Wadi Rum - noc pod hvězdami v poušti Jordánska

Wadi Rum - noc pod hvězdami v poušti Jordánska

I když jsem už psala sem na blog spíše technický článek s itinerářem na Izrael-Jordánsko https://www.hanamachalova.cz/clanek-izrael-jordansko-eilat-jeruzalem-wadi-rum-petra/, myslím, že poušť Wadi Rum v Jordánsku je tak výjimečná, že si zaslouží samostatný článek. Exotický blízký východ se stal dostupným díky přímému leteckému spojení Prahy s hlavním městem Jordánska Ammán. My jsme letěli z Katowic do Eilatu a přecházeli jordánské hranice přes Aqabu. Mohli jsme se převtělit do dobrodruhů a připadat si v tomto království plném nádherně zbarvených pouští a Mrtvého moře jako Lawrence z Arábie nebo Indiana Jones. Je tu co objevovat. Od zachovalého římského města Jerash přes bájnou Petru, která je jedním z novodobých divů světa až po poušť Wadi Rum, na které si připadáme jako na Marsu.

Místní doprava je zážitek

Veřejná doprava v Jordánsku funguje živelnějším způsobem. Na pevné jízdní řády, přesné zastávky či online jízdenky, jak jsme zvyklí u nás, můžeme zapomenout. Funguje však dobře, je levná a bezpečná. Pravidelná páteřní spojení z hlavního města zajišťuje totiž jen jediná společnost Jett Bus a zbytek obstarávají soukromí řidiči s dodávkami, kteří si rozdělili trasy.

Shromažďují se na místech připomínající autobusová nádraží. Zpravidla velmi brzy ráno kolem 7 hodiny vyjíždějí na více míst a čekají na dostatek cestujících. Museli jsme je obejít a poptat se, zda nás vezmou k Wadi Rum. Klidně si v dodávce počkáte i hodinu a půl, než se zaplní místními nebo jinými turisty. Jakmile je plno, jede se. Samozřejmě žádnou jízdenku jsme nedostali, platili jsme rovnou do kapsy výběrčímu. Dodávka cestou občas zastavila, vešli do ní vojáci vyžadující od všech cestujících nahlédnutí do pasu. Český pas u nich nevzbudil žádnou reakci, jen pohodový úsměv a jelo se dál.

Každé stanoviště dodávek je okupováno zástupem místních taxíkářů. Snaží se ukořistit zejména turisty a nabídnout jim soukromý transfer. Je jim jasné, že míří na největší lákadla typu Mrtvé moře, Petra, Wadi Rum. My jsme si chtěli vyzkoušet kolorit místní dopravy a tak si nepřišli na své.

S beduíny ve Wadi Rum

Do poušti Wadi Rum, která leží v jižním cípu země asi 60 km severovýchodně od přímořského města Aqaba, se vstupuje přes návštěvnické centrum. Je zde několik beduínů nabízejících turistům svezení na jeepech nebo rovnou noc v kempu. V malé vesničce pár kilometrů odtud jsou poslední kamenné domky Wadi Rum Village. Dál už je jen poušť, kam nás vzala rodina beduína Zidane Al-Zalabieh. Jeho početná rodina se zabývá chovem veldbloudů a pro turisty mají menší stanový kemp. Tam přenocujeme po 4-hodinové jízdě pouští křížem krážem. My jsme měli beduíny domluvené předem v Bedouin Mediation Camp, ale dost dlouho trvá odezva - jen na mobilu přes SMS, přes email čekáte na odpověď několik dnů. To víte, poušť. Můžete si objednat jakýkoliv kemp v poušti. Na Tripadvisoru nebo Bookingu jich je spousta s dobrým hodnocením na výběr nebo stačí zajet do Visitor centra ve Wadi Rum a tam si domluvit na místě.

Jak může být poušť tak krásná a plná pitné vody?

Projíždíme zákoutími pouště mezi sytě rudými pískovcovými skalami mnoha tvarů a žasneme, jak může být poušť tak krásná. Zastavíme na místech jako Lawrencův pramen, dáváme si čaj s beduíny. Nebojte se od nich napít. Vodu tu mají nezávadnou pramenitou. Je tu prý obrovské podzemní jezero s pitnou vodou. Jako zdroj je dokonce využíváno k pouštnímu zemědělství. Při pohledu na satelitní mapu vidíme v písku obrovské zelené kruhy jako kresby od mimozemšťanů. To jsou místní pole. Kvůli zavlažování tvoří přesné kruhy. Pěstují se tu brambory, slunečnice a jiné plodiny, které se prý běžně prodávají po celém Jordánsku.

Cestou jeepem máme mnoho zastávek. Vylézáme na několik kopců, skal, příjíždíme k útvaru přiomínajícímu oblouk, procházíme Khazali kaňonem. Je tu mnoho zákoutí, občas mineme volně pasoucí se velbloudy, malá osídlení. Dokonce zastavujeme u petroglyfů, kterými si kdysi karavany značily cestu a instruovaly ostatní směrovkami zda je v blízkosti voda.

Wadi Rum jako filmová hvězda

Upozornili nás, že poušť hrála v mnoha známých filmech. Málokdy však hrála sebe samu. Většinou díky červenému zabarvení představovala planetu Mars. Wadi Rum jsme mohli vidět ve filmu Lawrence z Arábie (legenda první světové války tu opravdu pobýval), Rudá planeta, Krrish 3, Poslední dny na Marsu, Prométeus, Transformers, Marťan.

Sjíždění písečných dun – zážitek pro děti

Největší zážitek pro děti je sjíždění písečných dun na bobech. Jde to opravdu skvěle, jen je fuška v sypkém písku vyjít kopec.

Noc pod tisíci hvězdami

Naše projížďka pouští končila, krajina se zahalila do sytě rudého soumraku. Beduín nám připravil večeři na ohni tím, že nejprve rozdělal oheň, počkal, až budou uhlíky, dal do jámy v zemi na zakrytých roštech maso, brambory, zeleninu a žhavými uhlíky je přikryl. Za dvě hodiny bylo hotovo, zatímco jsme pozorovali majestátní divadlo zapadajícího slunce. Servírovalo se ve společném stanu, sedělo se na zemi na kobercích a povídalo. Beduín Zidane nám vyprávěl o kmenovém uspořádání, o tom, jak tu fungují rodiny, které mají mezi sebou silné pouto i jak prakticky funguje mnohoženství, aby ženy nikdy nezůstaly nezaopatřené a rozvedené jako u nás na západě. Naopak více žen se prý střídá ve výchově dětí, v domácích pracech, aby měly čas i na a odpočinek.

S chutí jsme povečeřeli, zapili to čajem a ubírali se do tradičních černobílých stanů utkaných z velbloudí srsti. Cestou jsme pozorovali neskutečně průzračnou černou oblohu. Dokonalou tmu dnes uvidíme jen málokde. V úžasu jsme se kochali pohledem na mléčnou dráhu i tisíce světelných let vzdálené galaxie. Ač teplota v poušti klesla na 5°C, ve stanech jsme se zabalili do výhřevých tlustých dek. Nepotřebovali jsme ani spací pytel.

Uvědomila jsem si, že ani v takových podmínkách člověku nic nechybí. Noc v absolutním tichu pouště byla jedním z nejkrásnějších cestovatelských zážitků vůbec a rozhodně tady aspoň tu jednu noc zůstaňte. Nezapomeňte s sebou vzít malé děti. Ty o kouzlu rudé pouště hovoří s nadšením dodnes.

Cestovat jako já může každý - můj blog můžete podpořit koupí knihy s návodem na cestování na vlastní pěst: https://www.hanamachalova.cz/#kniha, přidat se na některý z mých výletů, které sama sestavuji a provázím: https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ nebo získat ještě více informací a tipů na některé z přednášek https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska