Granada Alhambra světový unikát ve Španělsku

Granada Alhambra světový unikát ve Španělsku

Alhambra je obrovský palácový a pevnostní komplex zaujímající plochu 142000 m2 ve městě Granada, který vznikl na přelomu 13.-14 století za nadvlády Maurů. Arabové měli dokonalé dovednosti ve vodním hospodářství, které se naučili v pouštních oázách. Dokázali přivést vodu 8km ze zasněžených vrcholků hor Sierra Nevada až k palácům a v kanálcích ji rozvést neuvěřitelně důmyslným systémem do kašen, fontán, čisticích a zásobovacích nádrží. Právě tady sídlíl sultán a jeho elitní posádka. V srdci Alhambry byly vybudovány ulice, lázně a přepychová rezidence panovníků tvořená mnoha prostory, sály a nádvořími. Na evropském kontinentu bychom lepší ukázku dokonalé geometrické arabské architektury a umění marně hledali. Je to unikát, který mi úplně vyrazil dech. Snila jsem o něm od koupě knížky Příběh umění od Gombricha posledních 25 let a konečně ji spatřím na vlastní oči. Kochala jsem se a žasla nad každým detailem, každým ornamentem a snažila si představit, jak úžasné to muselo být v původní podobě. Vždycky se ji totiž snažil někdo přestavět nebo rovnou vyhodit do povětří (např. Napoleon). Naštěstí se nám alespoň tato část dochovala do dnešních dnů. Je na seznamu UNESCO. 

O historii Alhambry si můžete přečíst zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Alhambra. Maurští básníci ji přirovnávají k „perle vsazené do smaragdu“. Přitom nebyla postavena z nijak drahých materiálů. Žádné zlato a drahé kamení. Jílové červené cihly (podle nich má Alhambra své jméno) a sádrové ornamenty. I tak měl celek připomínat ráj. Nyní vám povím, jak se sem dostanete a jak seženete vstupenky, protože to je oříšek. 

Do Granady autobusem nebo vlakem z Malagy

Do Granady jsme přijeli autobusem z přímořské vesničky Nerja. Jezdí sem přímý autobus Alsa z Malagy od 11,83 EUR za 1,5-2 hodiny. Jezdí sem také vlak, ale trvá mnohem déle, ačkoliv pro fajnšmekry uvedu i ten: zpáteční stojí od 29,90 EUR a kupuje se na www.renfe.com. Já jsem pořídila autobusové lístky online na www.alsa.com, využila jsem na další nákup 5% slevu, dostala jsem důchodcovskou slevu pro babi a dětskou slevu pro dítě. Všechny jízdenky jsem měla v jednom mobilu. Nic jsem netiskla. Stačilo nastoupit, řidič měl vytištěný seznam jízdenek koupených online a stačilo jen ukázat na své jméno, že to jsme my. Více o Malaze, letenkách sem a okolí v mém článku https://www.hanamachalova.cz/clanek-andalusie-malaga-nerja-granada-torremolinos/

Město Granada

Autobusové nádraží v Granadě je mimo centrum. Do něj jezdí hned ze zastávky před budovou několik autobusových linek MHD. Vůbec není problém s orientací. Na autobusovém nádraží jsem koupila nabíjecí kartu na MHD s kreditem 5 EUR. Karta se dala použít pro více osob. Odečet za dospělého a cestu bylo 0,87 EUR za jízdu. http://movilidadgranada.com/bus_tarifas.php?idioma=en V centru nebo na Alhambru jsme žádné MHD nepoužívali. Všude se dalo v pohodě dojít pěšky. Vystoupili jsme u krásné katedrály, prošli úzké uličky plné zajímavých obchůdků jako na orientálním bazaru. Na kopci svítí sněhově bílá maurská čtvrť Albaicín. Tohle město je ve Španělsku naprosto originální. Už jsem byla v Barceloně, Madridu, Leonu, Santiagu de Compostela, Malaze, ale Granada mě fakt dostala. Je prostě jedinečná. Bydleli jsme před booking v Pensionu Castil úplně v centru. A další den si vyšly pěšky na slavnou Alhambru.

Lístky na Alhambru 3 měsíce předem a pozor na překupníky

Vstupenky na Alhambru bývají hodně dopředu vyprodané. Ideální je s koupí neotálet a kupovat 3 měsíce předem. Pokud tedy chcete vidět tu nejzdobnější část, což je Nasridův palác. Určuje se i přesná hodina vstupu do něj a ten je na vstupence. Areál Alhambry si můžete procházet libovolně celý den, ale do Nasridova paláce se chodí do speciální vnitřní fronty na turnikety na přesný čas. Vstupenky jsou na jméno a na číslo občanky/pasu. Nejsou přenosné. Jakmile jsme přišli k hlavnímu vstupu, řekli, že jeden má jít na pokladnu proměnit lístky (de facto vouchery) z internetu za skutečné vstupenky. Vždy jde jeden člověk za celou rezervaci a jde na pokladnu předložit občanku každého účastníka. Oni zkontrolují, zda má podle OP nárok na slevu. Dospělá vstupenka stojí 14 EUR plus daň, důchodce 65+ stojí 9 EUR + daň a dítě do 12 let je zdarma, ale musí mít vlastní lístek kvůli omezenému počtu do paláce. Jediný oficiální prodej těchto levných vstupenek je https://www.alhambra-patronato.es/en. Vše ostatní jsou překupníci, kteří neváhají účtovat 3x-5x tolik s tím, že do Alhambry půjdete s průvodcem. Ke vstupenkám je přiložen letáček s popisem míst, plánkem areálu a historie. 

Generalife

Čte se to cheneralífe. Tím se prohlídka začíná. Jde o areál paláce a zahrad naproti Alhambře. Sloužil sultánovi jako stinné letní sídlo. Má krásné fontánky, všude kytky, ovocné stromky. Strávili jsme tu dobrou hodinku.

Alhambra Nasridův palác

poté se přejde po kopci do samotné pevnosti Alhambra. Mnoho tisíc metrů čtverečních různých zahrad propojených zavlažovacím systémem, kostelíky, schody, jezírka, kašny, velký kruhový palác Karla V. a nakonec nová fronta na přesný čas do hlavního Nasridova paláce. Tam se jde přesně na čas, ale už je jedno, kolik v paláci strávíte času. To je na vás, nikdo nevyhání. Je dost času si všechny ty ornamenty a detaily, vykládané stropy a vyřezávané dveře prohlédnout. Lidé jsou pouštěni po únosných skupinkách, takže není nikde tlačenka nebo davy. Mají to vychytané. Prochází se různými poschodími, je to labyrint, který nás vyplivl na druém konci v zahradách pod kostelíkem. Jednou z obranných věží jsme prošli ven z areálu do parku. Zážitek velký, a to jsou přitom jen prázdné stěny bez nábytku, bez barev a dekorací. Jen vyřezávané ornamenty a neustálé výhledy z kopce na bílou arabskou čtvrť. 

Po paláci jsme byly pěkně uchozené. Šly jsme do restaurace dole ve městě a dítě tam úplně odpadlo a asi na hodinu a půl usnulo:-). Večer má město skvělou atmosféru a najednou zase bylo živo. Granada je fakt skvělá a člověk by tu klidně strávil více času než jen procházením Alhambry. Podívejte se na video z našeho výletu.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024 Články z cest

Přehled cest 2024

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska