Martinik - karibský ráj a 6 nej rumových destilerií

Martinik - karibský ráj a 6 nej rumových destilerií

Karibik v EU

Ostrov Martinik je dependancí Francie, což znamená, že tu de facto platí EU pravidla. Můžete sem na občanku, máte tu data roaming a volání stejné jako v EU, což je totální úlet, že se za volání domů nic neplatí a na pláži v Karibiku si jedete levná data. Na rozdíl od jiných okolních ostrovů, z nichž některé se topí v chudobných poměrech, zde najdete slušné asfaltové cesty, uspokojivou hygienickou úroveň a zdravotní péči. Voda z kohoutku sice pitná není, ale rozhodně bych doporučila tento ostrov třeba, pokud chcete vyrazit s dětmi nebo staršími rodiči. Sem totiž jezdí Francouzi odpočívat. Platí se tu EURy a jsou tu i naše zásuvky. Jediné, na co si tu dávejte zdravotně pozor, jsou komáři. Nejlepší období pro návštěvu je naše zima - od prosince do konce dubna. To ani s těmi komáry nebude takový problém, protože tolik neprší. Nejhorší doba je na konci našich prázdnin. Kolikrát jsou letenky za 6000 Kč, ale jedete do období tropických bourší až někdy i hurikánů. 

 

Letenky přes Paříž a kdy letět

Létá se sem přes Paříž. Většinou se nevyplatí kupovat letenky Praha - Fort de France (hlavní město ostrova), ale kupují se zvlášť z Paříže na ostrov a zvlášť do Paříže. My jsme je kupovali na Expedia za 350 EUR z Paříže na Martinik a za 2000 Kč z Prahy do Paříže s Air France. Letěli jsme na Mikuláše. Dají se chytnout akční letenky na ostrov, ale pozor, často jsou mimo hlavní sezonu, která je v zimě a na jaře. Od července do konce listopadu tu dost prší, dokonce se mohou objevit hurikány. 

Pokud máte dvě rozdělené letenky do a z Paříže, dejte si pozor, protože potřebujete hodně času na přestup. Nemůžete jít na klasický transfer, ale musíte úplně vystoupit ze zóny a jít opět podat zavazadla na check-in, přes security atd. K tomu je letiště CDG v Paříži opravdu mega nepřehledné, nikdo nic neví, no zkrátka dejte si na přestup v Paříži 4 hodiny, pokud jste na letišti CDG a 6 hodin, pokud ještě musíte měnit letiště z CDG na Orly. Můžete to zvládnout rychle, ale někdy fakt stojíte fronty se zavazadly a tečou vám nervy, jestli přestup stíháte. Mezi letišti v Paříži přejíždí Linka 3 a cesta trvá 2 hodiny https://www.lebusdirect.com/en/lines-and-schedules/cdg-airport-orly-airport-line.html.

Na obrázku vidíte krásně období, kdy je nejmíň srážek. 

 

Parlez vous Francais?

Vůbec nepočítejte, že se s místními domluvíte anglicky. Je štěstím, že někdo umí English na letišti. Anglicky uměli také lidé z autopůjčovny. Ale naši domácí, u kterých jsme bydleli, nebo i lidé na turistických informačních centrech vůbec anglicky neuměli, natož někdo v obchodě. Tady se zkrátka bez angličtiny obejdete. Na ostrově se hovoří francouzsky a ve škole se děti učí španělštinu, protože ostatní karibské ostrovy v okolí mluví španělsky. Ostrov kupodivu není přeplněný davy turistů. Francouzi si sem jezdí v zimě odpočinout, ale neberou ostrov útokem. Proto nikde neuvidíte velké hotelové komplexy a podobné nešvary masového turismu. A jazykově si musíte vystačit s Bon Jour a Merci:-). Vůbec nám to nevadilo. Domácí nám vše ukázali, nějaké to francouzské slovíčko člověk zná od slyšení a jídlo si dokážeme objednat i bez jazyka.

 

Autopůjčovna

Naši domácí nás čekali s autem na letišti. A zároveň nás tam čekali mladí sympatičtí manželé, kteří vlastní autopůjčovnu https://www.aloelocation.fr/. Nechtějí žádnou kreditku, ani zálohu, prostě si na parkovišti na letišti opsali číslo občanky a řidičáku, podepsali jsme plnou pojistku s Generali a zaplatili jim cash za Hyundai i10 265 EUR za týden. To je krutě dost oproti tomu, co jsme zvyklí dávat za podobné autíčko v Evropě, ale zase s tím nebyly žádné administrativní průtahy. Benzín tu stojí litr kolem 1,40 EUR. Takže dražší než u nás, ale zas ostrov je nevelký a moc se neprojezdí. Parking se platí jen ve městech, jinde se stojí normálně zdarma. Třeba u pláží se za parking neplatilo. Tady je naše autíčko a bydlení.

 

Doprava po ostrově a pravidelné denní zácpy

Kolem a v hlavním městě Fort de France uvidíte klasické městské autobusy. Na delší cesty jezdí sdílené dodávky TC taxi collectifs. Nejsou za velké ceny, ale moc jsem nepochopila jejich systém. Proto kdo se rozhodne navštívit ostrov bez auta, vrhá se do vlny dobrodružství s místní dopravou. Fort de France je také spojen pravidelnou lodní dopravou s blízkými letovisky, protože ostrov se odpoledne zahalí do jedné velké dopravní zácpy a člověk je rád, že se někam dostane lodí než po souši. Lístek na MHD stojí 1,30 EUR. Čili doprava tu drahá není, ale nečekejte nic spolehlivého a pravidelného, jak jsme zvyklí z Evropy. Pokud se můžete složit, raději berte auto a dostanete se všude za pár minut. Pokud tedy neuvíznete odpoledne v pravidelné dopravní zácpě. Taky mi přišlo, že největší zácpa bývá kolem 17:00, snažte se přijet buď dříve nebo počkat na pláži do večera, jinak zbytečně strávíte hodinu v autě nebo čekající dodávce.

 

Kde bydlet

Ostrov má 70x30km. Pokud máte auto, můžete bydlet prakticky kdekoliv. Navíc, jak jsem psala, moc tu není zvykem bydlet úplně na pláži. Sem tam jsou městečka, kde to jde, ale my jsme na to kašlali. Než platit horentní sumy za plážová městečka, kde stejně pláže nebyly nejlepší na ostrově, radši jsme bydleli uprostřed na kopci nedaleko letiště a měli jsme to autem všude stejně blízko. Na severu ostrova bydlet nedoporučuji. Jsou tam hory, sopky, černá zem, černé pláže. Na výlet je to zajímavé, ale bydlet bych v tom nemusela. Taky mě nenadchla atlantická východní strana ostrova, kde výrazně foukalo a prostě to nebylo tak hezké jako na jihozápadě, kde jsou krásné písečné bílé pláže a Karibské moře. My jsme bydleli přesně zde v městečku Ducos na kopci v tomto domě https://www.booking.com/hotel/mq/maison-ducos.cs.html. 3 ložnicový dům za 410 EUR/týden. Bylo nás celkem do party 7, takže nám to suprově vyšlo s cenou. Když jsme se rozdělili, vyšla nás jedna noc na 10 EUR. Týden na ostrově bohatě stačí. Fakt není velký a pokud jste objevovací typ, za pár dnů jej objedete křížem krážem. Cesty jsou tu fakt dobré, takže žádné záludnosti s automobilismem nečekejte. 

 

Co vidět na ostrově

  

Fort de France

Je hlavní město a přístav ostrova. V něm můžete jít do skvělé hlavní tržnice na ovoce, koření, likéry i místní pestrobarevní šaty. Ve městě si můžete prohlédnout unikátní Schoelcherovu knihovnu, kterou rozebrali a složili z kontinentální Francie na Martiniku, justiční palác, St. Louis Cathedral s moc pěknými dřevěnými malovanými interiéry, které jsou tady na obrázcích. Tady je koncentrace velkých supermarketů, kde si můžete nakoupit zásoby vody, jídla, projít se přístavem, uličkami, nasát koloniální atmosféru a pozorovat místní lidi.

 

Sacre Coeur 

Nad hlavním městem na kopci je krásný poutní kostel, zastavte se u něj i na výhled na město. My jsme jej minuli cestou do botanické zahrady, o které píšu níž. Je to dominanta, kterou snadno najdete.

 

Jardin de Balata 

Sem musíte - rozsáhlý areál staré tropické botanické zahrady s jezírky, visutým provazovým mostem celé zasazené do lesního prostředí. Vstup je 13 EUR https://www.jardindebalata.fr/welcome. Je to velká atrakce ostrova. Nevynechejte. Kdo jste posedlí efektními fotkami na instagram, tady je pořídíte. Na provazovém mostě, u palem a můžete předstírat, že ty rozkvetlé záhony tropických rostlin jsou divoká džungle. Taky tu hodně poletují kolibříci. To je mazec vidět ptáčky kmitat u rostlinek.

 

Mont Pelée 

Nejvyšší hora ostrova - aktivní sopka 1397 mnm leží na severu. https://sopky.eu/sopka-mont-pelee/ Stezka nahoru je značená, můžete si ji vyjít. Vypadá to fakt jak z dobrodružného filmu o pirátech.

 

Saint Pierre

Původní hlavní město ostrova bylo zničené sopečnou erupcí v roce 1902. Jsou tu černé pláže a není tu žádný turistický lesk, ale stojí za vidění. Má divnou ponurou atmosféru. Za městem sopka.

 

Le Marin

Krásný přístav plný jachet s bary a plážemi. V tomto městečku se soustřeďuje místní česká komunita. Upřímně, my jsme si vše nakonec zařizovali sami, protože neměli pro mě zajímavou nabídku. Než vezmete s nadšením službu od našince, raději si ověřte, jestli místní nejsou levnější a zajímavější. Le Marin je skvělé místo na zevlování v baru u mariny a dívání se na lodě.

 

Memorial Anse Caffard

Sochy představující otroky utonulé při lodní tragédii, zvaný Cap 110. Najdete se u cesty, stačí zastavit - jsou na každé mapě.

Nejlepší pláže ostrova

 

 Les Salines 

Absolutně nejhezčí pláž ostrova na samotném jihu. Tohle je pláž ze snu. Sem se budete vracet a už nic lepšího nenajdete. Když se stmívá, vylézají odevšad srandovní velcí rudí krabi a mažou po písku do lesa. Je to super podívaná. Jsou jich mraky. Pláž je úžasná tím, že u ní nejsou žádné hotely. Zkrátka necháte auto v lese na kraji silnice a dojdete lesem až k moři. Podél pláže jsou schované četné malé stánky - restaurace, kde se skvěle najíte. Vše je takové surové, žádná zděná budova. Skvělá atmosféra. Tady jsme to milovali. Když si dnes vzpomenu na Martinik, tak na toto místo.

 

Grand Anse d'Arlet

Plážová dvojka ostrova. Skoro žádní lidé, klídek, pohoda. Pozor, ať nešlápnete ve vodě na velikou hvězdici jako Lojzek (nebojte, nic se vám nestane). Tady už jsou malé domky s restauracemi, takže se můžete v pohodě najíst na zahrádce a dát si nějakou tu rybku. 

Le Diamant 

Je spíš pláž na zastavené a focení, než na ležení a koupání. Byli jsme i na jiných malých plážích, ale to byly fakt malé plážičky u bungalovů a hotýlků a nestojí za to, abyste tam speciálně jeli. 

Top 6 rumových destilerií

Na ostrově zbylo cca 10 rumových destilerií. Zdejší rum je velmi kvalitní, nedělá se z melasy, ale ze sladké šťávy z cukrové třtiny. Každá destilerie má ochutnávku zdarma, u některých si můžete prohlédnout i výrobu a stroje. Jsou zasazeny do nádherného přírodního prostředí s historickými budovami. Dokonce do nich jezdí školní výlety, protože to jsou historické památky podobně jako naše hrady a zámky. I když dříve tu pracovalo místní obyvatelstvo jak otroci na plantážích. Nebojte se vzít s sebou děti. Destilerie je moc baví, protože mají krásné zahrady, mohou prolézat haly a sklady sudů, což jim přijde dobrodružné a dostanou zdarma velmi chutnou třtinovou šťávu. Pro ty, kdo neholdují tvrdému alkoholu, můžete v destileriích ochutnat moře rumových likérů s různými tropickými příchutěmi. Za cenu kolem 10 EUR seženete v pohodě rum na denní pití a za skvosty zaplatíte klidně 100 EUR. Záleží, jestli jste na to fajnšmekr. Nám stačily flašky za 6 EUR s likéry s kokosovou, mangovou a jinou příchutí. 

1. Clement 

Absolutně nejhezčí destilerie na ostrově s nejhezší ochutnávací místností. http://www.rhum-clement.com/en/habitation-clement-home-of-rhum-clement

 

 

2. Trois Rivieres

Krásný areál s větrnými mlýny a starou stodolou. https://plantationtroisrivieres.com/. Ochutnávka rumů je ve stodole. 

 

3. Le Favorite

V této destilerii jsme viděli, jak se ručně plní lahve a jak je sám majitel svou rukou pečetí voskem a podepisuje. https://www.rhum-lafavorite.com/ Je to moc sympatický Francouz.

 

4. Saint James 

Viděli jsme jen koloniální budovu a ochutnávali, ani nevím, jestli mají zahradu, prostě unešeni rumem:-). https://rhum-saintjames.com/ Tady vidíte i běžný místní jev, že si lidi odskočí během polední pauzy do destilerie na ochutnávku a vysmátí se vrátí do práce. Tady je pro ně rum něco jako pro nás pivo - běžná věc na denní pití. 

 

5. Depaz

Tady si budete připadat jako na zámku. Krásné sídlo s nejvyšší sopkou ostrova za domem. Byli jsme tu dokonce dvakrát. Skvělá ochutnávka. https://www.depaz.fr/agegate?destination=

 

6. Rhum JM

Destilerie na samotném severním konci ostrova zasazená do tropického pralesa. http://www.rhum-jm.com/en/ Tady jsme se zastavili jen krátce a nic zvláštního tu nebylo. Ale vypadala jako někde v džungli na konci světa.

 

Na Martiniku je super, že nevadí, když prší, protože můžete vyrazit na kolečko po destileriích, jen si budete muset mezi sebou hodin korunou, kdo se obětuje a bude řídit:-).Kupte si i zásoby na večer. Na místní rum přešaltrujete velmi snadno. Je tu spousta příchutí rumových likérů, které ocení ženy a dětem dávají v destileriích do džbánu vodu s cukrovou třtinou - velmi chutné karamelové chuti. Zkrátka destilerie jsou hlavní památky ostrova.

 

Protože ostrov nemá mnoho historických památek, než právě destilerie - viděli jsme školu na výletě právě v ní. Dobrý úlet že?

Jídlo a ceny

Místní kreolská kuchyně má francouzský šmrnc. Budete muset vytáhnout za hlavní jídlo v restauraci na pláži min 15 EUR, ale stojí za to. Dostanete plný talíř zeleniny, krevet, ryb a místní fašírky, jakoby jelítka či paštiku. Jinak jsou po ostrově francouzské supermarkety, které jsou oproti západoevropským cenám trochu dražší a mají menší sortiment, než jsme zvyklí. Dá se vyhledat diskontní supermarket s lepšími cenami. Ty jsou podél dálnice nedaleko letiště a hlavního města. Snídaně jsme si dělali sami. Na obědy jsme chodili do restaurací tam, kde jsme zrovna byli - na výletě nebo na pláží. Na večeře jsme chodili většinou už cestou domů do fastfoodů u nákupáků kolem hlavní ostrovní silnice nebo jsme večeřeli doma a večer vysedávali u rumových likérů. U silnice jsme kupovali místní výborné ananasy. Vynikající chuť. 

 

Suma sumárum

Nám se uvažovat o cestovce vůbec nevyplatilo a dobře jsme udělali. Protože jsme pak v reálu viděli ty bungalovy, které za kruté peníze u nás prodávali. Pokud seženete levnou letenku, dejte si pozor i na ubytování a půjčení auta. Je to všechno mnohem dražší, než byste čekali, pokud jsme zvyklí na ceny třeba řeckých nebo Kanárských ostrovů. Nicméně i tak jde ušetřit. Například nám se suprově vyplatilo složit se v sedmi lidech na společnou vilu, kde nás noc pak vyšla jen na 10EUR/os./noc. Další věc, která mě překvapilo, asi dvojnásobná cena za půjčovnu aut, než jsem zvyklá z Evropy. Jenže, pokud chcete poznat zákoutí ostrova a mít svobodu pohybu a dostat se na nejlepší pláž, která prostě hotely nemá, auto je suprová pomoc. Navíc lidé z naší autopůjčovny byli opravdu zlatí. Opět jsme využili toho, že jsme se na naše auto skládali 4 lidé.

Mě nakonec letenky, ubytování a podíl z půjčení auta stálo dohromady 15 000 Kč, dítě platilo jen letenku 10990 Kč. Pak nějaký benzín, vstupy a jídlo tak 10000 Kč za mě a dítě dohromady. Komplet dovolená za mě a dítě s veškerými náklady 36 000 Kč. Na této částce začínají ceny cestovních kanceláří do obyčejných dřevěných bungalovů bez jídla, bez ničeho - jen za letenku, transfer a skromnou střechu nad hlavou. Proto vydat se sem na vlastní pěst, zejména pokud jste parta do auta, se opravdu vyplatí.

Pokud je pro Vás Karibik příliš blízko, mrkněte na můj článek o Havaji nebo Okinawě, kde se budete cítit jako v ráji a také tam vše funguje normálně. Jsem ráda, že jsme jeli, protože to pro děti na Martinik není tak dlouhý let a jet lag. Tudíž není člověku líto, že sem letí jen na týden, což na velikost ostrova bohatě stačí. Příště bych ráda navštívila ostrovy typu Aruba, Barbados, Portoriko, zkrátka Karibik, kde to funguje normálně a nejsou obrovské ceny pro turisty, zatímco místní se topí v chudobě. Proto jsem začala s Karibikem, který patří do EU, protože tu všechno je sice dražší, ale na pohodu.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska