Rusko na víza zdarma? Kaliningrad!

Rusko na víza zdarma? Kaliningrad!

Rusko na vízum zdarma? Kaliningradská oblast

Leningradská oblast je také na vízum zdarma, ale o tom napíšu, až tam pojedu. Bohužel moje letenky v červenci 2021 byly zrušeny. Rusko je nyní zavřené pro turisty a nevydává víza. Přesto, až zase cesty povolí, rychlá rada pro Petrohrad: leťte tam zvlášť a ušetříte za vízum. Stejně jen město zabere minimálně 5 dnů, lépe týden. Nejlevněji tam létá z Bratislavy www.wizzair.com. Já měla letenku tam za 11,99 EUR a zpět za 31,99 EUR. A teď ke Kaliningradu, kam se snadno dostanete po dálnici autem. Až tedy Rusko opět otevře pro turisty a Česko nezakáže cesty směr Rusko.

Věděli jste, že nejbližší území Ruska leží jen 700 km od našich hranic v malé oddělené enklávě vklíněné mezi Polsko a Litvu u Baltského moře a že tam od poloviny roku 2019 můžeme na elektronické vízum zdarma? Samozřejmě nyní je Rusko pro turismus uzavřené, ale věřím, že do léta přijdou časy, kdy se tyto informace budou hodit. Proč sem? 1. Nejbližší Rusko jednoduše dosažitelné autem, a to skoro celou cestu po dálnici. 2. Je to opravdu uníkátní místo v rámci celé Evropy. Má prostě něco jedinečného, co kousek dál v Polsku nebo v Litvě nenajdete, už zkrátka proto, že je to Rusko. Hned poznáte, že toto není EU. Proto přináším informace pro motoristy na individuální výlet:

Kolik dnů budete potřebovat? Minimálně 3 noci, protože cesta trvá hlavně tím, že se musí přecházet EU hranice do Ruska. Viz níže.

Free E-VISA, jak na víza zdarma

Pro získání e-víza zdarma vyplňte formulář: https://evisa.kdmid.ru/. Musíte se na něj i vyfotit. Stačí se postavit s mobilem a mít za sebou bílou stěnu. Nejhorší je trefit se velikostí hlavy do oválu na formuláři. Trvá 2-4 dny od podání, než pošlou pdf s vízem na e-mail. Uchovejte si heslo a číslo víza-jako přihlašovací údaj. Vízum platí 1 měsíc a pobýt v oblasti můžete až 8 dnů ode dne vstupu. Ideální je o něj zažádat 2 týdny předem. Formulář je v angličtině a ruštině. I když bydlíte u někoho v bytě přes booking, zaškrtněte ve formuláři, že bydlíte v hotelu. Nemusíte pak vyplňovat osobní údaje o hostiteli, které ani na bookingu nenajdete. 

Autem přes ruské hranice a pravidla pro motoristy

Jeli jsme z Ostravska (vzdálenost přes 700 km) po dálnici kolem Katowic do Czestochowe-za tento úsek dálnice se v Polsku neplatí. Pak jsme jeli pomalejší cestou stavbou nové dálnice k Lodži. Tento úsek bude hotový v roce 2022. Poté se cesta o něco zrychlí, ale už tak je dost pohodlná. Dál jsme frčeli po krásné dálnici až k Toruni, kde jsme přespali v centru v hotelu Koperník. Dvoulůžkový pokoj stál 90 Zl, parking 15 Zl. Ráno jsme pokračovali po placené dálnici za mýtné 23 Zl a krátce jsme omrkli hrad Malbork. Pozor, parking u hradu stojí 25Zl, na nádvoří hradu se můžete podívat zdarma. A honem přes Elblag na ruské hranice (pokud jedete po dálnici až k Gdaňsku, zaplatíte mýtné 29,30 Zl). Na polské straně se nám jen podívali na pasy a ujistili se, že máme ruská e-visa. Pustili nás dál.

Na ruské hranici jsme čekali jen 2 hodiny. Ti, kteří neznají nic jiného než Schengen, si řeknou cooo? Ale kdo stál 12 hodin na ukrajinské hranici, zajásá: jen 2 hodiny? Bylo to nad očekávání rychlé. Před námi stálo 16 aut. Posádce se dívají jen na pasy a e-vízum. Musíte mít u sebe uzavřené cestovní zdravotní pojištění. Mně stačilo běžné cestovní pojištění pro Evropu, platilo i pro Rusko, kartička pojištěnce. Nejvíc času s celníky stráví řidič. Ideální je, aby byl zároveň majitelem vozidla. Pokud máte služební auto nebo auto na leasing, mějte v angličtině nebo ruštině papír od vlastníka, že vám v těchto datech povoluje turistickou cestu jejich autem do Ruska. Na území Kaliningradské oblasti pak může řídit jen ta osoba, která řídila auto přes hranice. Nestřídejte se na území Ruska v řízení. Pro prokázání pojištění (povinného ručení) stačí klasická zelená karta. Nemusíte mít mezinárodní řidičský průkaz. Stačí malý techničák. Řidič na hranici vyplňuje celní prohlášení a schovává si jej pro výjezd. Můžete je stáhnout zde https://gokaliningrad.com/.../customs-declaration-form.pdf  Co nebudete vědět, celníci vám poradí. Pozor! Ruští celníci jsou vstřícní, avšak drží si profesionální odstup. Umí anglicky. Navíc Čechy rádi vidí, to je pro nás výhoda. Chovejte k nim respekt jako k autoritě a nebudete mít sebemenší problém. Nesnažte se nějak komentovat, vtipkovat, buďte stejně věcní jako oni a vše proběhne hladce. 

Při cestě zpět nám na ruské straně jen zkontrolovali pasy, kufr auta a za 14 minut jsme projeli hranici. Na polské straně jsme byli asi hodinu a půl v EU frontě. Polští celníci rovněž rádi vidí Čechy a prohlíželi nám nejen kufr, ale každý z nás musel otevřít své zavazadlo. Zajímá je alkohol, cigarety. My jsme vezli kila suprových ruských čokoládových bonbónů v nádherných obalech. Oni se nám smáli, jestli v Čechách nemáme čokoládu:-). No takovou krásnou ne. Ruské bonbóny možná nejsou žádná belgická pralinka, ale obaly, no prostě je to svébytný druh, který patří do gastrodárků. Jediný alkohol jsme vezli ruské šampańské. To oceníte. Nemusíte ho otevírat otvírákem. Prostě bouchnete flašku a velké mňam. Zapomeňte na české napodobeniny s azbukou. Fakt jsou jejich sekty (šampáňskoe) dobré. 

Zážitek z průjezdu hranicemi je pozitivní. Nikdo nedělá Čechům problémy. Jde o EU hranici, takže zabere nějaký čas, s kterým prostě počítejte.

Dálnice zdarma, benzín za polovic 

Motoristé zajásají nad cenou pohonných hmot, které tu jsou o cca polovinu levnější než u nás. Litr stojí 42-48 rublů (13,50 Kč) a kvalta je úplně v pohodě. Naberte plnou nádrž a domů jedete za polovic. Místní dálnice jsou nové a pěkné, nic se za ně neplatí. Jsou prakticky celé osvětlené. Myslím, že každého příjemně překvapí. Okresky, vesnice a na Kurské kose mají běžný asfalt, někdy horší, někdy OK, někdy panely. To samé s budovami. Někde je to zanedbané, někde úplně super opravené, někde úplně nové. Celkově se tu staví mnohem víc než u nás. Hlavně byty. Tam nám cesta trvala se zastávkami a spánkem 24 hodin (vyjelo se po práci), zpět 12 hodin do Ostravy vč. zastávky na oběd. V Polsku byly před velkými městy sem tam zácpy,  žádné drama. Raritou je po vjezdu na ruskou stranu za hranicí stará panelová hitlerovská dálnice Berlinka, která byla vybudována v 30. letech, aby spojila Berlín s Pruskem. Myslím, že nikdy celá dokončená nebyla. Ale postavená je tak bytelně, že i po více než 70 letech je jakš takš sjízdná. Běžně se po ní nejezdí a viděli jsme spíš, že ji lidé využívají jako parkoviště, když jdou na procházku do lesa. Nutno také zmínit nesmírně levnou cenu místních taxíků. Nástupní sazba je 100 rublů a 1 km stojí pouze 15 rublů. Takže pozor, když jste cizinci, i kdyby dali dvojnásobné ceny, stále je to v pohodě.

Jazyk ruština, naučte se číst azbuku

Oblast byla celá desetiletí uzavřenou vojenskou enklávou, kam nesměli cizinci. Proto nečekejte plejádu jazyků a pokuste se mluvit rusky. Rozumět se dá. Mluvit moc neumíme, ale v klidu jsme se vždy nějak dorozuměli. Líbilo se nám to, tak jsme angličtinu ani nezkoušeli. Nutné je umět přečíst azbuku. Místní nápisy u silnic, značky, kam jede vlak, bus, jsou jen v azbuce. Některé jídelní lístky jsou v angličtině. Azbuku se naučíte za večer a hodí se každému cestovateli. Jen písmena A O K M T jsou stejná jako u nás, zbytek se naučte v aplikaci nebo na youtube. Stačí zadat: Russian Cyrillic. 

Peníze jsem nevyměňovala, vše šlo zaplatit kartou, ceny o 1/4 nižší než v ČR

Všude šlo platit kartou. Jen bábuška, která na ulici prodávala borůvky, chtěla cash, možná na WC potřebujete cash, ale jinak nikde. Dovezla jsem si EURa na výměnu a ani jsem to vyměnit nestihla. Kartou šlo platit lanovky, restaurace, obchody, stánky na ulici, muzea, vstup do národního parku. 100 rublů je cca 30 Kč. I věc za 15 Kč jsme mohli platit kartou a bezkontaktní terminály má doslova každý i sebemenší obchůdek. Nevím, jak s autobusy, jestli se taky dají platit kartou. Vlaky ano. Ceny tu jsou v průměru o 25% nižší než u nás.

Ubytování hotel nebo byt? Co nejblíž centru s parkingem zdarma. 

V Kaliningradu jsme se ubytovali úplně v centru města kousek od katedrály a Rybářské vesnice. Měli jsme tam parking zdarma a mohli jsme po městě guljáť peškóm. Bydleli jsme v tomto pěkném bytě, který měl celý areál oplocený na vstup na čip a s vrátným non stop u soukromého parkoviště. Na bránu jsme do auta dostali čip na dálkové ovládání. Byt pro 4 osoby stál 34€/noc. http://www.booking.com/Share-R0avec , pan domácí je sympatický Arnold a vše vám vysvětlí, kde co jak. Rozuměli jsme mu rusky, mluvil pěkně. 

Jídlo překvapivá kvalita i neznámo

Fanoušci nechemické domácí kuchyně budou jídlem v Rusku nadšeni. Svačiny jsme pořizovali v síti jejich supermarketů Viktoria https://www.victoria-group.ru/. Našli jsme velký sortiment různých hotových jídel a salátů. Vše je trochu jiné, než u nás. Nebyli jsme si jistí, na co ukazujeme prstem. Něco nám chutnalo moc, něco bylo tak divné, že jsme to vyhodili. Doporučuji vyzkoušet jakýkoliv mléčný výrobek z tvarohu nebo zmrzlinu Moroženoe. Pro cestovatele je příjemná změna, že mají skoro všechny potraviny vlastní nedovážené a tudíž překvapí neznámem. Něco super, něco ble. Mají spoustu svých velmi dobrých limonád a kdo rád slabý alkohol, doporučuji místní šampáňskoe. Doma měly největší úspěch velké ruské čokoládové bonbóny v krásných obalech. Rozdávali jsme ve velkém. Nebojte se tu jít do sebelepší restaurace. Budete na to mít. Užijete si krásné prostředí a naprosto vynikající jídlo a pití jako my. Vezmu vás do jedné z nich i během zájezdu. 

V Rusku jen balenou vodu

Z kohoutku voda neteče závadná, ale má hroznou chuť trubek, zkrátka nedoporučuji k pití. Nemusíte se bát si s ní vypláchnout po čištění zuby nebo z ní uvařit kávu, čaj. Ten se tu pije především a jeho milovníci budou nadšeni širokým sortimentem čajů v obchodech. Místní pijí běžně vodu z velkých barelů, kupujte raději balenou. Nám stran vody nebo trávení nic nebylo.

Co nečekat 

Z komedií a minulosti máme různé představy o Rusku. Kaliningradská oblast je nyní nejzápadnějším ruským teritoriem, samostatnou enklávou. Je to kus země, kde žije cca 1 milion obyvatel. Ti mají k dispozici dobrou infrastrukturu - silnice, supermarkety, nákupní centra a jde vidět, že lidé tady mají celkem ucházející životní úroveň. Ta úroveň vysoce převyšuje skutečně bídné evropské země. Rozhodně nečekejte nic, co by připomínalo Moldávii nebo Ukrajinu. Na druhou stranu nedosahují úrovně EU. Je to jakýsi zlatý střed. Překvapilo nás, že lidé tady mají dobré automobily a velmi elegantně se oblékají. Opravdu jsme si místy připadali oproti nim jako chudí vandráci se starým autem. Tolik, co člověk uvidí ve městě. Taky nás překvapilo, kolik tu je - nejen v Kaliningradu, ale všude jinde novostaveb bytů a domů. A staví se dál a dál. Rovněž jsme tu nikde neviděli bujet alkoholovou kulturu. Na ulici a v dopravních prostředcích se pít nesmí. Nepotkali jsme žádné divné typy, bezdomovce, smažky apod., i večer na procházce jsme se cítili bezpečně. Na druhou stranu bylo divné, že všude bylo až přehnané zabezpečení. Zatímco u nás stačí jeden bezpečnostní zámek, zde byl bytový dům obehnán plotem, uvnitř oploceného objektu bděl strážný, který hlídal auta, vstupní brána byla na čip, vchodové dveře byly taky na čip a dveře do bytu vypadaly těžké kovové jako pancéřový trezor banky. Netuším kvůli čemu tolik bezpečnosti. Bylo to přímo v centru města v novostavbách bytů u Rybářské vesnice. 

Kurská kosa

Kurskou kosu/Curonian Spit, tancující les, vesnici Rybačnij/Rossitten jsme viděli v tomto unikátním národním parku, který je na seznamu UNESCO. Vjezd do parku se platí za auto a za osobu. Je tam závora a domek, kde se platí kartou. Nejvíc se nám líbilo v laguně, kde je restaurace Altrimo. Vstupné je opravdu symbolické 150 rublů. Fascinovalo mě, že celá stezka tancujícím lesem byla vystavena jako dřevěná lávka nad zemí, takže nikdo do lesa nevkročil, stále jsme chodili po postaveném chodníčku. To zas bylo něco, na co jsme zírali s otevřenou pusou.

Svetlogorsk, Zelenogradsk

Poté jsme přejeli do přímořského letoviska Svetlogorsk/Rauschen. Jeli jsme tam přes město koček Zelenogradsk. Pokud hledáte pláže, tak jsou lepší v Zelenogradsku. Ve Svetlogorsku pláže prakticky zmizely, moře je vzalo. Je to však krásný kout na procházku s přímořskou poetikou. Klidně tu buďte týden na letní dovolené. Nejlepší pláž je v Yantarském. 

Kaliningrad

Navštívili jsme samotné město Kaliningrad/Königsberg - Rybářskou vesnici, katedrálu, Kantův ostrov, pláň, kde kdysi stával hrad Königsberg a nyní je tam urbex Dům sovětů.

Muzeum světového oceánu

Úplně nejlepší věc z města je Muzeum světového oceánu. Ponorka Foxtrot, výzkumná loď Viťaz, která změřila hloubku Mariánského příkopu, radarová loď, která zajištovala spojení kosmické stanice Mir s odvrácenou stranou země. Je to jedno z vůbec nejlepších muzeí, které jsem kdy viděla. Největší pecka je ponorka. Také tím, že v této oblasti sídlí velká část Baltské flotily, potkáte ve městě krásně vyšňořené námořníky. 

Kde se v Rusku vzalo německé město založené českým králem? 

Kaliningradská oblast byla přidána k Rusku až po 2. světové válce v roce 1946, kdy se rozhodovalo o poválečném složení Evropy a jejím rozdělení na východní a západní blok. O tuto oblast, která má přístup v Baltskému moři relativně blízko Německa, stál Stalin. A vzhledem k tomu, že historicky tady nebylo ani Polsko ani Litva, tak ji dostal. Připadlo novému Sovětskému Svazu. Město Kalinigrad, dříve česky Královec, založil český král Přemysl Otakar II. prostřednictvím řádu německých rytířů. Město bylo hlavním městem východního Pruska. Narodil se tu a zemřel známý německý filozof Immanuel Kant. Dokonce i Rusové po něm pojmenovali místní univerzitu. Když se Sovětský svaz v roce 1991 rozpadl, vytvořila se samostatná Litva a najednou tento malý kraj s milionem obyvatel, zůstal trčet osamocen odtržen od zbytku Ruska. V okolí města se nachází největší světové naleziště jantaru. Ten si klidně vyhrabete z písku. Vznikla zde známá jantarová komnata, kterou vytvořili původně pro něměckého krále. Ten ji věnoval ruskému carovi. Během 2. světové války ji Němci z Petrohradu vzali zpět a dovezli ji na hrad sem do města. V té době se nejmenoval Kaliningrad, ale Köningsberg. V té době nenávratně zmizela a existuje spousta teorií, kde by mohla být. Jedna z nich je, že je stále tady. Město bylo jako německé nepřátelské během války vybombardováno britskou RAF do základů. Jednalo se o nejvzdálenější leteckou operaci Britů. Po válce město převzali Rusové a z pochopitelných důvodů neměli motivaci obnovovat německé historické město. Zatímco se dnes kocháme obnovenou krásou jiných vybombardovaných měst jako Drážďany, Wroclaw, Gdaňsk a mnoho dalších, starý Königsberg zanikl. Zůstala tu jen katedrála, opera, pár vil v okrajových čtvrtích, ZOO a městské brány. Až nyní je trend obnovovat německý architektonický styl a přiklonit se k pruské tradici, zkrátka pozápadit se. V roce 2018 se tu odehrávalo mistrovství světa ve fotbale a díky tomu došlo k velkým investicím do dálnic a nové výstavby. Je to tu hodně znát.  

Původní německý předválečný Königsberg

Vybombardovaný Königsberg

odklizené trosky původního města, zarovnaná zelená louka pro nové město - z Německa bude Rusko

místo původního hradu Königsberg je nyní Dům Sovětů - modernistická budova (mj. ceněná podobně jako Brasília), která nikdy nebyla dostavěna a uvedena do provozu

nyní v nových ulicích Kaliningradu najdeme panely s fotkami, jak vypadaly a jmenovaly se původní ulice - vidíme předtím a nyní

Nám se odtud nechtělo ani trochu. Rusko je prostě své a tady poznáte jinakost. Tato část je pro nás relativně blízko a vstup už není složitý jako dřív. Pokud budete mířit do Pobaltí, určitě Kaliningradskou oblast nevynechejte.

Podrobněji o navštívených místech:
Toruň PL https://www.facebook.com/332102470538813/posts/774384469643942? 
Malbork PL https://www.facebook.com/snadnodosveta/videos/527510647664660? 
Kaliningrad https://www.facebook.com/332102470538813/posts/775116866237369? 
Muzeum světového oceánu (ponorka B-413), národní park Kurská kosa, přímořské letovisko Svetlogorsk https://www.facebook.com/332102470538813/posts/775654536183602? 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska