Wisla, Ustroň, Istebna v slezských Beskydech
Už jste se někdy jeli podívat do Beskyd k sousedům? Dnes vyrazíme na výlet kousíček od našich hranic - hraniční přechod na rychlostní silnici u Českého Těšína a uděláme si kolečko s návratem přes Slovensko - Čierne a Makov, kde budeme žasnout nad novou dálnicí - ne naší samozřejmě, jak už jsme si u naší pokulhávající infrastruktury bohužel zvykli. Takže slezské Beskydy na polské straně:
Beskid Slaski
Po přejetí do Polska za Českým Těšínem jsme si okamžitě všimli nádherné silnice. Prostě ten pocit, když přejedete hranice a spousta nápadů, co s tím. Hory se táhnout prakticky po celé délce polských hranic, takže kdokoliv z ČR může zkusit. My máme nejblíž do Beskid Slaski a první horské středisko je Ustroň.
Czantoria PL - Velká Čantoryje CZ
Naším prvním cílem byla hraniční hora Čantoryje. Je přístupná pěšky z Česka a lanovkou z Polska. Zaparkovali jsme za 10 Zl u lanovky Czantoria v Ustroni, která nás vyveze na vrchol pěkné sjezdovky. Ve vrcholové partii mají také bobovou dráhu. Kdo si chcete vyzkoušet lyžovačku v Polsku, zadejte si do googlu stoki narciarskie - což znamená sjezdovky. Mrkněte na ceníky, terény, lanovky a hodnocení lidí. Nahoře je také pár dřevěných chatiček s funkčním občerstvením, i na výdejní okýnko a spousta laviček na odpočinek, slunění, jako na pláži s parádním výhledem. Lanovka stála 27 zlotých dospělý, 22 zlotých dítě http://www.czantoria.net/. Stačí koupit na místě v okýnku.
Na vrchol hory na českou státní hranici a českou stranu, kde je i horská chata vede široká nenáročná lesní promenáda. Na vrcholu je malá rozhledna. Hravě zvládne každé dítě.
Wisla a viadukt Glebce a koupačka Golebiewski
Wisla je proslulé rekreační město známé v celém Polsku. Už z dálky jdou vidět mohutné budovy hotelů. Lázeňské město na první pohled. Jeli jsme se podívat na slavný železniční viadukt v místní části Glebce. Je z 30. let a má výšku 25 metrů. Připomělo mi to naše putování v Semmeringu. Do Wisly také míří spousta lidí do proslulého aquaparku v hotelu Golebiewski https://www.golebiewski.pl/wisla. Nejvíc si lidi chválí vířivky s vodou 40°C na střeše v zimě.
Skokanský můstek Adama Malysze Malinka
Další cíl, který se mi moc líbil, byl moderní skokanský můstek místního rodáka a legendy světového skokanství na lyžích Adama Malysze. Na to, že borec je mladší než já, a už je po něm pojmenovaný skokanský můstek, všechna čest. Můstek je unikátní tím, že v roce 2008 prošel zásadní modernizací a ta doskočiště původního můstku z roku 1933 protáhla na současné parametry HS 134 metrů tak, že končí nad silnicí. Takže svým autem můžete projet pod můstkem. Lanovka nahoru na můstek byla zrovna mimo provoz, protože ten den můstek zasněžovali na závody, které jsme už o víkendu viděli v televizi. Pozorovali jsme sněžné mašiny, jak chrlí sníh dole na doskočišti pod rolby a na hromadu, kterou si nabíraly náklaďáky na korbu a vozily jej nahoru. Můstek Malinka je druhým největším v Polsku hned po Wielke Krokwi v Zakopanem. Skáčou se tu nejen velké závody, ale trénuje zde celoročně polská reprezentace pod vedením Čecha Michala Doležala a také reprezentace Japonska, Rakouska, Německa a Slovinska. Jako co se tady investuje do sportu je neskutečné.
Cienków - kombinace lanovky a hřebenovky
Kdyby jela lanovka (nebyl náš případ), je tu dobrý tip pro Vás - můžete si koupit kombinovaný lístek na lanovky skokanský můstek Malinka a Cienków. A udělat si okružní vycházku. Vyjet nahoru lanovkou, přejít výhledový hřeben Cienków, kde je i horská chata s restaurací a sjet druhou lanovkou dolů. Stezka vede i dole údolím podél říčky. Na parkovišti přímo u můstku se neplatí. Jsou tu celoročně otevřené stánky o občerstvením a Žabka.
Přehrada a rezidence prezidenta
Ve Wisle je příjemná malá přehrada na soutoku Bílé a Černé Wiselky. Od přehrady se dá jít krásná okružní túra na Baraní horu. Dá se projít po přehradní zdi. Hned nad přehradou se nachází zámeček - rezidence prezidenta Polska. Zajeli jsme si k němu. Silnice před a za zámkem se dá zcela uzavřít na branku. Na každém sloupu je kamera. Projíždíme dál lesem. Na hřebeni je parkoviště pro malou rozhlednu blízko sedla Przełęcz Szarcula. Je z ní krásný výhled na přehradu. Nedaleko je pro zdatnější turisty k dispozici stezka na populární Baraniu goru.
Dřevěné kostely v Istebné
Dál lesem dojíždíme do polské obce Istebna. V ní jsou dva pěkné dřevěné kostelíky. Ten první je Kostel svatého Kříže v osadě Kubalonka. Pochází už z 18. století a byl sem převezen koncem 50. let od Gliwic, protože musel ustoupit těžbě uhlí. Ten druhý je v osadě Andziolowka a je soukromou kaplí rodiny Konarzewskich. Vystavil a řezbami ji ozdobil pradědeček Ludvík jako poděkování za šťastný návrat domů ze Sibiře z 1. světové války. Kaple je hned u silnice, ale na pozemku rodiny, která žije v zajímavé kamenné vile. Je vidět, že jde o uměleckou rodinu. Bokem u benzínové stanice byste se lesem dostali k pamětní síni nejslavnějšího polského horolezce Jerzyho Kukuczky. Je považován spolu s Reinoldem Messnerem za nejúspěšnějšího horolezce 20. století, protože vylezl na všech 14 osmitisícovek Himaláje většinou bez kyslíku během 80. let. Zatímco Messner má v Alpách zámek, Kukuczka má v Istebne malou dřevěnici. Zemřel v roce 1989 na Lhotse.
Po nákupu v místní Biedronce a Pepcu v Istebne jsme byli mnohem blíž slovenské hranici, takže jsme se domů nevraceli přes Český Těšín, ale kolečkem přes Čadcu a Makov - tedy tranzitem přes Slovensko domů. Slovenskem projíždět můžete, ale nesmíte zastavit, jen nutné zastávky na čerpacích stanicích a povolená doba je 8 hodin. No to jen tak, abyste věděli. Nikdo to tam samozřejmě nekontroluje, protože to je zrovna takový odlehlý kraj, podobně, jak bydlíme my.
Cestou přes Čierne nás fascinovalo přetnutí celého údolí zbrusu novou dálnicí ze Slovenska do Polska. Opravdu imfpresivní stavba - no a pak se setmělo a už jsme jen dojeli pěkně domů.