Co stihnout v Londýně za jeden den

Co stihnout v Londýně za jeden den

Jarní lety do Anglie jsou zpět, uvidíme, co opatření

Linka z Ostravy do Londýna je zpět. Už od konce března jsou k mání letenky. Snad bude Británie brzy nějak rozumně dostupná a můžete vyrazit. V Londýně jsem byla 10x. Ačkoliv se mi 2x poštěstilo letět s British Airways na Heathrow, většinou padla volba na lidový Ryanair z Ostravy na letiště Stansted. Poprvé jsem byla ve městě v roce 1994 autobusem Eurolines. Zpáteční jízdenka stála půlku průměrného platu a cesta trvala nekonečně dlouho. Na trajektu mi bylo blbě z vln. Londýn by měl asi vidět každý, ale jde o docela velké sousto. Ale znáte to, někdy se stane že člověk má jen jeden den. Co se za tu dobu dá stihnout? Nebuďte zklamaní, celkem dost. 

Ve městě klidně můžete strávit týden. I kdybych tu napsala soupis památek jako z maturitní otázky, stejně mi dá každý další tip, co určitě vidět. Tolik tam toho je. Ovšem jsou i tací, na které velkoměsta působí stísňujícím dojmem a táhne je to na venkov, do přírody. Někdy zase máte jen krátkou dobu na návštěvu města. Jste na služebce, přestupujete... Proto jsem sepsala základní procházku, na které uvidíte pár klasických ikon Londýna, projedete se různými dopravními prostředky i lodí po Temži. Teď už jen počkat na snesitelnější podmínky pro cestování a vyrazit. Aktuální opatření pro vstup sledujte zde https://www.mzv.cz/london/cz/aktuality/aktualni_podminky_pro_cestovani_do.html

Londýn za den? 

V Londýně jde i za jediný den vidět většinu notoricky známých míst, projít se pěšky a nepadnout únavou. Jde o město, které se nelíbí každému. U mnoha lidí vytváří romantičtější představy než je realita. Jde totiž o poměrně průmyslové, přístavní město plné kancelářských budov. Kdo sní o staré dobré Anglii, kamenných domcích, rozkvetlých zahradách, najde je tu také. Více ho však nadchne anglický venkov, který celý působí jako jedna velká zahrada. 

Londýn s dětmi

Mé dítě bylo v Británii 2x, přesto Londýn ještě neproběhl. Proč? Protože si o něj stejně jednou řekne. Třeba bude chtít do studií Harry Potter nebo na koncert. Město má v centru historický typ metra se schody bez výtahů a eskalátorů, tahat po nich golfáč s malým dítětem, když nemáte nikoho, kdo by s ním pomohl, asi nechcete. Toho jsme si už dost užili v Paříži, která je to samé v bledě modrém. Proto vřele doporučuji vzít si statného muže nosiče golfáče nebo počkat, až dítko ujde po svých.

Letenky z ČR a jak z letiště do města

Brno, Ostrava, Praha - Stansted www.ryanair.com - kdysi bývaly zpáteční klidně za 600 Kč během ledna, února, dnes se létá dráž, když seženete zpáteční do 1500 Kč, máte výbornou cenu. Z Ostravy a Brna přilétáte na večer, akorát tak se dostat do ubytování. Vlak do města se jmenuje Stansted Express a jede 47 minut, stojí od 19,40 liber. Přijedete na Liverpool Street, kde je metro. Jezdí i levnější autobus od 8 liber, může se víc hodit díky více zastávkám, ale zas jede 1:45 hod. https://www.londontoolkit.com/travel/stansted_transport.htm

Praha - Luton, Gattwick ww.easyjet.com seženete od 600 Kč za cestu. Nemám zkušenost, ale bude to v bledě modrém. Jít s davem směr bus, vlak Londýn. Na ústřední autobusové nádraží jezdí Gatwick Express.

British Airways - kdysi jsme letěly s kolegyní na otočku z Prahy s www.ba.com. Klidně to dejte ze srandy taky. Třeba někoho překvapte. Ušetříte za ubytování a máte parádní den. Ráno se letí v 6.45 a zpět v 19.45. Jeďte https://www.heathrowexpress.com/#/ aspoň jednu cestu, abyste ušetřili čas z letiště. Dá se sehnat lehce přes 2000 Kč a přímý rychlovlak z letiště na legendární Paddington stojí 22 liber. Když koupíte 90 dnů předem, je jen za 5,50 liber.

Městská doprava v Londýně: Travelcard a Visitor Oyster Card

Doprava v Británii je dost drahá. Pro ty, kteří chtějí hodně jezdit po Londýně x-spoji denně, můžou si koupit bezkontaktní nabíjecí Visitor Oyster Card. Na 1-2 dny si nabít 20 Liber a jezdit si - platí na metro, busy i lodě Thames Clipper https://www.visitlondon.com/traveller-information/getting-around-london/oyster. Pro naši procházku můžete využít i klasickou papírovou celodenní jízdenku Travelcard na veškeré metro, tramvaje a busy - ano ty krásné červené patrové a DLR - nadzemní metro bez řidiče - platí na vše a vším se projedete. Stojí 13,50 liber, děti do 15 let 6,70 liber, děti do 5 let zdarma. https://visitorshop.tfl.gov.uk/tfl/london-travelcard/. Můžete si koupit kartu rozšířenou o pomalý vlak z Heathrow apod. - vidíte na webu. Ono je v podstatě jedno, kterou vyberete, vyjde to cca na stejno. 

Ubytování

V Londýně narazíte na mnoho ubytování typu penziony bed and breakfast, hostely, dávejte si dobrý pozor na jejich recenze, aby Vás čekali večer po příjezdu apod. Váš tip na dobou síť hotelů v centru města je https://www.travelodge.co.uk/hotels/639/London-City-hotel? od 35 liber os./noc. Já jezdila ještě před Brexitem, kdy v Anglii bydlela kamarádka a ta laskavě poskytla gauč/matraci na zemi. 

Atrakce v Londýně a vstupenky

Chcete na London Eye, do muzea voskových figurín, do studií Harry Potter, na muzikál? Mrkněte na online lístky, zlevněné vstupenky na tyto stránky v češtině https://www.listkylondyn.cz/tg/2642/offers-in-london a porovnejte s jejich slevomatem https://www.groupon.co.uk/discount-codes/london-eye. 

Začínáme u pevnosti Tower a Tower Bridge

Svůj den v Londýně doporučuji začít v okolí stanice metra Tower Hill u slavné pevnosti Tower a Tower Bridgehttp://www.neilchester.co.uk/cosplaycruise/pages/maps.html. Pokud si chcete zkusit nadzemní metro/vlak bez řidiče a dívat se vpředu přímo na koleje, doporučuji se odtud projet z blízké stanice DLR Tower Gateway k legendární plachetnici Cutty Sark (alkoholici znají a možná ani neví, že loď z loga whisky opravdu existuje:-) https://www.rmg.co.uk/cutty-sark, blízko je i Greenwich se slavným poledníkem a královskou observatoří https://www.rmg.co.uk/royal-observatory

 

Ale zpět k Toweru. Upřímně, pokud máte jen den, dovnitř asi nestihnete jít, most si projít samozřejmě stihnete. https://www.hrp.org.uk/tower-of-london/#gs.rgmqrh vstupné do Toweru 25 liber...já se přiznám bez mučení - nešla jsem. Zvenku stačilo.

Jděte k řece Temži k malému přístavišti Tower Millenium. Dejte si pozor, abyste nešli na turistickou drahou loď a koupte si lístky na levnější loď Thames Clipper. Je to něco jako městská doprava po řece. Mě baví moc. Nyní v lockdownu nepluje, ale od dubna už lístky koupit online jdou. 

Lístek si kupte buď na London Eye, chcete-li se svézt na kole, nebo až na Westminster. To stojí, pokud máte už celodenní Travelcard 6,10 liber. https://www.thamesclippers.com/. Cestou z vody uvidíte slavný nový mrakodrap Shard i okurku, Shakespearovo divadlo Globe, London Bridge, St. Pauls Cathedral. Pokud je chcete vidět na vlastní oči - třeba katedrálu, jde k ní jet i patrovým busem, což je romantika.

Pěšky centrem od Big Benu přes královský palác po Oxford Street

Procházku centrem pěšky započneme u Westminster Abbey https://www.westminster-abbey.org/a slavné věže Big Ben.

Co dům, to kus historie, odbočka ke slavné Downing Street, kde v podstatě nic k vidění není:-).

Pobloumejte po okolí, jsou tu pěkné uličky a zákoutí, dejte si fish and chips a až budete mít náladu, vejděte do krásného St. James Parku plného květin, veverek a kachen.

Dojdete jím až k Buckinghamskému paláci. Můžete vidět střídání stráží, marně vyhlížet královnu, která zajedno bývá spíše mimo Londýn a pak jít s davem promenádou The Mall. Jelikož jde vidět až na její konec, využijte příležitosti uhnout z ní do uliček mezi krásné měšťanské domy a elegantní parčíky.

Toulejte se ulicemi a dojdete na slavné Trafalgar Square. Tady strávíte dost času focením se u lvů, prohlídkou National Gallery se vstupem zdarma https://www.nationalgallery.org.uk/

A teď se otvírá milion možností, kam jít. Doporučuji zamířit na další zastávku na jídlo - Leicester Square. Má libovou atmosféru u divadla Odeon, jde jít do tržnice plné zajímavých kaváren a je možno jít dál přes Covent Garden k Royal Opera House.

Nákupuchtiví půjdou z Leicester Square směrem ke slavné blikající křižovatce Picadilly Circus. Z ní se vydají po ulici plné značkových obchodů Regent Street na o stupeň lidovější nákupní třídu Oxford Street. A zde si nějakým pěkným kouskem oblečení Londýn den v Londýně ukončit.

Mapka procházky https://mapy.cz/s/hanujugecu 

Jak zmiňuji dříve, Londýn má milion zajímavých míst, Pokud je chcete vidět - mapku metra a mapy v mobilu do ruky a hurá do toho. Sportovci se vydají na známé stadiony, bohémové do ležérního Camden Town, umělci do Soho, obdivovatelé květin do botanické zahrady atd. atd. Je to prostě vesmír sám pro sebe. Příště se dozvíte, jak se ze Stanstedu dostanete do univerzitních měst Cambridge a Oxford. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca