Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Pokud jste ještě nenavštívili Polské Tatry, budete přijemně překvapeni jejich úrovní. Poláci se s nimi vyhráli, protože na ně z celých Tater zbyla jen 1/3 a tak mají prostor je vyšperkovat. Ty, kdo se nechtějí pocvičit v odhadu polštiny, potěším, že všechno info tu mají úplně na každém kroku i v angličtině. Šikovné prostě. Nejjednodušší cesta sem je autem. My jezdíme přes Slovensko přes Oravu. Je to 200 km a cesta zabere kvůli slovenským silnicím 4 hodiny. Pokud jste ještě nebyli v Krakově - spojte jeho návštěvu s Tatrami. Z Krakova jezdí dálkové autobusy i vlaky. Jízdní řády najdete a lístky koupíte na portálu https://www.e-podroznik.pl/. Zloté měním už u nás za 6 Kč.


Zakopane 

Přezdívá se mu hlavní zimní město Polska kvůli sjezdovkám a skokanským můstkům světového poháru. Zakopane léta usiluje o pořádání zimních olympijských her. Jejich Tatrzanski Park Narodowy stejně jako slovenský TANAP je součástí společné biosférické rezervace UNESCO. Pěší turisté mohou volně přecházet z jedné země do druhé pouze po značených cestách až od roku 2007. Za dob totality se jen výjimečně stávalo, že se sem někdo z Československa dostal. Populární vrchol Rysy je nejvyšší horou Polska. Zakopane je plné krásných zdobených dřevěných vil, penzionů a výstavních hotelů. Architektura je opravdu povedená, užívá tradiční vzory a hodně si pohrává s dřevořezbami na budovách. Centrum města tvoří pěší zóna s mnoha obchody a restauracemi Krupówki. Pokud už vám dosluhuje nějaké outdoorové vybavení nebo turistické boty, pořídíte je tady výhodněji než u nás.

Ubytování bez bookingu + parking

Ubytování si vždy vyhledávám s parkingem zdarma, protože na ulicích se prakticky nedá parkovat. Vše se soustřeďuje na velká odstavná parkoviště zpravidla kolem 5Zl/hod. Jen tu a tam se dá parkovat na ulici na placený parkovací automat (třeba nahoře u skokanských můstků). V Zakopanem nikdy nepoužívám booking. Vyberu si a domluvím se napřímo - email, telefon. Jsou vždycky rádi, že nemusí platit provizi bookingu a já zas, že předem nemám nikde vázané peníze v době, kdy se stále mění regulace mezi zeměmi. Nikdy se mi nestalo, že by dohoda nefungovala. Nezapomeňte, že Poláci mají Čechy rádi a tady to pocítíte. Často se i v malých penzionech dá platit kartou. V mimosezóně pořídíte dvoulůžkový pokoj s koupelnou mimo město od 400 Kč/noc, v centru od 600 Kč a můžete se uchýlit až do opravdu nadpozemsky nádherných luxusních hotelů a'la Aspen hadra. I na našem slevomatu najedete spoustu krásných nabídek na wellness pobyty. Polské zvýhodněné nabídky na pobyty najdete na www.triverna.pl a www.travelist.pl

Doprava po městě a Tatranském okrese, e-parking a elektromobily na půjčení

V Zakopanem uvidíte neustále pendlovat horské městské mikrobusy, které tu mají hodně zastávek. Své auto musíte nechat na odstavném parkovišti a přískok dopravou se může hodit. Mapa místní dopravy, jízdní řády a ceny jízdenek jsou zde https://www.zakopane.pl/komunikacjamiejska. Jedna jízda stojí 3 Zl, mají rodinné i týdenní lístky (34 Zl). Vyplatí se hlavně pěším turistům, když jdou túru z bodu A do bodu B. Jde se  přiblížit k lanovkám a na túry na vzdálenější místa, kde je parking narvaný k prasknutí, typicky Morskie Oko. Parkuje se v Palenica Białczańska a v Łysa Polana. Doporučuji předem rezervovat e-parking za 30 Zl zde https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. Fanoušci elektromobilů si můžou půjčit BMV i3 https://tpn.pl/nowosci/w-tatry-ekologicznie - fungují na aplikaci.

Pěší turistika v nejlepších částech národního parku je placená a stojí za to

V polských Tatrách se za vstup na atraktivní horské stezky a doliny platí. Turistické značení je stejné jako u nás, rozcestníky neudávají kilometry, ale čas. Tento čas je hodně optimistický. Takže když uvidíte 30 minut, fakt musíte bez zastávky kvaltovat jako profesionální sportovec. Skvělé podrobné mapy najdete na www.mapy.cz a některé podrobnosti jsem našla lépe na www.maps.me. U vstupu vždy najdeme dřevěnou budku s informacemi, mapkami, pokladnou. Stezky stojí 6 Zl za den nebo 30 Zl na týden. Platí se hotově/gotówka. Děti a důchodci platí polovic. Pokud nemáte hotovost, lze lístek koupit online https://tpn.pl/zwiedzaj/e-bilety. Stezky jsou velmi dobře upravené, s dobrými mostky, dřevěnými přechody, někde je mlatová cestička, zkrátka dobře se po nich chodí. Je tam čisto, informační tabule, i WC. Nejvytíženější, co se počtu lidí týče, je stezka na největší pleso v celých Tatrách Morskie Oko a Dolina Koscieliska. To jsou v létě hotové václaváky, končí totiž chatami s hospodou. Přitom u těchto dvou stezek jdete celkem dlouhou dobu po nudném asfaltu. Využila bych toho, protože zrovna zde bývaly celkem davy a v dnešní době tu je lidí minimum. Osobně mám ráda malé divoké doliny jako Strazyska nebo Bialego. Jsou fakt krásné, plné dolomitových skalnatých komínů, průzračných horských bystřin, vodopádků, stromů obalených mechy. Na delší treky se bude hodit i info o horských chatách. Všechny jejich  schroniska najdete zde: https://www.zakopane.pl/strefa-turystyczna/turystyka/schroniska-gorskie

Seznam všech stezek v okolí Zakopaneho s mapkami a informacemi mají Poláci dobře zpracované zde https://www.zakopane.pl/strefa-turystyczna/turystyka/wycieczki-gorskie-latem/szlaki-lato. Přímo v horách se moc ztratit nedá, většinou existuje jedna jediná cesta.

Zákaz vstupu se psy

V národním parku na území Polska nebudou potěšeni pejskaři. Jejich vstup na území Tatrzanskeho parku narodoweho je zakázané. Existují dvě výjimky: černá stezka pod Reglami, kde psa musíte mít na vodítku a dolina Chocholowska, která nepatří národnímu parku. Tam můžete jít se psem na vodítku k chatě. V Zakopanem ve městě a přírodě, která nespadá pod přísnou regulaci ochrany přírody, se psy můžete. Přesné info a důvody vysvětlují pánové z parku zde https://tpn.pl/nowosci/zakaz-wprowadzania-psow-do-tpn

Na fotkách vidíte stezku Dolina Bialego, kterou jsme šly s dítkem a babi. 

Lanovky sedačkové, pozemní i kabinková

Lanovky v Polsku jsou mana nebeská, protože jsou za příjemné ceny. Proto si tu směle vyzkoušejte vše, co se hýbe. Na obrázku stará kabinková lanovka, jakou pamatuji z dětství.

Gubalówka - nejlepší panorama Tater 

Nejvytíženější je určitě pozemní lanovka na vrch Gubalówka. Není sice přímo v masívu tatranských štítů, ale na opačné straně, odkud je zdaleka nejlepší výhled na celé panorama Tater. Prosím nescházejte dolů pěšky pod lanovkou. Je to past na turisty. Cestička vede přes soukromé pozemky a vykutálenci za jejich průchod vybírají peníze. Je to trapas, o kterém všichni vědí. Nenechte se nachytat. Kupte buď zpáteční jízdné nebo přejděte celý hřeben Gubalówky a sjeďte dolů sedačkovou lanovkou Butorowy Wierch nebo pod touto lanovkou zdarma sejděte zpátky do města. Zpáteční stojí 25 Zl, kombi lístek nahoru Gubalówka, dolů Butorowy Wierch 22 Zl. Tady jsou všechny informace včetně web kamery na to parádní panorama https://www.pkl.pl/gubalowka/gubalowka.html#. Na webu také vidíte, jestli je lanovka v provozu. Obrázek je z webu lanovky:

Kasprowy Wierch 1987 mnm

Moje nejoblíbenější lanovka je kabinková kyvadlová na Kasprowy Wierch. Jezdí už od roku 1936 a končí přímo mezi štíty Tater ve výšce 1987 mnm. Je rozdělená na dvě části, mezi nimiž se bez přestávky přestupuje. Celá délka jízdy je 4,3 km a převýšení přes 900 výškových metrů. Nejlepší je, když je dole jaro/podzim a nahoře sníh. Tato lanovka bývala vždy velmi vytížená a stály se na ni dlouhé fronty. Proto i v dnešní době, kdy je turistů minimum bych doporučila koupit lísky online na přesný čas. K lanovce se jde pěkná štreka do kopce z města do osady zvané Kuźnice. Cesta z horního konce Krupowki trvá dobrou hodinu. Proto si dejte dost času na příchod. Nahoře na vrcholu je možnost občerstvení ve stanici, jít na samý vrchol na meteorologickou stanici a projít se po ostrém hřebeni. Do lanovky berou miminka s kočárky, ale stejně kočárek necháte na horní stanici a dítě ponesete v nosítku. Povrch je úzký chodník na hrubé skále. Zpáteční jízdenka na lanovku stojí 79Zl a garantuje Vám jízdu dolů bez fronty přesně za 2 hodiny. Jinak je lístek platný celý den a do lanovky jdete podle aktuálně volného místa. Lanovka se točí každých 10 minut, takže čekání je na chvilku. Zpět z dolní stanice v Kuźnicích doporučuji jít stezkou kolem potoka. Zavede nás do krásného historického dvora připomínajícího skanzen po širým nebem. Jsou tam salaše, původní mlýn a výstava přibližující místní goralskou kulturu v oblasti Podhale. Vše o lanovce a zda je toho dne v provozu zde https://www.pkl.pl/kasprowy-wierch/kasprowy.html. My jsme chytli nádherné počasí slunečno, teplo, bezvětří a třeba den předtím v provozu nebyla kvůli prudkému větru.


Na Kasprowy Wierch a do Tater vůbec rád jezdíval svatý Jan Pavel II., který má ve městě kruhový objezd právě směrem ze Zakopaneho do Kuźnic a pamětní desku na vrcholu hory. Byl vášnivý horský turista i lyžař a myslím, že v civilu bychom neměli šanci jej poznat. 

Obrázky níže jsou z osady Kuźnice:

Skokanské můstky Wielka Krokiew

I kdyby Vás absolutně nezajímaly skoky na lyžích, vyjet si lanovkou a podívat se shora na obří můstek, je zážitek. Je to šílený sklon a nekonečná dálka až dolů mezi diváky. Dítko odtud nechtělo pryč. Můstek je komplet zrekonstruovaný, má umělý povrch. Dole je místo pro 40 000 diváků a velmi moderní zázemí. Vedle jsou tři střední můstky. Jejich rekonstrukce nyní vrcholí a brzy se blýsknou také novotou. Lanovka stojí jen 15 Zl zpáteční, 10 Zl důchodce a dítě. Můstky jsou součástí velkého areálu, kde je i běžecká/rychlobruslařská dráha (budou mít i rychlobruslařskou halu), moderní sportovní haly a bazén. Komplex se jmenuje COS. https://zakopane.cos.pl/. Jde vidět, že Polákům nedělá problém investovat nějakých pár milionů EUR do sportu. Ráda mívám ubytování poblíž. Mám blízko do dolin, k lanovce i dolů do města. 

Další lanovky, na kterých jsem nebyla https://www.zakopane.pl/strefa-turystyczna/turystyka/koleje-linowe

Termály a aquaparky v okolí

Hodně lidí spoluje pobyt tady s koupačkou v termálech. Přímo v Zakopanem je velký aquapark http://www.aquapark.zakopane.pl/pl/. V okolí najdeme tyto populární termály: Chocholow https://www.chocholowskietermy.pl/en/, Bania https://www.termabania.pl/, Bukowina https://www.termybukovina.pl/, Szaflary (tam Vás chci vzít na spaní příští rok při výletu do Pienin) https://www.termyszaflary.com/ a hned naproti Goracy Potok https://www.goracypotok.pl/en. V době pandemie si ověřte, zda jsou termály otevřené. Za nás koncem října 2020 byly zavřené.

Do salaší na domácí ovčí sýry

Cestou mezi Chocholowem a Witowem najdete přímo u silnice mnoho salaší - Bacówki, kde se prodávají vynikající čerstvé domácí ovčí sýry. Beru vždy malé uzené oscypki, aspoň kilo i dvě neuzených bílých nití a bílý čerstvý sýr z velké koule bez soli bez chuti, který si doma ochutím, jak chci a nebo mi chutná i planý. Je lepší kupovat zde než třeba někde na stánku v Zakopanem na hlavní třídě Krupówki. My se rádi stavujeme u paní Marie ve Witowě. Je tam celé hospodářství a prodává to přímo v udírně. Má většinou sýry ještě v gaze nad vanou a kape z nich voda nebo rozdělaný oheň a velký kotlík, v kterém pak paří nitě. Prostě boží. Platí se hotově, bere zloté i EURa. Je to tady https://goo.gl/maps/HKpQ9GS5kQQqH7nLA

Goralské jídlo a pití

Všude v Zakopaném narazíte na mnoho báječných restaurací s goralským zbojnickým jídlem. Bývá často připravováno na ohni. Jsou to velké špízy, domácí šunkové klobásy, jelítka (tady mívají uvnitř rýži), skopové klobásky a vepřové maso v zelném listu, kotleta, koleno apod. Zelí tu chutná trochu jako kapusta a je připravováno s tmavou zásmažkou na hnědo. K jídlu se přidávají vynikající kvašené salátky surówka. Kdo má rád kvašáky, zajásá. V Polsku si pochutnáte i na mnoha druzích pirohů (ty nejsou můj šálek čaje), hutných polévkách - bílá žurawica či zelňačka. K pití si dáváme piwo. Ačkoliv fanoušci českého piva budou nadávat, že není tak dobré jako naše a je dost drahé (prakticky nekoupíte pod 10 Zl), my si ho dáváme s malinovým sirupem (s sokom malinowym), což mi dost chutná. A prostě k Polsku patří. V Zakopanem je místní pivovar Watra https://www.browarwatra.pl/. Je tu i spousta kaváren a dobrých cukráren. Vychutnáváme si čerstvé gofry s kyselými celými višněmi a pravou neslazenou šlehačkou. Dítko v Polsku miluje barevné měkké ovocné želé galaretka. Domů se vozí smetanové karamely Krówki. Poláci rádi pijí nejen tradiční vodku (Zubrowka atd.), ale i ochucené vodky, třeba značky Soplica. Skvělá je višňovka nebo ořechovka. Pije se tu i horký miód (medovina) a nebo svařák. Prostě má se člověk čím v zimě zahřát. 

Vyměňte zloté už u nás

Kdo nemáte dobrou kartu na výběry v zahraničí, vyměňte si zloté už u nás. Většinu věcí tu jde zaplatit kartou - lanovky, ubytování, restaurace, obchody, ale vstupy do dolin národního parku, suvenýry, lidové výrobky, medy, marmelády a sýry jsou za gotówku. Sice je můžete ukecat, že vezmou EURa, ale počítejte s tím, že to pěkně zaokrouhlí nahoru. 

Společný výlet na jaře 2021

Věřím, že náš výlet sem uskutečníme na jaře 2021, až roztají všechny spadlé laviny. Jestli fandíte krásám hor, tady se Vám bude líbit. Na facebooku a stránkách Bohemian Tour se objeví termín.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

ZOO Zlín druhá nejnavštěvovanější v ČR Články z cest

ZOO Zlín druhá nejnavštěvovanější v ČR

Amsterdam na víkend i bez braní dovolené Články z cest

Amsterdam na víkend i bez braní dovolené

Do Polska k moři Gdaňsk, Sopoty, Gdyně-Hel, Malbork Články z cest

Do Polska k moři Gdaňsk, Sopoty, Gdyně-Hel, Malbork

Národní park Yosemite, Grand a Antelope Canyon Články z cest

Národní park Yosemite, Grand a Antelope Canyon

Havaj - jak jsem si splnila životní sen Články z cest

Havaj - jak jsem si splnila životní sen

Kanadou od západu na východ během Velikonoc Články z cest

Kanadou od západu na východ během Velikonoc

Objevte Albánii od horských vesnic po moře Články z cest

Objevte Albánii od horských vesnic po moře

Gran Canaria městečka, hory, pláže na 1 týden Články z cest

Gran Canaria městečka, hory, pláže na 1 týden