Wroclaw 2. největší město zemí Koruny české
V roce 1335 byla Janem Lucemburským Wroclaw spolu se Slezskem začleněna do českého království a zůstala jeho součástí až do 40. let 18. století, kdy ji ztratila Marie Terezie. V té době byla po Praze druhým největším městem zemí Koruny české. Při návštěvě města oko bystrého pozorovatele najde spoustu českých stop a českých lvů. Koneckonců ten je i ve znaku města. Jméno získala Wroclaw pravděpodobně od českého knížete Vratislava I. Podívejte se na mapu Čech, Moravy a Slezska za Karla IV:
A nejhorší ze všeho jsou trpaslíci, ty potvory vám vlezou všude...
Je citace ze hry Járy Cimrmana Dlouhý, široký a krátkozraký. Všude cestou na každém kroku vidíme malé bronzové sošky trpaslíků zobrazující kdejaké činnosti vázající se ke svému stanovišti. Je jich ve městě přes 300. Nemáte však ponětí, co to bude pro děti. Běhají nadšeně od jednoho k druhému. Trpaslíci mají dokonce v místní bance svůj pidi bankomat.
České stopy na každém kroku včetně nepasterované Plzně
Vstup do města je nejlépe začít u zastávky Renoma. Za zády obchodní dům, před sebou Swidnická ulice - na pravo kostel Božího Těla, nalevo budova opery. Za nimi už začíná pěší zóna vedoucí na hlavní náměstí Rynek. Za hotelem Metropol je gotický kostel, který zde založil Karel IV. a pojmenoval jej podle světců 3 národů, které ve Wroclawi převládají: polského sv. Stanislawa, německé sv. Doroty a českého sv. Václava. Za kostelem na Františkánském náměstí je bývalý královský palác, kde sídlí městské muzeum se vstupem zdarma https://muzeum.miejskie.wroclaw.pl/. Zpátky na hlavní Swidnickou ulici: kousek dál směrem k náměstí napravo najdeme Českou restauraci http://ceska.pl/, kde čepují tankovou nepasterovanou Plzeň. A jsme na Rynku.
S dalšími českými stopami se setkáme, když jdeme od Rynku směrem k Odře. Narazíme na velký barokní areál univerzity, kterou prošlo 10 nositelů nobelovy ceny. A na pravo je bíločervená barokní budova Ossolienum. Ta je nyní něco jako polská národní knihovna, kde jsou soustředěny svazky související s polským národem. Dříve to však byl klášter Křížovníků s červenou hvězdou. A to je ryze český řád, navíc unikátní tím, že je mužský a založila jej žena. Byla to Anna Přemyslovna, dcera českého krále Přemysla Otakara I. a sestra svaté Anežky České. Je pochována ve vedlejším klášteře klarisek, o jehož založení ve městě se také zasloužila. Autorem současné barokní podoby areálu není nikdo menší než slavný architekt Kilián Ignác Dientzenhofer. V Praze navrhl například budovu kostela sv. Mikuláše na Malé Straně, Břevnovský klášter nebo palác Kinských.
Radnice a Rynek
Tady najdeme nejvíce českých lvů, protože jsme na hlavním náměstí Rynku. S plochou téměř 4 ha patří k největším v Polsku. Trochu šejdrem uprostřed něj stojí masivní soustava budov s gotickou nádherně zdobenou radnicí Ratusz (pochopili jste správně, že to je ze slova Rathaus). Její výzdoba je z období vrcholné jagelonské gotiky. Věž měří 66 metrů. V její bohaté ornamentální výzdobě můžeme najít hlavní symboly města: český lev ve spojitosti s českým královstvím, slezská orlice s pružinou, W jako symbol latinského jména města Wratislavia, patron města sv. Jan Evangelista a useknutá hlava sv. Jana Křtitel, kteréhožto je hlavní katedrála města na Tumském/Dómském ostrově.
V budově radnice dole ve sklepení jsou dvě zajímavé hospody. První je pivovar Spíž umístěný přímo pod kanceláří starosty a http://www.spiz.pl/wroclaw/, kde můžete ochutnat různé typy piv a také jedna z nejstarších hospod v Evropě z roku 1273 Piwnica Swidnicka. V severozápadním rohu náměstí se nachází dva malé domky spojené bránou. Kdysi to byla brána na hřbitov, ale přezdívá se jim Jeníček a Mařenka u kostela sv. Alžběty ze 14. století, který má impozantní věž o výšce 90m. Schodů je přes 300 a jsou hodně úzké točité, nic pro slabší povahy. Kdo jste se mnou zvládli kopuli v Ostřihomi, už nic tvrdšího asi není:-).
Ob ulici dál od kostela jsou bývalá městská jatka. Moc pěkná ulička se soškami jatečních zvířátek. Úplně na západě centra města najdeme Čtvrť čtyř svatyň. Jsou zde velmi blízko sebe židovská synagoga, katolický, evangelický a pravoslavný kostel.
Tumský/dómský ostrov a botanická zahrada
A teď na nejstarší část města. Přejdeme přes nepřehlédnutelný červený kovový Pískový most a hned další zelený kovový most ověšený hnusnými zámečky neukázněných turistů na Tumský ostrov, česky Dómský. První krásný velký červený kostel je Svatého Kříže a Bartoloměje. Před ním je největší sousoší českého světce Jana Nepomuckého na světě. Je 9 metrů vysoké a je na něm dokonce zobrazeno shození světce z Karlova mostu do Vltavy. Tento náš mučedník je tu velmi oblíbený. Jeho soch najdeme ve Wroclawi hned 8. Ale já Vám je ukážu i v každém německém městě a je dokonce i v belgických Bruggách. Vždycky potěší vidět v zahraničí něco českého. Projdeme kolem arcibiskupského paláce s krásnými zahradami ke hlavní katedrále města sv. Jana Křtitele. Za ní najdeme nádhernou, opravdu nadmíru skvostnou Botanickou univerzitní zahradu. Najděte si čas zajet si sem v létě. Byla jsem ohromena. Krásná velká leknínová rozkvetlá jezírka. Neskutečné masožravky, lilie, hortenzie všech barev a japonská zahrada. Opravdu super místo http://www.ogrodbotaniczny.wroclaw.pl/. Na konci 2. světové války byla tehdy silně poněmčená Wroclaw, zvaná Breslau těžce vybombardovaná sovětskými vojsky. Například z katedrály zůstala neponičena jen postranní barokní kaple.
ZOO Afrykarium
Kousek za katedrálou se dojde na ulici, po níž jezdí tramvaje. Jí jde snadno dojet do místní absolutně top ZOO. Já totiž a priori ZOO nesnáším, vůbec do nich nechci chodit, ale tady čestná výjimka. Do ZOO se dá taky dostat od ostrova romantickou plavbou po řece. Celá ZOO je oproti našim spíš staršího typu, kde pobaví pavilon s motýlky a hady, volně pobíhajícími opicemi nad hlavami, které nemají výběh, ale hlavní je megaobrovský pavilon Afrykarium. Je to hala, kde najdeme celé africké ekosystémy na několik pater, řek, jezer, džungle, savany, kde můžeme sledovat třeba hrocha plavat pod vodou a v jiném patře toho samého hrocha chodit nahoře u vodopádu, dívat se na plující tučňáky, na podvodní živočichy v řekách a nad nimi antilopy. Prostě totální úlet. Nic podobného, co by jen trošku toto připomínalo, u nás ani omylem nemáme. Jinak je tu klasický tunel, kde nad hlavami plují velcí žraloci, manty atd. To už je všude. Ale Afrykarium mě fakt dostalo. http://www.zoo.wroclaw.pl/
Městská doprava a městská kola
Do Wroclawi jsem se dvakrát podívala i v létě cestou z místního letiště. Překvapilo mě, že místní městská doprava funguje bez papírových lístků. Jednoduše jsme nastoupili do autobusu nebo tramvaje. Ve voze je automat. Nacvakala jsem lístky a přiložila kartu. To je všechno. Když přijde revizor, zkontroluje si platební kartu a vidí, že je na ní transakce. 3,40 Zl stojí 30 minutový lístek, který většinou stačí a nebo 11 Zl stojí 24 hodinový. Mapa a vše okolo dopravy ve městě najdete zde https://www.wroclaw.pl/schematy-komunikacji-zbiorowej. Město má i velmi výhodný systém městských kol. Jsou za hubičku, je jich 820 na 82 místech. https://wroclawskirower.pl/en/. 30 000 lidí denně brázdí Wroclaw na kole. Město je cyklistům příznivě uzpůsobeno.
Jak se sem dostat
Vratislav na to, že leží jen 60km vzdušnou čarou od českých hranic, nemá ideální spojení. Nezajedete si sem tak snadno jako do Vídně, Bratislavy nebo Drážďan. Dříve sem jezdívaly pravidelné autobusové spoje Regiojetu z Prahy nebo regionální vlak z Ústí nad Orlicí. Snad se doba lepších spojů vrátí, třeba s Flixbusem. Nejjednodušší volba je tedy sednout do auta a vyrazit. Pokud jedete po dálnici přes Ostravu, na úseku polské dálnice A4: Sośnica (Gliwice) - Bielany Wrocławskie (Wrocław) zaplatíte mýtné 16.20 Zl. V předvánočním čase sem jezdí z celé ČR za pár stovek také mnoho cestovek.