4+1 důvod proč do města termálů Györ

4+1 důvod proč do města termálů Györ

Navštívit maďarský Györ nás napadlo až po výletu do adventní Bratislavy s Bohemian Tour. Je to město napůl cesty mezi Vídní a Budapeští, takže v dosahu ČR. Při geniálním počasí: slunečno, mírně nad nulou, prostě chcete být celý den venku. Z toho polovinu strávit v plavkách v příjemných termálech. Rozhodla jsem se 3 dny předem a rozhodila info po facebooku, aby se Moraváci, kteří bydlí kolem trasy Holešov-Zlín-Otrokovice-Uherské Hradiště, přidali. A nakonec se nás sešlo celkem 10. 

 Györ možná není město, o kterém lidé celé noci sní, ale pro jeho návštěvu hovoří 4 pádné důvody a pokud jedete před vánocemi, tak ještě jeden navíc:

 

 

1. JE BLÍZKO

Ze Zlína jen 250 km. Ideální na otočkový jednodenní výlet. Tím lépe, že Vás cestovní kancelář pohodlně dopraví až ke dveřím termálních lázní, které jsou v centru města. Neztratíte ani jeden den dovolené. My jsme vyjeli v 5:35 ráno ze Zlína z konečné trolejbusů u Velkého kina, kde můžete o víkendu parkovat zdarma. Na stejné místo jsme se vrátili ve 21:15. Další den šlo dítě do školy a v pohodě se zvládlo vyspat cestou zpět v autobusu (aby taky ne po koupání) a v autě cestou ze Zlína domů. Proto berte klidně nedělní termíny. Do Györu dorazíte kolem 9:00 ráno a odjíždíte v 17:00. Máte na výběr - můžete celý den strávít v termálech nebo si to rozdělit: termály a procházka městem sami individuálně. Rozhodně se toho nebojte. Centrum je přehledné, nevelké a nedá se v něm ztratit. Vždycky najdete Karmelitánský kostel, most přes řeku a za ním už z dálky vidíte termální lázně.

 

 

2. JE LEVNÝ 

Ceny v Györu jsou sice jen o 2,5% levnější než u nás, ale i prostý fakt, že se tu setkáte s cenami, na které jste zvyklí u nás, potěší. Nejvíce oceníte příznivý vstup do termálních lázní za cca 300 Kč na celý den. A také je levné se sem dostat. Zájezd s Bohemian Tour stál jen 399 Kč. V roce 2020 za něj zaplatíte 449 Kč a můžete jet 25.1., 26.2. a 28.3. Maďarská měna jsou forinty. EURy se také dá platit, ale je to stejné jako u nás. Dají vám špatný kurz a vrátí vám drobné forinty. Proto je lepší mít na drobné výdaje forinty vyměněné. 1000 forintů je cca 80 Kč. Na větších místech typu termály, supermarkety, zaplatíte pohodlně kartou. Za celý výlet nemusíte přitom utratit více než tisícovku, protože doprava a vstupné jsou za pár stovek.

 

 

 3. MÁ NÁDHERNÉ BAROKNÍ CENTRUM, KDE SE NEZTRATÍTE

Historické centrum Györu najdete hned přes řeku za termálními lázněmi. 10 minut chůze a jste v krásných uličkách barokního centra. Překvapí Vás množství fontán a soch. Celé jej krásně projdete pěšky. Nebudete potřebovat žádnou městskou dopravu ani průvodce. Stačí průměrný orientační smysl. Nejprve nás do centra vyrazilo 10. Jakmile všichni zjistili, že je přehledné a není se kde ztratit, každý si šel v klidu po svém. Někdo na svařák, jiný až k radnici, která je u nádraží, další zase nakupovat do místního Sparu, který je otevřený i v neděli dopoledne dovézt nějaké čabajské klobásy domů. Je na ulici Arany János 16 hned za rohem od Karmelitánského kostela. Na parkovišti přes lázněmi jsou také prodejní stánky, které prodávají skvělé místní produkty, hlavně bezkonkurenční klobásy.

 

 

4. TERMÁLY RABA QUELLE

 

 

Do termálů nejlépe v zimě

Autobus cestovní kanceláře Vás vysadí přímo u termálních lázní Raaba Quelle. Jejich průvodce Vám dokonce nabídne, že Vám zaplatí vstup do lázní, kdybyste měli obavu z jazykové bariéry v podobě maďarštiny. Pokud nejste sám dospělý a jede Vás více dohromady, děti a důchodci, doporučuji si koupit společné vstupné, na které Vám nabídne přímo pokladní slevu. Otevřeno je denně 9-20 hodin. 

Překvapí Vás, že  na internetových stránkách lázní  Raaba Quelle najdete ceník v češtině. Dospělý zaplatí za vstup 3900 Ft, tedy 300 Kč. Vstupné je celodenní. Nemáte možnost například odejít do města a poté se vrátit. Proto si rozmyslete, kdy chcete do města jít, zda před nebo po koupání. Na místě najdete ceník ve slovenštině. Personál rozumí česky, když jim řeknete slova: dítě, dospělý, důchodce. Sestaví Vám zlevněnou společnou rodinnou vstupenku. Platíte tu forinty, eury nebo jednoduše kartou. Vezměte si z domu plavky, ručník a možná i plážové pantofle nebo žabky, protože dlažba v lázních je celkem kluzká. Na vstupu dostanete čipové hodinky na ruku. Jdete k terminálu u šaten, přiložíte hodinky a na obrazovce uvidíte číslo vaší šatní skříňky. Tu si podle číselníku najdete. Nejsou rozdělené na mužské nebo ženské. V každé řadě šatních skříněk jsou převlékací boxy. Tam se převlečete a potom si své věci zamknete do své přidělené skříňky. Výhodou je, že se libovolně můžete mnohokrát během dne do své šatní skříňky vracet. Třeba pro peníze na pivo, občerstvení na baru nebo pro svačinu pro děti.

Termály mají kapacitu 1200 osob a v neděli tu rozhodně tolik lidí nenajdete. O sobotách přijíždí několik zájezdových autobusů od nás nebo ze Slovenska, takže počítejte s více lidmi. Neděle bývají mnohem klidnější. Lázně mají dva velké venkovní bazény s tobogánem, který je v provozu i v zimě. Jeskyně, proudovou řeku, nespočet míst, kde vyvěrají bublinky. Uvnitř najdete sauny, masáže, několik bazénů, vodopád, chrliče, bazénová lůžka, vnitřní tobogán a bazének pro nejmenší, bublinkovače a masážní místa. Všechny bazény mají hloubku jen kolem 1,2 metru, takže neplavci se nemají čeho bát. Uvnitř najdete také bazénový bar a restauraci s obyčejnými jídly typu řízek hranolky. Termály rozhodně nevynechejte. Nejvíce si je vychutnáte v zimě venku, kde se voda zdá být ještě teplejší než uvnitř.

Oceníte i kvalitu jódové léčivé termální vody, kterou není třeba chlorovat. Má složení, které je samo o sobě čisté. Voda termálního pramene se chladí z 67°C na 34-36°C a takto příjemně teplá je ve všech bazénech.

Po koupání do centra města

Doporučuji si stáhnout některou z offline map. Já používám maps.me.  Dokonale Vás vyvedou od termálů do historického centra. Přejděte přes most Rába Kettös híd, který je přes ostrov Radó Sziget. A jste v historickém centru. Vaším hlavním orientačním bodem se stává žlutý kostel Karmelita Termplom. Ten najdete vždy a poté stačí přejít přes řeku zpět k termálům. Vlevo se můžete pustit uličkou k nejstarší části města - biskupskému hradu Püspökvár-Toronykilátó s vyhlídkovou věží a mariánskou bazilikou naproti. Uvidíte zde zajímavou bronzovou sochu Ježíše, který kolemjdoucím z kříže podává pomocnou ruku.

Podél nepřehlédnutelné historické budovy teologické fakulty dojdete na hlavní dějiště víkendových radovánek města - náměstí Dunakapu tér. Najdete zde velké ruské kolo a v zimě také kluziště s pravým ledem. 

Odtud se můžete vydat kteroukoliv uličkou na hlavní historické náměstí s vánočním stromkem a trhy Szechenyi tér, jemuž vévodí benediktínský kostel sv. Ignáce z Loyoly, který je první barokní stavbou v celém Maďarsku a právě dostává zbrusu nový kabát. V nedalekých uličkách najdete několik krásných soch nebo fontán. Populární je socha muže na loďce, která odkazuje na povodně, které zaplavily celé historické centrum města v roce 1997. Další milou fontánu v podobě sifonové lahve najdete na ulici Jedlik Ányos utca. Pan Jedlik zde totiž ikonickou sifonovou láhev, kterou jsme všichni měli v dětství doma, vynalezl. Krásnou městskou radnici najdete kousek dál od centra u vlakového nádraží na Városház tér 1.  Je skvostná podobně jako radnice ve Vídni nebo v Liberci. Oceníte ji nejvíce v létě, kdy budou v provozu početné fontány s měnícím se tvarem vody. Je tu mnoho dalších domů, muzeí, které by stály za zmínku. Milovníci gastronomie si vychutnají kávičku v některé z nesčetných kaváren, nebo ochutnají pravý langoš v místní Langos Manufaktura. Kdo touží po pořádné maďarské kuchyni, zajde třeba do vyhlášené Szegedi Halaszcsarda.

 

 

Jazyková bariéra? Kupodivu v pohodě.

Příjemným překvapením pro nás bylo, že jsme se v Györu nesetkali s jazykovou bariérou. Ač maďarština je pro mě jazykem, který neumím ani přečíst, natož vyslovit, kupodivu se jí můžete elegantně vyhnout. V termálech nám personál rozuměl česky, jídelníčky v restauracích byly ve slovenštině. Na adventních trzích všichni stánkaři, které jsme oslovili, uměli cizí jazyky aspoň pár slov jako víno, číslovky, cenu, prosím, děkuji. Určitě zahoďte obavy z toho, že byste se v centru sami nedomluvili. Jsou příhraničním městem a jsou na turisty z Česka, Slovenska a Rakouska zvyklí. Ani si nevšimnete, že maďarština by představovala nějaký problém. 

 

 

+ 1. DŮVOD NAVÍC: ADVENTNÍ TRHY

Měli jsme to štěstí, že jsme tu byli 2. adventní neděli a mohli jsme si projít nejen historické centrum, ale také si dát svařák a horkou čokoládu na místních adventních trzích. Nasvícené město večer na nás dýchlo krásnou předvánoční atmosféru a nikdo nelitoval, že si dnes trochu přivstal do zimy. Tady se po koupání zahřejete ještě víc.

Výlet do Györu nás nadchl natolik, že jej určitě zopakujeme. Klidně několikrát do roka. Kde jinde je to blízko, není tam přehnaně draho a ještě se můžete zatoulat v příjemných historických uličkách či si pochutnat na výtečné maďarské kuchyni? Nezapomeňte s sebou vzít i děti a důchodce. Pro lidi, kteří toho moc nenachodí, děsí je davy a nepřehledná doprava typu tramvaje, metro, doporučuji navštěvovat menší města. Vím, že chcete své babičce ukázat třeba Vídeň, ale sama vidím na ostatních, o kolik víc cestovatelské pohody zažijí, když si nepřipadají ztracení a pohlcení davy. V menších městech vše zvládnou pěšky a budou na sebe hrdí, že si zapamatují kudy jít. Uvidíte, že tu budou štěstím bez sebe. 

Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha https://www.knihcentrum.cz/do-sveta a prakticky zaměřené přednášky s návody, jak na to https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca