Rax Alpy nejstarší lanovkou Rakouska

Rax Alpy nejstarší lanovkou Rakouska

To, že jsem ujetá na Vídeňské Alpy, už víte: Semmering, Schneeberg, Hohe Wand, Myrafälle a nyní dostanete tip na Rax. Byli jsme na Schneebergu (Schneeberg je Vídeňský Sněžník, pozor, nepřekádá se jako Sněžka, ale Sněžník) a přímo naproti němu byla taky zasněžená hora. Ptali jste se mě: co to je? To vypadá dobře. Mrknu do map a on to Rax. Víte, že nikdy nejsem daleko od toho dotáhnout myšlenku na výlet k realitě. Zjistila jsem, že Rax se česky řekne Rakous (ale prý se celé Rakousko jmenuje podle hradu Raabs v Podyjí, který se taky překládá jako Rakous, čili podle Raxu my východní marce Austrii Rakousko neříkáme). Dál jsem zjistila, že nahoru jezdí lanovka a ne tak ledajaká - nejstarší visutá lanovka v celém Rakousku. Jezdí tu už 95 let. Také jsem se dočetla, že sem rád chodil Sigmund Freud a přespával na horských chatách. A že Rax není nějaký vrchol, ale náhorní plošina s několika horskými chatami a vrcholy. A je velmi populární pro zdolávání ferrat. No a to stačilo, abychom vyrazili. Video z výletu:

Nejstarší lanovka v Rakousku na oblíbenou horu myslitelů

Pokud Vás zarazí, proč je nestarší lanovka zrovna na celkem nízké hoře, je to jednoduše proto, že je blízko Vídně a železnice. Dříve lidem cestu z města značně zkracovala. Stránky lanovky: https://www.raxalpe.com/de. Zpáteční jízda lanovkou stojí 29,50 EUR (my jsme platili 26,50 EUR skupinovou). Jízda nahoru trvá 8 minut a vyveze Vás z Hirschwag k horní stanici Bergstation do výšky 1 546 m n. m. Rax si oblíbili nejenom milovníci hor. Pravidelně sem jezdil také psychiatr Viktor Frankl. Říkal Raxu „hora života“ – „Lebensberg“. Stejně tak Sigmund Freud jednou týdně vystoupal na Rax a přespával na chatě Ottohaus. Nejprve překonávali výškový rozdíl na náhorní plošinu pěšky, později od roku 1926 již pohodlně díky první lanovce.

Dobrodružství vlakem a speciální nabídka ÖBB

Nejjednodušší cesta sem je nepochybně autem. Krásně se jede po dálnici a kousek do hor k lanovce. Do navigace si zadejte Rax Seibahn. Hned u lanovky je rozsáhlý parking zdarma s kempem a zázemím. Tady můžete zůstat i několik dní. Pokud Vás řízení v zahraničí nebaví, můžete se sem vydat z ČR i vlakem. Nebo počkat na štěstí, že někoho napadne udělat společný výlet. Já ho mám 16.10.2021. Vlakem z ČR můžete na Rax přijet kdykoliv. U Českých drah www.cd.cz kupte včasnou jízdenku Evropa do stanice Payerbach / Reichenau. Například ze Zlína jedete vlakem jen 4:16 min za 364 Kč. Rakouské železnice ÖBB mají speciální nabídku - z nádraží Payerbach / Reichenau zpáteční jízdenku autobusem k lanovce a zpáteční jízdu lanovkou za 30,70 EUR https://www.oebb.at/en/tickets-kundenkarten/freizeit-urlaub/oebb-plus/niederoesterreich/raxalpe. Čili jen přihodíte 1,20 EUR k ceně lanovky a máte dvě jízdy busem z nádraží.

Pěší trasy od chaty k chatě

První chatu Berggasthof najdete na horní stanici lanovky. Je od ní dechberoucí výhled. Populární je putování od chaty k chatě po celé náhorní plošině Rax. Celkem si můžete vybrat mezi pěti variantami od 10 do 16,5 km. https://www.wieneralpen.at/cs/a-od-chaty-k-chate-na-raxalpe. Ale pozor, na 10 km počítejte čistý čas chůze 3:45h. Dobře Vás povedou také mapy.cz. 

Cestou jsme si užívali nádherné výhledy na Schneeberg, kde jsme byli minule a také jsme se z něj dívali na Rax:

Ottohaus a Jakobskogel

My jsme šli jen krátkou trasu k chatě Ottohaus do výšky 1644m. Je pojmenovaná po rakouském arcivévodovi a stojí tu už od roku 1893. Častým hostem tu byl Sigmund Freud. My jsme si tu dali dobré jídlo. Brzy se vyprodal guláš na pánvičce. Takže jsme se spokojili s vynikající a dostatečně sytou gulášovou polévkou nebo s velkou alpskou knedlí s vanilkovou omáčkou. Všichni si výhled na Alpy u oběda pochvalovali. Pak jsme vyšli na horu Jakobskogel 1737m, cestou je i vyhlídková terasa. 

Alpská zahrada

Z terasy Ottohaus jde vidět Alpská zahrada. Sešli jsme k ní dolů, ale cesta byla úplně zarostlá. Doslova jsme se prodírali kosodřevinou a rostlinami. Zahrada je přístupná zdarma. Má rozlohu 4000m2. Je možné si rezervovat v turistické kanceláři Raxalpen Tourismusbüro i komentovanou prohlídku. Je tu protěž a všechny ikonické alpské byliny. Ty jsou i všude kolem Celý Rax i Schneeberg je pokryt květinami. Je jich víc než trávy. Samý květ. Naproti zahradě je díra ve skále. Ale nevede k ní přímá cesta a muselo by se hodně obcházet.

Takto jsme se k zahradě prodírali kosodřevinou:

Poté jsme se vrátili k lanovce a sjeli dolů za dalším dobrodružstvím: Stezce 1. vídeňského vodovodu. Ta byla boží. Šlo vidět, že lidé by rádi zůstali na Raxu a stále šli dál a dál loukami po náhorní plošině, ale stezka údolím kolem řeky je fakt něco, co byste vynechat neměli. Je to pecka...zaslouží si speciální článek. Je to můj objev roku.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska