Petra tajemné skalní město jako novodobý div světa
Z původních starověkých divů světa se do dnešních dnů zachovaly pouze egyptské pyramidy. V roce 2007 proběhlo hlasování o novodobých divech světa. Na seznam se dostala i Petra, tajemné skalní město v Jordánsku. Celkový itinerář, jak se dostat do Jordánska najdete zde: https://www.hanamachalova.cz/clanek-izrael-jordansko-eilat-jeruzalem-wadi-rum-petra/.
Vzestup a pád Petry
Starobylá Petra byla původně osídlena kočovnými Nabatejci už 500 let před naším letopočtem. Putovaly tudy karavany s myrthou, kadidlem a vzácným kořením. Na přelomu letopočtu tu žilo kolem 30 000 lidí v důmyslně vybudovaných kamenných domech částečně zapuštěných do skal. V prvním století našeho letopočtu se stala součástí římské říše, obchodní cesty postupně byly odkloněny a její význam upadal. Osud Petry zpečetila silná zemětřesení ve 3. století. Obyvatelé ji začali opouštět, až zcela zpustla v 7. století. Od té doby ji obývali pouze beduíni podobně jako pouště kolem. Až začátkem 19. století ji náhodou objevil Švýcar Burckhardt a slavnou ji učinil svou knihou až Angličan Lawrence (z Arábie) na začátku 20. století. Proto jsme neváhali a pátrali, jak se sem dostat. Řešením je vstupenka v kombinaci s vízem Jordan Pass.
Pro dospělé Jordan Pass, pro děti vstup a vízum zdarma
Z domova jsme si zakoupili online http://www.jordanpass.jo/, díky kterému nemusíme platit při příletu víza a zahrnuje v sobě vstupné nejen do Petry, ale také do desítek dalších pamětihodností v zemi, např. Wadi Rum. Mohli jsme si dokonce vybrat, zda v Petře strávíme 1, 2 nebo 3 dny. Děti do 12 let mají do jordánských památek včetně Petry vstup zdarma. Proto jsme o Jordan Passu pro dítě neuvažovali a přívětiví jordánští celníci nám pro ně nabídli i neplacenou vízovou výjimku. Podmínkou bezplatnosti je strávit v Jordánsku minimálně 3 noci. To rozhodně není problém. Pokud zamýšlíte navštívit Petru jen za vstupné bez Jordan Passu, nenavštěvujte ji v den, kdy jste překročili jordánské hranice - informace o samostatných vstupenkách najdete zde https://www.visitpetra.jo/. Platili byste téměř dvojnásobek. Zůstaňte v zemi alespoň 3 noci. Díky tomu je dobrá šance, že nebudete nic platit ani za víza. Například pokud sem přicházíte přes pozemní hranice, třeba z Izraele.
Vstupní branou je městečko Wadi Musa
Do Petry jsme se dostali sdílenou dodávkou, kterou nám zajistili brzy ráno beduíni z Wadi Rum, u nichž jsme trávili noc. Ta nás dovezla do městečka Wadi Musa, kde jsme se ubytovali. Sympatický majitel penzionu My Home Petra https://www.booking.com/hotel/jo/my-home-petra.cs.html nám poradil, že si máme s sebou vzít dostatek vody a jídla na celý den, protože restaurace v Petře jsou drahé a nevalné. Jeho rada také zněla, abychom využili, že cesta na konec Petry k Monastery (klášteru) je stále z kopce. Proto nemá smysl mrhat energií na podrobnou prohlídku jednotlivých staveb cestou tam, máme si je prohlédnout až cestou zpět, když budeme sbírat dech do kopce. Energie ten den každý potřebuje opravdu hodně.
Hlavní vchod do Petry se nachází 2 km dolů z kopce od městečka a celé skalní město měří 8 km. Tedy počítali jsme, že ujdeme 20 km. Výhodou bylo, že jsme šli v zimním měsíci na příjemném slunci. Letní návštěvníci mají cestu ztíženou o velké horko. Kdo nemůže, nabídnou mu místní drožkáři svezení na koni, oslu, velbloudovi, ovšem za turisticky patřičně nastavenou taxu.
Slavná pokladnice, amfiteátr a královské hrobky
Prošli jsme vstupní branou, kde nám zkontrolovali Jordan Pass a ocitli jsme se na kopci vedoucím dolů do kouzelné soutěsky Siq. Je jedinou přístupovou cestou do nitra města a její až 200 metrů vysoké pískovcové stěny působí přímo mystickým dojmem. První velkou stavbou je slavná Pokladnice. Je nejznámější a nejkrásnější z celé Petry. Je umístěna na uzavřeném prostranství, kam nefouká vítr a má vzácně zachované detaily. Stojí tu od 1. století před naším letopočtem. Její fasáda měří úctyhodných 40 metrů. Je vytesána do červené pískovcové skály a zdobena sochami, antickými sloupy a římsami.
Dál se cesta rozšiřuje a vstupujeme do města s mnoha fasádami, hrobkami a uprostřed najdeme velké antické divadlo pro téměř 5000 diváků. Cesta se dále klikatí, je možno různě vylézat na skály po schodech nebo se dívat dovnitř do obydlí připomínajících malé jeskyně. Dál a dál až na konec, kde je stavba Al Der/Monastery (klášter). Jde ve skutečnosti o skalní pohřebiště. V Petře jsme objevili i obelisky, křesťanské kříže a královské hrobky. Má tu údajně i hrobku bratr Mojžíše Áron.
Den v Petře utekl jako voda. Vrátili jsme se stejnou cestou zpět. Ačkoliv pro areál je stanovena pevná otvírací doba, nikdo vyloženě nevyhání užaslé turisty pryč. V poklidu mohou dokončit svou procházku tímto impozantním místem.
Malá Petra a přírodní rezervace Dana
Nadšenci ještě rádi zavítají na místo zvané malá Petra. Vstup do ní se neplatí. V okolí přebývají autentičtí beduíni. Je tu o poznání méně turistů. Je lépe si nechat poradit od místních, jak se na tomto místě zorientovat, případně respektovat zákazy vstupu. Podobně je na tom blízká přírodní rezervace Dana, která je dalším populárním cílem milovníků pěších túr v Jordánsku. Existrují traily s průvodci, kdy jde z Dany přes Little Petra dojít až do Petry. Zabere to 4 dny. Info najdete zde https://jordantrail.org/about/.