Mosonmagyaróvár nejbližší maďarské termály

Mosonmagyaróvár nejbližší maďarské termály

Pokud Vás trápí otázka, jak přežít dlouhou šedivou nekonečnou zimu, aniž byste museli odletět do teplých krajin, tady máte super tip, jak si celou zimu dávkovat energii a vlévat nový život do žil. Maďarské termály. Mluví se o nich čím dál víc. Populární byly i dříve, ale stejně jako já, si mnozí mysleli: a tak to je něco pro důchodce. Než přišlo na pandemii, všichni všude zavedli restrikce a najednou Maďaři zůstali jediní, kdo nechal vstup do země i termálů bez omezení. Jela jsem poprvé do termálů až v roce 2019 v zimě a hned se mi otočil názor o 180°: Jak jsem bez nich mohla žít? Termální voda je lepší než moře, dobíjí energii na dny dopředu a tělo je z nich uvolněné jako želé. Prostě restart nejvyššího kalibru. Však se přesvědčte sami, jaká je zima doma za oknem a jaká venku na čerstvém vzduchu, když si krásně svobodně plavete v teplé vodě. V zimní bundě dovnitř, za chvíli v plavkách venku.

Hotel slouží jako vchod do areálu termálů https://thermalhotelmovar.hu/

5 důvodů, proč jsou maďarské termály nejlepší

1. Mají nejlepší poměr cena/výkon - za tyhle peníze na celý den? To snad není možné. 

2. Mají opravdové přírodní léčebné termální prameny, na těle pozitivní účinek pocítíte

3. Jsou přístupné bez omezení - nepotřebujete testy ani covid pasy - milionkrát to opakuji a milionkrát se ptají znovu: opravdu ani pro vjezd do Maďarska? Ani pro tranzit přes Slovensko? Ani pro hotel? Ani pro lázně? Nepotřebujete vůbec nic. Prostě se seberete a jedete.

4. Jezdí sem tolik Čechů, že všude obsluha umí aspoň něco česky.

5. Vše se dá platit kartou - vstupy i občerstvení. S forinty si starosti dělat nemusíte.

A teď k Mošoni. 

Mošoň nebo Mosonmagyaróvár?

Česky říkáme Mošoň či Mošon, ale maďarský název je Mosonmagyaróvár. Je to totiž souměstí (něco jako Frýdek-Místek): Mošoň plus druhé město Uherské Staré Hrady, tedy Magyar ó vár. Je součástí župy Györ-Moson-Sopron. V Györu mají také fantastické termály, které se až do roku 2023 staví znovu ve větším. Jmenují se Rába Quelle. Mošoň je nejblíž našim státním hranicím a Šorpoň je ze všech měst nejhezčí, malé termály Sá-Ra jsou blízko ve vesnici Hegykö. Vše stojí 100% za návštěvu. Inspirujte se články:

Györ Ráb https://www.hanamachalova.cz/clanek-4-1-duvod-proc-do-mesta-termalu-gyor/.

Sopron Šoproň https://www.hanamachalova.cz/clanek-sopron-a-esterhaza-fertod-unesco-krajina-madarska/. A do Šoproně jezdívám společné výlety. Do Mošoně pak jezdívám společně za celodenním koupáním v termálech.

Přesně 100km od hranic ČR - jak se sem dostat?

Lázně se nachází 100km od našich hranic - stačí projet Bratislavou a vjet Rajkou do Maďarska. Vjezd do Maďarska i průjezd přes Slovensko je zcela bez omezení. Přímé spojení s ČR zajišťují vlaky Regiojet https://novy.regiojet.cz/madarsko/mosonmagyarovar. Mají k vlakové jízdence prý od 399 Kč (reálně počítejte z Brna minimálně 498 Kč zpáteční) vstup do lázní za 99 Kč. Výhoda vlaku: můžete jet na víc dnů a kterýkoliv termín. Nevýhoda: pokud se chcete otočit během jednoho dne, máte na koupání jen 3 hodiny. Na jeden den volte raději zájezdový autobus, který vám dá na koupání hodin rovnou 9.  Vždy tu vidíme 3-4 autobusy z Moravy, takže není problém vyčíhnout otočkový zájezd. Pokud sem chcete na víc dnů, volte auto nebo vlak.  

Navigaci si dejte na Flexum Thermal & Spa https://flexumthermal.hu/cs/hlavni-strana/. Zde se můžete i ubytovat. Čechů je tu většina hostů. 

Pozor, jsou tu jen venkovní bazény 

Hlavním znakem Mošoně: má jen venkovní bazény (tu textilní plachtu nad sportovním bazénem nepočítám). S celodenním pobytem venku je třeba počítat hlavně v zimě, s malými dětmi, které často vylézají a vyskakují ven. Jakmile vylezete z teplé vody, práskne vás vlastní mokro a mráz, nedejbože vítr. Proto si dejte huňatý župan a předtím se dobře osušte. Zvažte do vody vzít pokrývku hlavy jako to dělají místní, dobré gumové pantofle. Dovnitř můžete jít do bufetu, samoosblužné restaurace, do relax zóny, lehátka jsou bohužel stále obsazená ručníky. Moje osobní zkušenost je, když hodiny strávím v teplé vodě s hlavou venku na mrazu ve větru, je to pořádný záhul na dutiny. Cítím pořádně promrzlé kosti na obličeji a bojuju s tím, abych nebyla nachlazená. Večer lezu do peřin, obalím se od hlavy k patě a klepu kosu. Kdo na to trpí, radši vyberte období, kdy snesete přeběhnutí v mokrých plavkách v zimě a není víc než 30°C rozdíl mezi bazénem a vzduchem venku. Byli jsme ve slunečném počasí, kdy bylo 8°C a už mi to na dutiny nevlezlo. Naopak to tu bylo skvělé jako u moře. 

Bazénů je v komplexu sedm. Dva z nich jsou plavecké běžné teploty pod 30°C na kondiční plavání. Tři z nich jsou velmi teplé - Gold, Silver a vzadu Adventure I. všechny v rozmezí 36-38°C. Další je velmi mělký s dvěma vířivkami a poslední Adventure II. má 30-32°C. Situace vypadá tak, že v Gold bazénu s 38°C je narváno a osazenstvo slábne se snížením teploty v dalších bazénech. Děti nejvíce baví Adventure I. s mostkem, po kterém ručkují a líbí se jim také, že je hluboký 120 cm, není na sezení, ale plavání dokola. A nikdo krom dětí a otužilejších lidí tam není. Takže max 5 lidí v bazénu. Ve velkém plaveckém nekrytém venku také nikdo nebývá, protože se to prostě nedá. Má 28°C a tam fakt vlezete po pás a jste zmrzlí. Čili to je tak pro ty, kteří právě vylezli ze sauny nebo na jaro, léto, podzim. 

Pozor na Gold bazén, mějte dobré zdravotní pojištění

Na nejteplejší Gold bazén s 38°C si dejte pozor. Je tam výslovně napsáno, max. 20 minut a osoby nad 14 let. Realita je taková, že v největší zimě tam sedí lidé úplně celý den. Bazén je venkovní, má silně léčivou vodu a jakmile někdo vyjde do mrazu, může to s ním seknout. Jakože jsem tu byla 2x a 2x jsem to viděla. V takovém případě zapomeňte, že se otřepete (samozřejmě, že po omdlení se vzpamatujete a plavčíci se o Vás okamžitě postarají), ale plavčíci Vás v žádném případě nepustí znovu do bazénu a ani domů. Viděla jsem, jak zavolali klasickou záchranku a odvezou si Vás do blízké nemocnice na noc na pozorování. Takže platí:

1. nepřehánějte to s časem v Gold bazénu zejména v mrazech

2. když to s Vámi přece jen sekne, nepustí Vás jen tak domů, nechají Vás řádně ošetřit a v nemocnici na pozorování - zájezd odjede domů a nechají vás tam - nevadí, dojedete domů další den vlakem

3. mějte dobré zdravotní pojištění 

 

Neplaťte EURy, vstupné

Platí to pro Maďarsko obecně a pro všechny termály obzvlášť - neplaťte v Maďarsku EURy! Více pořídíte za forinty, ty neustále zlevňují. Všude tu berou karty. Obsluha pokladny je totiž zvyklá, že cizinci, kteří se nedomluví maďarsky, přímo platbu EURy vyžadují a budou Vám ji i nabízet. Řekněte, že chcete platit cash, forinty, kartou ve forintech. Vstupné: https://flexumthermal.hu/arak/ - klidně si je hoďte do překladače, ať víte, jaké jsou to položky a propočítejte si rozdíl v ceně EURa vs forinty.

Občerstvení

V termálech je samoobslužná restaurace na tácky, dál je tam bufet a kavárnička s výdejními okénky. Všude berou karty. Na zahradě u bufetu je malá budka s langošem. Babička neumí než maďarsky, má tam však pípáky, takže si na langoše můžete počkat unvnitř. U ní jediné nejde platit kartou-bere forinty a EURa. My si vždycky dáváme hejka a nezapomeňte si dát šoproňskou Kékfrankos - modrou frankovku. Za oběd pro dva (hlavní jídlo, příloha, salát s pitím džus, víno, jsem dala 465 Kč). 

Cestovat jako já může každý. Pro lidi, kteří váhají, zda se vydat na cestu je kniha https://www.hanamachalova.cz/#kniha, která ukáže, že svět je bezpečnější místo, než si mnohdy myslíme. Ráda Vás uvidím osobně na společném výletě https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ nebo přednášce https://www.hanamachalova.cz/#prednasky. Děkuji za podporu blogu, kde sdílím desítky praktických cestopisů a itinerářů.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska