Portugalsko od severu k jihu za 10 000 Kč

Portugalsko od severu k jihu za 10 000 Kč

Kdo by nechtěl procestovat podmanivé a lákavé Portugalsko? Tato země mi dlouho unikala, až se konečně uskutečnila cesta. Dalo se nás dohromady celkem 10 a podnikli jsme naši cestu přes květnový státní svátek. Co s tolika lidmi? Půjčit dvě auta a projíždět města nebo jezdit veřejnou dopravou? Jelikož jsem předem neměla moc kontakt s účastníky, abychom se domlouvali, kdo by si auta vzal na své triko, kdo by řídil, naplánovala jsem cestu tak, jak bych jela já,  na pohodu veřejnou dopravou. Vůbec se toho nebojte Portugalsko má skvělou síť vlakových spojů včetně rychlovlaků a stejně tak dobře fungující autobusovou síť. Kdo jste zdatní řidiči a nevadí vám parkování a projíždění velkých měst, můžete volit i variantu s autem. Jistěže tak velkou zemi neprocestujete při jedné návštěvě, proto máte pod každým místem napsáno, co jsme vynechali a stojí za vidění. Necháme si to na příští návštěvu. Sem se každý rád vrátí.

 

Zemi jsme procestovali od severu k jihu

Koupili jsme jednosměrné letenky do severního města Porto a jednosměrné letenky z jižního města Faro.

Naše cesta měla 3 části: okolí Porto, okolí Lisabon, okolí Faro. V každé části Portugalsko je toho tolik k vidění, že to ani nemusíte spojovat do jednoho výletu. S klidem můžete v každé oblasti strávit samostatnou dovolenou a máte stále co objevovat. 

 

Letenky jednosměrné - tam do Porta, zpět z Fara

Naše letenky byly z Katowic do Porta s www.wizzair.com. Zpět jsme museli zvolit kompromis kvůli ceně. Přímé letenky z Faro do Katowic stály 100 EUR, což je hodně. Proto jsme koupili zvlášť letenky Faro-Eindhoven s www.ryanair.com  a Eindhoven - Katowice s www.wizzair.com. Pozor, v Eindhovenu nepřestupujete rovnou, ale máte dvě na sobě nezávislé letenky s jinými společnostmi, takže musíte z letiště úplně vyjít ven a znovu procházet check-in a bezpečnostní kontroly. Proto si dejte na přestup minimálně 3 hodiny jako my. Nejrozumnější mix letenek získáte hledáním na www.azair.cz při zadání Odkud: Česko a okolí Kam: Portugalsko. Z Něměcka máte nejlepší šanci získat dobré nabídky nebo právě přestupem jako my. Každý z nás měl letenky za jinou cenu, protože kupoval jindy. Stály každého od cca 2600 Kč do 3500 Kč. Nejlevněji dostanete zpáteční kolem tisícovky z Berlína, kolem 1500 kč z Norimberka, Vídně nebo Budapešti v zimním období od listopadu do března.

 

Parking v Katowicích, letiště Pyrzowice

Na letišti v Katowicích se krásně parkuje na P2 u letiště. Na 9 dnů jsme platili 36 Zl/220 Kč. Nyní už zaplatíte dvojnásobek - ceník je zde https://www.katowice-airport.com/cs/pro-cestujiciho/parkoviste/cenik. Kdo nemáte auto, jezdí sem Flixbus po trase z Brna a Ostravy, Leo Express z Ostravy a www.matuszek.com z Katowic z nádraží.

 

Doprava v Portugalsku - vlaky a dálkové busy

Většinu přejezdů jsme uskutečnili vlaky. Jízdenky můžete rezervovat na www.cp.pt. Drahé rychlíky koupíte s předstihem online i za poloviční ceny formou promo jízdenky. Použili jsme i dálkový autobus www.rede-expressos.pt. Stačilo ukázat jízdenku v mobilu. Nikdo nic vytištěného vidět nechtěl. 

 

PORTO

V okolí Porta se nachází mnoho památek a vinic v údolí řeky Douro. Je zde také výchozí bod Camino de Santiago. Poutníky jsme viděli, trasa je dobře značena mušlemi i ve městě a viděli jsme i útulnu pro poutníky. Portugalská cesta je rozdělena na 10 etap http://santiago-compostela.net/camino-portugues/

Z letiště v Portu jsme jeli metrem za 2,60 EUR do města na nádraží Sao Bento. Bydleli jsme v hotýlku Residencial Flor Braganassa v 5-lůžkových pokojích přes www.booking.com blízko tohoto nádraží, abychom mohli z Porta vyjíždět na celodenní výlety. Se snídaní stálo ubytování necelých 20 EUR/noc. Zůstali jsme 3 noci. 

 

Výlety vlakem v okolí Porta za 1 EURO!

Přišla jsem na to, že když je nás 10, tvoříme podle portugalských drah skupinu a můžeme požádat o skupinovou slevu. To znamená, že 3 dny předem vyplníte na netu formulář na přesné datum a čas na vlak z - do a přijde Vám do emailu schválení a číslo skupiny. Pak přijdete na pokladnu na nádraží, kde jste vyplnili, že si jízdenky vyzvednete a můžete jet na výlet v širokém okolí Porta za pouhé 1 EURO/směr. Formulář a informace najdete zde https://www.cp.pt/passageiros/en/discounts-benefits/Discounts/group-travel-pt

Pokud nedáte dohromady tolik lidí, nezoufejte, můžete si koupit na nádraží síťovou příměstskou jízdenku pro okolí Porto v hodnotě 7 EUR na 1 den nebo 15 EUR na 3 dny a jezdit si, jak chcete. 

 

1. BRAGA - GUIMARAES 

Braga má za městem nádherné poutní místo Bom Jesus do Monte a Guimaraes je nejstarší hlavní město země s báječnou horou s lanovkou na Monte de Penha pro milovníky tajemných skalních měst. Lanovka http://www.turipenha.pt/ stála zpáteční 5 EUR/osoba - kupovali jsme už v Portu na nádraží, kde to vyšlo levněji, když se kupovaly rovnou s vlakem. Post: https://www.facebook.com/snadnodosveta/posts/693263947755995?https://www.facebook.com/snadnodosveta/posts/693267831088940?

Nevyšel čas na: cestu vlakem v údolí řeky Douro a hrad v Guimaraes.

 

2. PORTO

Po městě v pohodě pochodíte pěšky, vstupy do památek nejsou nijak drahé 3-5 EUR, je to neustále do kopce z kopce - doporučuji si stáhnout offline mapu města, abyste se nezamotali v uličkách a projít se po železném mostě přes řeku vrchem, kde jezdí metro. Post: https://www.facebook.com/snadnodosveta/posts/693775551038168?

Nevyšel čas na: návštěvu vinných slepů a lanovku v Gaia

 

3. AVEIRO - COIMBRA

Cestu mezi Portem a Lisabonem jsme řešili dvěma zastávkami v rybářském městečku Aveiro a v univerzitní Coimbře. Do Aveiro jsme jeli vlakem z Porta. Tady už to nestálo 1 EURO, ale i tak jsme měli skupinovou slevu a platili něco jako 3,50 EUR. V Aveiru se podíváte na krásně malované loďky, na kterých se můžete i svézt a poté jsme vlakem přejeli do města Coimbra s krásnou starou univerzitou a okolními starými domky, které připomínaly volnomyšlenkářsky bydlící studenty s různou výzdobou a grafiti. Post: https://www.facebook.com/snadnodosveta/posts/694360694312987? Z Coimbra bylo levnější jet do Lisabonu autobusem. 

Nevyšel čas na: Fatimu

  

LISABON

Hlavní město si můžete projít a projet se legendární tramvají 28 za běžnou cenu městské dopravy v celodenní jízdence za 6,40 EUR (koupíte ji na zastávkách metra).

Ubytovali jsme se ve velmi jednoduchém hostelu Landscape Hostel u zastávky modrého metra Parque na 2 noci, noc stála 15 EUR se snídaní https://lisbon-landscape-hostel-pt.book.direct/en-us. Modré metro je v Lisabonu základ, protože na něm jsou významná nádraží Sete Rios/Jardim Zoologico (hlavní autobusové nádraží, vlaky směr Sintra a Faro) a hlavní náměstí v centru u zastávky Terreiro do Paco. Odtud dojdete pěšky podél nábřeží na další nádraží Cais do Sodré (vlaky směr Cascais) - je tu i zastávka zeleného metra. V okolí Lisabonu jsme během jednoho dne udělali výlet na 3 následující místa a večer ještě stihli báječnou atmosféru na nábřeží, kde všichni posedávají na rantlu a pijí víno z donešených flašek. Tady asi zákaz pití vlastního alkoholu na veřejnosti neplatí:-).

Z Lisabonu určitě doporučuji vyjet na výlety. Celodenní cestování v okolí města můžete pořídit za 15,10 EUR s kartou VIVA VIAGEM https://scotturb.com/carreiras/rates/viva-viagem-card/?lang=en následovně:

 

1. SINTRA

Jízdenka je kartička, kde máte nabité jízdy všemi příměstskými vlaky kolem Lisabonu a všechny busy Scottbus, které jezdí na západ od Lisabonu až k pobřeží. My jsme jeli z nádraží Sete Rios do Sintra. Jezdí tam odtud vlak co 10-20 min. V Sintře najdete nespočet památek a hradů i excentrických sídel rozesetých na kopcích na strmých svazích, které objíždějí jednosměrně (kvůli úzkým silnicím) dvě turistické autobusové linky 434 a 435. Mají zastávky hned u nádraží a vystojíte si na ně pěknou frontu. Jezdí stále dokola, takže do 20 minut vždy přijede další. Se síťovou jízdenkou kdekoliv vystoupíte a nastoupíte. Vzhledem k opravdu velkým frontám u každého zámku doporučuji koupit lístky předem on-line. https://www.parquesdesintra.pt/en/about-us/about-us/ Vstupné je tu všude, takže zvažte, jak to rozdělit, abyste něco viděli, ale nepřišli o majlant (každý park, zámek cca 6-8€, nejslavnější Pena 14€). Ušetříte spoustu času a nudného čekání. 

 

2. CABO DE ROCA

Busem 403 jsme jeli ze Sitry asi hodinu až na samý konec světa k majáku Cabo de Roca. Tam bylo nádherně. Jde o nejzápadnější bod kontinentální Evropy zasazený na květy obsypaných útesech u Atlantského oceánu. Po útesech vedou stezky na obě strany. Nej místo dne. Příroda a pohoda.

 

3. CASCAIS

Z Cabo de Roca jsme stejným busem 403 pokračovali až k moři do přímořského městečka Cascais. Zpět do Lisabonu se dostanete příměstským vlakem z Lisabonu i bus 417 ze Sintry (ale jen 1-2 za hodinu), kdežto vlaky co 20 minut. Proto jsme jeli kolem pobřeží až do Lisabonu na nádraží Cais Sod.

Z vlaku jsme viděli Belém i věž, slavnou sochu Krista (předlohu pro Rio de Janeiro) a most, který vypadá jako Golden Gate v San Franciscu. Na nábřeží panovala páteční pohoda. Všichni Lisabonci i turisté tu popíjeli pivo a víno, prostě to tu žilo. A další den už hurá vlakem k moři na jih.

Nevyšel čas na: mnoho budov v Sintře

 

ALGARVE

Z Lisabonu se na jih dostanete dálkovým busem kolem 20 EUR, rychlíkem mezi 10,90-23,90 EUR. My jsme volili přímořské letovisko Albufeira.

 

ALBUFEIRA

Jejich nádraží je daleko od městečka a musíte dál městským busem nebo taxíkem (náš stál 13-16 EUR). Bydleli jsme asi 1 km od Mariny v apartmánech Vale do Sol za necelých 7 EUR noc - snídaně tam nebyly. Zato tam byl parádní bazének. Oceán je studený. Po asi 20 minutové procházce se člověk dostal na krásnou malou Praia Sao Rafael https://www.facebook.com/snadnodosveta/posts/695911767491213? Asi 350m od apartmánů byla vynikající restaurace Luau. Za 30 EUR jsme si dopřáli úžasný lodní výlet do jeskyní v okolí https://www.facebook.com/snadnodosveta/videos/386400495293620/?  jako je Benagil Cave a viděli jsme i delfíny s https://www.xridealgarve.com/. Taxi na letiště z Albufeiry do Faro na letiště nás stálo 80 EUR pro všech 10 lidí dodávkou/minibusem. Za obyč. taxi na letiště Faro zaplatíte i méně než polovinu. Odlétali jsme brzy ráno, kdy ještě busy na letiště nejezdily.

 

Suma sumárum: letenky, doprava vlakem, busy, taxíky a městská doprava, vstupné a ubytování i s taxami nás obě dohromady s dítětem vyšly na cca 9500 Kč a projedly jsme asi 3000 Kč. Letecký zájezd s obdobným programem na týden by Vás i s příplatky, které by Vás neminuly a jídlem, které nemáte v ceně vyšel na min. 30 000 Kč. Vidíte, že stačí sehnat levnou letenku. Zbytek už se pohybujete téměř na našich cenách a výlet Vás nijak nezrujnuje. 

Souhrnné video z výletu 

 

Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha https://www.knihcentrum.cz/do-sveta a prakticky zaměřené přednášky s návody, jak na to https://www.hanamachalova.cz/#prednasky

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Na 2 nejdelším fjordu světa Sognefjord (203 km) Články z cest

Na 2 nejdelším fjordu světa Sognefjord (203 km)

Island země snů, vodopádů, gejzírů a duhy Články z cest

Island země snů, vodopádů, gejzírů a duhy

Mallorca 7 výletů po ostrově i bez auta Články z cest

Mallorca 7 výletů po ostrově i bez auta

Telč UNESCO perla Vysočiny Zachariáše z Hradce Články z cest

Telč UNESCO perla Vysočiny Zachariáše z Hradce

Zámek Orlík a plavba po přehradě na hrad Zvíkov Články z cest

Zámek Orlík a plavba po přehradě na hrad Zvíkov

Langenlois hlavní město vína v Rakousku Články z cest

Langenlois hlavní město vína v Rakousku

Melk největší benediktinský klášter na světě Články z cest

Melk největší benediktinský klášter na světě

Kouzelná plavba po Dunaji údolím Wachau Články z cest

Kouzelná plavba po Dunaji údolím Wachau