Melk největší benediktinský klášter na světě

Melk největší benediktinský klášter na světě

Klášter Melk je jedna z největších památek celého Rakouska, která je spolu s údolím Wachau zapsána na seznamu UNESCO. Je největším benediktinským klášterem na světě a má pod sebou stejnojmenné městečko s 5,500 obyvateli.

Doporučuji návštěvu Melku zkombinovat s plavbou lodí údolím Wachau. Pokud sem poplujete z Kremže, bude plavba trvat 2:50 hod. a připlujete sem po obědě. Pokud to uděláte opačně, ráno na Melk a odpoledne plavba do Kremže, poplujete po proudu jen 1,5 hodiny. Trasa plavby je identická, jen délka se liší, protože loď cestou zpět zastavuje pouze ve Spitzu. Z Dunaje loď odbočí na říčku Melk a dopluje do přístaviště pod klášter. Někdy při nízkém stavu vody loď kotví dál přímo u Dunaje, ale to by Vám řekl personál přístaviště. O naší plavbě se dočtete v tomto článku https://www.hanamachalova.cz/clanek-kouzelna-plavba-po-dunaji-udolim-wachau/. Hned nad námi na skále se tyčí jeho ohromné budovy o 500 místnostech. Abyste se dostali k vstupní bráně, musíte obejít celý areál přes centrum městečka. Je to asi 1,1 km procházka dozadu přes náměstí a poté schody Stifts Weg nahoru. Vstupné koupíte na prvním nádvoří na pokladně vlevo. Ceník https://www.stiftmelk.at/de/stift-melk-tickets-preise.html. My jsme platili skupinové vstupné bez průvodce. Klášterem provázím svoje lidi sama česky. Se mnou mají výhodu ti, kteří mají děti a studenty, protože s mou skupinou chodí mládež úplně zdarma. A tak lidé se mnou ušetří 3,50 EUR za výklad průvodce a dalších 6,50 EUR za mládežníky. Loď na Melk je také dost velká položka - plavba dospělého stojí 29 EUR, mládež polovic, studenty 20% a děti do 9 let plují zdarma. Mně dávají i důchodce s 20% slevou. Víte co, každé euro na tak drahých položkách dobré, stejně jim je vrátíte v podobě koupě kávy, poháru nebo oběda, takže...i tak si Rakušané přijdou na své.

Historie v kostce

Klášter Melk vznikl z pevnosti, kterou už v 11. století věnoval vévoda Leopold II. Babenberk Benediktínům a přesídlil do Vídně. Stále se rozrůstal, až v 18. století došlo k barokní přestavbě celého areálu pod stavebním vedením Jakoba Prandtauera, který na stavbě kláštera nepřetžitě pracoval 24 let až do své smrti. Původně chtěli jen nový kostel, ale pak si řekli: když už, tak už. https://cs.wikipedia.org/wiki/Jakob_Prandtauer. Od té doby má Melk současnou podobu. Ještě si v místnosti, kde je obrovský portrét Prandtauera všimněte portrétu opata kláštera, ze jehož éry k přestavbě došlo, maloval jej český malíř Jan Kupecký. Nebudu přepisovat jeho historii, přečtěte si ve Wikipedii https://cs.wikipedia.org/wiki/Kl%C3%A1%C5%A1ter_Melk. Klášter je zmíněn i v románu Umberta Eca Jméno Růže. Mladičký novic Adso (ve filmu jej ztvárnil mladičký Christian Slater) byl právě z Melku a ten příběh tam jakože sepisoval. Ovšem to je fiktivní středověk. Nikdo takový v klášteře nepůsobil.

Takto vypadá přístaviště lodi v Melku

 

Klášter zespod od přístavu - tam nahoru na balkon půjdeme, klášter musíme celý obejít zezadu centrem městečka Melk

Kam bez vstupného

Pokud někoho nezajímají interiéry a historie kláštera, může si bez vstupného prohlédnout vstupní nádvoří, hlavní nádvoří s fontánou a v jeho rohu jde budovou projít do kostela sv. Petra a Pavla. Bez vstupenky jde také jít do jednoho z parků, kde je klášterní restaurace https://www.stiftsrestaurant-melk.at/de

Kam se vstupným

Vstupné do kláštera je 12 EUR bez průvodce a 14 EUR s průvodcem . Samosebou jsme šli s průvodcem. Rozdělili nás do dvou skupin. Kvůli covidu může být velikost jedné skupiny max. 30 osob. A vystřídali se v prohlídce interiérů. Třeba Vám následující řádky ušetří 2 EURa za průvodce, zejména, pokud nerozumíte německy nebo anglicky. Tady jsou naše dvě skupinky:

Císařská chodba

Nejprve se začíná v 200m dlouhé císařské chodbě, kde visí obrazy všech vládců Rakouska od Babenberků až po Habsburky. Chodba byla k hostinským pokojům pro šlechtu. 3x sem zavítala i Marie Terezie. Sami bez průvodce si můžeme prohlédnout všechny místnosti, kde jsou výstavy, historie kláštera, sbírka minerálů, prohlídka pokračuje do místnosti, kde je obrovský model kláštera v původní a v barokní přestavbě s portréty stavitelů. Všimněte si na stropě i zrcadla, které ukazuje klášter z výšky.

Mramorový sál

Dál se pokračuje do ohromného Mramorového sálu, kde byla kdysi jídelna a zároveň hudební salón. Na podlaze je ohromující zdobený vývod topení přesně uprostřed místnosti. Když jsme si tam stoupli, viděli jsme stropní fresku s Palais Athénou a Herkulem (symbolizují nejen moudrost a sílu, ale také moc Habsburků) v super 3D podobě s optickým klamem antických sloupů a vysokého stropu. Jakmile jsme se pohnuli ke krajům místnosti, sloupy zplacatěly a ukázaly své zkreslení na téměř plochém stropě. V místnostech se nesmí fotit, takže si všechny následující fotky půjčuju z Wikipedie, abyste měli představu, o čem je řeč. 

Balkón

Tady se fotit může - jde o spojovací balkón mezi mramorovým sálem a knihovnou kláštera. Je odtud fascinující výhled na řeku Melk, celé historické centrum městečka, dálce Dunaj, přehradu a vodní elektrárnu Donaukraftwerk. Z druhé strany jde vidět krásně na celý kostel Sv. Petra a Pavla, na sochu sv. Kolomana, patrona kláštera, který je v kostele i pochován, resp. jsou tam jeho kosti v malé kamenné rakvi. 

Knihovna se 100 000 svazky a tajnými dveřmi

Z balkónu se vstoupí do krásné vyřezávané klášterní knihovny. Klášter býval centrem vědy a vzdělanosti. Jejich knihovna nyní má 3 patra, 12 místností a 100 000 svazků. V této hlavní místnosti historické knihovny jsou tištěné knihy. Uprostřed jsou vitríny s vzácnými svazky, například jedním o originálních přepisů slavné Písně o Nibelunzích. Její část totiž pochází přímo z údolí Wachau. V knihovně se z bezpečnostních důvodů nesměly používat svíčky. Proto jsou ve stěnách ze 4 stran tajné dveře zakamuflované jako police s knihami. Jsou otevřít a za nimi jsou okna přivádějící dovnitř denní světlo na čtení. Knihovna se dodnes aktivně používá. Knihy se však nesmí vynášet ven. Vedle této velké mistnosti je ještě jedna menší rovněž historická s ručně psanými svazky. 

Schodiště ve věži kostela patří k nejkrásnějším na světě

Severní bašta

Bez vstupného se dostaneme v pohodě do klášterního obchůdku v přízemí nově opravené mohutné bašty. Nahoru na výhled a na výstavu v ní už s lístkem. Nahoře na baště je moderně udělaná letní terasa s prosklenou vyhlídkou.

Zlatá hlava Anežky České 

Až budete procházet klášterem Melk, asi v druhé nebo třetí místnosti, kde jsou poklady kláštera, najdete v rohu i jedinou zlatou ženskou hlavu v životní velikosti, což je schránka na ostatky naší svaté Anežky České - Agnes of Bohemia. Je z 13. století.

Park s pavilonem

Zatímco park s klášterní restaurací (přímo naproti východu z kláštera) je volně přístupná, krásná parková zahrada s barokním růžovým pavilonem s krásnými freskami představujícími jednotlivé světadíly, fontánou s barevnými rybkami je v přístupná v rámci vstupenky do kláštera. Vedle této úpravné zahrady je ještě parádní velký anglický park se vzrostlými stromy a mnoha vychytávkami pro zvědavé návštěvníky či děti. My jsme tu našli třeba sošky krkavců, barevné kříže, čínský pavilon, velký bazén, pavilonek s hudbou. Tento park zabere minimálně hodinu. 

Hladiny povodní v Melku

Gymnázium, které zachránilo celý klášter před zrušením

Součástí kláštera je již po staletí střední škola. Díky ní přežil klášter reformy Josefa II., který pozavíral vše, co připomínalo řeholní život. Jenže Melk vždy spravoval pro veřejnost školu a tak jej nechali fungovat nepřetržitě. Dnes je tu osmileté gymnázium pro žáky od 10 do 19 let. Má moderní sportovní halu, učebny jsou v historických budovách. Škola je volně přístupná i pro nevěřící studenty z řad široké veřejnosti. Mnozí ze současných benediktinských mnichů tu učí jako profesoři. Do školy chodí 900 studentů. Přitom městečko Melk má jen 5300 obyvatel. 

Benediktínský klášter - obytná část

Další budovy kláštera, které nejsou součástí prohlídky, je obytná část, kde bydlí mniši a kde jsou pokoje pro hosty kláštera. V současné době v klášteře působí jen 30 aktivních mnichů. Má však spoustu zaměstnanců z řad veřejnosti. Paní pokladní, průvodkyně, atd. Mniši působí buď jako učitelé na školách nebo jako kněží v okolních farnostech. Při naší návštěvě jsme byli svědky první velké svatby o více než 100 hostech v kostele kláštera od dob koronaviru. Do té doby se smělo v Rakousku oddávat pouze v omezeném počtu osob. 

Klášter na to, jak je starý a jak je rozsáhlý, je v naprosto vynikajícím stavu. Jde vidět, že prakticky neustále prochází rekonstrukcí a že tato přední památka Rakouska je dobře udržovaná, aby sloužila ještě další staletí. Určitě jej na svých toulkách na kole a víkendových výletech nevynechejte. Je jen 110 km on našich hranic. My jsme jeli přes Znojmo. Nachází se přesně kolmo na jih od Kutné Hory nebo Slavonic. 

 

V Melku na každém kroku jsou velmi drahé výrobky z místních meruněk. Tip: v údolí Wachau, když zajdete do místního malého supermarketu, mají tam také mnoho místních produktů z meruněk, někdy i za poloviční cenu.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska

Písek s nejstarším kamenným mostem Články z cest

Písek s nejstarším kamenným mostem