Portugalsko od severu k jihu za 10 000 Kč

Portugalsko od severu k jihu za 10 000 Kč

Kdo by nechtěl procestovat podmanivé a lákavé Portugalsko? Tato země mi dlouho unikala, až se konečně uskutečnila cesta. Dalo se nás dohromady celkem 10 a podnikli jsme naši cestu přes květnový státní svátek. Pokud nemáte 10 a víc dnů času, můžete si Portugalsko rozdělit na 3 oblastí a projezdit postupně třeba na prodloužené víkendy.

Co s tolika lidmi? Půjčit dvě auta a projíždět města nebo jezdit veřejnou dopravou? Jelikož jsem předem neměla moc kontakt s účastníky, abychom se domlouvali, kdo by si auta vzal na své triko, kdo by řídil, naplánovala jsem cestu tak, jak bych jela já,  na pohodu veřejnou dopravou - vlaky a dálkové autobusy. Vůbec se toho nebojte. Portugalsko má skvělou síť vlakových spojů včetně rychlovlaků a stejně tak dobře fungující autobusovou síť. Vše jde koupit jak online, tak je dost míst k dipozici, když člověk jen tak přijde na nádraží nebo k řidiči do busu. Kdo jste zdatní řidiči a nevadí vám parkování a projíždění velkých měst, můžete volit variantu s půjčeným autem. I tak jsme zdaleka neprocestovali vše při jedné návštěvě. Proto máte pod každým místem napsáno, co jsme vynechali a stojí za vidění. Necháme si to na příště. Sem se každý rád vrátí.

Zemi jsme procestovali od severu k jihu

Koupili jsme jednosměrné letenky tam do severního města Porto a zpět jednosměrné letenky z jižního města Faro.

Naše cesta měla 3 části: okolí Porto, okolí Lisabon, okolí Faro. V každé části Portugalsko je toho tolik k vidění, že to ani nemusíte spojovat do jednoho výletu.

Letenky jednosměrné - tam do Porta, zpět z Fara

Naše letenky byly z Katowic do Porta s www.wizzair.com. Zpět jsme museli zvolit kompromis kvůli ceně. Přímé letenky z Faro do Katowic stály 100 EUR, což je hodně. Proto jsme koupili zvlášť letenky Faro-Eindhoven s www.ryanair.com  a Eindhoven - Katowice s www.wizzair.com. Pozor, v Eindhovenu nepřestupujete rovnou, ale máte dvě na sobě nezávislé letenky s jinými společnostmi, takže musíte z letiště úplně vyjít ven a znovu procházet bezpečnostní kontrolou. Proto si dejte na přestup minimálně 3 hodiny jako my. Nejrozumnější mix letenek získáte hledáním na www.azair.cz při zadání Odkud: Česko a okolí Kam: Portugalsko. Každý z nás měl letenky za jinou cenu, protože kupoval jindy. Stály od cca 2600 Kč do 3500 Kč. Nejlevněji dostanete zpáteční kolem tisícovky z Berlína, kolem 1500 kč z Norimberka, Vídně nebo Budapešti v zimním období od listopadu do března.

Parking v Katowicích, letiště Pyrzowice

Na letišti v Katowicích se krásně parkuje na P2 u letiště. Na 9 dnů jsme platili 36 Zl/220 Kč. Nyní už zaplatíte dvojnásobek - ceník je zde https://www.katowice-airport.com/cs/pro-cestujiciho/parkoviste/cenik. Kdo nemáte auto, jezdí sem Flixbus po trase z Brna a Ostravy, Leo Express z Ostravy a www.matuszek.com z Katowic z nádraží.

Doprava v Portugalsku - vlaky a dálkové busy

Většinu přejezdů jsme uskutečnili vlaky. Jízdenky můžete rezervovat na www.cp.pt. Drahé rychlíky koupíte s předstihem online i za poloviční ceny formou promo jízdenky. Použili jsme i dálkový autobus www.rede-expressos.pt. Stačilo ukázat jízdenku v mobilu. Nikdo nic vytištěného vidět nechtěl. Mají i slevy pro mládežníky do 26 let, pro důchodce.

PORTO

V okolí Porta se nachází mnoho památek a vinic v údolí řeky Douro. Je zde také výchozí bod Camino de Santiago. Poutníky jsme viděli, trasa je dobře značena mušlemi i ve městě a viděli jsme i útulnu pro poutníky. Portugalská cesta je rozdělena na 10 etap http://santiago-compostela.net/camino-portugues/.

Z letiště v Portu jsme jeli metrem za 2,60 EUR do města na nádraží Sao Bento. Bydleli jsme v hotýlku Residencial Flor Braganassa v 5-lůžkových pokojích přes www.booking.com blízko nádraží, abychom mohli z Porta vyjíždět na celodenní výlety. Se snídaní stálo ubytování necelých 20 EUR/noc. Zůstali jsme 3 noci. 

Výlety vlakem v okolí Porta za 1 EURO!

Přišla jsem na to, že když je nás 10, tvoříme podle portugalských drah skupinu a můžeme požádat o skupinovou slevu. To znamená, že 3 dny předem vyplním na netu formulář na přesné datum a čas na vlak z - do a přijde mi do emailu schválení a číslo skupiny. Pak přijdu na pokladnu na nádraží, které jsem předem vyplnila a tam si jízdenky vyzvednu. Můžu tak jet na výlet v širokém okolí Porta za pouhé 1 EURO/směr. Formulář a informace najdete zde https://www.cp.pt/passageiros/en/discounts-benefits/Discounts/group-travel-pt. To je prostě boží. Tak jsme si fest pojezdili.

Pokud nedáte dohromady tolik lidí, nezoufejte, můžete si koupit na nádraží síťovou příměstskou jízdenku pro okolí Porto v hodnotě 7 EUR na 1 den nebo 15 EUR na 3 dny a jezdit si, jak chcete. 

1. BRAGA - GUIMARAES 

Braga má za městem nádherné poutní místo Bom Jesus do Monte a Guimaraes je nejstarší hlavní město země s báječnou horou s lanovkou na Monte de Penha pro milovníky tajemných skalních měst. Lanovka http://www.turipenha.pt/ stála zpáteční 5 EUR/osoba - kupovali jsme už v Portu na nádraží, kde to vyšlo levněji, když se kupovaly rovnou s vlakem. Post: https://www.facebook.com/snadnodosveta/posts/693263947755995?https://www.facebook.com/snadnodosveta/posts/693267831088940?

Obě místa jsou naprostá pecka. Na horu z nádraží jezdí bus 2 za nějaké 1,40 EUR, no prostě pakatel. Bus je dobře označený Bom Jesus. A Monte de Penha byl tak suprový labyrint, že jsme nakonec šli dolů do města jenom na oběd a už jsme se nehnali za davy turistů směr hrad. Byli jsme naprosto uspokojeni přírodou a mechy. Vypadalo to tam jako v Krakonošově zahrádce.

Nevyšel čas na: cestu vlakem v údolí řeky Douro a hrad v Guimaraes.

2. PORTO

Po městě v pohodě pochodíte pěšky, vstupy do památek nejsou nijak drahé 3-5 EUR, je to neustále do kopce z kopce - doporučuji si stáhnout offline mapu města, abyste se nezamotali v uličkách a projít se po železném mostě přes řeku vrchem, kudy jezdí venkem i metro. Více info, kde co jak v postu: https://www.facebook.com/snadnodosveta/posts/693775551038168?

Nevyšel čas na: návštěvu vinných slepů a lanovku v Gaia - jako sorry, ale platit za lanovku, která jede v podstatě na rovině bůhví kolik EUR, když za 1 EURo jedu vlakem x-desítek km, jsme si prostě rozmysleli. Máme nohy ne?

