Proč letos letět k moři bez cestovky

Proč letos letět k moři bez cestovky

Letos budeme odkázání s letní dovolenou pouze na Evropu a později se uvolní pár dalších zemí. Není to vžsak žádné omezení, protože zažíváme každý den velký letenkový boom. Zejména společnosti Wizzair a Ryanair nezahálejí a snaží se namotivovat lidi na linky k moři. Letenky jsou přitom k mání na tolik míst, že není problém číhat a vzít od 18 EUR zpáteční letenku na Kypr, na pobřeží Španělska, do Řecka, Portugalska a mnoho dalších míst. Jindy by svět zažíval vysokou sezónu a ceny na ročním maximu. Letos se létá za ceny v řádu stokorun, které nepadají ani v totální mimosezóně. Cena letenek bere cenovou konkurenceschopnost cestovním kancelářím, které drží ceny na stejné hladině jako ostaní roky. Proto letošní mimořádná situace přeje, aby ti, které lákalo někdy vyzkoušet dovolenou na vlastní pěst, do toho šli.

Ještě nikdy nebyly tak rozevřené nůžky v cenách mezi cestovními kancelářemi a cestováním na vlastní pěst v hlavní sezóně jako letos.

Suma sumárum mi zpravidla vychází celkové náklady na týdenní pobyt u moře v Evropě kolem 10000 Kč vč veškeré útraty a výletů. Tím myslím letenka, transfery, ubytování, doprava na výlety, vstupy na památky, výlety lodí, jídlo a občerstvení, zkrátka všechno. Jen za letenky+ubytování+transfery dávám v rozmezí 3000-4000 Kč. Za tuto částku kolikrát nelze v ČR pořídit ani samotné ubytování. U cestovních kanceláří začínají dovolené letenka+ubytování+transfer na 8990 Kč. Proto v součtu rodina má šanci hodně ušetřit, třeba na další dovolenou. Ale není to jen o penězích, ale o celkové hodnotě, o poměru cena/výkon. Jestliže mi někdo za lepší cenu nabídne stejný výkon, není důvod to nevzít. Dovolenou si každý chce užít, odpočinout si, přijít v novém prostředí na nové myšlenky, obohatit se dojmy. Každý si může poskládat dovolenou ve vlastním stylu. O tom cestování na vlastní pěst je. Vím však, že váhavějším typům, kteří nemají vlastní zkušenost vrtá v hlavě pár otázek. Tady jsou ty, které vídám v diskuzních fórech. 

Vídeň sbírá smetanu

Nejvíce letos v nabídce letenke boduje Vídeň. Typický příklad vidíme zde https://www.cestujlevne.com/akcni-letenky/prazdninova-plazova-dovolena-v-alicante. Akcemi letenek za 9-10 EUR/směr sbírá smetanu a spoustu nových příznivků z ČR, SR a Maďarska. Navíc není problém se do ní dostat, protože má s ČR 24 spojů denně. Z Prahy na hlavní nádraží jezdí Regiojet od 359 Kč, České dráhy od 388 Kč, čas 4:05. Návazný vlak na letiště z hlavního nádraží jede 15 minut. Z Brna jezdí autobus Regiojet a Flixbus přímo na letiště. My Moraváci ji máme za rohem a jen nás děsí lety v noci, kdy musíme draze parkovat. Jak vypadá cesta vlakem s babičkou a malým dítětem z ČR až k letadlu jsem natočila letos na jaře. https://www.hanamachalova.cz/clanek-vlakem-do-vidne-na-letiste-az-k-letadlu/. Vlak stále považuji za nejpohodlnější způsob dopravy, zejména s dětmi. Protože je to jediný dopravní prostředek, kde nemusí sedět přikurtované. Mimochodem, plánujete vyzkoušet nový noční vlak Regiojet do Rijeky od 590 Kč? Stále vidím volné termíny za tuto cenu. Aby nebyla řeč jen o Vídni, skvělé nabídky letos přichází i z mnoha dalších letišť, kde se sice vyhoupnou třeba na 1500 Kč, což stále stojí za zvážení. Stačí sledovat sociální sítě aerolinek nebo si nechávat posílat novinky na email. 

Letenka je základ

Letenku vždy kupujte jako první. Nikdy nezačínejte ubytováním. Letů je velmi málo, často 1-3 týdně, proto kupuji první to, čeho je nejméně. Ubytování je vždy mnohem víc na výběr než letů. Hned v zápětí po letenkce se vrhnu na ubytování. To zřejmě udělají i ostatní, kteří v daný termín letí a dobré nabídky mohou být rychle pryč. Letos dopravně drahá místa jako Kypr, Portugalsko, Malorka, Malta, Sicílie, Sardinie, řecké ostrovy se dají pořídit i pod 1000 Kč za zpáteční letenku. Naprosto běžná cena se pak usadí kolem 80 EUR/zpáteční. Nastavte si odběry akcí buď od aerolinek nebo od lovců letenek (https://levnocestovani.cz/, www.letenkyzababku.sk, www.happyfly.cz - je jich mnohem víc) a s koupí neváhejte. Jak koupit letenky u Wizzair najdete zde https://www.hanamachalova.cz/clanek-20-sleva-na-vsechny-lety-wizzair-letenka-do-abu-dhabi-za-2796-kc/ a u Ryanair zde https://www.hanamachalova.cz/clanek-jak-najit-a-koupit-nejlevnejsi-tarif-letenky-ryanair-v-akci/.

Linkové letadlo má přednost

Častou obavou bývá, zda poletí letadlo zpátky a včas. Cestovní kanceláře využívají především charterové, tedy nepravidelné lety. Ty narozdíl od linkových letadel (i těch nízkonákladových) nemají přednost na runwayi. Proto mívají častější zpoždění než linková letadla. U linkového letadla mám jistotu, že létá pravidelně, tudíž má vyčleněné letadlo a posádku tam i zpět. V běžné situaci létá plus mínus 15 minut na čas. Sem tam mají půlhodinové až hodinové zpoždění. Z mých 150 letů si vzpomínám jen na jedno opravdové zpoždění - z Islandu charterové letadlo 5 hodin. Sem tam se stalo, že letadlo mělo až dvě hodiny zpoždění, ale nad tím jsem vždycky mávla rukou. Ana tom Islandu to nevadilo: koupili jsme si na letišti dobrého uzeného lososa. K cestování trocha toho čekání holt patří. Furt je to lepší než sedět v kanceláři v práci, ne?

I na vlastní pěst to jde bez starostí

Lidé ze strachu z neznámého často argumentují tím, že dovolená na vlastní pěst zatěžuje velkými starostmi a nejistotou. Domnívám se, že to je tím, že se nevloží osobně do přípravy. Tím pádem nemají představu, do čeho jdou. Vezměte si, jaké starosti si děláme, když nás čeká písemka a nevíme, jaké budou otázky. Kdyby nám někdo dal předem zadání, strach je ten tam. Stačí obětovat jedno dvě odpoledne a podívat se na online mapy, fotografie, články o nejlepších místech, pohledat ubytování a už jsou starosti ty tam. Dnes si mohu prohlédnout, jak vypadá letiště, kde stojí autobusová zastávka, jaké jsou jízdní řády, kolik co stojí a kde se to kupuje. Bezkonkurenční průvodce letišti zpracovali kluci z https://www.cestujlevne.com/letiste. Vše si mohu přeložit překladačem. Člověka to pohltí. Těší se a žasne, co všechno pěkného uvidí. Před cestou si stáhnu si do mobilu offline mapu z aplikace www.maps.me. Do ní si uložím červenou hvězdičku svého ubytování a už nikdy se neztratím. I kdybych zabloudila, každému můžu v telefonu ukázat, kde bydlím. V reálu se jen rozhlédnu a usměju se: vím, kde jsem. Osobně si raději cestu předem prostuduji a připravím stylem: těžko na cvičišti, lehko na bojišti. A jsou i lidé, kteří si užívají cestování na blind. 

Člověk bez cestovky stejně nic neušetří?

Rozumím lidem, kterým se do cestování na vlastní pěst nechce. Když jezdí jen na jednu větší dovolenou ročně o prázdninách, mají specifické požadavky, např. odlet jen a pouze z Ostravy, stačí se rozhodnout kdy a kam. Jsou srozuměni s rozpočtem a jede se. Tento článek je pro ty, kterým je líto dát za týden u moře kolem 20 tisíc za osobu, nebo je to nad jejich síly. Letenka je základ. Pokud ji chytnu levnou, mám plně v rukou i zbytek rozpočtu. Mohu oproti cestovce ušetřit 10000 Kč za osobu jako nic. To může pro někoho znamenat, že si konečně může dovolit leteckou dovolenou pro celou rodinu nebo za běžný rozpočet, který byl zvyklý dávat za letní dovolenou, pořídit dovolené dvě. Pokud mám trochu flexibility a nelpím na přesném datu, místě odletu a příletu, mohu náhodně ulovit skvělou letenku a zbytek cesty zařídit podle sebe.

Jak se dostanu z letiště, když mě nikdo nevyzvedne?

To je další častá obava. Někdo si dokáže představit, že si koupí letenku a zarezervuje ubytování. Nejistota přichází s transferem z letiště k ubytování. Kde jsou turisté, tam vždy existuje způsob, jak je rozvézt k pobřeží. Motoristé si vypůjčí auto. Přílety v noci, kdy nejezdí veřejná doprava, se řeší většinou taxíky. Zde je třeba se mít na pozoru a nenechat se napálit vysokou cenou. Jde ověřit cenu obvyklou s ubytováním, nechat si zařídit transfer ubytováním nebo si předplatit taxi za pevnou cenu. Nebo využít některou z aplikací typu Uber či Grab. Na mnoha místech stačí využít místní dopravu. Každé letiště má nějakou linku autobusu, vlaku, metra, tramvaje. Ubytování pak volím blízko zastávky a je to. Vždy si stáhnu jízdní řády a může se volně pohybovat dopravou po okolí.  

Ubytování

Můj nejobvyklejší rozpočet za ubytování na týden se pohybuje okolo 100 EUR/os./týden. Čím víc nás bydlí, tím lépe to vyjde na osobu. Ideál je vyrazit ve 4 lidech. Za 400 EUR/týden se dá sehnat opravdu pěkné, dobře hodnocené ubytování klidně i s kuchyňkou a bazénem. Kuchyňku nemám na vaření, ale kvůli ledničce a možnosti pohodlně umývat ovoce, nádobí apod. Hledat můžu přímo v mapách, na Bookingu, na Agoda.  Airbnb zatím nepoužívám, protože mi vadí, že blokují celou částku rovnou a nejde to zrušit úplně zdarma. Někteří popisují, že jim hostitelé na poslední chvíli zrušili ubytování. To mě od toho dost odrazuje. Líbí se mi, že jsem vždy v kontaktu s ubytováním osobně, tzn. někdo konkrétní mi odpoví, dá mi na sebe kontakt, vědí, kterou hodinu přijedeme a čekají nás i v noci. Někdy nechají jen vstupní kód a vidíme se osobně až později. Ubytování vždy dává možnost uložení zavazadel a když přijedu brzy, snaží se připravit pokoj dříve. Zkrátka nevybavuji si nějaký problém. 

Jídlo 

Už z kategorie "přitažené za vlasy" jsou obavy lidí, zda budou mít co jíst. Kde jsou lidé, tam je jídlo. V turistických oblastech bývají jedna restaurace vedle druhé, malá bistra, fast foody, kiosky, obchůdky i pobočky velkých supermarketů. Snídaně obvykle mám velmi jednoduché jako doma. A někdy i večeře, kdy už ani nemám pomyšlení na jídlo. Třeba koupené hotové saláty. Nejlepší nabídky mívají restaurace během oběda. Všude najdu nějaké to meníčko, kdy za 10 EUR dostanu i 3 chody. Večer bych za to kolikrát nedostala ani hlavní chod. Většinou během dne jsme někde na cestách a jídlo pořídíme podle nálady. Dříve mě otravovalo být vázaná jídlem na hotel, protože jsem stíhala jen některé snídaně. Nikdy jsem neměla all inclusive, protože bych to vůbec nevyužila. Ani při polopenzi, jsem nestíhala večeře. Pro mě toto vázání se jídlem k ubytování vůbec nefunguje. Mnohem víc potřebuji ledničku na pokoji než restauraci. Zpravidla projím a propiju aspoň 20 EUR denně. 

Letošní rok je pro cestování velmi specifický. Jeho první polovina zcela zamezila veškerý pohyb na planetě a v létě pomalu začínají státy otevírat své hranice, letenky jsou za hubičku a přejí lidem, kteří dosud byli opatrní v cestování na vlastní pěst konečně zkusit a vyrazit. Beru desinfekci a roušku s sebou a jdu to zkusit. Řecký ostrov za zpáteční letenku 32,50 EUR a apartmán s bazénem za 302 EUR pro rodinu už čeká.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Jak ušetřit 11 500 Kč za dovolenou pro dva u moře? Rady a tipy

Jak ušetřit 11 500 Kč za dovolenou pro dva u moře?

2021 nabitý cestami Rady a tipy

2021 nabitý cestami

5+1 tipů na nejlevnější vlakovou jízdenku s ČD Rady a tipy

5+1 tipů na nejlevnější vlakovou jízdenku s ČD

Online beseda pro Ozvěny Ostrava o okolí ČR Rady a tipy

Online beseda pro Ozvěny Ostrava o okolí ČR

Online beseda knihovna Vsetín Rady a tipy

Online beseda knihovna Vsetín

20 cest v roce 2020 a pak že to nejde? Rady a tipy

20 cest v roce 2020 a pak že to nejde?

Bát se nebo nebát vycestovat z ČR? Rady a tipy

Bát se nebo nebát vycestovat z ČR?

Jak se sbalit na lehko do příručního zavazadla Rady a tipy

Jak se sbalit na lehko do příručního zavazadla