Výlet do univerzitního Oxfordu

Výlet do univerzitního Oxfordu

Kdo by neznal slavné univerzitní město Oxford? Je tu jedna z nejslavnějších a nejstarších univerzit světa založená už v roce 1096. Je jednou z nejprestižnějších a nejlépe hodnocených univerzit na světě. Než si přečtete článek, povšimněte si, jaké umím vybrat v Anglii počasí:-)...je to v polovině února. Nebojte se cestovat v budoucnu v zimních měsících. O letenkách a letištích se dočtete v článku o Londýně https://www.hanamachalova.cz/clanek-co-stihnout-v-londyne-za-jeden-den/.

Slavní absolventi univerzity

Studovali zde Oscar Wilde, Indira Gandhí, Margaret Thatcher, Rupert Murdoch či David Cameron, ale i herci Hugh Grant, Emma Watson či Kate Beckinsale. 

Do Oxfordu z Londýna na otočku během jednoho dne i za 15 liber 

Ideálně vyrazte na výlet do Oxfordu z Londýna. Jde udělat za den na otočku. Dražší a časově spolehlivější je vlak z nádraží Paddington. Vyjíždí každou půlhodinu, v neděli každou hodinu. Jede 45 minut - hodinu. Stojí od 13,90 liber/směr, když koupíte s dostatečným předstihem online https://www.nationalrail.co.uk/, ve špičce na místě stojí i 34,70 liber.

Levnější, ale delší cesta je autobusem z Victoria Station. Zpáteční stojí 15 liber. Jezdí společnosti Oxford Tube https://www.oxfordtube.com/ a X90 Oxford-London https://x90.oxfordbus.co.uk/. Busy teď nejezdí, ale určitě je časem obnoví. Kdybyste tam nakonec přece jen zůstali, můžete odtud jet i přímo na letiště na odlet. Jedou vlaky s přestupy nebo přímý bus rovnou na letiště Stansted od 12 Liber, trvá skoro 4 hodiny https://www.stanstedairport.com/getting-to-and-from/oxford/.

5 dnů v Anglii

Můj další tip na výlet je město Bath. Můžete mít itinerář: 1. den přílet, 2. den Londýn 3. den Oxford, 4. den Bath, 5. den odlet. Dobrodruzi, kterým nevadí časový press, můžou vmáčknout ještě poslední den i Cambridge, protože je kousek od letiště na přímém vlaku. 

Co vidět v Oxfordu 

Většina historických památek Oxfordu se točí kolem univerzity a jejích budov, knihoven atd. Po městě jsme chodili pěšky, i když jsme měli malé předškoláky. Sice ulicemi jezdily vysoké městské autobusy, ale nenamáhaly jsme se studovat, jak funguje městská doprava. Nebylo třeba. Jde se totiž pořád rovně za nosem po jedné hlavní ulici. Není kde se ztratit. V postranních ulicích jsou potom areály jednotlivých fakult. Jde si udělat odbočku a zase se vrátit na hlavní ulici. Velmi jednoduché na orientaci. Tady se vážně neztratíte. 

1000 let starý Oxfordský hrad a vězení- Tady jsme začali naši prohlídku města. Je kousek od nádraží směrem město. Nelze minout. Děti bavily areál, i když jsme nešli dovnitř a neplatili vstupné. Stačily instalace venku. https://www.oxfordcastleandprison.co.uk/ Vedle hradu je umělé návrší pro obranné účely:

Jdete dál do centra po Queen Street, na rohu s High Street je pěkná radnice Townhall - můžete jít do foyer, hned vedle je zdarma přístupné Museum of  Oxford https://www.oxford.gov.uk/museumofoxford.

Morbidní část historie - čím se dříve dláždily ulice (zřejmě po morové ráně):

Pokračujte dál po ulici St Aldates až ke slavné Christ Church College. Tady jsme nelitovali zaplatit vstupné a šli dovnitř. I děti předškoláky prohlídka bavila. Uvnitř jsou kvidění krásné historické prostory univerzity, monumentální jídelna a Tom Tower navržená Christopherem Wrenem. https://www.chch.ox.ac.uk/visiting-christ-church/tom-quad Dospělí platí vstupné 15 liber a děti do 5 let šly zdarma. Součástí areálu je i krásná katedrála Christ Church Cathedral. 

Vrátíme se zpět na High Street a pokračujeme dál k Magdalen Tower, která vypadá jako z nějakého hradu, je součástí stejnojmenné college https://www.magd.ox.ac.uk/. Naprotí věži přes ulici je opravdu krásná Botanická zahrada se skleníkem a 5000 druhy rostlin https://www.obga.ox.ac.uk/visit-garden

Přejdeme most Magdalen Bridge. Zde jsou vidět na vodě krásné loďky, či gondoly, na kterých studenti vozí turisty. Tady za mostem jsou dobré malé bistra a restaurace na oběd.

Tady jsme se otočili na podpatku a vrátili se na High Street, kde je nepřehlédnutelný kostel University Church of St Mary the Virgin se špičatou věží, do které jde jít na vyhlídku  https://www.universitychurch.ox.ac.uk/.

Hned za ním je ikonická budova knihovny, do které ale není přístup, pokud nejste registrovaní, studenti, s 600 000 svazky - rotunda zvaná Radcliffe Camera (Rad Cam) https://www.bodleian.ox.ac.uk/bodley. Za rotundou je nádherná a ještě větší knihovna Bodleian Library. Je jednou z nejstarších evropských knihoven, druhá největší po British Library v Londýně. Má 60% skladů pod zemí a je propojená tunelem. https://visit.bodleian.ox.ac.uk/tours, kam se vyplatí jít na placenou prohlídku - krátká za 4,50 liber, dlouhá s průvodcem za 12 liber. A pak už jsme se dotoulali zpět na nádraží. 

uchozená mládež se suvenýry z infocentra odpočívá na sluníčku:-)

Mapka zmíněných míst

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=1vHe2oMze7YZZgK0pcHJZwHihSYqq-zj7&usp=sharing

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska