Izrael + Jordánsko Eilat, Jeruzalém, Wadi Rum, Petra

Izrael + Jordánsko Eilat, Jeruzalém, Wadi Rum, Petra

Viděli byste rádi novodobý div světa Petru i nejsvatější město na světě Jeruzalém? Petra leží v Jordánsku a Jeruzalém v Izraeli. Podívejte, jak jsem si s itinerářem poradila já, když jsem se dostala do situace mnoha přání a málo času. Pokud máte času více, určitě stojí za to procestovat Izrael i Jordánsko zvlášť a několikrát se tam vrátit, protože míst k návštěvě je velké množství. Třeba budou mé praktické zkušenosti někomu užitečné. 

Kdy jet?

Říjen-březen. 

Vstupní požadavky Izraele

https://www.mzv.cz/telaviv/cz/konzularni_informace_viza/koronavirus/prechod_hranic_z_cr_a_podminky_cestovani.html

Vstupní požadavky Jordánsko:

https://www.mzv.cz/amman/cz/viza_a_konzularni_informace/podminky_pro_vstup_do_zeme/index.html

https://www.mzv.cz/amman/cz/zpravy_a_udalosti/koronavirus_situacni_update.html

Letenky

Nápad jet do Izraele se zrodil při pohledu na cenu zpáteční letenky za něco málo přes 800 Kč z Katowic do Eilatu. Koupili jsme na www.wizzair.com. I v roce 2021 se ceny letenek pohybují na minimální úrovni za pár korun (zpáteční letenka Krakov-Ammán Jordánsko stojí jen kolem 400 Kč, zpáteční letenka Vídeň-Tel Aviv stojí kolem 1000 Kč - minulý rok mi propadly letenky od www.ryanair.cz za 18 EUR). Naše první letenka byla jen na 4 dny začátkem ledna. Chtěla jsem si udělat nenáročný prodloužený víkend u Rudého moře, prohřát si kosti. Jenže přišla kamarádka a prohlásila, že jako svatební dar dostala knihu, kde je mezi divy světa jordánská Petra. Do Petry je to z Eilatu 135 km, tak si prodloužíme výlet o Jordánsko. A další hlasy přišly, že chtějí přece jen vidět z Izraele alespoň ten Jeruzalém a Betlém. Tak jsme dokoupili za nějakých 350 Kč novou letenku zpět o 3 dny později a získali týden. Nikdo nechtěl v lednu jet na delší dobu, protože na začátku roku každý den dovolené dobrý. 

V Izraeli je v pátek šabat, něco jako ve Švýcarsku či Rakousku neděle - někdo má otevřeno, ale hodně obchodníků zavírá, doprava jezdí jen občas, zkrátka sváteční den. Tak na to myslete, až si budete plánovat program na daný den.

Původní představa o trávení času v Izraeli přišla až na konci pobytu v Eilatu:

Peníze

Z ČR jsme si vezli izraelské šekely, které běžně seženete v lepších směnárnách. Do Jordánska jsme si vezli USD a vyměnili na dináry v místní bance. Banky mají na dolary pevné kurzy, takže vás nenatáhnou. Nás taxík z jordánské hranice vzal do města Aqaba a hned u infocentra měli banku. Stačilo nám na 4 dny 200 USD. V Eilatu byly i pouliční automaty na výměnu peněz. 1 NIS je asi 7 Kč a 1 JOD je asi 31 Kč. Kdo byste měli možnost vzít aspoň pár dinárů z ČR, uděláte dobře, protože budete mít na taxíka z hranic do města k první bance. V Izraeli jsou automaty, které umí vyměnit EURa na šekely, vypadají jako bankomaty a najdete je třeba na mořské promenádě v Eilatu.  

Bezpečnost

Když se řekne Izrael, každý se ptá: je tam bezpečno? Inu, leží tam, kde leží. V tomto regionu nikdy nebudete mít zaručený klid. Nicméně na místě jako turista nepocítíte absolutně žádný náznak nebezpečí. Samozřejmě si dávejte pozor na osobní věci, ale nic dramatického stran nástrah ulice tu vůbec nečekejte. Izraelci mají velmi přísné a důkladné bezpečnostní kontroly. Menší je kontrola při vstupu a mnohem větší při výstupu ze země. Vždy se jim bezvýhradně podrobte. Noste stále u sebe pas. Jsou časté kontroly od vojáků i ve veřejné dopravě. Jako Češi budete mít výhodu, že náš národ není v hledáčku podezřelých. Pamatujte na to, že na letištích, zejména při odletu mohou bezpečnostní kontroly zabrat hodně času. Pokud jedete 4 hodiny předem na letiště, máte to tak akorát, pokud 3 hodiny, jdete na knop. Pří příletu projdete  pasovou kontrolou bez problému. Jen řeknete, co jdete do Izraele dělat, kde bydlíte a jaký máte plán. Kontrolou projdete i bez znalosti jazyka. Mají ankety v češtině. Současnou bezpečnostní situaci a doporučení, jak se chovat a oblékat v zemi, sledujte na stránkách MZV. Nyní se vstupní kontrola prodlouží o požadavky na splnění bezinfekčnosti, viz link výše. Registrujte se do systému DROZD https://drozd.mzv.cz/, aby o Vás věděli na ambasádě, že jste v zemi, kdyby k něčemu došlo. Sledujte storýčka cestovatelů, kteří jsou zrovna tam. Sledujte také média, jestli se situace na místě kvůli něčemu nevyhrotila. Pokud by k tomu došlo. Vzhledem k tomu, že letenky jsou opravdu levné, můžete je hodit do koše. 

Co se týče obávaných pásem jako je Gaza, okolí syrských nebo libanonských hranic, buďte bez obav. Tato území jsou oddělená vojenskými check pointy a byli byste včas hlídkou upozorněni, že tam nemáte jako turista co pohledávat. Palestiská území na pravém břehu Jordánu jsou plná krásných turistických míst, připravte se na kontroly při přechodu hranic. Betlém, Nazaret a Mrtvé moře jsou v pohodě. Dávejte si pozor, pokud půjčeným autem vjíždíte na palestinská území, měli byste být připojištěni. Do Jordánska izraelské auto vzít za naší návštěvy nešlo. Hranici jsme museli překročit pěšky. Pohybovali jsme se jen veřejnou dopravou a taxíky. O tom podrobněji později.  

Co když mám v pase egyptské nebo emirátské razítko? Dostanu izraelské razítko?

Egyptské ani žádné arabské razítko izraelské pasové kontrole, pokud jste běžný turista z EU, nevadí. Maximálně se vás zeptají, co jste tam dělali, ale určitě nejsou překážkou ke vstupu do země. Izraelské vízum dostanete při příletu zdarma. Je to vkládací kartička do pasu. Žádné razítko tam mít nebudete, abyste si jím "nekazili pas" pro jiné země. Při odletu kartičku odevzdáte a v pasu tak nezůstane nic. Izraelské razítko by Vám bránilo v cestě do zemí jako je např. Írán. Ono Vám bude bránit i jordánské razítko z izraelské pozemní hranice, takže tady prostě žádná razítka do pasu na památku nesbírejte a poproste i Jordánce o vkládací kartičku. 

Jaký je mezi zeměmi rozdíl? 

Izrael je bohatá a technologicky pokročilá země západního střihu, která vynakládá ohromné prostředky, aby bezpečnost zajistila. Je trošku akurátní a nápisy najdete v hebrejštině. Sem tam je něco v latince - směrové tabule u silnic. Čísla autobusů jsou také čitelná. Jordánsko nás naopak nadchlo svou neobyčejnou orientální atmosférou, vřelostí a vstřícností lidí a ukrutně dobrým jídlem. Jejich jazyk a písmo je arabské včetně číslic, které vás zmatou, protože nejsou stejné, na jaké jsme zvyklí, i když našim číslům říkáme "arabské". Obě země mezi sebou mají uzavřenou mírovou smlouvu, ale mají neprodyšně uzavřené hranice na ostnaté dráty s hlídkovými věžemi s ostřelovači. Pokud Vás mate situace unitř Izraele, je to vinou vleklého izraelsko-palestinského konfliktu, o kterém si můžete přečíst zde. Jedná se o tak zajímavé země, že si jejich návštěvu rozhodně nenechte kvůli politické situaci ujít. Kdybychom se báli a zůstali doma, přišli bychom o jeden z nejlepších výletů vůbec. Doma prý bylo celý první týden v lednu šedivo bez sluníčka, takže jsme o nic nepřišli a prožili spoustu krásných okamžiků v teple. Samozřejmě něco jiného je vojenská, popř. epidemiologická situace - tu sledujte, protože by Vám mohla cestu do země zcela zrušit (ale ony by se zrušily i lety). 

Co jsme dělali týden den po dni

Začátkem ledna nikdo nechtěl plýtvat mnoha dny dovolené na cestu. Do jednoho týdne se přesto vešel hodně pestrý program, který se na pohodu stíhal. Bylo nás celkem 8, 6 dospělých, 1 malé a 1 velké dítě (Lojzek:-). Naplánované jsem měla vše předem a zajištěné vše z domu, včetně busů v Izraeli z na letiště. Na místě jsem jen zařizovala taxíky, veškerou dopravu Jordánskem, vstup do Doplhin Reef a potvrdila/zaplatila den předem na místě výlet do Jeruzaléma (ale už o nás věděli déle předem). Plánování dopředu nám ušetřilo spoustu času a energie. Dokázali jsme lépe předvídat rozpočet. Vše, co kdo slíbil, za stejnou cenu splnil - jak na izraelské, tak na jordánské straně. 

1. den: přílet Eilat 

Kdysi se létalo na bývalé vojenské letiště OVDA. Dnes už nízkonákladovky přistávají na zbrusu novém letišti Eilat Ramon obsluhovaném mětskými autobusovými linkami 30 na centrální autobusové nádraží a 50 podél hotelů na pobřeží až na egyptskou hranici Taba. Za 1 jízdu platíte 4,20 NIS, za celodenní lístek 6,70 NIS, tedy pakatel. Pokud chcete kamkoliv po Izraeli jinam než do Eilatu, musíte napřed jet z letiště do centra města na centrální autobusové nádraží a tam přesednout na dálkovou linku třeba směr Jeruzalém nebo Tel Aviv. Jízdní řády najdete zde http://pti.org.il/ramon/eng/  Ubytování jsme měli přes booking Motel Tsabar (www.booking.com) 3 noci a z od autobusu jsme tam došli pěšky. Jízdenky na autobus jsem kupovala předem online z letiště do města i z města na letiště, abych si byla jistá, že se do busu v 8 lidech vlezeme a přijedeme tam včas. Nebylo třeba ani jízdenky fyzicky ukazovat - řidič má seznam lidí, kteří si lístky online koupili a jen nás viděl, už se ptal: "Hana?" a vzali nás sednout dovnitř přednostně. Ostatní se tam cpali ve velkém, protože na letadlo byl jenom jeden bus.

2. den: Timna Park

Z domu předem jsem koupila a zaplatila všem tour do Timna Parku. V 10 ráno jsme vyrazili na půldenní výlet s průvodcem. Doprava stojí 35 USD a dál v parku platíte vstupné 49 NIS. Jsou to pálky, ale moc se nám tam líbilo. Bylo super jít s místním průvodcem, jinak bychom si většiny průchozích skal a stezek v nich ani nevšimli. Park je velmi rozlehlý a rozhodně se vyplatí mít dodávku. Hlavně bychom vůbec netušili co je co a jaký mají starověké měděné doly a stopy egyptské civilizace význam. Vrátili jsme se reálně až ve 14:30. Výlet rezervujte zde, vyzvednou Vás na ubytování a zase vrátí ke dveřím. https://www.touristisrael.com/tours/timna-shuttle-safari-from-eilat/  - mrkněte, jak vypadal náš den zde, mám z toho video: https://www.facebook.com/snadnodosveta/videos/423535548062171?sfns=mo

3. den: Mrtvé moře, Jeruzalém, Betlém

Výlet stojí 79 USD+25 USD se doplácí za Betlém. Vyjíždí se ráno v 5:30 z vašeho hotelu a vrátíte se kolem 23:00 opět ke dveřím. Když si koupíte napřed tu levnější tour do Timna Parku, na tuto dražší dostanete 5% slevu. https://www.touristisrael.com/tours/jerusalem-bethlehem-and-dead-sea-tour-from-eilat/ Na tento výlet jeli všichni krom mě, kamarádky a dítěte, protože jsem musela doma slíbit, že nepojedu do Jeruzaléma (aby nám bomby nelétaly nad hlavou:-). Pro klid v rodině...no dnes už bych takový ústupek neudělala, protože samozřejmě všichni si výlet do Jeruzaléma náležitě užili a já budu muset do Izraele ještě jednou, abych jej viděla. Kamarádi měli na programu koupání v Mrtvém moři v místě, kde je i bahno, poté s průvodkyní prošli Jeruzalém - klasická místa jako Zeď nářků apod., poté je provezli na Palestinské území do Betléma a zpět.

My jsme vyrazily jen k Mrtvému moři na koupačku na veřejnou pláž, která je zdarma a jmenuje se Ein Bokek Public Beach. Jely jsme linkovým autobusem  č. 444. Jízdenku jsem nám koupila den předem na autobusovém nádraží a rovnou i zpáteční s místenkami, aby se nestalo, že bus z Jeruzaléma, odkud tato linka vyjíždí bude plný a my se do Eilatu nedostanem. Busy byvají plné a neberou další lidi, vystupte na Ein Bokek public beach. Tato pláž je vybavená šatnami, WC a sprchami zdarma. Večer jsme zašly do restaurace v Eilatu Omer’s na tradiční kuchyni - moc dobré https://www.facebook.com/OmersEilat/https://www.tripadvisor.com/Restaurant_Review-g293980-d9858471-Reviews-Omer_s-Eilat_Southern_District.html

4. den: přechod hranic Izrael Jordánsko do města Aqaba

Hranici do Jordánska jsme přešli tak, že nám hotel zavolal taxíky na hranici za férovou cenu, aby nestály majlant. Platitili jsme 30 NIS. K hranici jsme šli pěšky. Na hranici jsme se odhlásili z Izraele a zaplatili výstupní poplatek - dnes je to 101 NIS (to prostě zaplatit musíte včetně dětí od 2 let) https://www.iaa.gov.il/en/land-border-crossings/menachem-begin/fees/. Ušetřili jsme za transakční poplatek, který jsme za skupinu platili jen jeden a tak to vyšlo na osobu 31 USD. Vyměnili jsme si pár JOD, ať máme na taxi z hranice do města. Pak jsme přešli pěšky do Jordánska. Měli jsme Jordan Pass, dostali jsme vízum bez řečí na speciálním okýnku. Dítě nemělo Jordan Pass (nevyplatí se, děti mají do 12 let vstupy na památky zdarma), tak šlo do jiného okýnka, vypsala jsem VISA exemption, že budeme v Jordánsku 3 noci a dali dítěti bezvízový vstup na 1 měsíc zdarma. O toto si můžete požádat i vy a nemusíte mít Jordan Pass a nemusíte nic za vízum platit. Pak si vstupné do Petry můžete zaplatit na místě. Je to na Vás. Z hranice do centra Aqaby nás svezl zelený taxík za 10 JOD. Bylo to lehčí, než jsme čekali. Pokud uvažujete, zda navštívit Jordánsko, jeďte. Poznáte kousek skutečného orientu. Jordan Pass stojí od 70 JOD https://www.jordanpass.jo/ noc Aqaba Hotel Amer1 na bookingu.

 

V Aqabě jsme navštívili krásnou bílou mešitu zdarma - děvčatům půjčí abaye https://aqaba.jo/Pages/Details/Attraction/8/_Masjid_Al_Hussein_Bin_Ali a jedli v neskutečně dobré restauraci Al Shami https://jo.jeeran.com/en/p/al-shami-restaurant-3-aqabawadirum. Pozor na koupání v Aqabě - pláž, kde můžete mít plavky, je až téměř za městem. Přímo ve městě se lidé kolem moře pouze procházejí odění. Proslýchá se, že by se snad mělo létat přímo do Aqaby.

5. den: Wadi Rum

Brzy ráno po 7.00 jsme vyrazili na autobusové nádraží v Aqabě, kde jsme chytli sdílenou dodávku za 2 JOD na Wadi Rum crossing a odtud nám řidič dodávky zavolal svého kámoše s obouchaným autem, a ten nás za další 2 JOD dovezl do Wadi Rum Visitor Center. Ti nám zavolali telefonem naše beduíny, aby si nás vyzvedli. Přijeli pro nás náklaďákem. Poskládali jsme se na korbu a jeli do Wadi Rum Village. Tam nás vyhodili u domu beduína Zidaneho, který se o nás staral. Ten nám vysvětlil co a jak a potom nás jejich řidič naložil na korbu otevřeného jeepu a jeli jsme 4 hod. Jeep Tour, nádhernou pouští. Po jeepech jsme dojeli do tábora Bedouin Meditation Camp, kde nám připravili večeři. Poseděli jsme s beduíny, popili čaj (voda v poušti je pramenitá, nebojte, pít ji po převaření můžete) a šli spát do stanů z velbloudí srsti. Noc v poušti plné hvězd a absolutního ticha dodnes patří k mým vůbec největším cestovatelským zážitkům. Beduíny si objednáte tak, že napíšete Zidanemu e-mail i SMS +962 7 7774 1118, nemají v pousti signál, tak odpoví i za 4 dny, ale odpoví. Podívejte se na naše video: http://bit.ly/2DPQU2f. Platili jsme mu každý za jeep tour, večeři, nocleh a snídani férovou cenu 30 JOD. Náš kemp se jmenoval Wadi Rum Bedouin Meditation Camp, ale už nemá web. Email: "zaden zlabia" <zedn_a@yahoo.com> a počkejte pár dnů na odpověď. V případě neodezvy, si vyberte libovolný jiný Wadi Rum kemp, ale mějte na paměti, že než přes booking koupit pouze ubytování, je lepší se jim ozvat napřímo a dohodnout balíček služeb: pořádnou jeep tour, večeři, ubytování, snídaní a odvoz do village, odkud si vás vyzvedne jiná doprava. Do pouště nevjedete půjčeným autem, leda by to byl jeep. Dejte vydělat beduínům, turismus jim pomáhá žít v poušti. Vyplatí se smlouvat, protože znám lidi, kteří za 30 JOD měli jen 2 hodinovou jeep tour pouští a my za stejnou cenu měli 4 hodiny, polopenzi, nocleh a trasfer. Smlouvání je v Jordánsku běžné. O Wadi Rum mám samostatný článek. Noc v poušti patří k nejlepším cestovatelským zážitkům vůbec. 

6. Petra 

Kvůli vstupu do Petry stojí za zvážení koupě Jordan Pasu, který vás opravňuje ke vstupu do většiny památek v zemi včetně jí a nemusíte už platit vízum (to ovšem při příchodu do země po zemi platit nemusíte, pokud tu strávíte 3 noci a déle). Video z našeho dne http://bit.ly/2DtkzAD. Do Petry jsme se z Wadi Rum dostali tak, že jsme ráno v kempu u beduínů byli na snídani a oni nám zařídili sdílenou dodávku do Petry, respektive do městečka Wadi Musa kousek u Petry. Bydleli jsme přes booking v My Home Petra (je tam skvělý majitel a poradi, jak projít Petru a prodá vám na cestu vodu a svačinu, v Petře je to dražší). Petra je totiž celá z kopce. Tak poradil, abychom ji rychle prošli až na konec a pak se pomalu vraceli zpět a prohlédli si všechny zajímavosti rozsáhlého skalního města. Počítejte, že ujdete dobrých 20 km. Petra končí tzv. Klášterem. Já jsem se 4-letým dítětem zdaleka neprošla všechna zákoutí a ušly jsme 16,2 km. Ale viděly jsme to hlavní - soutěsku Sík, Pokladnici, město s nabatejskými hrobkami a amfiteátr. Z Petry do Wadi Musa jsme opět kráčely pěšky. Do Petry můžete zaplatit také samostatné vstupné. Není nutné mít pouze Jordan Pass https://www.visitpetra.jo/Pages/viewpage.aspx?pageID=138. Děti do 12 let nic neplatí. O Petře mám samostatný článek https://www.hanamachalova.cz/clanek-petra-tajemne-skalni-mesto-jako-novodoby-div-sveta/

7. Přechod hranic Jordánsko Izrael

Přespali jsme ve Wadi Musa a ráno nám majitel ubytování zavolal před dům sdílenou dodávku až do Aqaby. Z města jsme opět vzali taxíka za 10 JOD na izraelskou hranici. Předtím jsme byli opět na báječné žranici v místní resturaci Al Shami. Tuhle restauraci rozhodně nevynechejte. Chutnalo nám tady tak moc, že jsme si do Izraele nabalili spoustu jídla s sebou. Napřed nám to chtěli na hranici vzít, že se jídlo převážet nesmí, ale jak se dozvěděli, že to je z Al Shami, uznali, že tam dobře vaří a prošlo nám to:-). Na noc jsme jeli taxíkama z hranice do hotelu Club in Eilat opět přes booking. Tento hotel se nachází mimo centrum blízko observatoře Coralworld na podmořský život https://coralworld.co.il/en/. Je to u autobusové zastávky Almog na městském busu. Z tého zastávky jezdí bus přímo na letiště.  

8. Dolphin Reef v Eilatu

Poslední den nám odlétalo letadlo až odpoledne a dopoledne jsme stihli koupačku na krásné pláži Dolphin Reef https://www.dolphinreef.co.il/. Je to soukromá pláž, kam zaplouvají delfíni, takže je můžete vidět. Nejsou to nijak drezurovaná zvířata, prostě tam jsou. Má to sympatická paní, která má hodně zvířat - psy, kočky, no kdeco tam zahlédnete. Pláž je v pěkné zahradě s restaurací. Stojí za to sem zajít. Video z našeho dne http://bit.ly/2Drr9IN. Potom jsme městským busem, který zajíždí až na letiště, odjeli. Buďte na letišti dobré 3 hodiny předem. Je tu spousta podrobných výstupních bezpečnostních kontrol. Odletěli jsme opět s WizzAir do Katowic. Nezapomeňte, že my Češi máme v Katovicích na letišti velkou slevu na parking P2, takže platíte za týden parkování fakt pakatel. My jsme byli v době, kdy týden parkování stál 42 Kč, dnes už to stojí víc.

Rozpočet

Suma sumarum veškeré výdaje včetně jídla, útraty a suvenýrů za mě 16500 Kč. Účastnice, co nejela do Jeruzaléma, mi psala, že celkem ji celá cesta vyšla na 12500 Kč. Za dítě jsem platila jen letenku 1100 Kč, výstupní poplatek z Izraele 700 Kč, blbinky, nanuky, velblouda 200 Kč a 2x krevety po 240 Kč, jinak doprava, ubytování zdarma, o jídlo jsme se podělily. Srovnatelný zájezd s cestovkou nepořídíte pod 32 000 Kč a to tam nemáte útratu. Dobrodružnější povahy samozřejmě mohou spát ve spacáku přímo na pláži v Eilatu. Nebo někde v poušti. Tam spává hodně lidí, mladí jezdí po Izraeli stopem, Jordánsko je levnější krajina. Byl to jeden z nejlepších výletů vůbec. Asi úplně největší zážitek bylo Wadi Rum a noc v poušti. Tohle určitě nevynechejte. Kdy jindy uslyšíte naprosté ticho a uvidíte miliony hvězd nad hlavou?

Co když chci vidět víc z Izraele a letím do Tel Avivu?

Pár odkazů, které se mohou hodit:

Tématické tours Abraham Hostels - mají pobočky ve více městech a pořádají nejen klasické výlety, ale také kulturní zážitky jako pěší poutě, setkání s ortodoxními Židy apod. https://www.abrahamtours.com/?

Izraelské vlakové linky https://www.rail.co.il/en/pages/stationsnlines.aspx

Autobusy a sdílené taxíky sheruty v Tel Avivu https://www.tel-aviv.gov.il/en/Live/Transportation/Pages/PublicTransportaiton.aspx 

Cestovat jako já může každý - můj blog můžete podpořit koupí knihy s návodem na cestování na vlastní pěst: https://www.hanamachalova.cz/#kniha, přidat se na některý z mých výletů, které sama sestavuji a provázím: https://www.hanamachalova.cz/blog-vylety-se-mnou/ nebo získat ještě více informací a tipů na některé z přednášek https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska