Saské Švýcarsko - Bastei, Königstein, Bad Schandau

Saské Švýcarsko - Bastei, Königstein, Bad Schandau

Národní park Saské Švýcarsko se nachází hned za našimi hranicemi u Labe za Hřenskem. O Českém Švýcarsku píšu zde. Do Německa se dostanete autem nebo vlakem. Nejlevnější je Elbe Ticket, o kterém píšu v článku o Míšni zde. Jízdenka sice podražila, princip zůstává. Vzhledem ke vstupním podmínkám v Německu je nejlepší ubytovat se v Česku a jezdit do Německa na výlety. 

Bastei z Kurort Rathen

Nejnavštěvovanější dominantou národního parku je kamenný most Bastei, který spojuje nahoře na kolmé skalní stěně nad Labem vrcholky skalních věží. Bastei znamená bašta a Basteibrücke tu stojí od roku 1851, kdy nahradil původní dřevěnou lávku z roku 1824. Leží na pravém břehu Labe nad lázeňským městečkem Kurort Rathen. Můžete si na něj vyšlápnout pěšky z městečka nebo vyjet až nahoru na parkoviště autem nebo autobusem z Pirny. Shora se nabízí prolézání skálami na několik úchvatných vyhlídek a výhledy zejména na Labe, které je skoro 200 metrů kolmo pod námi. Pár set metrů od Bastei je na náhorní plošině parkoviště a hotel s restaurací. Za vstup na most a vyhlídky se neplatí nic. Za mostem je bývalá zřícenina hradu Neurathen https://www.bastei.cz/historie/. Má asi 4 vyhlídky a můžete si je připlatit vstupným 2,50 EUR. 

Doporučím krásnou pěší okružní trasu, kdy poznáte dolní městečko, okolní přírodu i Bastei. Začátek je dole u Labe Kurort Rathen. Pokud jedete vlakem, na každý navazuje přívoz přes řeku za 2 EUR zpáteční. Nejprve se vydáte městečkem úplně dozadu do údolí k jezírku Amselsee a za ním odbočíte nahoru do lesa a skalního města. Existuje také krátká odbočka tam a po stejné cestě zpět k vodopádu Amselfall. Je u něj chata s infocentrem národního parku. Dávejte pozor, jestli je cesta přístupná. Stejně jako na české straně, mohou být některé úseky uzavřené. Celkově se v lese a skalním městě zabloudit nedá. Je tu dobré značení a jediná výrazná stezka. Nahoře na Bastei si vychutnejte procházku po mostě, různé odbočky na vyhlídky. Do městečka se dá sejít krátkou cestou přímo ze skály podél Labe. Mapa trasy https://mapy.cz/s/bedacazuza. Web městečka Kurort Rathen www.kurort-rathen.de

Tip: Königsteiner Berggeist 

Doporučuji domů koupit suvenýr v podobě lahodného likéru Königsteiner Berggeist. Ačkoliv má jméno po pevnosti, nejvíce jsem ho viděla prodávat právě na Bastei a v Kurort Rathen - buď ve stáncích nahoře u hotelu nebo dole v městečku v malé samoobsluze. Láhev se zeleným bylinkovým likérem stojí 7,90 EUR a chutí trochu připomíná Becherovku. Má 35% alkoholu. 

Pevnost Königstein

Jedna z největších a nekrásnějších horských pevností v Evropě Königstein se tyčí hrdě na stolové hoře na skalách nad Labem. Je stará více než 800 let. Obsahuje postupně všechny stavební slohy. Do její historie se zapsali i čeští králové. Strážila hranice mezi českou zemí a Saskem. Od roku 1955 je zpřístupněna veřejnosti coby historický vojenský skanzen. O její historii, vstupném a podmínkách vstupu/aktuálních opatřeních se dozvíte na https://www.festung-koenigstein.de/cs/vitejte.html. My jsme platili vstupné na hlavní pokladně u parkoviště těsně pod výtahem u pevnosti. Tam byla první kontrola bezinfekčnosti a druhá nás čekala při vstupu do bran pevnosti. Na co Němci kontrolují 2x bezinfekčnost lidí, když je pouští do obrovského 9,5 hektarového venkovního areálu mi rozum moc nepobral, ale nevadí. Vše proběhlo s úsměvem na tváři a dostali se dovnitř i ti, kteří měli běžný český antigenní test, který je v aplikaci Tečka stále zelený a platný, i když Němci měli v pravidlech, že uznávají jen test ne starší 24 hodin. V praxi uznali bez problému testy, které platí podle pravidel EU covid pasu. Takže zbytečně si nový test kvůli pevnosti dělat nemusíte, stačí ten platný, který máte z domu. Zajedno se zdržujete venku na čerstvém vzduchu a zas tolik lidí do areálu nyní nechodí. Byli jsme jediný autobus a pár aut, i když byla neděle. 

V pevnosti je možnost připlatit si ke vstupného 3,50 EUR audio guide v češtině. Vyzvednete a zaplatíte si jej v Museum Shopu na "náměstí" pevnosti vedle kavárny. Paní tady hovořila česky. Já doporučím, abyste si místo audioguidu vzali za 1 EURo plánek pevnosti s čísly a popisky jednotlivých míst. Nemusíte tak dávat do zástavy svou občanku a nosit po venku sluchátka. Informace si snadno najdete v papíře. Hodí se to zejména jste-li rodina. Jeden povykládá ostatním, kde co je a k čemu to sloužilo bez toho, abyste všichni museli být omotáni dráty a sluchátky. Nemají totiž tady tak moderní audioguidy jako v Polsku, které si vás samy najdou a ukážou vám obrázky na displeji. Tady jsou ty staré typy, kde mačkáte ručně tlačítka s čísly. Každopádně plánek pevnosti si vezměte. Mnohé místnosti a jejich účel překvapí. Například, že lazaret byl v podzemí, zásobní sklepy, kostelík, druhá nejhlubší studna Německa s hloubkou 152,5m. 

V penovsti funguje kavárna s restaurací. Já jsem objevila vzadu za ní perfektní pekárnu Festungs Bäckerei, kde prodávali vynikající saské drobenkové koláče. Makový byl top. Krásný čas je na pevnosti v létě, kdy se kocháte až výhledy z pevnosti na Labe i ostatní strany. Byla jsem fascinovaná pohledy na to, jak je pevnost přímo vrostlá do skal a vysoká tak, že je prakticky nedobytná. Pevnost je skvělá a rozhodně stojí za vstupné. Neváhejte a běžte dovnitř.

Bad Schandau

Lázeňské město, kde zastavuje osobní vlak z Děčína a pokračuje dál opět zpátky do Česka, Rumburku. Toho lze využít k jednodennímu výletu, kdy nebudete vědět, kam dřív. Krom promenády kolem Labe, uliček, kostela (vchod do něj najdete na farské zahradě - nebojte se tam zajít) a Kurparku/lázeňského parku, najdeme mnoho zajímavostí. Historický výtah Ostrau je velkou atrakcí dokonce zapsanou v Guinessově knize rekordů jako největší stavba světa ve tvaru svíčky. f Výtah nechal postavit hoteliér Rudolf Sendig, který projekt také financoval. Má prosklenou kabinu. Nahoře ke výběh pro rysy a dá se odtud sejít do města. Funguje od roku 1904. Tady je otevírací doba a ceník. V Ostrau jsou krásné vily. V lázních jsou populární termály Toscana Terme, mají zvýhodněné vstupné https://www.toskanaworld.net/cz/161/therme-bad-schandau/toskana-therme-bad-schandau

Kirnitzschtalbahn historická tramvaj

Kirnitzschtalbahn je historická tramvaj údolím řeky Křinice. Jezdí z Kurparku k Lichtenhainskému vodopádu 8 km krásným úzkým údolím podél řeky a skal. Sem tam se objeví mlýn, myslívna. Na konci trasy je nejen vodopád, ale také hospoda Lichtenhainer Wasserfall. Za celodenní jízdenku tam a zpět zaplatíte 9 EUR. Zde najdete ceník a jízdní řád. V létě jezdí každou půl hodinu. Jde o nejmenší německý tramvajový provoz. Trať má rozchod 1000 mm a byla uvedena do provozu v roce 1898. Napájecí napětí je 600V a významná část elektrické energie je především v létě získávána pomocí solárních článků umístěných na střeše vozovny. Od tramvaje vede několik atraktivních turistických stezek, např. na populární skalní díru Kuhstall. Mně se podobná vozítka velmi líbí a vždycky se s nimi ráda svezu. Podobná historická dráha je třeba v Linci, jak píšu v článku zde

Schrammsteine a Großer Winterberg

To nejlepší nakonec. Nejatraktivnější místa Saského Švýcarska spojuje přes 100 km dlouhá trasa zvaná Malerweg podle romantických malířů, kteří tudy chodili a malovali krajinky. Nejvíc z celé trasy se mi líbil úsek po vrcholcích skal Schrammsteine přes vrchol Großer Winterberg. Přijeli jsme vlakem do Krippen, přepluli Labe přívozem do Postelwitz, šli po žluté kolem krásných domů a napojili se na modrou. Ocitli jsme se v ráji žebříků, schodů, skop ve skalách a výhledů. Něco neskutečného a zdarma. Proplétali jsme se úchvatným skalním labyrintem nahoru a dolů. Zastavili jsme se na horské chatě na vrcholu Großer Winterberg (Velká zimní hora 556mnm) a sešli po krásných lesních schodech do Schmilky. Schmilka má velmi pěkné mlýny a stojí za návštěvu. Schrammsteine jsou jedna z nejlepších pěších túr mého života. Ze Schmilky jsme došli pěšky do České republiky do Hřenska. Mapa trasy https://mapy.cz/s/kobagajodo

Postelwitz:

Grosser Winterberg:

Schmilka:

Výhodou národního parku Saské Švýcarsko je dokonalá dostupnost z ČR, měkké podmínky vstupu přes hranice a stezky zdarma. Takže namasírujte lýtka a vyrazte.

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024 Články z cest

Přehled cest 2024

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska