4+1 důvod proč do města termálů Györ

4+1 důvod proč do města termálů Györ

Györ je maďarské župní město se 133 tisíci obyvateli. Leží napůl cesty mezi Vídní a Budapeští. Krásně se sem dostanete vlakem Regiojet (přes Vídeň), nebo ušetříte čas, když pojedete autem přes Bratislavu. Györ má český název Ráb a leží na řece Rába a na Mošoňském Dunaji. Dříve bylo známé pro místní termály, které jsou přímo ve městě, ale ty jsou do roku 2023 v totální rekonstrukci. Moc se těšíme na jejich znovuotevření, až vyrazíme. Pro automobilové fanoušky je Györ znám jako město s velkou továrnou AUDI. Vyrábějí se tu sportovní vozy a 90% všech AUDI motorů a také válce do Lamboghini. Město samotné stojí za zastávku, pokud třeba míříte do Budapešti. Zastavte se.  

Ve stejné župě můžete navštívit další města, kde najdete momentálně činné termály:

Mošoň https://www.hanamachalova.cz/clanek-mosonmagyarovar-nejblizsi-hu-termaly-k-cr/ 

Šoproň https://www.hanamachalova.cz/clanek-sopron-a-esterhaza-fertod-unesco-krajina-madarska/ 

Györ možná není město, o kterém lidé celé noci sní, ale na místě uvidíte sami, že nebudete litovat. Projdete jej krásně pěšky, nemusíte přemýšlet, jestli zabloudíte, nebo o něco přijdete. 4 důvody k návštěvě jsou:

1. Je blízko

Krásně jej dáte jako otočkový výlet z Moravy. Neztratíte ani jeden den dovolené. Jen 145 km od státních hranic. 

2. Je levný 

Forint oproti koruně stále klesá. Ceny v Györu jsou mírně nižší než u nás nebo v Budapešti. Nejvíce oceníte příznivý vstup do termálních lázní, které dříve stály na celý den jen cca 300 Kč. EURy se také dá platit, ale to nikdy v Maďarsku nedooručuji, ztratíte na tom. Proto je lepší mít na drobné výdaje forinty a platit kartou. Vím přesně, kde na parkovišti u termálů je prodejní stánek s místními specialitami, včetně pravých čabajek.

3. Má nádherné barokní centrum plné romantických uliček, kde se neztratíte

Doporučuji si stáhnout některou z offline map. Já používám www.maps.me. Dokonale Vás vyvedou od termálů (od hlavního parkoviště, kde zajedno budete stát i bez koupačky) do historického centra. Přejděte přes most Rába Kettös híd, který je přes ostrov Radó Sziget. A jste v historickém centru. Vaším hlavním orientačním bodem se stává žlutý kostel Karmelita Termplom. Ten najdete vždy a poté stačí přejít přes řeku zpět k termálům. Vlevo se můžete pustit uličkou k nejstarší části města - biskupskému hradu Püspökvár-Toronykilátó s vyhlídkovou věží a mariánskou bazilikou naproti. Uvidíte zde zajímavou bronzovou sochu Ježíše, který kolemjdoucím z kříže podává pomocnou ruku. Podél nepřehlédnutelné historické budovy teologické fakulty dojdete na hlavní dějiště víkendových radovánek města - náměstí Dunakapu tér. Najdete zde v zimě velké ruské kolo a také kluziště s pravým ledem. 

4. Skvostné vánoční trhy

Jste-li tu v čase Vánoc, budete okouzleni krásnými vánočními trhy. I bez nich se můžete vydat na hlavní historické náměstí s vánočním stromkem Szechenyi tér, jemuž vévodí benediktínský kostel sv. Ignáce z Loyoly, který je první barokní stavbou v celém Maďarsku. V nedalekých uličkách najdete několik krásných soch nebo fontán. Populární je socha muže na loďce, která odkazuje na povodně, které zaplavily celé historické centrum města v roce 1997. Další milou fontánu v podobě sifonové lahve najdete na ulici Jedlik Ányos utca. Pan Jedlik zde totiž ikonickou sifonovou láhev, kterou jsme všichni měli v dětství doma, vynalezl. Krásnou městskou radnici najdete kousek dál od centra u vlakového nádraží na Városház tér 1.  Je typově podobná radnici ve Vídni nebo v Liberci. Oceníte ji nejvíce v létě, kdy budou v provozu početné fontány s měnícím se tvarem vody. Je tu mnoho dalších domů, muzeí, které by stály za zmínku. Milovníci gastronomie si vychutnají kávičku v některé z nesčetných kaváren, nebo ochutnají pravý langoš v místní Langos Manufaktura. Kdo touží po pořádné maďarské kuchyni, zajde třeba do vyhlášené Szegedi Halaszcsarda.

+1. Termály Rába Quelle od roku 2023

Termální lázně se jmenují Raaba Quelle https://www.rabaquelle.hu/cs/ a člověk si je víc vychutná, když je u nás zima. Vše je tu v češtině - ceník, rozpis služeb, nápisy v šatně. Nelze uprostřed koupání odejít do města a zase se vrátit, takže si zvolte, kdy do lázní přijdete a kdy půjdete do města. Personál rozumí česky, když jim řeknete slova: dítě, dospělý, důchodce a umí také číslovky. Žádný strach z jazykové bariéry. Maďarština je sice nejméně příbuzný jazyk okolních národů, ale kdo zde byl, ví, že není problém se domluvit. A nezapomeňte si v lázních dát víno. To je místní specialita termály+vinný střik.

Oceníte i kvalitu jódové léčivé termální vody, kterou není třeba chlorovat. Má složení, které je samo o sobě čisté a léčivé. Voda termálního pramene se chladí z 67°C na 34-36°C a takto příjemně teplá je ve všech bazénech.

Výlet do Györu je pro lidi, kteří toho moc nenachodí, děsí je davy a nepřehledná doprava typu tramvaje, metro. Vím, že chcete své babičce ukázat třeba Vídeň, ale sama vidím na ostatních, o kolik víc cestovatelské pohody zažijí, když si nepřipadají ztracení a pohlcení davy. V menších městech vše zvládnou pěšky a budou na sebe hrdí, že si zapamatují kudy jít. Uvidíte, že tu budou spokojení. 

Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha Do světa https://www.hanamachalova.cz/#kniha  a prakticky zaměřené přednášky https://www.hanamachalova.cz/#prednasky nebo společné výlety, které vymýšlím a osobně provázím https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/.

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska