Katowice - černá perla, která si na nic nehraje
Když jedete po dálnici z Ostravy do našich oblíbených polských krasavic - Wroclaw, Krakow, Toruň, Gdaňsk - vždy musíte minout významný dálniční uzel v obrovské aglomeraci kousek od našich hranic u hornických Katowic. Dnes celá oblast kolem tohoto hlavního města Horního Slezska spojuje mnoho měst do aglomerace o téměř 2,5 milionu obyvatel. Tentokrát nepojedeme ani na její letiště, ani je nemineme při projížďce. Jdeme se podívat Katowicím na zoubek. Dostanete se sem velmi častými spoji z Česka - stačí mrknout na www.idos.cz. Nejvíc sem jezdí České dráhy a Flixbus. Samozřejmě kupujte jízdenky s předstihem. Velmi snadno a rychle se sem dostanete autem po dálnici, která je v Polsku až do Katowic zdarma. Nic za dálnici v Polsku do Katowic neplatíte.
Pro změnu Katowice
Katowice dla odmiany - pro změnu Katowice - je slogan novodobých Katowic. Město ví, že si nemůže hrát ve stínu měst jako Krakow nebo Wroclaw na hvězdnou turistickou atrakci. Lidé sem spíš míří na letiště, nákupy, za prací a nemají valné očekávání. Za posledních pár let však skočily hodně dopředu. Dnes už nebudete zklamaní, když si je vyberete za samostatný výletní cíl, a to i přesto, že nemají žádné gotické, renesanční nebo barokní památky.
Naše vánoční skupina před brutalistickou sportovní halou Spodek (Podšálek) dokončenou v roce 1971, kde naši českoslovenští hokejisté vyhráli Mistrovství světa v hokeji v roce 1976 nad SSSR - to bylo slávy, protože tenkrát v hokeji porazili Rusy prý dokonce i samotní Poláci. Si dokážete představit, že ruky hore byly ještě týden potom. Dodnes se na to vzpomíná. http://www.spodekkatowice.pl/pl/. Hala bývá večer skvěle nasvícená. Vůbec celé Katowice jsou večer parádní a oku více lahodící než za světla. O vánocích to tu je hotové Las Vegas, protože tu sídlí velký polský energetický koncern Tauron a ten dodává energii pro vánoční výzdobu, na které se tady rozhodně nešetří.
Top vánoční jarmark
Navštívili jsme místní vánoční jarmark - trvají až do víkendu po Třech králích, můžete jet i mezi svátky a lednu. Najdete jej na náměstí Rynek. Tyto trhy jsou plné místních a ohromně jsme si je užili. Jsou stejného střihu jako ve Wroclawi - mnoho pohádkových hýbacích postaviček pro děti, andělské zvonění, mají tu i ruské kolo, skvělý výběr stánků s jídlem (výborné jsou čerstvě máčené banány v čokoládě, které připravují na místě), nechybí několik druhů svařáků, oscypki, čokolády atd. V mnoha stáncích se dá platit kartou, ale ne všude. Kde mají napsáno Tylko Gotówka, platíte Zlotými. Nedá se platit korunami. Protože dost mrzlo, dali jsme si svařáka raději na vyhřáté zahrádce vedle ruského kola před Slezským divadlem. https://teatrslaski.art.pl/. Katowice už nikdy přes Vánoci nevynecháme. A pozor, stejně dobré jsou i Velikonoční trhy. Oficiální stránky trhů: https://www.jarmarkslaski.pl/.
Co nevynechat v Katowicích
Město je mladé. Původní osada čítala necelých 700 obyvatel. Postupně se rozvíjela těžba různých rud, přidalo se uhlí, vznikaly různé doly a metalurgické závody, až v roce 1865 vniklo město Katowitz. Připomenu, že celé Slezsko bylo od roku 1741, kdy o něj přišla Marie Terezie (už z Wroclawi víte, že předtím patřílo k zemím Koruny české), pod nadvládou Pruska a převládal německý vliv s různými přestávkami až do konce 2. světové války. Velký průmyslový rozmach zažily Katowice a okolí na začátku 20. století. Vznikaly nové dělnické kolonie. Jednu z nich, Nikiszowiec, jsme navštivili. Další expanze přišla v době socialismu s rozvojem těžby uhlí a těžkého průmyslu. Stavba paneláků, i toho největšího v celém Polsku zvaného Superjednostka pro téměř 2000 lidí. Mají tu i paneláky ve tvaru hvězd vysoké 88 metrů o 27 patrech - spatříte je hned u hlavní třídy - ikonické sídliště Hvězdy. V roce 1968 vzniká významná Slezská univerzita https://us.edu.pl/ s 45 000 studenty. Po roce 1989 přichází pád města a krize - doly se zavírají, provozy živoří, z dělnických kolonií se stávají ghetta. Nyní město zažívá obrovský vzestup. Přeorientovalo se na oblast služeb, dopravy a technologií. Vztyčují se moderní výškové budovy, město zastavuje bývalé areály uhelných dolů novou výstavbou, buduje zónu kultury Strefa kultury vedle legendární haly Spodek - vzniká ultramoderní Slezské muzeum částečně zapuštěné v podzemí, futuristické Kongresové centrum a koncertní hala filharmonie NOSPR, budov, o kterých si u nás můžeme nechat jen zdát. Město získává titul UNESCO creative city of music a zakotví na kulturní mapě Evropy. Místní letiště obsluhuje miliony pasažérů, zkrátka Katowice posledních let se přetransformovaly v rozvinuté město, které předskočilo to, co je u nás v krajských městech běžné. A přitom si na nic nehrají. Nic romantického jako v historických městech tu nenajdete. Je libo eklekticismus, modernismus, funkcionalismus, brutalismus, nákupní centra? Jste tu správně. Budova nádraží nebo hala Spodek jsou úchvatná díla brutalismu 2. poloviny 20. století.
V Katowicích najdete Shrimp House, a to samozřejmě nelze u slečny krevetářky minout. https://shrimp-house.pl/
Výšková budova KTW Tower v centru - najdete zde i coworkingy https://ktw.com.pl/.
Největší obytná budova v Polsku - panelák Superjednostka z roku 1972 - pojme menší město - je hned v centru a je na něm nápis Agata - nepřehlédnete.
Slezské muzeum Muzeum Slaski
Je momentálně nejlepší cíl celých Katowic - je vybudováno na místě bývalého uhelného dolu a krom pár krásně opravených historických cihlových budov má supermoderní prostory v podzemí, kde je záživná expozice jako labyrint, která provede celými dějinami Horního Slezska a vývojem života horníků - toto nevynechejte. V úterky bývá vstup za 1 Zl. https://muzeumslaskie.pl/pl/. Součástí muzea je i vyhlídková důlní věž. V zimě je zavřená.
V dálce je vidět věž Mariackého kostela - tam jsme neměli čas dojít - vede k němu pěší zóna se spoustou kaváren a restaurací.
Roupůlená slavná rotunda z Těšína Cieszyna svatého Mikuláše a svatého Václava z druhé poloviny 11. století
Nikiszowiec
Je velmi pěkná cihlová dělnická obytná čtvrť navržená německými architekty Zillmannovými, vybudovaná v letech 1908-1919. Obytné domy se nazývají familoky, ke komplexu patří také novobarokní cihlový kostel sv. Anny. Z centra Katowic se do Nikiszowce dostaneme autobusem linky č. 674 od vlakového nádraží ze zastávky „Katowice Dworzec“ na zastávku „Nikiszowiec Szyb Pułaski“ (cesta trvá 23 minut), nebo autobusem linky č. 930 na zastávku „Nikiszowiec Kościół“. Je zde i infocentrum a Muzeum Historie Katowic – Dział Etnologii Miasta. https://www.mhk.katowice.pl/ s pěknou výstavou U nos w doma na Nikiszu – model interiérů typického bytu a Woda i mydło najlepsze bielidło – výstava v bývalé prádelně. Čtvrť se dochovala do dnešních dnů a připadáte si tady jako někde v Anglii nebo Belgii. Krásná je taky dobová kavárna Byfyj https://piekarniamichalski.pl/byfyj/. Na kraji areálu také najdete skvělou moderní galerii Szyb Wilson http://www.szybwilson.org/. Byli jsme tu před 9 lety na akci a jak byla muzika hlučná, z vibrací nám padal do vlasů uhelný prach z železné konstrukce stropu...to byl mazec.
Cestovat jako já může každý - můj blog můžete podpořit koupí knihy s návodem na cestování na vlastní pěst: https://www.hanamachalova.cz/#kniha, přidat se na některý z mých výletů, které sama sestavuji a provázím: https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ nebo získat ještě více informací a tipů na některé z přednášek https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.