Můj objev roku: 1. Vídeňská vodovodní stezka

Můj objev roku: 1. Vídeňská vodovodní stezka

Můj osobní objev roku je nepochybně první Vídeňská vodovodní stezka. Tento úsek je 4km dlouhý a vede složitým terénem podél skal a nádherné zelené řeky, z které byste mohli i pít (jmenuje se Schwarza). V němčině je to 1. Wienerwasserleitungsweg. Nebojte, nejdete podél žádných trubek:-), ale k prameni, odkud dál podzemím teče suprová pitná voda z Alp 100 km až do Vídně. Údolí se jmenuje Höllental:

Video:

Začínáme hned pod Raxem

První část dne jsme se toulali nahoře na Raxu, kam jsme vyjeli lanovkou. https://www.hanamachalova.cz/clanek-rax-alpy-nejstarsi-lanovkou-rakouska/. A poté, co jsme sjeli lanovkou do údolí, jsme se kousek dál přes most napojili na začátek stezky. Bylo to u staré vodní elektrárny. 

Voda, kterou Vídni všichni závidí pramení tady v Alpách

Otočit kohoutkem a pochutnat si na vodě z vysokohorského pramenu. Možná ani sami Vídeňané netuší, odkud se jejich kvalitní pitná voda bere. Cesta 100 km do města historickým gravitačním vodovodem jí trvá 36 hodin bez použití čerpadel. Vídeň může být na svoji kohoutkovou vodu hrdá. My jsme šli ke zdroji z oblasti Schneebergu a Raxu. Pramení v údolí přesně mezi těmito dvěma masívy. Denně je to 400 000 m3 čisté pramenité vody. Cestou do města protéká voda vodními elektrárnami, které vyrábějí 65 mil. kilowatthodin elektrické energie, což je spotřeba elektřiny jednoho malého města. Jako první město na světě chrání Vídeň svoje „bílé zlato" ústavním zákonem. Pro osvěžení během horkých letních dnů je v celém městě instalováno mnoho pítek a fontánek s pitnou vodou. 

Plánek pěší trasy podél řeky

Podívejte se na trasu. Ačkoliv stezku ujdou i malé děti, vede stále terénem nahoru a dolů, někdy po žebřících, příčkách a kovových schodech, stále nahoru dolů. https://www.wieneralpen.at/cs/a-1-videnska-vodovodni-turisticka-stezka. Pod sebou pozorujeme fascinující skály padající přímo do řeky, která v prudkých zatáčkách vymílá hluboké zářezy. Řeka je štěrkonosná a má mnoho pláží, kde odpočívají lidé. Její voda je však velmi studená. 

Historie vodovodu u prameniště v Kaiserbrunnu

Vídeňská pramenitá voda je velmi chladná, čistá, tak akorát mineralizovaná, ani moc, ani málo. Prostřednictvím zkoumání izotopů se prokázalo, že se částečně jedná o vodu, která se vsákla již během doby ledové. 

Vídeňská voda ale ještě před 150 lety neměla nejlepší pověst. Znečištěná pitná voda z domácích studen ve městě vedla k onemocněním a velké úmrtnosti. Vídeňský vynálezce, geolog a politik 19. století Eduard Suess hledal možnost, jak městské obyvatelstvo zásobovat čistou vodou. Její zdroje měly ležet mimo město, aby bylo do domácností možné přivést čistou vodu. Eduard Suess nakonec nalezl řešení na alpských náhorních plošinách na Scheebergu a Raxu. Tady je voda čistá. 

 

Aby vizionář vyřešil problém, jak dopravit vodu až do města, nechal postavit zděný kanál s třiceti akvadukty. 1. vídeňský vodovod byl zprovozněn právě včas u příležitosti konání Světové výstavy roku 1873. Na dnešním náměstí Schwarzenbergplatz poprvé vytryskla voda z fontány. Od této chvíle měli obyvatelé Vídně k dispozici prvotřídní čistou pramenitou vodu z hor. Dokonce sám císař František Josef I. osobně vědce ocenil v dopise za stavbu vodovodního vedení, které Vídeňané "vnímají jako každodenní dobrodiní". Roku 1910 pak jako posila následoval vodovod č. 2, který město zásobuje pitnou vodou z rovněž nedotčeného pohoří Hochschwab ve Štýrsku.

Na konci je muzeum a vodu si samozřejmě můžete ochutnat. Je fakt super. https://www.wien.gv.at/wienwasser/bildung/wasserleitungsmuseum/. Celá stezka i příběh, který se k ní váže, se pro mě stala objevem letošní sezóny. Na konci stezky jsme také sešli dolů k řece a vletěli jsme do ledové vody, což bylo po propocení na stezce super osvěžení. Je tam také hospoda v myslivně. 

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Varšava - město, které nadchne Články z cest

Varšava - město, které nadchne

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska