Smaragdový ostrov Korfu na jaře

Smaragdový ostrov Korfu na jaře

Druhý největší ostrov v Jónském moři Korfu, dříve Kerkyra, je dobře znám našim milovníkům moře a slunce. My jsme se jej rozhodli objevit na vlastní pěst na jaře těsně přes zahájením koupací sezóny - přelom duben/květen. Letěli jsme s www.ryanair.com z Bratislavy. Naše zpáteční letenky stály 29,98 EUR. Přibrali jsme do party i dvě cyklistky. Ostrov je rájem silniční cyklistiky. Kolo si jedna vzala s sebou do letadla za poplatek 60 EUR/směr a druhá půjčila na místě za 80 EUR. Jarní počasí kolem 22°C, slabý provoz, lepší pro sport než letní horka a plná sezóna. Spokojenost z nich jen sálala.

Autobusová doprava a autopůjčovna

Po ostrově se dobře dostanete autobusy, jezdí už z letiště. Příměstské autobusy jsou modré BLUE BUS, např. náš směr Pelekas jela linka 11, jejich linky a timetable (jízdní řády) v linku, za nás bus stál 1,20 EUR  https://www.astikoktelkerkyras.gr/connection-with-the-airport-weg-28801.html? GREEN BUS jsou linky po celém ostrově, jezdí často a stojí pár €. https://greenbuses.gr/routes-es

Objevila jsem na netu českou http://www.korfu-pujcovna.cz/, pro níž nepotřebuju kreditní kartu ani zálohu. Platili jsme 18 EUR zálohu na český účet předem a 170 EUR/týden cash na místě fešákovi Řekovi, který přivezl Corsu na letiště. Auto bylo ve velmi dobrém technickém stavu, což na místních silnicích oceníte. Hlavně dobré brzdy. Jen si opsal řidičák a vracelo se zase na letišti, dáte zpátky stejně nádrže, kolik přebíráte. Naprostá pohoda. Jen se zeptal, jestli bylo vše OK a jel. Projely jsme jednu nádrž za 42€. Dostala jsem od vás i tip na www.corfusunrise.com.

Atmosféra bez spěchu plná pomerančů

Z letiště jedeme autem s cílem věnovat se příjemné mototuristice. Korfu je snad nejzelenější z řeckých ostrovů. Projíždíme kopcovitou krajinou plnou olivovníků, pomerančovníků, myrty, cypřišů, palem a eukalyptů. Nikam se nespěchá. Na klikatých silničkách ani není jak. Rychlosti střídáme jen mezi dvojkou a trojkou. Na kopcích jsou rozeseta malá městečka, do kterých raději nezajíždíme, protože mají velmi úzké a prudké uličky. Auto raději necháváme na širším okraji silnice a v poklidu si každé z idylických míst prohlédneme pěšky. Moc se nám líbily vesničky Pelekas a Liapades. Ceny v kavárnách a tavernách ve vnitrozemí jsou snad o násobek nižší než na pobřeží. Ještě nezačala sezóna a většina podniků u moře je zavřená. Proto jsme si užili více místní atmosféry než běžný letní turista, který stráví víc času v letoviscích na pláži.

Nedělní procesí a vůně grilu 

Bydleli jsme v apartmánu u milého dědečka přes booking http://www.booking.com/Share-Ubm7t5 za 318 EUR na týden pro 4 osoby (páté dítě spalo tradičně zdarma mezi námi na posteli). Děda osazenstvo pozval v neděli na procesí po kostela v jeho rodné vesničce Sinarades. Mají tu i malé folklorní muzeum. Byl zážitek pozorovat venkovskou kapelu a sousedské tradice. Ulicemi se nesla vůně opékaných jehňat. Dostali jsme kousek do papíru a olizovali se až za ušima. Našli jsme také několik místních grilovacích podniků, kde se místní stáli fronty až ven. Nabídnou tam nejen tradiční gyros, ale i kuřata, jehňata a mleté maso. K tomu pořádný řecký salát plný oliv, sýru feta a vynikajícího olivového oleje. Inu není tu špatný život.

Planespotting u dobrodružného letiště a legenda o Odysseovi

Letiště na Korfu má jednu z nejdobrodružnějších přistávacích ramp v Evropě. Avšak při pohledu z letadla o tento zážitek přicházíme. Lépe si jej člověk vychutná při pozorování letadel přistávajících téměř do moře z kavárny Kanoni Café https://cafekanoni.com/ na pobřeží. Letadla je možno pozorovat i z mostu vedoucího přes zátoku. Kousek odtud je vstup na maličký ostrůvek s klášterem Vlacherna. Nedaleko vidíme i Myší ostrov Pontikonissi, kam míří loďky s turisty. Má tvar lodi a váže se k němu legenda o Odysseovi od Homéra. Ostrůvek má představovat loď, kterou nechal zkamenět rozhněvaný Poseidon, bůh moří.

Za Sissi na Achileon

Achileon je honosný letní zámeček vybudovaný v 19. století pro Alžbětu Bavorskou, nám dobře známou rakouskou císařovnu Sissi. Mohli jsme si jej sami v poklidu projít s českým audioprůvodcem i tištěným letáčkem a pokochat se krásou rozkvetlých zahrad plných soch a fontán. http://www.achillion-corfu.gr/ Platili jsme 8 EUR dospělý, 6 EUR babí důchodce a dítě pustili zdarma. 

Pantokrator a Corfu Trail

Koho láká pěší turistika, určitě zamíří na nejvyšší horu ostrova Pantokrator s klášterem. Měří 916m. Ač se téměř nahoru dá vyjet autem, ti, kdo jdou pěšky, nemají výstup zadarmo. Bohužel postrádá jasně značené trasy a člověk musí zapojit hodně orientačního smyslu. Napříč ostrovem dokonce vede dálková pěší trasa Corfu Trail, která měří 220 km. Viděli jsme několik zbloudilých pěších s batohy sbalenými natěžko na krajích silnic. Takže s přesným značením to asi nebude valné. O to více se zabaví silniční cyklisté, protože provoz na silničkách je naštěstí na jaře slabý a jízda neskutečně panoramatická. http://www.thecorfutrail.com/ 

Pláže tyrkysové a tyrkysovější

Na konci dubna jsme díky velmi příznivému počasí zažili příjemné teploty, které dovolovaly se na chvíli smočit ve velmi svěžím moři. Sytě tyrkysové barvě vody a prázdným plážím prostě nešlo odolat. Nejvíce se nám líbilo v městečku Paleokastritsa, které jsme navštívily 2x. Jednou na hlavní pláž Agia Triada a podruhé jsme sjely z krásného městečka Lakones, kde byla naprosto neodolatelná vyhlídka na klášter na pobřeží a přilehlou pláží Agios Spiridon. Kousek od ubytování jsme měli příjemnou pláž Pelekas a ještě lepší pláž Glyfada. Nejdál na výlet jsme si zajeli na sever ostrova na pláže Sidari se slavným Canal d'Amour a Imerolia u městečka Kassiopi. A nejjižněji jsme dojeli na pláž Issos u Agios Georgios. Dál na jih jsme se nevydali, protože střediska opravdu zatím zela prázdnotou.

Za památkami hlavního města Kerkyra

Nakonec jsme si udělali výlet do hlavního města Kerkyra, jehož historické centrum je zapsáno na seznamu UNESCO. Kousek před ním je zajímavá marina, kterou ocení milovníci luxusních jachet v Gouvia se starou kamennou benátskou loděnicí. V samotném hlavním městě zbyla po Benátčanech mohutná pevnost na pobřeží. My jsme si užívali atmosféry místa, procházeli uličky a kouzelné obchůdky.

Mapu námi navštívených míst najdete zde https://bit.ly/2QPHT0W. Člověk za týden samozřejmě nestihne všechno a proč se honit? Vždyť krásný ostrov je tu stále a rádi se vrátíme.

Přístav a výhled na Albánii

Na okraji hlavního města leží také lodní přístav, který zajišťuje trajekty do blízké Albánie do letoviska Sarandë, který využívá mnoho turistů. www.finikas-lines.com Lodí se lze dostat také do italského Bari či na řeckou pevninu. Z vyhlídky jsme viděli břehy Albánie s krásnými horskými vrcholky a domky nalepenými na skály. Hned jsem si říkala: sem se někdy musím podívat. A povedlo se. Článek o Albánii najdete zde na blogu také. https://www.hanamachalova.cz/clanek-objevte-albanii-od-horskych-vesnic-po-more/. Mně nemusí dvakrát pobízet, abych někam jela:-).

Suma sumárum nás celý týden se vším všudy včetně letenek, ubytování, půjčení auta, výletů, vstupného, jídla a útraty vyšel na krásných 9000 Kč/dospělý. Víc takových jarních povzbuzení. Bylo skvělé nasát atmosféru řeckého života, kde se nespěchá, klábosí se sousedy a tráví čas na slunci v rozkvetlých zahradách s frapé za euro třicet v ruce. Navštívit prázdninové místo v poklidu mimo sezónu vřele doporučuji. 

Video z výletu

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska

Písek s nejstarším kamenným mostem Články z cest

Písek s nejstarším kamenným mostem