Martinik - karibský ráj a 6 nej rumových destilerií

Martinik - karibský ráj a 6 nej rumových destilerií

Karibik v EU

Tento článek píšu uprostřed ledna, kdy člověk myslí už jen na to, kdy konečně skončí zima a jak by vypadnul konečně do tepla. Ostrov Martinik je dependancí Francie, což znamená, že tu de facto platí EU pravidla, můžete sem na občanku, máte tu data roaming a volání stejné jako v EU a jsou tu slušné cesty, uspokojivá hygienická úroveň a zdravotní péče. Pokud se chcete podívat do Karibiku s dětmi, je to jeden z vhodných ostrovů. Dávejte si tu jen pozor na komáry. Platí se tu EURy.

 

 

Letenky přes Paříž a kdy letět

Létá se sem přes Paříž. Většinou se nevyplatí kupovat letenky Praha - Fort de France (hlavní město ostrova), ale kupují se zvlášť z Paříže na ostrov a zvlášť do Paříže. My jsme je kupovali na Expedia za 350 EUR z Paříže na Martinik a za 2000 Kč z Prahy do Paříže, letěli jsme na Mikuláše. Dají se chytnout akční letenky na ostrov, ale pozor, často jsou mimo hlavní sezonu, která je v zimě a na jaře. Od července do konce listopadu tu dost prší, dokonce se mohou objevit bouře až hurikány. 

Pokud máte dvě rozdělené letenky do a z Paříže, dejte si na přestup na letišti CDG klidně i 4 hodiny (pro jistotu) a pokud přejíždíte na letiště Orly, dejte si klidně i 6 hodin, ať nemáte stresy. Mezi letišti přejíždí Linka 3 a cesta trvá 2 hodiny https://www.lebusdirect.com/en/lines-and-schedules/cdg-airport-orly-airport-line.html.

 

 

Parlez vous Francais?

Další destinace, která Vás přesvědčí, že bez angličtiny se ve světě obejdete. Na ostrově se hovoří francouzsky a ve škole se tu učí španělština. Ostrov kupodivu není přeplněný davy turistů. Francouzi si sem jezdí v zimě odpočinout. Proto si musíte vystačit s Bon Jour a Merci:-). A vůbec to nevadilo. Domácí nám vše ukázali, nějaké to francouzské slovíčko člověk zná od slyšení a vystačili jsme si v pohodě bez jazyka.

 

 

Autopůjčovna

Naši domácí nás čekali s autem na letišti. A zároveň nás tam čekali mladí sympatičtí manželé, kteří vlastní autopůjčovnu https://www.aloelocation.fr/. Nechtějí žádnou kreditku, ani zálohu, prostě si na parkovišti na letišti opíše číslo občanky a řidičáku, podepsala se pojistka a stojí od 265 EUR za týden. To je sice dost, ale zas s tím nebyly žádné administrativní průtahy. Benzín stojí 1,40 EUR.

 

 

Doprava po ostrově

Kolem a v hlavním městě Fort de France uvidíte klasické městské autobusy. Na delší cesty jezdí sdílené dodávky TC taxi collectifs. Fort de France je také spojen pravidelnou lodní dopravou s blízkými letovisky, protože ostrov se odpoledne zahalí do jedné velké dopravní zácpy. Lístek na MHD stojí 1,30 EUR.

 

 

Kde bydlet

Ostrov má 70x30km, takže pokud máte auto, můžete bydlet prakticky kdekoliv. Sever ostrova, kde jsou sopky a černé pláže Vás asi nenadchne a také atlantická východní strana ostrova, kde výrazně fouká a my jsme viděli jen pořádné vlny. Nejhezčí část je jihozápad. My jsme bydleli blízko letiště u hlavního města v městečku Ducos na kopci v tomto domě https://www.booking.com/hotel/mq/maison-ducos.cs.html. 3 ložnicový dům za 410 EUR/týden.

 

 

Co vidět

 

 

Fort de France

Je hlavní město a přístav ostrova. V něm můžete jít do skvělé hlavní tržnice na ovoce, koření, likéry i místní pestrobarevní šaty. Ve městě si můžete prohlédnout unikátní Schoelcherovu knihovnu, justiční palác, St. Louis Cathedral s moc pěknými dřevěnými malovanými interiéry.

 

 

Sacre Coeur 

Nad městem na kopci je krásný poutní kostel, zastavte se u něj i na výhled na město.

 

 

Jardin de Balata 

Sem musíte - rozsáhlý areál staré tropické botanické zahrady s jezírky, visutým provazovým mostem celé zasazené do lesního prostředí. Vstup je 13 EUR https://www.jardindebalata.fr/welcome.

 

 

Mont Pelée 

Nejvyšší hora ostrova - aktivní sopka 1397 mnm leží na severu. https://sopky.eu/sopka-mont-pelee/ Stezka nahoru je značená, můžete si ji vyjít.

 

 

Saint Pierre

Původní hlavní město ostrova bylo zničené sopečnou erupcí v roce 1902. Jsou tu černé pláže a není tu žádný turistický lesk, ale stojí za vidění. 

 

 

Le Marin

Krásný přístav plný jachet s bary a plážemi.

 

 

Memorial Anse Caffard

Sochy představující otroky utonulé při lodní tragédii, zvaný Cap 110.

 

Pláže

 

 

Les Salines 

Absolutně nejhezčí pláž ostrova na samotném jihu. Tohle je pláž ze snu. Sem se budete vracet a už nic lepšího nenajdete. Když e stmívá, vylézají odevšad srandovní velcí rudí krabi a mažou po písku do lesa. Je to super podívaná. Jsou jich mraky.

 

 

Grand Anse d'Arlet

Plážová dvojka ostrova. Skoro žádní lidé, klídek, pohoda. Pozor, ať nešlápnete ve vodě na velikou hvězdici jako Lojzek (nebojte, nic se vám nestane). 

 

Le Diamant 

Je spíš pláž na zastavení a podívání na scenérii než na koupání. Byli jsme i na mnoha jiných plážích, ale tyto stojí za zmínku a navštívení především.

 

Top 6 rumových destilerií

Na ostrově zbylo cca 10 rumových destilerií. Zdejší rum je velmi kvalitní, nedělá se z melasy, ale ze sladké šťávy z cukrové třtiny. Každá destilerie má ochutnávku zdarma, u některých si můžete prohlédnout i výrobu a stroje. Jsou zasazeny do nádherného přírodního prostředí s historickými budovami. Dokonce do nich jezdí školní výlety, protože to jsou historické památky podobně jako naše hrady a zámky. I když dříve tu pracovalo místní obyvatelstvo jak otroci na plantážích. Nebojte se vzít s sebou děti. Destilerie je moc baví, protože mají krásné zahrady, mohou prolézat haly a sklady sudů, což jim přijde dobrodružné a dostanou zdarma velmi chutnou třtinovou šťávu. Pro ty, kdo neholdují tvrdému alkoholu, můžete v destileriích ochutnat moře rumových likérů s různými tropickými příchutěmi.

 

1. Clement 

Absolutně nejhezčí destilerie na ostrově s nejhezší ochutnávací místností. http://www.rhum-clement.com/en/habitation-clement-home-of-rhum-clement

 

 

 

2. Trois Rivieres

Krásný areál s větrnými mlýny a starou stodolou. https://plantationtroisrivieres.com/

 

 

3. Le Favorite

V této destilerii jsme viděli, jak se ručně plní lahve a jak je sám majitel svou rukou pečetí voskem a podepisuje. https://www.rhum-lafavorite.com/ Je to moc sympatický Francouz.

 

 

4. Saint James 

Viděli jsme jen koloniální budovu a ochutnávali, ani nevím, jestli mají zahradu, prostě unešeni rumem:-). https://rhum-saintjames.com/

 

 

5. Depaz

Tady si budete připadat jako na zámku. Krásné sídlo s nejvyšší sopkou ostrova za domem. Byli jsme tu dokonce dvakrát. https://www.depaz.fr/agegate?destination=

 

 

6. Rhum JM

Destilerie na samotném severním konci ostrova zasazená do tropického pralesa. http://www.rhum-jm.com/en/

 

Na Martiniku je super, že nevadí, když prší, protože můžete vyrazit na kolečko po destileriích, jen si budete muset mezi sebou hodin korunou, kdo se obětuje a bude řídit:-).Kupte si i zásoby na večer. Na místní rum přešaltrujete velmi snadno. 

 

 

Kuchyně a ceny

Místní kreolská kuchyně má francouzský šmrnc. Budete muset vytáhnout za hlavní jídlo v restauraci na pláži min 15 EUR, ale stojí za to. Dostanete plný talíř zeleniny, krevet, ryb a místní fašírky, jakoby jelítka či paštiku. Jinak jsou po ostrově francouzské supermarkety, které jsou oproti západoevropským cenám trochu dražší a dá se vyhledat diskontní supermarket s lepšími cenami. Snídaně jsme si dělali sami. Na obědy jsme chodili do restaurací tam, kde jsme zrovna byli - na výletě nebo na pláží. Na večeře jsme chodili většinou už cestou domů do nákupáků kolem hlavní ostrovní silnice nebo jsme večeřeli doma a večer vysedávali u rumových likérů. U silnice jsme kupovali místní výborné ananasy.

 

 

Suma sumarum

O cestovce ani neuvažujte, protože jejich ceny vs. výkon jsou naprostým výsměchem. Sem opravdu raději sami a do lepšího. Mě letenky, ubytování a podíl z půjčení auta stálo dohromady asi 15 000 Kč, dítě platilo jen letenku. Pak nějaký benzín, vstupy a jídlo tak 10000 Kč za mě a dítě dohromady. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Telč UNESCO perla Vysočiny Zachariáše z Hradce Články z cest

Telč UNESCO perla Vysočiny Zachariáše z Hradce

Zámek Orlík a plavba po přehradě na hrad Zvíkov Články z cest

Zámek Orlík a plavba po přehradě na hrad Zvíkov

Langenlois hlavní město vína v Rakousku Články z cest

Langenlois hlavní město vína v Rakousku

Melk největší benediktinský klášter na světě Články z cest

Melk největší benediktinský klášter na světě

Kouzelná plavba po Dunaji údolím Wachau Články z cest

Kouzelná plavba po Dunaji údolím Wachau

Národní park Pieniny ze slovenské i polské strany Články z cest

Národní park Pieniny ze slovenské i polské strany

Čachtice, Beckov, Trenčín 3 hrady u sebe Články z cest

Čachtice, Beckov, Trenčín 3 hrady u sebe

Šíleně smutné Bojnice a grafické Čičmany Články z cest

Šíleně smutné Bojnice a grafické Čičmany