Langenlois hlavní město vína v Rakousku

Langenlois hlavní město vína v Rakousku

Možná jste nikdy o Langenlois neslyšeli. Leží v údolí Kamptal ve stejnojmenné vinařské oblasti u řeky Kamp 63 km jihozápadně od Znojma. Jižně kolmo cca na úrovni Pardubic/Jihlavy. Přesto se o městečku říká, že je hlavním městem vína v Rakousku. Zastavili jsme se zde na cestou zpět z našeho výletu údolím Wachau a kláštera Melk. A dobře jsme udělali. Už od samého počátku města jsou všude kolem jen vinice a vinařství. Je jich v oblasti 4000 hektarů. Pěstuje se tu zejména Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský-pro milovníky bílých vín. 

Ursin House skrývá šampiony vín za sklepní ceny

Přijíždíme autobusem na náměstí. Je jako z pohádky. Barevné historické domy, krásně zdobený morový sloup. Retro pumpa na pitnou vodu a potok osázený květinami. Náměstí vévodí budova Ursin House. Vpředu má zahrádku s kavárnou. Poklad však skrývá vzadu, když jdeme vchodem z boční uličky. Je tu velký obchod s víny, který je otevřený i přes víkend až do 18:00. Vína se tu soustřeďují od všech místních vinařů, takže si ušetříte cestu po jednotlivých sklepích. Prodávají se za sklepní ceny https://www.ursinhaus.at/. A vskutku. Zatímco jinde v Rakousku ve vinotékách běžně neseženete slušnou lahvinku pod 10 EUR, zde jsem našla i dva oceněné místní šampiony (hledejte nálepky Weinchampion Langenlois 2020) za 6 a 7 EUR. Jedno bylo Veltlínské zelené a druhé Muškát. V Rakousku také vždy kupuji dětskou nealkoholickou a pekelně sladkou vinnou šťávu Traubensaft. Té jsem koupila více, než alkoholického vína. Dokonce si můžete vybrat zda dětem vezmete šťávu bílou, rosé a červenou jako u vín. Mají stejně krásné vinné etikety, akorát jsou vždy balené po litru. Některé jsou bio, nekteré odrůdové. Stojí od 2,50 do 5 EUR za litr. Babi si také koupila lahvinku - rosé - takže nám to zabalili do klasické krabice na víno pro 6 lahví a zalepili páskou. Mám radost za tak skvělý konec výletu a těžký suvenýr. Kdybyste si chtěli vína ochutnat, vzorek stojí 1,10 EUR. 

Loisium designový luxus i starý sklepní labyrint Weinwelt

Pro milovníky spojení designu s vínem jsem našla kousek za centrem perličku v podobě areálu Loisium. Je to komplex starého sklepního labyrintu, který si můžete projít při 90 minutové prohlídce za 11,50 EUR a přikoupit k ní i ochutnávku vína. Labyrint podzemí má 1,5 km a ukazuje vinařskou tradici starou 900let. Nahoře je futuristická designová budova amerického architektonického studia Steven Holl. Sem bych Vás ráda vzala na další z výletů. Tato část Loisia se jmenuje Weinwelt - svět vína. https://www.loisium.com/en/world-of-wine-langenlois/home/. Součástí areálu je luxusní hotel a zahrady. Pokud se chcete prásknout přes kapsu, můžete si tu užít opravdu parádní spojení vína, krásného prostředí, historického okolí, vinných sklepů a ubytování na úrovni. https://www.loisium.com/en/?  Fotky pro představu jsou půjčené z Archiwebu:

Vinařská stezka Weinweg 

Pokud máte ve městě víc času, můžete se vydat na některou z procházek z centra po městských vinných sklepech a nebo i po okolních vinohradech. Všechny je máte shrnuté v tomto letáku https://www.langenlois.at/fileadmin/user_upload/langenlois/Medien/2_Wein/Langenlois_Themenwege_2019_Web.pdf. Plánek té hlavní Weiweg je zde https://www.langenlois.at/fileadmin/user_upload/Themenwege_Langenlois_Weinweg_DE_190318.pdf

Na mapce Weinweg vidíte v pravém dolním rohu Ursin Haus na náměstí a za ním Loisium:

V Langenlois se také můžete vydat jen tak šmejdit do uliček a soukromých sklepů. Je to můj letošní rakouský objev. Určitě se sem budu vracet. Zkuste, uvidíte. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024 Články z cest

Přehled cest 2024

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska