Andalusie - Malaga, Nerja, Granada, Torremolinos

Andalusie - Malaga, Nerja, Granada, Torremolinos

Stále se objevují skvělé levné letenky do Malagy většinou z Vídně nebo z Prahy. Náš výlet jsme uskutečnily v sestavě já, babi, dítě na jarní prázdniny na přelomu února a března, kdy zpáteční letenky stály 60 EUR s www.wizzair.com. Letělo se v dobrých časech - tam odpoledne, takže se dalo jet na letiště do Vídně jet vlakem. Tuto variantu mám nejradši. Jak koupit levné jízdenky do Vídně a jak vypadá cesta vlakem až na letiště, se podívejte tady v článku a videu: https://www.hanamachalova.cz/clanek-vlakem-do-vidne-na-letiste-az-k-letadlu/.  Přílet zpět byl pozdě večer a navazoval na autobus Regiojet do Brna. Jízdenky na něj koupíte tady www.regiojet.cz. Překvapilo nás, že žlutý autobus stál opravdu hned před východem, takže jsme jej nikde nemuseli hledat. V případě, že jedete na letiště autem, tady je můj tip na parking a video z cesty https://youtu.be/sBnUHB5DDao. Vídeňské letiště zkrátka není nic, čeho by se měli lidé obávat a vždy je na něj povolen tranzit z ČR, dokonce i ti, kteří Vás přijedou vyzvednout, mají výjimku ze vstupních podmínek do Rakouska. Stačí, že prokáží, že jedou přímo na letiště, a na které letadlo. Veškeré otázky, zda musíte splňovat něco pro Rakousko při cestě na letiště, jsou tedy zbytečné. Rovněž je čístý tranzit i pro návrat z letiště do ČR. Co však splnit musíte, je požadavek při návratu zpět, když nastupujete do letadle směr Vídeň. 

Ale zpět k Andalusii. Nesnažte se hned na první pokus navštívit úplně všechno a zběsile jezdit v Andalusii z místa na místo. Však se sem ještě vrátíte. Vyberte si pár cílů a užijte si v nich pohodu, kterou prostě Španělé umí. Osobně dávám přednost španělské pohodě před italskou, protože mi sedí víc, že se mohu spolehnout na přesnost veřejné dopravy, všechno tu funguje, domy jsou opravené, veřejné prostory čisté a mají skutečný pořádek v ulicích i za městem.

Road trip po Andalusii, co vidět a jak plánovat

Andalusie je v jižním Španělsku. Je o něco větší než Česká republika, má 8,5 milionu obyvatel. Má neskutečně mnoho zajímavých míst a nestačil by měsíc, abyste vše stihli. Lidé často míří na britský Gibraltar, mnoho městeček podél pobřeží Costa del Sol, jako je Marbella, jezdí do hor na bílá městečka jako je Ronda, chtějí projít legendární stezku Caminito del Rey, jíž se přezdívá chodník smrti/sebevrahů, mají města světového kulturního významu: Sevilla, Cordoba, Granada. Nevěděla jsem, kde začít. Zároveň jsem měla s sebou dítě a babičku, které chtějí španělskou pohodu a ne celé dny přejíždět z místa na místo. Proto jsem si říkala, nebudeme dělat žádnou divočinu a podíváme se na Malagu a nějaké pohodové místečko na pobřeží. Zaujalo mě krásné skalnaté pobřeží malého městečka Nerja. Nerada si půjčuji auta ve velkoměstech, protože parking je běsný problém. Nemusím se učit, jaké tam mají parkovací zóny a ušetří se dost peněz, když se sedne do busu za pár EUR. Babi a malá mají totiž slevy na jízdné a já jediná platím dospělý lístek. Je radost s nimi jezdit. Města v Andalusii jsou dobře propojena veřejnou dopravou. Můžete zvolit drahé rychlovlaky AVE www.renfe.com nebo levné dálkové autobusy. Vše je tu na vysoké úrovni na přehledných nádražích, kde se nemáte jak ztratit. Mnohem, mnohem lepší jak u nás.

Malaga z letiště přímým vlakem nejen do města, i po pobřeží Costa del Sol

Přistály jsme asi v 19.30 v Malaze. Hned naproti letišti Terminálu 3 je skleněná budova vlakového nádraží. Přešly jsme silnici a studovaly automaty na jízdenky. Automat prodá tvrdou papírovou kartičku Renfe a na ní se pak nabije jízda za 1,80 EUR. https://www.cestujlevne.com/letiste/malaga Kartičku jsme si ponechaly celou dobu a nabíjely na ni další cesty, i cestu zpět na letiště. Největší nádraží se jmenuje Maria Zambrano a je to jedno z vůbec nejlepších nádraží, jaké jsem kdy viděla. https://www.renfe.com/es/en/suburban/suburban-malaga/maps Nahoře má obchody, supermarket a restaurace. Hned jsme si šly nakoupit teplou večeři a zásoby na další den. S tím jsme pak šly kousek od nádraží na první jednoduchý levný nocleh Habitaciones Málaga centro z bookingu. Stál myslím pro všechny 3 jen 38 EUR. Přímým příměstským vlakem z letiště se dostanete do mnoha městeček na pobřeží Costa del Sol! Web, kam všude se dostanete přímo z letiště https://www.aeropuertodemalaga-costadelsol.com/transportation/train-to-airport.htm

Roadtrip veřejnou dopravou? Sbalte se na lehko.

Pokud chcete jezdit z místa na místo veřejnou dopravou, nemá smysl tahat velké kufry. Do letadla jsme se sbalily na lehko jen do středních batohů s obsahem 30litrů, abychom se mohly snadno pohybovat z místa na místo. Nemusely jsme nic připlácet za zavazadlo v letadle. Batohy se krásně vlezly v letadle nad hlavu, ve vlacích a autobusech na klín nebo na zem pod sedadlo. Vydržely jsme v pohodě chodit v plné polní po městech. Být sbalený na lehko, je opravdu velká výhoda. Sepsala jsem o tom článek https://www.hanamachalova.cz/clanek-jak-se-sbalit-na-lehko-do-prirucniho-zavazadla/

Malaga

V Malaze jsme jen přespaly po příletu a druhý den chodily celý den po městě s plnou polní, podívaly se na památky v centru a odpoledne přejely do městečka Nerja. Autobus odjížděl od přístavu Plaza de la Marina, kousek od velmi pěkně řešeného turistického informačního centra http://www.malagaturismo.com/. Tam se stavte, ať vidíte, jak to umí krásně udělat.  

Katedrála v Malaze patří k nejlepším, jaké jsem na vlastní oči viděla. Hlavně zevnitř. https://malagacatedral.com/. Vstupné stojí 6 EUR a stojí za to. U ní je také krásný park s fontánkami, které trošku připomínají Alhambru. Museum Pabla Picassa https://www.museopicassomalaga.org/. Jeho rodný dům je pak v rohu náměstí https://goo.gl/maps/tf7AsJBGQG9PQx3i9 Plaza de la Merced. Na náměstí jsou pěkné trhy. Kousek za ním najdete římský amfiteátr Teatro Romano https://www.juntadeandalucia.es/cultura/enclaves/enclave-arqueologico-teatro-romano-de-malaga a nahoře rozsáhlý středověký maurský palác Alcazaba https://www.alcazabamalaga.com/. Kdo má málo km v nohách, může si vyjít i na zříceniu hradu Castillo de Gibralfao. Velmi pěkný je přístav v Malaze. Je moderně řešený, připadaly jsme si tu jako na EXPO výstavě. Futuristická promenáda, kavárničky, palmy, paráda. Obklopuje jej rozsáhlý park, na kterém si dali opravdu záležet.  Velmi krásná budova je Museo de Malaga. Je to klasicistní palác, uvnitř moderně řešený, vstupné za hubičku. Stojí za to se podívat byť jen na budovu, krásné nádvoří, kavárnu, jak to mají perfektně udělané. http://www.museosdeandalucia.es/web/museodemalaga/inicio. Tady si můžete dát kávičku, zevlovat, odpočinout si uprostřed celodenního chození.

Autobusem po Andalusii

Zvažovala jsem, jestli se po Andalusii pohybovat vlaky nebo autobusy. Ceny rychlovlaků jsou ve Španělsku vysoké. Proto jsem zvolila pro přejezdy mezi městy autobusy. Jízdenky jsem kupovala předem online. Stačí je mít v mobilu www.alsa.com. Autobus jede do Nerja 1:20h a stál 4,68 EUR, 3,35 EUR dítě, slevu měla i babi. Autobusy se cestovalo skvěle. Jezdily na čas, byly pohodlné a hlavně za pár šupů. Můžete samozřejmě i koupit u řidiče, ale kdo se bojí jazykové bariéry, prostě nastoupí a ukáže s úsměvem řidiči lístek v mobilu. Líp se tak plánuje a nestane se, že bude bus plný. 

park u katedrály:

Teatro Romano a Alcazaba:

Nerja s balkónem Evropy

Usídlily jsme se na 3 noci v městečku Nerja. Idylické uličky s bílými domky, rozeklané skály na pobřeží, květiny, čerstvý vzduch. Bydlely jsme v Luna de Nerja přímo v centru na hlavní pěší ulici Pintada. První noc jsme měly na bookingu a další jsme doplatily jen 30 EUR/noc za pokoj pro všechny 3. Každý večer jsme si užívaly skvělé 3-chodové večeře v restauraci s pěkným sezením na nádvoří za 10,50 EUR - na ulici Almte. Ferrándiz, kde je jedna restaurace vedle druhé. Tady to večer žije. Zahrádky ve dvorcích, dobrá nálada každý večer. Ve Španělsku se skvěle jí, ryby, krevety, středomořská kuchyně. 

Prošly jsme si všechny pláže v okolí i vyhlídku balkón Evropy. Je tu spousta uliček a schodů dolů k moři, takže se člověk nachodí. Blízko Nerja jsou také jeskyně Cueva de Nerjahttps://www.cuevadenerja.es/. Nejvíc se mi líbilo skalnaté pobřeží. Z fontán v městečku tryskala pitná voda. Idylka.

Frigiliana

Nedaleko od Nerja se nachází krásná bílá horská vesnička Frigiliana. Poslala nás tam naše recepční. Jezdí sem pravidelné autobusy za hubičku. Stál jenom 1,15 EUR. Byl to super výlet za 2,30 EUR. Vesnička byla krásná se spoustou zákoutí a výhledů na kopce. Z vesničky se dalo vrátit zpět k moři značenou stezkou, která měřila 14,6 km. Tady je jízdní řád autobusu https://frigilianaapartment.com/bus-timetable-frigiliana-to-nerja/. Podobných vesniček je v Andalusii mnoho a přesvědčí Vás, že člověk nemusí být jen ve městech nebo u moře. Další totální idylický výlet na nula peněz. Mrkněte na naše video:

Granada - Alhambra

Z Nerja jsme pak jely do Granady na Alhambru - o tom píšu v samostatném článku https://www.hanamachalova.cz/clanek-granada-alhambra-svetovy-unikat-ve-spanelsku/. Jely jsme samozřejmě pohodlně přímým Alsa busem z městečka Nerja krásnou hornatou krajinou, kde byl i sníh, samozřejmě napřed jsme projížděli pobřežím, kde jsem viděla další krásná městečka. Nalepené na okno autobusu, sem tam tunel - zážitek nádhera. 

Torremolinos

Z Granady už jsem musela řešit jen, jak se dostat včas na odlet z Malagy. Město už jsme viděly, tak jsem si řekla - zkusíme zajet na opačnou stranu od letiště - někam na pobřeží strávit poslední dva dny a noc. Ráno jsme jely přímým autobusem z Granady do Malagy, přestoupily jsme na příměstský vlak a jely na poslední štaci: přímořské letovisko Torremolinos. Je jen 10 minut vlakem od letiště. Tady už to nebyla žádná venkovská klidná idylka jako v Nerja, ale mega středisko plné paneláků u moře. Proto kdo z vás chce klidné městečko - jeďte na severovýchod od Malagy autobusem, kdo chcete paneláky u moře, jeďte vlakem na jihozápad od Malagy. Takto: i v těch panelákových městečkách samozřejmě natrefíte na nějaké pěkné historické centrum a uličky, ne že ne. Zato ubytování jsme měli bezkonkurenčně nejlepší - krásnou novou vilu Pixel z bookingu se společnou kuchyní. Takto si představuji vlastní bydlení. Bazén, zahradu. Nádhera. Noc stála 52 EUR a OMG vůbec se mi odtud nechtělo. Procházely jsme se po pobřeží, navštívily supermarket Mercadona a nakoupily dobroty domů. Odjíždělo se nám odtud fakt těžce, protože to bydlení bylo prostě top. Pán nám dokonce vyčistil po zimě bazén, abychom se mohly koupat. Na začátku března sen. 

Teploty vzduchu v Malaze a okolí jsou na přelomu února a března kolem 20°C. Odpoledne víc, ráno na mikinu. Každopádně oproti nekonečné šedé mokré bezsněhové zimě v Česku, je to neskutečná úleva, no úplný ráj na zemi. Syté barvy, azuro, sluníčko, květiny, delší dny až do 19:00, to vše jsem si odnesla z krásné Andalusie. 

Ještě přidám link na aktuální podmínky vstupu do Španělskahttps://www.mzv.cz/madrid/cz/konzularni_informace/covid_19/aktualni_podminky_vstupu_na_uzemi.html

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska