Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Pokud jste ještě nenavštívili Polské Tatry, budete přijemně překvapeni jejich úrovní. Poláci se s nimi vyhráli, protože na ně z celých Tater zbyla jen 1/3 a tak mají prostor je vyšperkovat. Ty, kdo se nechtějí pocvičit v odhadu polštiny, potěším, že všechno info tu mají úplně na každém kroku i v angličtině. Šikovné prostě. Nejjednodušší cesta sem je autem. My jezdíme přes Slovensko přes Oravu. Je to 200 km a cesta zabere kvůli slovenským silnicím 4 hodiny. Pokud jste ještě nebyli v Krakově - spojte jeho návštěvu s Tatrami. Z Krakova jezdí dálkové autobusy i vlaky. Jízdní řády najdete a lístky koupíte na portálu https://www.e-podroznik.pl/. Zloté měním už u nás. Karty berou skoro všude i na některých stáncích, ale kdo chce dobré domácí, musí vytáhnout gotówku.


Zakopane 

Přezdívá se mu hlavní zimní město Polska kvůli sjezdovkám a skokanským můstkům světového poháru. Zakopane léta usiluje o pořádání zimních olympijských her. Jejich Tatrzanski Park Narodowy stejně jako slovenský TANAP je součástí společné biosférické rezervace UNESCO. Pěší turisté mohou volně přecházet z jedné země do druhé pouze po značených cestách až od roku 2007. Za dob totality se jen výjimečně stávalo, že se sem někdo z Československa dostal. Populární vrchol Rysy je nejvyšší horou Polska. Zakopane je plné krásných zdobených dřevěných vil, penzionů a výstavních hotelů. Architektura je opravdu povedená, užívá tradiční vzory a hodně si pohrává s dřevořezbami na budovách. Centrum města tvoří pěší zóna s mnoha obchody a restauracemi Krupówki. Pokud už vám dosluhuje nějaké outdoorové vybavení nebo turistické boty, pořídíte je tady výhodněji než u nás. Není návštěvy, abych si neodvezla boty nebo něco outdoorového.

 

 

Ubytování bez bookingu + parking

Ubytování si vždy vyhledávám s parkingem zdarma, protože na ulicích se prakticky nedá parkovat. Vše se soustřeďuje na velká odstavná parkoviště zpravidla kolem 5Zl/hod. Jen tu a tam se dá parkovat na ulici na placený parkovací automat (třeba nahoře u skokanských můstků). V Zakopanem nikdy nepoužívám booking. Vyberu si a domluvím se napřímo - email, telefon. Jsou vždycky rádi, že nemusí platit provizi bookingu a já zas, že předem nemám nikde vázané peníze v době, kdy se stále mění regulace mezi zeměmi. Nikdy se mi nestalo, že by dohoda nefungovala. Nezapomeňte, že Poláci mají Čechy rádi a tady to pocítíte. Často se i v malých penzionech dá platit kartou. V mimosezóně pořídíte dvoulůžkový pokoj s koupelnou mimo město od 400 Kč/noc, v centru od 600 Kč a můžete se uchýlit až do opravdu nadpozemsky nádherných luxusních hotelů a'la Aspen hadra. I na našem slevomatu najedete spoustu krásných nabídek na wellness pobyty. Polské zvýhodněné nabídky na pobyty najdete na www.triverna.pl a www.travelist.pl

Doprava po městě a Tatranském okrese, e-parking a elektromobily na půjčení

V Zakopanem uvidíte neustále pendlovat horské městské mikrobusy, které tu mají hodně zastávek. Své auto musíte nechat na odstavném parkovišti a přískok dopravou se může hodit. Mapa místní dopravy, jízdní řády a ceny jízdenek jsou zde https://www.zakopane.pl/komunikacjamiejska. Jedna jízda stojí 3 Zl, mají rodinné i týdenní lístky (34 Zl). Vyplatí se hlavně pěším turistům, když jdou túru z bodu A do bodu B. Jde se  přiblížit k lanovkám a na túry na vzdálenější místa, kde je parking narvaný k prasknutí, typicky Morskie Oko. Parkuje se v Palenica Białczańska a v Łysa Polana. Doporučuji předem rezervovat e-parking zde https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. Fanoušci elektromobilů si můžou půjčit BMV i3 https://tpn.pl/nowosci/w-tatry-ekologicznie - fungují na aplikaci.

Pěší turistika v nejlepších částech národního parku je placená a stojí za to

V polských Tatrách se za vstup na atraktivní horské stezky a doliny platí. Turistické značení je stejné jako u nás, rozcestníky neudávají kilometry, ale čas. Tento čas je hodně optimistický. Takže když uvidíte 30 minut, fakt musíte bez zastávky kvaltovat jako profesionální sportovec. Skvělé podrobné mapy najdete na www.mapy.cz a některé podrobnosti jsem našla lépe na www.maps.me. U vstupu vždy najdeme dřevěnou budku s informacemi, mapkami, pokladnou. Stezky buď za den nebo týden. Děti a důchodci platí polovic. Pokud nemáte hotovost do vstupní budky, lze lístek koupit online https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. Stezky jsou velmi dobře upravené, s dobrými mostky, dřevěnými přechody, někde je mlatová cestička, zkrátka dobře se po nich chodí. Je tam čisto, informační tabule, i WC. Nejvytíženější, co se počtu lidí týče, je stezka na největší pleso v celých Tatrách Morskie Oko a Dolina Koscieliska. To jsou v létě hotové václaváky, končí totiž chatami s hospodou. Přitom u těchto dvou stezek jdete celkem dlouhou dobu po nudném asfaltu. Osobně mám ráda malé divoké doliny jako Strazyska nebo Bialego. Jsou fakt krásné, plné dolomitových skalnatých komínů, průzračných horských bystřin, vodopádků, stromů obalených mechy. Na delší treky se bude hodit i info o horských chatách. Všechny jejich  schroniska s noclehem najdete zde: https://www.zakopane.pl/strefa-turystyczna/turystyka/schroniska-gorskie

Pozor, často dochází k uzávěře stezek kvůli opravám, sesuvům, některé stezky zavírají v zimě, jiné jsou jednosměrné. Vždy zkontrolujte zde https://tpn.pl/zwiedzaj, ať nejste nemile překvapeni. Jejich barevné turistické značení neodpovídá obtížnosti a oproti nám mají i černou barvu. Najdete tam i lavinové zpravodajství. Jako u ostatních velehor platí, že líp se tu chodí od července do listopadu, kdy není ještě vše pokryté sněhem než na jaře, kdy taje, padají laviny a celé měsíce trvá, než je sníh pryč.

Seznam všech stezek v okolí Zakopaneho s mapkami a informacemi mají Poláci dobře zpracované zde https://www.zakopane.pl/strefa-turystyczna/turystyka/wycieczki-gorskie-latem/szlaki-lato. Přímo v horách se moc ztratit nedá, většinou existuje jedna jediná cesta.

Zákazy v národním parku

V národním parku na území Polska nebudou potěšeni pejskaři. Vstup se psy je na území Tatrzanskeho parku narodoweho je zakázané. Existují dvě výjimky: černá stezka pod Reglami, kde psa musíte mít na vodítku a dolina Chocholowska, která nepatří národnímu parku. Tam můžete jít se psem na vodítku k chatě. V Zakopanem ve městě a přírodě, která nespadá pod přísnou regulaci ochrany přírody, se psy můžete. Přesné info a důvody vysvětlují pánové z parku zde https://tpn.pl/nowosci/zakaz-wprowadzania-psow-do-tpn. Rovněž v národním parku nesmíte bivakovat nebo stanovat, nesmíte chodit mimo stezky, rušit zvěř, asi hodinu před setměním byste měli vylézt z národního parku do města, nesmíte sem jít samotná skupina dětí jen s pedagogickým dozorem, kdo by sem chtěla vzít školní třídu na výlet, musí národní park požádat o profesionálního tatranského průvodce.

Na fotkách vidíte stezku Dolina Bialego, kterou jsme šly s dítkem a babi. Uprostřed doliny najdete zaslepený vchod do bývalé uranové šachty, která tu zbyla po Sovětech. V padesátých letech ji zavřeli a zhruba tehdy také vznikl národní park s ochranou přírody. Nicméně v Bialem potoku prý je výskyt radonu, to Sověty po válce vedlo k myšlence na dobývání uranu v Tatrách. To je naštěstí minulostí. Pijte z potoka jen velmi malé množství vody, ať nesvítíte.-).

Výše jste viděli fotky z doliny Bialego a nyní jsou fotky z dolina Strazyska a výstupu na Sarniu skalu. Je to přímo pod bájným Giewontem, polskou národní horou. Poláci mají o ní podobnou pověst jako my o Blanických rytířích.

Edvard Jelínek byl český spisovatel, narodil se a zemřel v Praze, svou tvorbou upevňoval slovanskou vzájemnost, zejména česko-polské vztahy, je pochován v Praze na Vyšehradě a zde v dolině Strazyska má na jednom dolomitovém komínu pamětní desku.

Lanovky sedačkové, pozemní i kabinková

Lanovky v Polsku jsou mana nebeská, protože jsou za příjemné ceny. Proto si tu směle vyzkoušejte vše, co se hýbe. Na obrázku stará kabinková lanovka, jakou pamatuji z dětství.

Gubalówka - nejlepší panorama Tater 

Nejvytíženější je určitě pozemní lanovka na vrch Gubalówka. Není sice přímo v masívu tatranských štítů, ale na opačné straně, odkud je zdaleka nejlepší výhled na celé panorama Tater. Prosím nescházejte dolů pěšky pod lanovkou. Je to past na turisty. Cestička vede přes soukromé pozemky a vykutálenci za jejich průchod vybírají peníze. Je to trapas, o kterém všichni vědí. Nenechte se nachytat. Kupte buď zpáteční jízdné nebo přejděte celý hřeben Gubalówky a sjeďte dolů sedačkovou lanovkou Butorowy Wierch nebo pod touto lanovkou zdarma sejděte zpátky do města. Zpáteční stojí 25 Zl, kombi lístek nahoru Gubalówka, dolů Butorowy Wierch 22 Zl. Tady jsou všechny informace včetně web kamery na to parádní panorama https://www.pkl.pl/gubalowka/gubalowka.html#. Na webu také vidíte, jestli je lanovka v provozu. Obrázek je z webu lanovky:

Kasprowy Wierch 1987 mnm

Moje nejoblíbenější lanovka je kabinková kyvadlová na Kasprowy Wierch. Jezdí už od roku 1936 a končí přímo mezi štíty Tater ve výšce 1987 mnm. Je rozdělená na dvě části, mezi nimiž se bez přestávky přestupuje. Celá délka jízdy je 4,3 km a převýšení přes 900 výškových metrů. Nejlepší je, když je dole jaro/podzim a nahoře sníh. Tato lanovka bývala vždy velmi vytížená a stály se na ni dlouhé fronty. Proto i v dnešní době, kdy je turistů minimum bych doporučila koupit lísky online na přesný čas. K lanovce se jde pěkná štreka do kopce z města do osady zvané Kuźnice. Cesta z horního konce Krupowki trvá dobrou hodinu. Proto si dejte dost času na příchod. Nahoře na vrcholu je možnost občerstvení ve stanici, jít na samý vrchol na meteorologickou stanici a projít se po ostrém hřebeni. Do lanovky berou miminka s kočárky, ale stejně kočárek necháte na horní stanici a dítě ponesete v nosítku. Povrch je úzký chodník na hrubé skále. Zpáteční jízdenka na lanovku kolísá cenově v sezóně a mimo sezónu. Garantuje Vám jízdu dolů bez fronty přesně za 2 hodiny. Jinak je lístek platný celý den a do lanovky jdete podle aktuálně volného místa. Lanovka se točí každých 10 minut, takže čekání je na chvilku. Zpět z dolní stanice v Kuźnicích doporučuji jít stezkou kolem potoka. Zavede nás do krásného historického dvora připomínajícího skanzen po širým nebem. Jsou tam salaše, původní mlýn a výstava přibližující místní goralskou kulturu v oblasti Podhale. Vše o lanovce a zda je toho dne v provozu zde https://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html. My jsme chytli nádherné počasí slunečno, teplo, bezvětří a třeba den předtím v provozu nebyla kvůli prudkému větru. Rozhodně kupte lístky online a dost dopředu. My jezdíváme mimo sezónu ve všední den a i tak 24 hodin předem jsou dobré  časy pryč. 


Na Kasprowy Wierch a do Tater vůbec rád jezdíval svatý Jan Pavel II., který má ve městě kruhový objezd právě směrem ze Zakopaneho do Kuźnic a pamětní desku na vrcholu hory. Byl vášnivý horský turista i lyžař a myslím, že v civilu bychom neměli šanci jej poznat. 

Kuznice

Je část města, která vede k lanovce. Nahoru k lanovce asi budete spěchat po asfaltce, ale směrem dolů běžte mimo ni osadou. Jsou zde stará osídlení z dob, kdy tu ještě byl průmysl v podobě dobývání a tavení železné rudy. Na zemi se dodnes chodí po rozdrolené strusce. Po bývalých pánech, vlastnících železné doly, tu nezbyl už jejich honosný dům, ale jen schodiště s kašnou. Zato tu zbyly staré budovy mlýnů a jiné historické stavby. Vypadá to tu jako ve skanzenu. Podél potoka vede pěkná stezka. Jsou tu i salaše.

Skokanské můstky Wielka Krokiew

I kdyby Vás absolutně nezajímaly skoky na lyžích, vyjet si lanovkou a podívat se shora na obří můstek, je zážitek. Je to šílený sklon a nekonečná dálka až dolů mezi diváky. Dítko odtud nechtělo pryč. Můstek je komplet zrekonstruovaný, má umělý povrch. Dole je místo pro 40 000 diváků a velmi moderní zázemí. Vedle jsou tři střední můstky. Jejich rekonstrukce nyní vrcholí a brzy se blýsknou také novotou. Lanovka je levná, děti, chůdoci mají slevu. Stačí koupit na místě. Můstky jsou součástí velkého areálu, kde je i běžecká/rychlobruslařská dráha (budou mít i rychlobruslařskou halu), moderní sportovní haly a bazén. Komplex se jmenuje COS. https://zakopane.cos.pl/. Jde vidět, že Polákům nedělá problém investovat nějakých pár milionů EUR do sportu. Ráda mívám ubytování poblíž. Mám blízko do dolin, k lanovce i dolů do města. 

Když budete mít štěstí, uvidíte trénovat skokany. Je to podívaná. 

Další lanovky, na kterých jsem nebyla https://www.zakopane.pl/strefa-turystyczna/turystyka/koleje-linowe

Termály a aquaparky v okolí

Hodně lidí spoluje pobyt tady s koupačkou v termálech. Přímo v Zakopanem je velký aquapark http://www.aquapark.zakopane.pl/pl/. V okolí najdeme tyto populární termály: Chocholow https://www.chocholowskietermy.pl/en/, Bania https://www.termabania.pl/, Bukowina https://www.termybukovina.pl/, Szaflary (tam Vás chci vzít na spaní příští rok při výletu do Pienin) https://www.termyszaflary.com/ a hned naproti Goracy Potok https://www.goracypotok.pl/en. V době pandemie si ověřte, zda jsou termály otevřené. Za nás koncem října 2020 byly zavřené.

Do salaší na domácí ovčí sýry

Cestou mezi Chocholowem a Witowem najdete přímo u silnice mnoho salaší - Bacówki, kde se prodávají vynikající čerstvé domácí ovčí sýry. Beru vždy malé uzené oscypki, aspoň kilo i dvě neuzených bílých nití a bílý čerstvý sýr z velké koule bez soli bez chuti, který si doma ochutím, jak chci a nebo mi chutná i planý. Je lepší kupovat zde než třeba někde na stánku v Zakopanem na hlavní třídě Krupówki.

 

 

Goralské jídlo a pití

Všude v Zakopaném narazíte na mnoho báječných restaurací s goralským zbojnickým jídlem. Bývá často připravováno na ohni. Jsou to velké špízy, domácí šunkové klobásy, jelítka (tady mívají uvnitř rýži), skopové klobásky a vepřové maso v zelném listu, kotleta, koleno apod. Zelí tu chutná trochu jako kapusta a je připravováno s tmavou zásmažkou na hnědo. K jídlu se přidávají vynikající kvašené salátky surówka. Kdo má rád kvašáky, zajásá. V Polsku si pochutnáte i na mnoha druzích pirohů (ty nejsou můj šálek čaje), hutných polévkách - bílá žurawica či zelňačka. K pití si dáváme piwo. Ačkoliv fanoušci českého piva budou nadávat, že není tak dobré jako naše a je dost drahé (prakticky nekoupíte pod 10 Zl), my si ho dáváme s malinovým sirupem (s sokom malinowym), což mi dost chutná. A prostě k Polsku patří. V Zakopanem je místní pivovar Watra https://www.browarwatra.pl/. Je tu i spousta kaváren a dobrých cukráren. Vychutnáváme si čerstvé gofry s kyselými celými višněmi a pravou neslazenou šlehačkou. Dítko v Polsku miluje barevné měkké ovocné želé galaretka. Domů se vozí smetanové karamely Krówki. Poláci rádi pijí nejen tradiční vodku (Zubrowka atd.), ale i ochucené vodky, třeba značky Soplica. Skvělá je višňovka nebo ořechovka. Pije se tu i horký miód (medovina) a nebo svařák. Prostě má se člověk čím v zimě zahřát. 

Vyměňte zloté už u nás

Kdo nemáte dobrou kartu na výběry v zahraničí, vyměňte si zloté už u nás. Většinu věcí tu jde zaplatit kartou - lanovky, ubytování, restaurace, obchody, ale vstupy do dolin národního parku, suvenýry, lidové výrobky, medy, marmelády a sýry jsou za gotówku. Sice je můžete ukecat, že vezmou EURa, ale počítejte s tím, že to pěkně zaokrouhlí nahoru. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska