Termály ve Velkých Karlovicích v Beskydech

Termály ve Velkých Karlovicích v Beskydech

Velký ohlas způsobila moje návštěva téměř prázdného termálního bazénu ve Velkých Karlovicích. Spousta bazénu je v ČR stále zavřená, i když nemusí. Komu se stýská po vodních radovánkách v teplé vodě, přečtěte si tento tip. Můžete se sem vypravit z celé ČR a užít si výběr hned dvou resortů s termálními bazény, kde se bez problému zabavíte na odpoledne, víkend i na týdenní dovolenou. Bazény, které v ČR otevřely po lockdownu, zejí prázdnotou. Lidé vtrhli do hospod, ale na své městské plovárny, aquaparky a lázně zapomněli. Pokud nevíte co odpoledne s dětmi, podpořte svůj bazén. Vás konkrétně zaujal ten, který jsme navštívili my. Jmenuje se Vodní svět a našly jsme ho v Beskydech ve Velkých Karlovicích. Je totiž nový. Pamatuji si, jak při jeho výstavbě loni lidé brblali na co další bazén, jak to odsaje z hor vodu. Najednou je situace jiná, bazén stojí, sucho není a jak se bazén za humny hodí! 

Velké Karlovice tak nyní mají termální areály dva: tento nový Vodní svět a již 10 let fungují termály v hotelu Horal. Najdete v nich tyto rozdíly. Podle nich se rozhodněte, kterému dáte přednost. 

Vodní svět Kyčerka v údolí Pluskovec, voda 31-36°C top pro děti

Pokud se chcete vyřádit s dětmi na vodních prolézačkách, v mělké vodě 130 cm, teplé 31°C, sjíždět si na čas tobogán (obrazovka změří čas sjezdu), který nedře záda, protože je úplně nový a technologicky dokonalý, volte Vodní svět. Najdete jej na konci údolí Pluskovec, v kterém se nachází několik ubytování od valašských chalup po ski areál Kyčerka. Jde o zcela samostatnou budovu bez ubytování, kde najdete super sauny a bazén ideální pro děti. Jezdí sem i autobus na zastávku Velké Karlovice, Pluskovec, točna nebo se projdete krásným údolím plným dřevenic 3km. Výhodou je také velmi teplá voda i v hlavním bazénu. U bazénů je bistro s nabídkou jednoduchých a levných fastfoodových jídel typu burger, smažák, hranolky, kuřecí řízek a saláty. Není zde restaurace, čili hledači romantiky si zde na plastových židličkách asi láhev šampaňského neužijí. Hladová vyskákaná děcka se s radostí vrhnou na porci hranolek za 25 Kč. Bistro je nové a jídlo dobré. Zde jsou webovky a ceník: https://vodnisvetvelkekarlovice.cz/. Romantiku a klid si užijí  ti, kteří si zde objednají saunový svět a klidovou zónu. Ačkoliv na stránkách jde vidět momentální obsazenost, radím si zejména o víkendu udělat rezervaci. Sem tam se jejich nabídky objeví na slevových portálech.

Výhody:

 • super pro děti na vyřádění, lezecké prvky, spousta doplňků na plavání, rukávky, pěnové prvky zdarma
 • tobogán s převýšením 7m, který nedře záda
 • top sauny každá jiná s klidovou zónou
 • bistro s levným jídlem
 • teplá voda 31° i v hlavním bazénu
 • technologicky dokonalý, nový celonerezový, rok 2019
 • mají tu vycpaného medvěda, kterého všichni zbožňují
 • ubytovaní v rámci kapacit resortu Kyčerka mají slevu na vstup

Nevýhody:

 • cena jen 2,5 hodiny vstup
 • cena celodenního vstupu
 • bez ubytování
 • chlorovaná voda
 • bazén je hodně krátký na plavání, jen 13 metrů na šířku

Sauny a výhled z nich:

Temální bazény hotelu Horal v údolí Leskové, voda 28-36° top, když bydlíte přímo na hotelu

Pokud dáváte přednost oddychu, wellness, romantice ve dvou, dobrému jídlu, pití, chození v županech, oceníte více termální areál hotelu Horal. Je v údolí Leskové, když projíždíte Velkými Karlovicemi stále dál a dál směr Slovensko. Úplně na konci u státních hranic. Hotel Horal má oproti Vodnímu světu výhodu ubytování a spojení více služeb dohromady, včetně gastronomie, golfového hřiště, malé sjezdovky atd. vše v jednom místě. Takže pokud Vás láká být sama a mít den pro sebe, nebo se tulit s někým a dát si i skleničku v pěkném prostředí, volte Horal. Jejich hlavní bazén na plavání má krásný výhled z kopce do údolí, ale není tak teplý. Má 28°C a je 10 let starý, takže to není taková novota. Stále je to však dokonalá zašívárna s veškerým komfortem. Komu se líbí místa typu Resort Svatá Kateřina, Maximus, tak sem. Zde jsou webovky a ceník: https://www.valachy.cz/wellnesshoral/akce/termalni-bazeny-wellness-horal/

Fotky jsou převzaté z facebooku hotelu, protože vlastní nemám:

Výhody:

 • velký wellness areál se vší parádou
 • sauny s rituály vedené profi saunáři s medailemi
 • voda upravená italskou solí
 • spojení s dobrou gastronomií na úrovni
 • je zahrnut v ceně ubytování
 • mnoho aktivit v jednom místě
 • výhled do krajiny
 • předcvičuje tu Kristýnka

Nevýhody:

 • cena jen 2,5 hodiny vstup
 • není tobogán a více aktivit pro děti
 • hlavní bazén má běžnou vlažnou vodu
 • drahé občerstvení
 • technologicky starší, mozaiky z dlažby, rok 2011

Proč u obou dávám jako mínus vstup jen na 2,5 hodiny? Protože výkon za poměr cena/velikost vodní plochy/kvalita vody/čas vůbec nejde srovnat s tím, co dostanu za méně peněz v celodenním vstupu do opravdového termálního léčebného areálu v Maďarsku. Toto je jediné, nad čím se kroutím. Maďarsko bohužel není přístupné a není za rohem, kdežto toto ano, Takže člověk vytáhne pětistovku a dítě a už je tam.  Super je, že to stíháte v běžný všední den večer, kdežto do Maďarska vstávám ve 2:10 ráno a přijíždím v 0:30 další den. Tady vyjedu ve 13.30 a v 18:00 jsem doma. Kdykoliv po škole lze vyrazit a hurá do termálů v Karlovicích.

Je to stejný požitek jako pravé termály? Není.

Kdo holdujete opravdovým termálům, mějte na paměti, že jde o ohřátou vodu, která nemá léčebné účinky jako v lázních, kde ve vodě plave rašelina, má silné minerální složení a je medicinálně certifikovaná bez chemické úpravy. Nemůžete tady plavat v zimě venku na čerstvém vzduchu, pod širým nebem, když je kolem vás sníh, nad hlavou hvězdy. To sebeprosklenější hala samozřejmě nedává. Určitě si tu skvěle odpočinete, protáhnete tělo, děti budou na vrcholu blaha, budete se cítit skvěle, ale takový tělesný prožitek a euforii, jakou vyvolá pravá léčivá voda, nenajdete. Je to asi takové, jako byste šli do bazénu s mořskou vodou, což je užitková voda s nasypanou solí a čekali od toho to samé jako od skutečného moře.    

Přesto tu výhoda je: nemusíte jezdit na Slovensko, do Rakouska, Maďarska, Německa (nebo Velkých Losin, abych neurazila severní Moravu:-) - po lockdownu stejně neotevřeli). Když se do pravých termálů vydáte, hlavně těch maďarských, najdete fantastický poměr cena/kvalita/výkon. Bezdyskusyjnie, jak říkají Poláci:-). Video z termálů v zimě: https://www.hanamachalova.cz/clanek-madarske-termaly-sarvar-v-unoru-lepsi-nez-u-more/.

Dovolená ve Velkých Karlovicích? Ano, pravé Beskydy-Valašsko bez davů turistů s veškerým komfortem

Pokud chcete zažít pravé kouzlo milého valašského venkova bez městského prostředí a davů turistů, s důvěrou přijeďte do Velkých Karlovic. Tuto obec znáte ze seríálu s Miroslavem Donutilem Doktor Martin. Pokud patříte mezi náročné, místní hotely mají dobrou úroveň, která Vás zde, na konci světa, překvapí. Kdo chce něco echt valašského, může volit z milionu soukromých penzionků a valašských chalup od 500 Kč/noc https://www.velkekarlovice.cz/rekreace-sport/ubytovani/apartmany/. Do termálů se dá vyrazit jen tak z ulice. Obojí jsou i pro neubytované.  

4 nejlepší hotely 

Tatra https://www.grandhoteltatra.cz/cs/ v centru obce

Lanterna https://www.valachy.cz/lanterna na konci obce v údolí Léskové

Soláň https://www.hotelsolan.cz/ nahoře na hřebeni Soláně

Horal (v něm jsou ty druhé termály) https://www.valachy.cz/horal/ úplně na konci údolí Léskové

Co dělat ve Velkých Karlovicích

Karlovice se dělí na mnoho částí, respektive údolí, která jsou spojena autobusovými spoji. Všechny autobusy se pak scházejí v ústředním bodě, v samém středu obce u kruhového objezdu, v IDOSu jej najdete jako autobusovou zastávku Velké Karlovice, rozcestí Soláň. Proč to píšu, když máte auto? Z toho důvodu, že okolí dává velkou svobodu k parádním hřebenovým trasám, na které můžete vyrazit ze svého ubytování a vrátit se z bodu B zpět autobusem. V centru obce najdete milé Karlovské muzeum a infocentrum s místními řemeslnými výrobky v dřevěnicích připomínajících mini skanzen https://www.velkekarlovice.cz/infocentrum/o-karlovskem-muzeu/. Nad soustavou chalup muzea je hřbitov se snad nejmilejším dřevěným kostelíkem Panny Marie Sněžné http://www.farnostvelkekarlovice.mablog.eu/kostel-panny-marie-snezne/. Je na něm sympatické, že bývá snad stále otevřen a můžete nahlédnout z jeho síně dovnitř. V Karlovicích je i mnoho dřevěných a kamenných kapliček http://www.farnostvelkekarlovice.mablog.eu/kaplicky/

Nejlepší pěší trasy

1. hlavní hřeben Soláně z autobusové zastávky Hutisko-Solanec, Čarták-sedlo na východ k slovenským hranicím směr Bumbálka. Z tohoto hřebene jsou nejlepší výhledy na Beskydy i Javorníky. Kdykoliv z tohoto hřebene můžete sejít dolů do Karlovic - do částí Miloňová, Leskové, kde jsou hotely jako Lanterna, Horal. Nebo jít dál až k slovenské hranici, kde se cestou dá občerstvit na chatě Třeštík, kousek od ní je autobusová zastávka Bílá, chata Třeštík. 

2. hřeben Javorníků z autobusové zastávky Velké Karlovice, Podťaté, Světlá, vyjít nahoru na hřeben do střediska Kasárně a vydat se po státní hranici se Slovenskem na západ směr Portáš-Kohútka. Jsou tam dva horské hotely s restauracemi. Z něj jde opět sejít na autobusovou zastávku Nový Hrozenkov, Vranča, konečná a dojet do Karlovic. 

Největší koncentraci dřevěnic najdete kousek vedle v městečku Karolinka v jejich místní části Raťkov. Tam můžete sejít pěšky ze Soláně a dojet 1 zastávku zpět do Karlovic. Z hřebenu Soláně jde dojít i do Rožnova pod Radhoštěm. 

Oba hřebeny jsou co pár km proťaty dalšími trasami, které umožňují sestup do údolí, což poskytuje nekonečnou škálu kombinací https://mapy.cz/turisticka?x=18.2717959&y=49.3934967&z=13&source=muni&id=621

Na obrázku je dřevěná fara (aspoň si myslím, že to je fara, protože je hned vedle kostelíka), která sloužila v seriálu Doktor Martin jako jeho ordinace. Pokud jste příznivci seriálu, můžete si obejít všechna známá místa.

Zima v Karlovicích

V obci je několik lyžařských areálů. Ukápne vám slzička nad poetikou valašských zasněžených chaloupek. https://mapy.cz/zimni?x=18.3140246&y=49.3655848&z=13&source=base&id=1894670 Hlavní jsou červené sjezdovky Kyčerka, Razula, Machůzky, u Bambuchů a Soláň. Nedaleko jsou i areály jako Karolinka, Bílá nebo jediná černá sjezdovka Kohútka. Kdysi jsem ji musela sjet na běžkách, protože mě drsně vyfuckovali z lanovky, že nesmím s běžkami sjet dolů a musím se zabít na černé sjezdovce. Zimu na Soláni jsem nafotila v tomto článku. Je to pohádka. https://www.hanamachalova.cz/clanek-tuhle-zimu-v-beskydech-musite-videt/. Nedaleká chata Kohútka, kde je jediná černá sjezdovka v okolí:

Zajímavosti o Karlovicích

 • mají rozlohu 82km2, proto jsou velké jako širší centrum Prahy a přejet je po silnici z jednoho konce na druhý je to 20 km. 
 • místní jsou velmi hrdí na valašskou kulturu, nadchne je, když nebudete místním oblíbeným koláčům říkat frgály, ale vdolky, to je správný název
 • natáčel se zde léta seriál ČT Doktor Martin s Miroslavem Donutilem a Jitkou Čvančarovou v hlavní roli - lokace byla zvolena proto, že tu byl i slovenský štáb
 • Velké Karlovice léta darovávaly Praze velký vánoční strom na Staromětské náměstí. Stromu se říkalo Velký Karel. V roce 2003 však přišla vichřice a strom na náměsti zlomila a zranil několik lidí. Částečně za vinu to dávali i výběru stromu, čímž se Karlovičané urazili a strom Praze už nikdy znovu nevěnovali. 

Beskydy

Jak se dostat bez davů lidí na 3 významná turistická místa Beskyd Pustevny, Radhošť a skanzen v Rožnově pod Radhoštěm, jsem napsala článek zde: https://www.hanamachalova.cz/clanek-2-dny-v-beskydech-divocinou-na-3-top-mista/. Václavákům se nejlépe vyhnete dobrým načasováním mimo špičku. Loučím se srandovním nápisem místních hříšníků doufajících v nekonečnou boží prozřetelnost: 

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska