobjevily letenky k moři za 1000-2000 Kč i z Prahy. A tak cestovky nemají šanci s objednanými charterovými lety takovým nabídkám konkurovat. I ubytování jde sehnat pěkné. Já mám takové letenky na řecký ostrov a rodinný apartmán s kuchyňkou s bazénem za 315 EUR/týden. Za ty peníze neseženu stejný typ ubytování v České republice ani omylem. Jak si ji zařídit krok za krokem najdete v článku https://www.hanamachalova.cz/clanek-proc-letos-letet-k-mori-bez-cestovky/. Mnoho levných nabídek s cestovkou i bez najdete třeba na https://levnocestovani.cz/.  

5. Tipy na cestování po ČR

Mnoho lidí se z opatrnosti vzdalo cestování do zahraničí a zůstane celé léto v České republice. Mnoho regionů láká k sobě a poskytuje různé slevy a výhody. České dráhy jako každé léto vydávají famózní Jízdenku na léto, což je nabídka, která nemá u žádných drah v Evropě obdoby. Je zhola nemyslitelné, aby některé jiné dráhy daly za 30 EUR týdenní neomezené cestování po tak husté síti. Tady se koupí https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/-27872/. Praha láká na památky zdarma za body, které získáte z odbydlené noci https://www.vprazejakodoma.cz/, Olomouc vám dá také vstup na památky a MHD zdarma, když tam odbydlíte 2 noci https://letni.olomouc.eu/orc/, Karlovy Vary Vám přispějí voucherem na hotelový nebo welness pobyt https://www.karlovyvary.cz/cs/voucher a existuje celá řada nabídek a lákadel, které regiony nyní chystají. Tipy na akce, místa na koupání, lázně, regionální produkty, najdete na oblíbeném portálu Kudy z nudy https://www.kudyznudy.cz/. Tereza Schindlerová dala dohromady dobrý článek o aplikacích, které používá po ČR https://www.cestujzababku.cz/mobilni-aplikace-na-cestovani-po-cesku-pro-android-i-ios/. Mapa českých farmářů https://www.adresarfarmaru.cz/ 

6. Jeďte na výlet se cestovkou po ČR

České cestovky zaměřené na poznávací zájezdy vydaly mnoho zajímavých a velmi levných výletů po ČR v reakci na koronavirus. Proto podpořte některou z nich, protože takový široký výběr výletů po ČR jen tak nenajdete. Je to pohodlné, kolikrát je nástupní místo přímo ve vašem městě a za hubičku. Můžete jet sami, neberete si na výlet žádnou dovolenou. Nikoho nemusíte přemlouvat, aby jel s Vámi, jedete ve skupině. Najdete je například ve vyhledávači Skrz už od 259 Kč https://skrz.cz/poznavaci-zajezdy/destinace:cesko/nejlevnejsi, tito mají třeba nabídku 1+1 https://ceskekormidlo.cz/poznavaci/ a já jezdívám ze Zlína s Bohemian Tour. Na příští výlet se můžete přidat ke mně 1.8. do Podkrkonoší. Mají i nabídky pro děti 2+1 zdarma https://www.bohemian-tour.cz/cs/zajezdy/zajezdy-ceska-republika/. Na co zase být o víkendu doma, když jsme si v nouzovém stavu dojatě slibovali, jak letos konečně procestujeme ČR? 

7. Nenechte se odradit

Připravte se na to, že když Vás od cestování odrazovali před koronou, teď se do vás pustí s ještě větší vervou. Vyslechnout si kdejaké katastrofické scénáře, jací jsme blázni, jestli se nebojíme, je úplně normální. Každý, kdo občas vytáhne paty z domu, to zná a dává k dobru, co si zas vyslechl. Proto se nenechte odradit. Virus pronikl všude možně a není to tak, že doma nám nic nehrozí. Na prvním pokoronovém výletu v zahraničí jsme byli společně s Vámi v Maďarsku koncem června. Být opět za hranicemi a vidět, jak je to jinde v pohodě, bylo úžasné https://www.hanamachalova.cz/clanek-szentendre-visegrad-a-ostrihom/. Jak jinak poznat svět, než si sbalit pět švestek a jet? 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Jak ušetřit 11 500 Kč za dovolenou pro dva u moře? Rady a tipy

Jak ušetřit 11 500 Kč za dovolenou pro dva u moře?

2021 nabitý cestami Rady a tipy

2021 nabitý cestami

5+1 tipů na nejlevnější vlakovou jízdenku s ČD Rady a tipy

5+1 tipů na nejlevnější vlakovou jízdenku s ČD

Online beseda pro Ozvěny Ostrava o okolí ČR Rady a tipy

Online beseda pro Ozvěny Ostrava o okolí ČR

Online beseda knihovna Vsetín Rady a tipy

Online beseda knihovna Vsetín

20 cest v roce 2020 a pak že to nejde? Rady a tipy

20 cest v roce 2020 a pak že to nejde?

Bát se nebo nebát vycestovat z ČR? Rady a tipy

Bát se nebo nebát vycestovat z ČR?

Jak se sbalit na lehko do příručního zavazadla Rady a tipy

Jak se sbalit na lehko do příručního zavazadla