Do Polska k moři Gdaňsk, Sopoty, Gdyně-Hel, Malbork

Do Polska k moři Gdaňsk, Sopoty, Gdyně-Hel, Malbork

Blíží se léto a jedna z možností je zkusit Polský Balt. Byla jsem zde 2x na letní dovolené. Na místě jsem byla pokaždé bez auta a navštívila především města. Věřte, že i v nich si užijete plážových radovánek. Jezdila jsem všude jen místní  dopravou - vlaky a tramvajemi. Vstupní podmínky bývají aktualizovány zde https://www.mzv.cz/warsaw/cz/zpravy_a_udalosti/zmeny_v_podminkach_cestovani.html. Hodně lidí, kteří míří na polský sever, dává přednost menším střediskům, kempům, možností je tu hodně.

Jak se tam dostat: letadlo, vlak, bus, auto

V obou případech jsem letěla z Wroclawi s www.ryanair.com. Letenky začínají na 39 Zlotých (236 Kč). Ve Wroclawi parkovávám zde https://www.parkingrondo.pl/#cennik. Blízko je zastávka MHD. Na cestě zpět jsme si dali do auta věci a zajeli do města letištním busem 106. Platí se kartou, jde o bezlístkový systém. Článek o Wroclawi zde, v létě Vás nadchne ZOO a botanická zahrada. https://www.hanamachalova.cz/clanek-wroclaw-2-nejvetsi-mesto-zemi-koruny-ceske/. Ale zpět do Gdaňsku. Z jejich letiště (krásný interiér) jezdí do města vláček i bus https://www.airport.gdansk.pl/informacje-dla-pasazerow/dojazd/pociag-p98.html. Zpátky na letiště nás svezl náš pan domácí Radek, u kterého jsme bydeli, protože to letělo brzy ráno. Velké díky. Když jsme letěli poprvé, vzali jsme s sebou i golfáč a nočník - obojí nám Ryanair přepravil zdarma.

Do Gdaňsku/Gdyně se dostanete i přímým vlakem z ČR. Momentálně je v provozu EC Sobieski z Vídně, který přes naše území jede po trati Břeclav, Přerov, Hranice, Ostrava, Bohumín. Jízdenky jsou od 641 Kč na eshopu Českých drah. Kupujte s předstihem, ať máte tuto cenu. www.cd.cz. V létě jezdívalo vlaků více.

Svého času do Gdaňsku jezdíval i Flixbus - zatím linky nejsou v provozu www.flixbus.com. Mrkněte i na vnitrostátní spoje - dá se třeba jet vlakem do Katowic a odtud polským spojem.

Autem jsme jeli po dálnici, která těsně míjí Gdaňsk. Bylo to cestou do ruského vsegdá prekrásneho Kaliningradu. Jak se dostat do této úžasné oblasti na e-víza zdarma, je v článku https://www.hanamachalova.cz/clanek-rusko-na-viza-zdarma-kaliningrad/. Z Ostravy vede celou dobu dálnice A1 až do Gdaňsku. Jen úseky mezi Čenstochowou a Lodží se ještě sem tam dostavují. Dálnice je zdarma a platí se jen krátký poslední úsek Toruň (do města se stavte - je jedno z nejkrásnějších v Polsku) - Gdaňsk 29,90 Zl (180 Kč) https://www.tolls.eu/cs/polsko. Kdo vyjede autem, má možnost navštívit více přírodních míst, národní parky atd.

My jsme bez auta navštívili města, památky, hrad a pláže. Jízdní řád se jmenuje rozklad jazdy a najdete je na https://www.e-podroznik.pl/. Takže nebudu psát, jak se kam dostat - vše je na přímém vlaku z Gdaňsku. 

Je Balt studený? Kdy jet?

Nabízí se otázka, jaké je vlastně Baltské moře? Nejlepší sezóna kopíruje naše letní prázdniny. My jsme byli vždy v červenci a počasí stejné jako u nás - normální léto. Sem tam je horko na padnutí, sem tam se ochladí na větrovku. U Baltu více fouká, proto si lidi na plážích staví/zapichují větrné zábrany kolem dek. Moře mi nijak extra studené nepřipadalo. Jako rybníky u nás 19-21°C. Jeho výhoda je, že je povětšinou mělké a u pobřeží může mít až 24°C. Dětem to nevadí a vidíte je vesele dovádět ve vodě. Pro milovníky moře o teplotách blížících se termálním pramenům to samozřejmě není. Balt je také jedno z nejprůmyslovějších moří, takže se může stát, že úřady zakážou koupání kvůli sinicím. My jsme měli štěstí, sinice přišly až po nás. Co příjemně překvapí, je vysoká kvalita vybavení místních pláží, která je srovnatelná s tím nejlepším v Evropě - skoro vše je zadarmo, převlékací kabiny, všude čisto, krásný bílý písek, pitná voda zdarma, fontány na umytí, moderní šatny, úschovny, WC, zázemí. Místy hledíte se spadlou čelistí. Žádný hotel nemá vlastní pláž, všechny jsou přístupné. Ne všude můžete vzít psa. Před vstupem na pláž jsou cedule s regulacemi.

Co je Trojmiasto? Gdaňsk+Gdyně+Sopoty

Trojměstí je milionová aglomerace na pobřeží Baltského moře, kterou tvoří souvislý pás měst Gdaňsk, Sopoty a Gdyně. Gdaňsk je historické město, centrum všeho dění, Sopoty jsou lázeňské město a Gdyně je moderní město s přístavem a flotilou. Všecha tři spojuje vlastní speciální kolejová doprava - vláčky SKM. Jsou něčím jako nadzemním metrem. Na nádražích pozor. Klasické vlaky jezdící po celém Polsku jsou PKP (Polské dráhy), po regionech jezdí osobní vlaky PolRegio. Lístky se kupují na jednom místě pro obojí a mají společná nádraží https://www.pkp.pl/. Kdežto SKM je oddělená. Mají vlastní nádraží/nástupiště a jízdenky. https://bilety.skm.pkp.pl/searches. Trojmiasto má i společný portál https://www.trojmiasto.pl/

Gdaňsk - město, kam se na pláž jezdí tramvají

Gdaňsk patří k městům, v kterých si dokážu představit žít. Jsem z něj nadšená. Co jiného říct na město, v kterém si můžete na pláž k moři dojet tramvají? Sice chápu, že hodně lidí má představu, že bydlí v nějakém hotýlku přímo na pláži, ale tady jsou povětšinou pláže oddělené pásem zeleně, parku, který je plný dětských hřišť, hospůdek, cyklostezky, chodníčků a až pak je bydlení. Proto jsme vždycky bydleli přímo ve městě poblíž nádraží a nejpříhodnější pro to byla čtvrť Wrzeszcz. Má nejen pořádné nádraží, odkud se dostanete na výlety do okolí, ale také jí projíždějí tramvaje na pláže. Je čtvrtí plnou pěkných obchůdků, kaváren, no jak říkám, druhý domov. Vybrali jsme si na www.booking.com rodinný pokoj v bytě, Je tu spousta celých krásných bytů na pronájem a samozřejmě i hotelů. Kdo chce bydlet v přírodě a ne v městském bytě, své místo vyhledá v některém z populárních kempů nebo penzionů dál na pobřeží mimo město. 

Nejlepší městské pláže Jelitkowo a Brzezno i pláž pro psy

Nejlepší městské pláže jsou Brzezno a Jelitkowo. Obojí najdete snadno, protože jsou konečnými točnami tramvají. Jezdí většinou moderní nízkopodlažní. Super je, když tramvaj projíždí kolem opery, jméno zastávky je operně zpívá Óoopéra Baaaltycká... To je boží, schválně si to tudy projeďte. Děti to zbožňují. Taky zbožňují hlášení na zastávkách: Uwaga tramvaj. http://operabaltycka.pl/. Městské pláže mají zdarma převlékací kabinky na pláži, fontánky s pitnou vodou pro lidi i pro psy a na umývání nohou od písku, ať nenanosíte do tramvaje. Co 200 m je vstup na pláž z parku. U něj je zpravidla i nějaké zařízení, WC, sprchy, dětské hřiště, zmrzlina, restaurace, sporty jako beach volejbal, předcvičování s cvičiteli a skříňky s úchovnou věcí za poplatek. Na pláži Jelitkowo je velké centrum s restaurací, kde se přes den venku tancuje (to musíte vidět) a je tu hodně placených atrakcí pro děti - aqua zorbing, skákací hrady, vystřelovací gumy apod. V Brzeznu je zase molo zdarma. Není tu zvykem mít na plážích placená lehátka - to přijde až v Sopotech. Zkrátka deka, plážový stan a lehněte, kde chcete. Pozor, domácí mazlíčci tady mají restrikce. Na pláže nesmí, mají vyhrazenou speciální pláž pro psy na konci pláže v Brzeznu, jak je borový háj. Další městské pláže jsou Stogi a Sobieszewo.

Tramvaje na pláže: Stogi - tramvaj 8, 3, Brzezno - tramvaj 3, 5, noční bus N2, N12, Jelitkowo - tramvaj 4, 6, 8, noční bus N4, busy na pláže: Sobieszewo - bus 112, 186, noční bus N9, Sobieszewo - Orle - bus 112, noční bus N9

Jízdenky stojí 3,80 Zl (23 Kč). Jsou normálně v automatech na zastávce, jdou koupit kartou, na netu, na QR kódy https://ztm.gda.pl/

Svobodné město Gdaňsk

Fantasticky zpracovaný turistický portál Gdaňsku https://visitgdansk.com/en/

Gdaňsk (německy Danzig) je jedno z nejstarších a největších polských měst na řekách Visle a Motławě. Po dobu téměř 800 let, do roku 1793, byl součástí polských státních útvarů, poté byl na necelých 152 let ovládán Pruskem a později Německým císařstvím, Výmarskou republikou a nakonec Třetí říší. Během napoleonských válek vzniklo první svobodné město Gdaňsk a v roce 1920, kdy vstoupila v účinnost Versailleská smlouva, bylo opět vytvořeno správně samostatné Svobodné město Gdaňsk. S jeho vytvořením nesouhlasilo Polsko, ani místní obyvatelstvo, které požadovalo spojení s Německem. Gdaňsk se stal i střediskem židovského vystěhovalectví do Severní Ameriky. Mezi lety 1920 až 1925 se vystěhovalo za Atlantik přibližně 60 000 Židů. Židovské společenství ve městě bylo vystaveno represi a na území Svobodného města Gdaňsk byly poprvé mimo Německo zavedeny Norimberské zákony. Roku 1945 bylo město připojeno k Polsku a němečtí obyvatelé vystěhováni. 

Má téměř půl milionu obyvatel. Nachází se zde velký námořní přístav. U Gdaňsku se nachází malý poloostrov Westerplatte, kde 1. září 1939 začala druhá světová válka. V místních loděnicích vznikla Solidarita (Solidarność), odborová organizace a nejznámější politická opozice komunistického Polska, její zakladatel Lech Wałęsa se později stal polským prezidentem. Další známé osobnosti spojené s Gdaňskem jsou např. D. G. Fahrenheit, německý fyzik, Günter Grass, německý spisovatel/Nobelova cena, Johannes Hevelius, astronom, Daniel Chodowiecki, německý grafik a malíř, Arthur Schopenhauer, německý filosof.

Historické centrum Gdaňsku Glówne Miasto jsme vždycky objevovali na večer po koupačce. Bylo plné lidí a pohody. Vstup do něj je u zastávky Brama Wyzynna a dál se prochází Zlatou bránou (jako v písničce:-). Hlavní třídou je Długi Targ. Vede k radnici Ratusz. Všichni tu sedávají na zahrádkách restaurací, Bývá živo i u kašny Merkura a Artušova paláce. Centrum bylo vybombardované během 2. světové války a mnoho domů je krásně opravených. Úzké domy připomínají místy až náladu měst jako Amsterdam. Pro milovníky jantaru je tu ulička Mariacka s mnoha obchůdky, kde se posedává na schodech. Na jejím konci je hlavní katedrála Mariacka - má dokonce i orloj. Město má i muzeum jantaru. Dá se ploužit po nábřeží řeky Motlawy u Starého jeřábu Zuraw. Plují zde výletní lodě. Je tu i lodní muzeum SS Sołdek, což je vysloužilá polská nákladní loď na uhlí a rudu. Byla první lodí postavenou ve Štětíně po druhé světové válce a první námořní lodí dokončenou v Polsku. Přes řeku je ruské kolo Amber Sky http://ambersky.pl/

Nejlepší moderní muzea jsou Europejskie centrum Solidanosci mapující boj za svobodu https://www.ecs.gda.pl/ a Muzeum 2. světové války https://muzeum1939.pl/en.

Sopoty a zpěvačka Helena Vondráčková

Sopoty jsou výstavním lázeňským přímořským letoviskem s luxusními hotely, jsou známé hudebním festivalem Sopot Festival v Opera Lesna. Velmi si tu považují naši zpěvačku Helenu Vondráčkovou, která festival vyhrála v roce 1977 s písní Malovaný džbánku. Stále se sem vrací a už ji tu považují za svou zpěvačku. Podívejte se na její poslední rozhovor v polštině s Mariuszem Szczygiełem https://www.youtube.com/watch?v=hoEI8MGAols. Potkali jsme na nádraží veselého místního dědu. Hned zpozorněl, když slyšel češtinu. Okamžitě zavedl hovor na Helenu. Oni ji tu prostě mají rádi.

Ve městě se nachází nejdelší dřevěné molo v Evropě. Historie sopockého mola sahá do 20. let 19. století. Tehdy byl postaven dřevěný můstek a těšil se tak veliké oblibě, že byl postupně zvětšován. V současné době má dřevěné molo 511,5 m na délku a 10 m na šířku a je nejznámějším místem v Sopotech. 

V Sopotech je moje oblíbená pláž, kde vůbec nefouká, za Malým molem. Jsou tam lehátka. Ve městě je také Aquapark https://aquaparksopot.pl/.

Gdyně a Hel vlakem i lodí

Řekla bych, že Hel je hitem Čechů posledních let. Jde o písečnou kosu/poloostrov čnící do Baltského moře u severopolského města Władysławowo, kde je její šířka asi 300 m, a táhne se východním směrem v délce 35 km. V nejužším místě u Chałup je její šířka pouze 150 metrů. Největší šířky dosahuje kosa na svém východním konci u města Hel, kde se pohybuje mezi 2 až 3 km. Celou kosou vede silnice i železnice až na její konec. Na konci je přístav, odkud plují lodě do Gdyně a do Gdaňsku. Proto je super tip, že můžete kombinovat dopravu. Přijet sem vlakem a odplout lodí. Před 200-300 lety byl na jejím místě řetězec ostrovů. Kosa měla v minulosti velký strategický význam, neboť poskytovala dobrou ochranu trojměstí. Lodní řád a lístky https://www.zegluga.pl/rejs-gdynia-hel. Na Helu jsou nádherné pláže, skvělé restaurace s rybami. Wędzarnia Ryb je udírna a Smażalnia Ryb je smažírna. Doporučuji smažírny a ryby s česnekem a všemi typy salátků surowki, které jsou boží.

Na Helu je krom pláže a přístavu také Fokarium - záchranná stanice tuleňů a maják.

Gdyně je velký (i vojenský) přístav s námořní akademií. Opět se tu můžete parádně najíst smažených ryb, podívat se na námořníky a velké lodě. 

Oliwa katedrála a park

Cestou vlakem v rámci Trojměstí si určitě všimnete zastávky Oliwa. Vystupte, budete nadšeni. Oliwa je městská část s významnou katedrálou a nádherným parkem se zámečkem. V parku je skvělý potok, v kterém si mohou hrát děti. Tak jsme si tam lehli do trávy a čekali, až se děcka vyřádí v potoce. Nedaleko je klášter. Cisterciáci se souhlasem knížat Pomořanska postavili v roce 1186 první klášter "ad montem Olivarum". První románský kostel byl vypálen Prusy v roce 1224, poté byl přestavěn a zvětšen. V roce 1234 ho opět Prusové vypálili. V roce 1350 klášter a kostel znovu padl za oběť plamenům. Ve druhé polovině 14. století byl postaven kostel v gotickém stylu v jeho současné podobě. V roce 1831 pruský úřad zrušil cisterciácký řád a Olivský klášter byl uzavřen. Kostel a část kláštera byly přiděleny katolické církvi. V roce 1925 papež Pius XI. ustanovil gdaňskou diecézi. Olivský kostel tak byl povýšen na katedrálu a Oliva se stala hlavním městem diecéze se sidlem episkopátu.

Malbork

Malbork je po krakovském Wawelu druhý největší hrad v Polsku. Malbork je původně pruské město položené na řece Nogat. Jeho dominantou je stejnojmenný křižácký hrad, obranná tvrz postavená z červených cihel v gotickém stylu. Nyní je hrad součástí světového dědictví UNESCO. Pokud máte malé děti, které nezajímá historie, nemusíte platit vstupné a jen si zdarma projít nádvoří plné stánků, her, vystoupení s dravci apod. Úplně to stačí. Dodnes je patrné, jak byl hrad poškozen během 2. světové války bombardováním. Jsou vidět nově dodělané zdi. 

Cestovat jako já může každý - můj blog můžete podpořit koupí knihy s návodem na cestování na vlastní pěst: https://www.hanamachalova.cz/#kniha, přidat se na některý z mých výletů, které sama sestavuji a provázím: https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ nebo získat ještě více informací a tipů na některé z přednášek https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska