Kouzelná plavba po Dunaji údolím Wachau

Kouzelná plavba po Dunaji údolím Wachau

Započal nový školní rok a první víkend jsme vyrazili na společný výlet i se školáky do Rakouska. Cílem dnešní cesty je plavba po Dunaji údolím Wachau a klášter Melk, které jsou pro svou krajinářskou a historickou hodnotu zapsány na seznam UNESCO. Údolí patří k nejkrásnějším krajinám celého evropského kontinentu a klášter Melk je největší benediktínský klášter na světě. Údolím vedou asfaltové silnice po obou březích Dunaje, takže je možné jej projet na kole. Rakousko má jednu s největších tolerancí alkoholu pro cyklisty a vinné sklepy jsou otevřené...

Kamptal - už toto údolí nás nadchlo, a to ještě není zdaleka Wachau

Jen kousek od našich hranic jsme projížděli krásnou krajinou kolem meadrující řeky Kamp. V Kamptalu najdeme 8 vinařských oblastí a šel vidět samý kemp. Hned bych sem vyrazila pod stan. Určitě je to ráj cyklistů. Cestou jsme míjeli i několik impozantních hradů. Z nich nejvíce se nám líbil Rosenburg a Gars am Kamp. Prostě jedete kolem nalepeni na okýnko a říkáte si: sem musím na výlet. Posuďte sami https://www.rosenburg.at/. Sem Vás chci vzít na adventní výlet - mají na tomto malebném zámku totiž krásné adventní trhy. A spojili bychom to třeba s návštěvou toto ohromného kláštera Gottweig, který jsme z dálky viděli z Kremže. To bylo něco, že? https://www.stiftgoettweig.at/. No zkrátka, já něco vidím a jak mi to nedá spát, tak vím, že to je silné znamení, že Vás tam mám vzít. 

Kremže domov kremžské hořčice

A teď k plavbě údolím Wachau. Údolí vzniklo setkáním dvou masívů českého a alpského, takže z obou stran jsou ostré skály a prudké kopce. Své také vykonala řeka Dunaj, která protéká celkem rychlým proudem. V údolí prakticky nebylo možné zemědělství a tak na svazích místní zakládali vinice a meruňkové sady. Místní bílá vína jsou ceněná, hlavně odrůdy Veltlínské zelené a Ryzlink. Meruňsky mají speciální známku původu Wachauer Marille. Většina produkce se sní začerstva a ze zbytku se vyrábí mnoho různých produktů. Džemy, likéry, šťáva, pyré a pálenka. Započali jsme ji v okresním městě celého regionu Kremži (Krems an der Donau) https://www.krems.gv.at/About_Krems. Na to, že městečko má 23 000 obyvatel, má Dunajskou univerzitu se 4300 studenty...to je fakt hodně. Podle města se jmenuje i kremžská hořčice. Sice se tu již nevyrábí a její důvod k výrobě bylo, že se do ní nedával obyčejný ocet, ale ten místní - vinný. Přístaviště na Dunaji najdeme hned u centra města naproti futuristické Landesgallerie Niederösterreich. Svou architekturou na malém městě rozhodně překvapí https://www.lgnoe.at/de

Kostelíky v údolí Wachau někdy připomínají malé pevnosti. To je proto, že nejlepší přístup do údolí byl vždy po řece a ne vždy přicházeli lidé s šlechetnými úmysly. Proto se obyvatelé mohli uchýlit právě do jejich bezpečí. Tyto jsou z městečka Weissenkirchen. 

Plavba údolím Wachau po Dunaji

Linkovou plavbu po Dunaji odtud provozují dvě společnosti. Mají stejné ceny. My jsme si vybrali modrobílé moderní lodě Brandner. https://www.brandner.at/en/liner-cruises/timetable-fares/ Jde o velmi elegantní plavidla s restaurací, terasou, barem. Vše je ve vysokém standardu a moderním designu. Lodní lístek z Kremže celým údolím Wachau až do Melku, což je skoro 3 hodiny a 36 km, stojí 26,50 EUR, děti do 9 let zdarma. děti 10-15 let 13,25, studenti 21,20 EUR. Loď je sice nákladnou záležitostí, ale když údolí prosvištíte autobusem, skoro nic z toho nemáte. Pohled z řeky je o úplně něčem jiném. Navíc jsme ve vinařské oblasti. Společnost Brandner má svou vlastní značku vína. Jejich vinohrady jsou v obci Rossatz na břehu Wachau. Sklenička místního Grüner Veltliner stojí na lodi 4,50 EUR. Bylo velké horko, tak jsem si dala střik do půllitru. A mohli jsme si vychutnat několikahodinovou plavbu se skleničkou vína na terase. 

Dürnstein s Richard I. Lví srdce

Největší nátřesk cestujících na lodi byl po městečka Dürnstein a Spitz. Dürnstein má klášter s ikonickou modrobílou věží hned u vody a na prudkém svahu stejnojmennou zříceninu. Na ní byl vězněn anglický král Richard I. Lví srdce. Vracel se z křížové výpravy z blízkého východu a u Vídně v hostinci byl podle pečetního prstenu rozpoznán a zajat. Za tučné výkupné 100-150 tisíc stříbrných hřiven (prameny se v částce rozcházejí) byl propuštěn na svobodu a za peníze se prý založilo např. Vídeňské Nové Město. Celá akce vzešla z iniciativy vévody Leopolda Babenberského za Hadmara II. z Künringu, a na žádost německého císaře Jindřicha VI. Štaufského byl za úplatu propuštěn.

Spitz a zřícenina Hinterhaus s milou pověstí

Spitz je vinařské městečko s jednou z nejfotografovanějších vinic, která zabírá celý velký svah nad městem. Má také svou krásnou zříceninu Hinterhaus, tedy zadní dům. Má pověst, že zde bloudí duše někdejšího majitele hradu, který nedodržel povinný rok smutku a krátce po smrti své manželky si vzal jinou. Za to jej stihl boží trest a tak je z něj hradní strašidlo. Bůh je zřejmě žena:-). 

Willendorfská Venuše

To, co pro nás Čechy je Věstonická Venuše, je pro Rakušany ta místní, Willendorfská. Jde o maličkou 11cm vysokou pravěkou sošku cca 20-22000 let starou, která je nyní uložena jako národní poklad nejvyšší třídy v muzeu ve Vídni https://cs.wikipedia.org/wiki/Willendorfsk%C3%A1_venu%C5%A1e. Byla nalezena právě u vesničky Willendorf zde v údolí Wachau.

Aggstein hrad se špatnou pověstí a krásným výhledem

Teď se soustředíme na pravou stranu Dunaje. Na vysokém kopci a skále se tyčí nejnavštěvovanější zřícenina celého údolí Wachau, hrad Aggstein. Ti nejvykutálenější majitelé byli komoří Scheck, který dostal hrad od vévody lénem. Známá se stala jeho krutá růžová zahrada, kam zavíral nepohodlné na kamenný balkon nad kolmou skálu. Ti buď vyhladověli, nebo skočili za smrtí. Také si nárokoval mýtné od lodí jedoucích po proudu Dunaje. Vybudoval na břehu mýtnici, historický dům je tu dodnes jako lesovna. Tento vykutálený Scheck stal loupeživým rytířem a vykrádal lodě na Dunaji. Za dalšího pána Hadmara III z Kuenringu byl hrad považován za nedobytný. Existuje pověst a jeho železném řetěze přes Dunaj. Ten pomohl zachytávat a okrádat plující lodě, což ale rozzlobilo vévodu Fridricha, který připravil na milého Hadmara léčku. Do lodě plné okatě atraktivního nákladu zboží, skryl do podpalubí vojáky. Později se nad ním však slitoval a za slib, že budou uhrazeny všechny škody způsobené loupením, mu udělil milost.

Poté se pokocháme pohledem na stejné straně na Servitenkloster Schönbühel, tedy klášter blízko vodě a za chvíli další hrad Schönbühel na skále. I když plavba trvá 3 hodiny, stále je na co se dívat. Už se blížíme odbočce z Dunaje na říčku Melk ke stejnojmennému klášteru. O něm si přečtěte v dalším článku https://www.hanamachalova.cz/clanek-melk-barokni-skvost-a-nejvetsi-benediktinsky-klaster-na-svete/.

Storýčka/krátká videa z našeho výletu si můžete prohlédnout zde: https://www.instagram.com/stories/highlights/17866285568020621/ 

 

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

5 nejlepších tras na Lysou horu v Beskydech Články z cest

5 nejlepších tras na Lysou horu v Beskydech

Stezka Bílé Opavy nejkrásnější v Jeseníkách Články z cest

Stezka Bílé Opavy nejkrásnější v Jeseníkách

Schneeberg 2076m a nejvýše položené nádraží v Rakousku Články z cest

Schneeberg 2076m a nejvýše položené nádraží v Rakousku

Graz s nejdelší skluzavkou a skanzen Stübing Články z cest

Graz s nejdelší skluzavkou a skanzen Stübing

Lysice, Pernštejn, Černvír, Porta Coeli Články z cest

Lysice, Pernštejn, Černvír, Porta Coeli

Křivoklát, Hamousův statek, Tetín Články z cest

Křivoklát, Hamousův statek, Tetín

Tulipánová nálož v Průhonicích Články z cest

Tulipánová nálož v Průhonicích

Hruboskalské skalní město a Vesec Články z cest

Hruboskalské skalní město a Vesec