Vinařské uličky Rakouska - Falkenstein a Poysdorf

Vinařské uličky Rakouska - Falkenstein a Poysdorf

Pálavu, Mikulov, Lednici nebo Valtice už asi znáte. Patří mezi navštěvované turistické oblasti u nás. Pár kilometrů za nimi bývala železná opona a za ní Rakousko. A tam je co se vinařského turistického ruchu týče oproti nám znatelně větší klid. Možná je to tím, že v Rakousku je vinařských obcí a oblastí více a tak se lidé rozprostřou na větší plochu. Hned za hranicemi je vinařská oblast Weinviertel, jejímž centrem je Vídeň. Nedávno jsme byli v údolí Wachau, které je samostatnou oblastí a nebo v Langenlois, které je jedním z hlavním měst Kamptallu. O obou můžete překliknout na článek - link najdete v jejich jméně.

Weinviertel

Hned za hranicemi najdete vesničky, kde se zastavil čas. Místní vinařství mají deseti i staleté nepřerušené tradice. Kostelík, náměstíčko, nezbytné sochy svatých - vždy rakouský Florián a český Jan Nepomucký. Pořádají si sami vinařské akce pro místní, turisté tu sice jsou, ale většinou pěší, kteří si jdou nějakou trasu a zastaví se tu a tam ve sklípku nebo vinařství na víno a jídlo. Zkuste mrknout k sousedům, má to své kouzlo. Dojedete tam i na kole a užijete si báječnou toleranci alkoholu pro cyklisty, kterou u nás nemáme. Cyklisté mohou mít maximálně 0,8 promile alkoholu v krvi. Řidiči motorových vozidel „pouze“ pod 0,5 promile, což na koštovačku stačí, ale musíte vystřízlivět, než dojedete k nám. 

Weinviertel, nebo-li Vinná čtvrť je oblastí v Dolním Rakousku od slovenských hranic až po Vídeň a na západě končí oblastí kolem Retzu. Další centra vína jsou právě Poysdorf a Laa an der Thaya. Mají vlastní webovky v čestině https://www.weinviertel.at/cs

Falkenstein

Falkenstein má ani ne 500 obyvatel, ovšem s velkou historií díky zřícenině hradu z roku 1050 (poškozen byl až Švédy během třicetileté války, sice nebyl dobyt, ale pomalu přicházel jeho postupný úpadek). Jak se sem dostanete? Autem, na kole. Můžete zaparkovat na náměstí Marktplatz a vyrazit směrem k hradu. Na cestu si vezměte v češtině v sudu, který stojí na náměstí, letáček o obci a stezkách. Cestou je krásný kostel svatého Jakuba Staršího. Patří k nejstarším kostelům v Rakousku. Jeho základy jsou možná ze stejné doby jako hrad, budova je původně z poloviny 13. století. Vyhořela a tak věž je sice původní románsko-gotická, ale snížila se jí výška a v polovině 17. století se dostavěla barokní hlavní budova. Hlavní vchod do kostela bývá zavřený a prohlédnout si jeho interiér můžete bočním vchodem.

Kousek za kostelem je Mariengrotte - umělá jeskyně se sochou panny Marie a pramenem vody. Nad ní je skála a na ní z dálky viditelný kříž. Pak už jen pár set metrů do kopce po úzké silnici a dojdeme na hrad. Vstupné je 4 EURa https://www.burgruine-falkenstein.at/cs/. Hrad je nyní v soukromých rukou. Všechna zákoutí hradu jsou popsána na infocedulích i v češtině. Dolů z hradu jde sestoupit parádní uzounkou stezkou přímo ke kostelu přes pastvinu. Na ni a z ní si musíte otevřít a zavřít dřevěná vrátka. Uvnitř ohrady jsou kozy a ovce. Nebojte se jich, jsou na lidi zvyklé. Nekrmte je. 

Falkenflug a Oagossn

A nastoupili jsme stezku Falkenflug - let sokola. Webovky https://www.falkenflug.at/falkenflug. Stezka nás zavedla do jedné z nejkrásnějších sklepních uliček Rakouska Oagossn s 65 sklepy. Její divné jméno by mělo být Eiergasse - Vajíčková ulice. Je to kvůli obchodní stezce, která tudy vedla a vozili po ní čerstvá vejce na trh. Na Oagossn, které místní jednoduše říkají Kellergasse, najdete několik samoobslužných sklepů s kasičkami, někde je i na kartu. Je tu starý sklep Gmoakeller, ovšem za nás byl zavřený, kousek od něj restaurace 7 spáčů https://www.7schlaefer.at/. Otevřeno na jídlo měli také Czermákovi.

 

Došli jsme k labyrintu z vinné révy, odkud je báječný výhled na hrad a celou obec a vrátili se zpět do obce na Marktplatz. Přejeli jsme do Poysdorfu. 

 

Poysdorf a Radyweg

Poysdorf byl před postavením dálnice A5 průjezdním městem na cestě do Vídně. My jsme si krásně užili starou historickou vinařskou část tohoto 5,5 tisícového městečka. Začali jsme putování u místního golfového hřiště https://poysdorf.golf/cs/domaci/ v restauraci hotelu Neustifter https://www.hotel-neustifter.com/. Doporučuji, protože jsme si pochutnali za normální rakouské ceny oběda kolem 11 EUR.

Nad areálem začíná Radyweg - sklepní ulička s 90 sklepy a vede 1 km do Poysdorfu. Ulička je součástí rakouské části Svatojakubské cesty, která je rozdělená na etapy a https://www.jakobsweg-weinviertel.at/cs/etapa-1. Takže něco pro poutníky cestou necestou milým venkovem za rohem od nás. 

Uprostřed Poysdorfu je pěkný otevřený kostel Svatého Jana Křtitele, kaple svaté Barbory, vlastivědné muzeum a hlavně skvělá prodejna vína, která sdružuje velkou sbírku vín místních vinařů Weinmarkt/Vino Versum https://www.weinmarkt-poysdorf.at/cs/. Nakoupili jsme si víno - já vždycky kupuji půlku alkoholických a půlku Traubensaft - nealkoholické hroznové šťávy. Nejvíc mi chutná červená. 1 litr stojí kolem 2,80 EUR. Dobrá vína můžete koupit cca od 6 EUR. Specifikem Poysdorfu jsou sekty a prosecco - Poysecco. Když vezmete víc lahví, složí vám je na pokladně do pěkné krabice a s tou se pak spokojeně jede domů:-). A při psaní článku si můžu spokojeně popíjet Grüner Veltliner. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024 Články z cest

Přehled cest 2024

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska