Katowice - černá perla, která si na nic nehraje

Katowice - černá perla, která si na nic nehraje

Když jedete po dálnici z Ostravy do našich oblíbených polských krasavic - Wroclaw, Krakow, Toruň, Gdaňsk - vždy musíte minout významný dálniční uzel v obrovské aglomeraci kousek od našich hranic u hornických Katowic. Dnes celá oblast kolem tohoto hlavního města Horního Slezska spojuje mnoho měst do aglomerace o téměř 2,5 milionu obyvatel. Tentokrát nepojedeme ani na její letiště, ani je nemineme při projížďce. Jdeme se podívat Katowicím na zoubek. Dostanete se sem velmi častými spoji z Česka - stačí mrknout na www.idos.cz. Nejvíc sem jezdí České dráhy a Flixbus. Velmi snadno a rychle se sem dostanete autem po dálnici, která je v Polsku až do Katowic zdarma.  

Pro změnu Katowice 

Katowice dla odmiany - pro změnu Katowice - je slogan novodobých Katowic. Město ví, že si nemůže hrát ve stínu měst jako Krakow nebo Wroclaw na hvězdnou turistickou atrakci. Lidé sem spíš míří na letiště, nákupy, za prací a nemají valné očekávání. Za posledních pár let však skočily hodně dopředu. Dnes už nebudete zklamaní, když si je vyberete za samostatný výletní cíl, a to i přesto, že nemají žádné gotické, renesanční nebo barokní památky.

Naše vánoční skupina před brutalistickou sportovní halou Spodek (Podšálek) dokončenou v roce 1971, má přesně 50 lethttp://www.spodekkatowice.pl/pl/

Top vánoční jarmark

Navštívili jsme místní vánoční jarmark . Najdete jej na náměstí Rynek. Byli jsme ve středu, kdy nebyly davy lidí a ohromně si je užili. Jsou stejného střihu jako ve Wroclawi - mnoho pohádkových hýbacích postaviček pro děti, andělské zvonění, kolotoč, mají tu i ruské kolo, skvělý výběr stánků s jídlem (výborné jsou čerstvě máčené banány v čokoládě, které připravují na místě), nechybí několik druhů svařáků, oscypki, čokolády atd. Všude se platí kartou. Zloté jsme potřebovali jen 3 na WC. Protože dost mrzlo, dali jsme si svařáka raději na vyhřáté zahrádce vedle ruského kola před Slezským divadlemhttps://teatrslaski.art.pl/. Byl o 3 zloté levnější, v teple, v sedě, v keramické nádobě. Rozhodně si Katowice dáváme na další léta na vánoční seznam. Oficiální stránky trhůhttps://www.jarmarkslaski.pl/

Co nevynechat v Katowicích

Město je mladé. Původní osada čítala necelých 700 obyvatel. Postupně se rozvíjela těžba různých rud, přidalo se uhlí, vznikaly různé doly a metalurgické závody, až v roce 1865 vniklo město Katowitz. Připomenu, že celé Slezsko bylo od roku 1741, kdy o něj přišla Marie Terezie (už z Wroclawi víte, že předtím patřílo k zemím Koruny české), pod nadvládou Pruska a převládal německý vliv s různými přestávkami až do konce 2. světové války. Velký průmyslový rozmach zažily Katowice a okolí na začátku 20. století. Vznikaly nové dělnické kolonie. Jednu z nich, Nikiszowiec, jsme navštivili. Další expanze přišla v době socialismu s rozvojem těžby uhlí a těžkého průmyslu. Stavba paneláků, i toho největšího v celém Polsku zvaného Superjednostka pro 3000 lidí. Mají tu paneláky tak vysoké, že měří i 88 metrů a mají 27 pater. V roce 1968 vzniká významná Slezská univerzita https://us.edu.pl/ s 45 000 studenty. Po roce 1989 přichází pád města a krize - doly se zavírají, provozy živoří, z dělnických kolonií se stávají ghetta. Nyní město zažívá obrovský vzestup. Přeorientovalo se na oblast služeb, dopravy a technologií. Vztyčují se moderní výškové budovy, město zastavuje bývalé areály uhelných dolů novou výstavbou, buduje zónu kultury Strefa kultury vedle legendární haly Spodek - vzniká ultramoderní Slezské muzeum částečně zapuštěné v podzemí, futuristické Kongresové centrum a koncertní hala filharmonie NOSPR, budov, o kterých si u nás můžeme nechat jen zdát. Letiště obsluhuje miliony pasažérů, zkrátka Katowice posledních 7 let se transformovaly na rozvinuté moderní město, které rázem skočilo kupředu a předskočilo to, co je u nás v krajských městech běžné. A přitom si na nic nehrají. Ví, že tady nenajdete žádné gotické, renesanční nebo barokní budovy nebo spleť středověkých uliček. Je libo eklekticismus, funkcionalismus nebo brutalismus? Tak jste tu správně. Budova nádraží nebo hala Spodek jsou úchvatná díla brutalismu 2. poloviny 20. století. Dnes mají Katowice necelých 300 000 obyvatel a stále přibývají s rozvojem firem, které do města lákají profesionály i do nás. Dokonce tu seženete práci s požadavkem angličtina/čeština. 

V Katowicích najdete Shrimp House, a to samozřejmě nelze u slečny krevetářky minout. https://shrimp-house.pl/ 

Výšková budova .KTW v centru - najdete zde i coworkingy https://ktw.com.pl/

Největší obytná budova v Polsku - panelák Superjednostka z roku 1972 - pojme menší město - je hned v centru a je na něm nápis Agata - nepřehlédnete.

Slezské muzeum Muzeum Slaski

Je momentálně nejlepší cíl celých Katowic - je vybudováno na místě bývalého uhelného dolu a krom pár krásně opravených historických cihlových budov má supermoderní prostory v podzemí, kde je záživná expozice jako labyrint, která provede celými dějinami Horního Slezska a vývojem života horníků - toto nevynechejte. V úterky bývá vstup za 1 Zl. https://muzeumslaskie.pl/pl/. Součástí muzea je i vyhlídková důlní věž. V zimě je zavřená.

V dálce je vidět věž Mariackého kostela - tam jsme neměli čas dojít - vede k němu pěší zóna se spoustou kaváren a restaurací.

Roupůlená slavná rotunda z Těšína Cieszyna svatého Mikuláše a svatého Václava z druhé poloviny 11. století

Nikiszowiec

Je velmi pěkná cihlová dělnická obytná čtvrť navržená německými architekty Zillmannovými, vybudovaná v letech 1908-1919. Obytné domy se nazývají familoky, ke komplexu patří také novobarokní cihlový kostel sv. Anny. Z centra Katowic se do Nikiszowce dostaneme autobusem linky č. 674 od vlakového nádraží ze zastávky „Katowice Dworzec“ na zastávku „Nikiszowiec Szyb Pułaski“ (cesta trvá 23 minut), nebo autobusem linky č. 930 na zastávku „Nikiszowiec Kościół“. Je zde i infocentrum a Muzeum Historie Katowic – Dział Etnologii Miastahttps://www.mhk.katowice.pl/ s pěknou výstavou U nos w doma na Nikiszu – model interiérů typického bytu a Woda i mydło najlepsze bielidło – výstava v bývalé prádelně. Čtvrť se dochovala do dnešních dnů a připadáte si tady jako někde v Anglii nebo Belgii. Krásná je taky dobová kavárna Byfyj https://piekarniamichalski.pl/byfyj/. Na kraji areálu také najdete skvělou moderní galerii Szyb Wilson http://www.szybwilson.org/. Byli jsme tu před 9 lety na akci a jak byla muzika hlučná, z vibrací nám padal do vlasů uhelný prach z železné konstrukce stropu...to byl mazec.

 

Cestovat jako já může každý - můj blog můžete podpořit koupí knihy s návodem na cestování na vlastní pěst: https://www.hanamachalova.cz/#kniha, přidat se na některý z mých výletů, které sama sestavuji a provázím: https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ nebo získat ještě více informací a tipů na některé z přednášek https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Varšava - město, které nadchne Články z cest

Varšava - město, které nadchne

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska