Szentendre, Visegrád a Ostřihom

Szentendre, Visegrád a Ostřihom

Hned, jakmile bylo oznámeno, že můžeme navštívit sousední Slovensko a také Maďarsko na 48 hodin, začala jsem na instagramu ve storýčkách snít o tom, jak bych se s gustem podívala na pár míst v Maďarsku. Několik lidí se nabídlo, že si uděláme výlet autem, ale přišla i zpráva od Alenky Hufové z Bohemian Tour https://www.bohemian-tour.cz/cs/, že klidně vypraví celý autobus a zorganizuje zájezd. Tak se i stalo. Dala jsem všem na vědomí, že se jede na hromadný výlet. Program byl nabitý, cena přátelská 750 Kč. Mezitím se uvolnila další restriktivní opatření a na Slovensko i do Maďarska se může bez kontrol na hranicích. Otevřely se dokořán i dveře památek. Nic nebránilo poslední červnovou sobotu podniknout první slavnostní pokoronový výlet do zahraničí. 

První slavnostní pokoronový výlet do zahraničí

Po třech a půl měsících, kdy jsem musela vyžít z výletů jen po ČR, přišla neskutečná úleva a radost. To pochopí jen někdo, komu taky při překročení státních hranic poskočí blahem každá buňka v těle. A není to nic proti domovské republice. Tak přišla moje desátá návštěva Maďarska. Musím říct, že tato země se mi zamlouvá čím dál víc. Vřele doporučuji si ji dát do hledáčku, protože já se kochám i průjezdy obyčejných vesnic s nízkými chaloupkami, které mají před okny růže. Natož tak jejich malými milými městy, hrady a vínem. Nemusí se skončit jen u Budapešti nebo termálů.  

Nejlepší na celém výletě jste byli Vy. Sešli jste se v plném počtu děti, mladí, a my v nejlepších letech:-) od Olomouce, přes Rožnov, Valmez, Zlín, Kroměříž, Hulín, Fryšták, Holešov, po Brno a Břeclav. Dojeli jste auty do odjezdových míst i v tak krutě ranní hodinu. My jsme odjížděli ze Zlína ve 4.30. Budíček ve 3:00. Věřte, že obětovaný spánek za takový výlet stojí. Přece jen Maďarsko není za rohem a je lepší věnovat denní čas jemu než cestě. Když už jsme se vydali takovou dálku, nabila jsem program opravdu na celý den, abychom viděli hodně a využili luxusu dvou tak schopných řidičů jakými jsou Pavel a Otakar. Neměli to s námi lehké - byly 4 přejezdy, horko a kolikrát jsme se točili do kopce na opravdu úzké cestičce nebo mezi domky v ostrých zatáčkách. Bylo nádherné zas vidět, že venku svět funguje, lidi jsou v pohodě, vše kvete, sluníčko pere vší silou. Počasí nám vyšlo až moc. A někteří přiznali, že než aby doma poslouchali poznámky, že jedou do zahraničí (nutno říct, že my máme dnes 3372 případů, Maďaři 876 případů), radši ani neřekli, kam jedou. Výlet se opravdu vydařil. Na to, že jsme byli v rovinatém Maďarsku, jsme byli v kopcovité krajině ohbí Dunaje (Danube Bend) a nachodili jsme přes tisíc schodů. Souhrnné video je zde a povídání, co je na něm, níže: 

 Jste sami? Jezděte na jednodenní výlety s cestovkou

Kolik lidí neustále řeší, že nemají parťáka na cestu, že by tak někam jeli, ale z domu s nimi nikdo nechce jet, nebo že se doma o někoho musí starat a nemohou odjet na dlouhou dobu, bojí se nebo se jim nechce jet samotným do zahraničí linkovou dopravou. Pro Vás je zdaleka nejlepší a nejjednodušší řešení skočit po jednodenním nebo víkendovém otočkovém výletu s cestovkou. Není tam ubytování, takže neřešíte příplatek za jednolůžko. Hned máte s kým jet, je o vás postaráno, nejste sami a pobavit se můžete s tím, koho vám posadí vedle. Většinou je na tom stejně. A kdyby nebyl bavící typ, nic se neděje, zrelaxujete po cestě díváním z okna a dřímáním, ne? Když se výlet plánoval, spousta žen mi psalo, že by jely, ale nedaří se jim přemluvit kamarádku. Na co? Jeďte sami! Od toto tyto výlety jsou. Vám, kteří nemáte po ruce parťáka, zajistí parádní výlet ve skupině. Navíc otočkové výlety jsou nejlevnější variantou. Za svačinu a náklady nějaká tisícovka plus máte den, z kterého se Vám vryjí vzpomínky na hodně dlouho. 

Průjezd přes hranice absolutně bez problémů jako za starých časů

Jelikož i pánové řidiči jeli přes slovenské a maďarské hranice s turistickou skupinou od jejich uzavření poprvé, s napětím jsme očekávali, co bude. A...nebylo vůbec, ale vůbec nic. Naprosto volné, jako za starých schengenských časů. 

Největší skanzen v Maďarsku za polovic

My jsme cestou viděli ranní Bratislavský hrad, centrum Budapešti, protože jsme jeli po nábřeží Dunaje hned naprosti Parlamentu. To byl těžký bonus. Dorazili jsme do městečka kousek severně od Budapešti do největšího skanzenu v Maďarsku. Vstupné sem je 2000 Ft (necelých 160 Kč), areál je fakt rozlehlý. Obsahuje 8 oblastí Maďarska, které tvoří shluky chaloupek, takové mini vesničky. Mezi nimi jezdí i c.k. rakousko-uherská železnice. Člověk se tady fakt nachodí. My jsme měli příhodu se vstupným, že ještě den předtím měli na webu, že vstup je jen poloviční, protože se kvůli koroně nesmí dovnitř chaloupek. Jenže to ten den uvolnili a my o tom nevěděli. Už jsem měla vybrané po tisícovce. Tak paní na pokladně cosi špekulovaly a nakonec mávly rukou, že nás pustí za snížené vstupné, inu mají si aktualizovat anglickou verzi webovek. Tak jsme se všichni pasovali na studenty a důchodce:-) a šli jsme. https://skanzen.hu/en. Na skanzenu se mi líbilo, že byl pojat klasicky: domečky, hospodářství včetně zvířat, krojovaní lidé přednášeli o řemeslech, zvycích, ale zároveň byl velmi moderní svým zázemím a multimediálními expozicemi na mnoha místech uvnitř. Také že neměl jen vekovská stavení typu chaloupky, škola a kostelíky, ale také holičství a jiné služby v době před 100 lety. 

Szentendre nebo-li Svatý Ondřej  městečko umělců a kostelů

Kdo miluje křivolaké dlážděné uličky, různé průchody, schody a milé domečky, bude jako v ráji v městečku Szentendre (Svatý Ondřej). Jde o barokní městečko, kam se před Turky kdysi uchýlili balkánští křesťaští uprchlíci, zejména ze Srbska a každá skupinka si tu postavila vlastní kostel. Jmenují se většinou podle místa, odkud pocházejí. Mnoho z nich je pravoslavných. Zmiňuji to proto, že počet kostelů na tak malé ploše je opravdu unikátní. Do městečka se zejména v meziválečném období stahovali houfně umělci z Budapešti kvůli tvůrčímu klidu a inspiraci. Dnes je to velmi malebné městečko plné obchůdků, butiků s ruční výrobou, mini galerií, restaurací a bister. Moc mě prolézání uliček propojených schody bavilo. Barevné domečky, pohodová atmosféra na procházku, kávičku, zmrzlinu. Stojí za návštěvu. Tip na langošárnu: pokud jste ještě neochutnali pravý maďarský langoš se zakysanou smetanou, sýrem a česnekem, zkuste langošárnu v průchodu domu u hlavního náměstí Fő tér 8. (Váralja lépcső).

Pokud jste na pár dní v Budapešti, udělejte si sem výlet. Snadno se sem dostanete za 20 minut a 35 Kč žlutým příměstským autobusem 2694 z Budapest Árpád híd M (stejná linka pokračuje až do Visegrádu) https://www.volanbusz.hu/en/timetable/inter-urban-services/lines/line?menetrend=2694 a nebo za 38 minut vlakem z nádraží Batthyány tér za 20 Kč. 

Visegrád, hrad, kde visí i česká vlajka

Hrad na mohutném vrchu nad ohbím Dunaje je v češtině Vyšehradem. Visegrád byl dokonce hlavním městem uherských panovníků až do doby, kdy jej zničili Turci a poslední ránu mu zasadili Habsburkové, proměnili jej v ruiny. Dnes prochází hrad obnovou. V roce 1335 se zde setkali český král Jan Lucemburský, uherský král Karel I. Robert a polský král Kazimír III. Veliký. Při vypití 10 000 litrů vína uzavřeli protihabsburské spojenectví. Roku 1991 se zde zástupci ČSFR, Maďarska a Polska dohodli na spolupráci při vstupu do EU (místo bylo zvoleno symbolicky, jako připomínka setkání 3 králů v roce 1335). Vznikla tak Visegrádská skupina, která funguje dodnes. Prosazuje společné zájmy v EU. Všechny státy mají spíše euroskeptický pohled (kromě Slovenska nikdo nepřijal EURo), jsou velmi obezřetné v oblasti přijímání uprchlíků, apod. Samotný hrad musíte navštívit hlavně kvůli neuvěřitelnému výhledu na řeku Dunaj a okolní kopce. V interiérech jsme našli voskové figuríny zobrazující scénu setkání králů, českou vlajku a také korunovační klenoty. Informace o otevírací době a vstupném https://visitvisegrad.hu/en/sights/citadel 

Bazilika Ostřihom největší kostel a nejvyšší památka v Maďarsku

Později odpoledne jsme přejeli na poslední místo našeho maďarského putování - baziliku v Ostřihomi. Jde o mohutnou klasicistní budovu z druhé poloviny 19. století tyčící se na skále nad Dunajem. Je největším kostelem v Maďarsku. Stojí na Hradním vrchu. Je rodištěm maďarského krále Sv. Štěpána I., kterého vychovával český světec Sv. Vojtěch, podle kterého je také bazilika pojmenována. Ostřihom byla kdysi hlavním městem Maďarska (ještě před Visegrádem a Budapeští). Ač bazilika byla postavena až v 19. století, její součástí je renesanční kaple z červeného mramoru Tamáše Bakócze. Navrhl ji Michelangelův žák Andrea Ferrucci z Florencie. My jsme si koupili kombinovanou vstupenku do všech prostor. Začali jsme podzemní kryptou, která na mohutných sloupech drží celou váhu ohromující stavby. Poté jsme přešli do čerstvě zrekonstruované klenotnice, kde jsou uloženy opravdu nádherné zlaté liturgické předměty plné drahokamů. Nakonec jsme vyšli stovky schodů nejprve do panoramatické místnosti, potom točité schodiště na ochoz kolem kupole pod sloupy a nakonec to nejlepší. Docela adrenalinové uzoučké schodiště s jednosměrným provozem uprostřed jen s úzkou železnou tyčí až nahoru na kupoli na venkovní ochoz. To tedy bylo něco. Opravdu stojí za to překonat strach a vylézt to až nahoru. Nemusíte se bát, ochoz je dobře zajištěný. Nahoře a dole na schodišti jsou kluci s vysílačkami a pouští lidi jen jedním směrem. Naštěstí bylo nádherné počasí a tak ve výšce 75 metrů ani nefoukalo a dalo se pozorovat nejen městečko z ptačí perspektivy, ale také slovenské město Štúrovo hned naproti i nádherný Dunaj plný loděk ve světle večerního sluníčka. Do Ostřihomi se také snadno dostanete z Budapešti vlakem z nádraží Nyugati. Jezdí to co půl hodiny. Cesta trvá hodinu, pět minut, nebo sem jezdí linka 800, co vyjíždí z autobusového nádraží Budapest Árpad híd Autobusz-Állomas. Jízdní řád https://www.volanbusz.hu/en/timetable/inter-urban-services/lines/line?. Všechna tři místa jsou jako stvořená na výlety z Budapešti nebo si je můžete snadno objet sami autem.

S výletem jsem moc spokojená, protože jsme díky Vám a skvělým řidičům stihli fakt hodně krásných věcí. Domů jsme dojeli až po půlnoci, ale to nevadí. Být zase v zahraničí bylo báječné a nesmírně úlevné. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

5 nejlepších tras na Lysou horu v Beskydech Články z cest

5 nejlepších tras na Lysou horu v Beskydech

Stezka Bílé Opavy nejkrásnější v Jeseníkách Články z cest

Stezka Bílé Opavy nejkrásnější v Jeseníkách

Schneeberg 2076m a nejvýše položené nádraží v Rakousku Články z cest

Schneeberg 2076m a nejvýše položené nádraží v Rakousku

Graz s nejdelší skluzavkou a skanzen Stübing Články z cest

Graz s nejdelší skluzavkou a skanzen Stübing

Lysice, Pernštejn, Černvír, Porta Coeli Články z cest

Lysice, Pernštejn, Černvír, Porta Coeli

Křivoklát, Hamousův statek, Tetín Články z cest

Křivoklát, Hamousův statek, Tetín

Tulipánová nálož v Průhonicích Články z cest

Tulipánová nálož v Průhonicích

Hruboskalské skalní město a Vesec Články z cest

Hruboskalské skalní město a Vesec