3. AVEIRO - COIMBRA

Cestu mezi Portem a Lisabonem jsme řešili dvěma zastávkami v rybářském městečku Aveiro a v univerzitní Coimbře. Do Aveiro jsme jeli vlakem z Porta. Tady už to nestálo 1 EURO, ale i tak jsme měli skupinovou slevu a platili něco jako 3,50 EUR. V Aveiru jsme se podívali na na krásně malované loďky a rybářské domky. Fakt pěkné místo. Pak jsme se svezli vlakem do města Coimbra, které jste mi dali jako tip. Má krásnou starou univerzitu a u ní čtvrť se starými činžáky obývanou studenty. No vypadalo to tam revolucionářsky, volnomyšlenkářsky s různou výzdobou a grafiti. Post: https://www.facebook.com/snadnodosveta/posts/694360694312987? Z Coimbra bylo levnější jet do Lisabonu autobusem. Hodně přesunů, ale super den. 

Nevyšel čas na: Fatimu

LISABON

Hlavní město jde v centru krásně projít pěšky kolem hlavního náměstí. A samozřejmě se musí projet legendární strmou tramvají 28 za běžnou cenu městské dopravy v celodenní jízdence za 6,40 EUR (automaty jsou nejspolehlivěji k nalezení na zastávkách metra). 

Ubytovali jsme se ve velmi jednoduchém hostelu Landscape Hostel u zastávky modrého metra Parque na 2 noci, noc stála 15 EUR se snídaní https://lisbon-landscape-hostel-pt.book.direct/en-us. Modré metro je v Lisabonu základ, protože na něm jsou významná nádraží Sete Rios/Jardim Zoologico (hlavní autobusové nádraží, vlaky směr Sintra a Faro) a hlavní náměstí v centru u zastávky Terreiro do Paco. Odtud se dojde  pěšky podél nábřeží na další nádraží Cais do Sodré (vlaky směr Cascais) - je tu i zastávka zeleného metra. V okolí Lisabonu jsme během jednoho dne udělali výlet na 3 následující místa a večer ještě stihli báječnou atmosféru na nábřeží, kde všichni posedávají na rantlu a pijí víno z donešených flašek. Tady asi zákaz pití vlastního alkoholu na veřejnosti neplatí:-).

Z Lisabonu určitě doporučuji vyjet na výlety. Celodenní cestování v okolí města můžete pořídit za 15,10 EUR s kartou VIVA VIAGEM https://scotturb.com/carreiras/rates/viva-viagem-card/?lang=en následovně:

1. SINTRA

Jízdenka je kartička, kde máme nabité jízdy všemi příměstskými vlaky kolem Lisabonu a všechny busy Scottbus, které jezdí na západ od Lisabonu až k pobřeží. My jsme jeli z nádraží Sete Rios do Sintra. Jezdí tam  vlak co 10-20 min. V Sintře najdete nespočet památek a hradů i excentrických sídel rozesetých na kopcích na strmých svazích, které objíždějí jednosměrně (kvůli úzkým silnicím) dvě turistické autobusové linky 434 a 435. Mají zastávky hned u nádraží. Stačí poznat podle fronty turistů. Jezdí stále dokola, takže do 20 minut vždy přijede další. Se síťovou jízdenkou kdekoliv vystoupíte a nastoupíte. U každého zámku byly slušné fronty. Lístky se ale dají koupit online nebo i v automatu před vchodem. Nemusí se stát fronta u pokladny. https://www.parquesdesintra.pt/en/about-us/about-us/ Vstupné je tu všude, takže zvažte, jak to rozdělit, abyste něco viděli, ale nepřišli o majlant (každý park, zámek cca 6-8€, nejslavnější Pena 14€). Dobrým rozvrhem ušetříte spoustu času a nudného čekání na lístky. 

2. CABO DE ROCA

Busem 403 jsme jeli ze Sitry asi hodinu až na samý konec světa k majáku Cabo de Roca. Tam bylo nádherně. Jde o nejzápadnější bod kontinentální Evropy zasazený na květy obsypaných útesech u Atlantského oceánu. Po útesech vedou stezky na obě strany. Nej místo dne. Příroda a pohoda. Pozor, nespadněte z útesu. Někteří selfíčkáři fakt měli na mále.

3. CASCAIS

Z Cabo de Roca jsme stejným busem 403 pokračovali až k moři do přímořského městečka Cascais. Krásné přímořské letovisko, kam bych se hned odstěhovala. Taková pohoda tady! Zpět do Lisabonu se odtud jezdí příměstským vlakem. Pokud se nevracíte do Lisabonu, ale do Sintry, pak vyhledejte bus 417 (jede 1-2x za hodinu), vlaky směr Lisabon jezdí co 20 minut. Jede kolem pobřeží výstavními čtvrtěmi s lepším bydlením až do Lisabonu na nádraží Cais Sod.

Z vlaku jsme viděli Belém i UNESCO věž, slavnou sochu Krista (předlohu pro Rio de Janeiro) a most, který vypadá jako Golden Gate v San Franciscu. Na nábřeží panovala páteční pohoda. Všichni Lisabonci i turisté tu popíjeli pivo a víno, prostě to tu žilo. A další den už hurá vlakem k moři na jih.

Nevyšel čas na: mnoho budov v Sintře

ALGARVE

Z Lisabonu švihají na jih rychlíky nebo dálkové busy. Ty stojí kolem 20 EUR. Na rychlíky se dají pořídit online promo jízdenky už za 10,90 EUR. Na místě na pokladně stojí 23,90 EUR. My jsme volili jeli rychlíkem do přímořského letoviska Albufeira.

ALBUFEIRA

Jejich nádraží je daleko od městečka. Dá se do něj dostat městským busem nebo taxíkem (naše taxi stály 13-16 EUR). Bydleli jsme asi 1 km od Mariny v apartmánech Vale do Sol za necelých 7 EUR noc - snídaně tam nebyly. Ale v Marině byl Spar, kde jsme se zásobili jídlem. U apartmánů jsme měli pro sebe parádní bazén. Oceán je studený. Takže na focení dobré, pro otužilce na minutu dobré, ale bazén to jistí. Po asi 20 minutové procházce jsme se dostali na krásnou malou Praia Sao Rafael https://www.facebook.com/snadnodosveta/posts/695911767491213? Asi 350m od apartmánů byla vynikající restaurace Luau. Měla skvělé posezení venku a menu. Za 30 EUR jsme si dopřáli úžasný lodní do jeskyní a nejvyhlášenějších pláží v okolí https://www.facebook.com/snadnodosveta/videos/386400495293620/?  jako je Benagil Cave a Praia da Marinha. Viděli jsme i delfíny s https://www.xridealgarve.com/. Taxi na letiště z Albufeiry do Faro jsme řešili tak, že jsme si celá grupa objednali v Marině jednu společnou dodávku. Stálo dohromady 80 EUR pro všech 10 lidí. Za obyč. taxi na letiště Faro zaplatíte i méně než polovinu. Odlétali jsme brzy ráno, kdy ještě busy na letiště nejezdily, takže se taxíkem muselo. Vyzvedl nás někdy ve 4 ráno a pohodlně dovezl na letiště.

 

Suma sumárum: letenky, doprava vlakem, busy, taxíky a městská doprava, vstupné a ubytování i s taxami nás obě dohromady s dítětem vyšly na cca 9500 Kč a projedly jsme asi 3000 Kč. Letecký zájezd s obdobným programem by Vás i s příplatky, které by Vás neminuly a jídlem, které nemáte v ceně, vyšel na min. 30 000 Kč. Vidíte, že stačí sehnat levnou letenku. Zbytek už se pohybujeme téměř na našich cenách a výlet Vás do Portugalska nikoho nezrujnuje. 

Souhrnné video z výletu 

 

Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha https://www.knihcentrum.cz/do-sveta a prakticky zaměřené přednášky s návody, jak na to https://www.hanamachalova.cz/#prednasky

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca