Kypr Paphos - týden v řecké části ostrova

Kypr Paphos - týden v řecké části ostrova

Nedávno přispěchal Ryanair s akcí na letenky na Kypr do jeho řecké části do města Paphos. Nejnižší nabídky jsou z Vídně na září od 20 EUR za zpáteční letenku https://www.cestujlevne.com/akcni-letenky/zari-na-kypru-aneb-z-vidne-do-pafosu-za-dvacku. Když si představím, jaká je to dálka, je dobrá příležitost to zkusit, pokud jste někdy měli Kypr v hledáčku míst, kam byste se rádi podívali.

 

Letenky o prázdninách od 1700 Kč

Na Paphos se dá dostat z Vídně, Bratislavy, Krakova a Katowic s Ryanair, z Berlína i s Easyjet. Nejlevnější data a odletové město najdete na vyhledávači www.azair.cz. Zde jsem pro Vás našla nejlepší týdenní letenky o prázdninách. https://bit.ly/37JZxKJ

Prosím, rezervujte letenku vždy přímo na stránkách aerolinky www.ryanair.com nebo www.easyjet.com. Píšete mi, jaké máte problémy, když koupíte letenku od nízkonákladovky přes prodejce. Vyhněte se potížím a kupte letenky přímo od dopravce. Jak rezervovat letenku s Ryanair krok za krokem najdete zde https://www.hanamachalova.cz/clanek-jak-najit-a-koupit-nejlevnejsi-tarif-letenky-ryanair-v-akci/ 

Koupání od jara do listopadu

Paphos jsem navštívila v polovině listopadu, kdy je volno na státní svátek. I v takovou mimosezónu tady bylo velmi pěkné počasí a dalo se koupat, protože moře bylo stejně teplé jako vzduch. Mělo 23 °C. Ráno a večer jsme však museli mít svetr a na výletech v horách i větrovku. A nyní máte skvělou šanci vidět jej v létě za plného tepla. 

Město Paphos se nachází na západě ostrova. Na ostrov jezdí nejvíce Angličané a Rusové, podle toho se tu bez problému domluvíte. Kyperské nápisy jsou v řecké abecedě, ale kyperština je svébytný jazyk, zní jako řecké nářečí. Ostrov je obrovský a projely jsme jen část jeho západu.

Vystačili jsme si s autobusy 

Z letiště jezdí do centra Paphosu na hlavní autobusové nádraží Harbour Station bus 612 každou hodinu. Stojí jen 1,5 EUR. Na Harbour Station jsme přestoupili na bus 615 směr Coral Bay. Ubytování jsem vybrala hned u zastávky této linky a tak jsme si vystačili jen s autobusem. Na ostrově se totiž jezdí vlevo. Řídit se mi nechtělo.

Jedna jízda stojí 1,50€, celodenní Paphos a okolí 5€, týdenní 20€, zpáteční meziměstský 15€. Veškeré informace a jízdní řády jsou na www.cyprusbybus.com

Dalším ostrovem, kde se řídí vlevo a vystačili jsme si jen s autobusy, byla Malta. Tam je také celotýdenní jízdenka, stojí 21 EUR a dostanete se na ni kamkoliv po obou ostrovech Malta a Gozo https://www.hanamachalova.cz/clanek-malta-cesi-o-ni-radi-vtipkuji-a-zpusobuji-tam-zazraky/

Ubytování u zastávky

Ubytování jsem vybrala přes https://www.booking.com/hotel/cy/angela-holiday-apartments.cs.html?  apartmán s bazénem, který jsme měli prakticky pro sebe. Stál 246€/týden. Výhodou byla bus zastávka hned na ulici, odkud nás vyzvedávali na výlety, zároveň to byla zastávka busu 615 na pláž Coral Bay a do centra města Paphos. 2 ulice dolů od apartmánu byla pláž Kefalos a lepší pláž byla na konečné autobusu Coralia Beach/Coral Bay. Jízdenka stála 1,5 EUR. Takže jsme pláže střídali. Sem tam si zajeli do města, prostě pohoda. Paní Angela se v tom týdnu stala babičkou. Její dcera porodila, takže jsme slavili a paní všem napekla koláč. To je s místními nejlepší. V okolí ubytování byla jedna restaurace vedle druhé, od číny po řecké. Byl tam i MC Donalds, KFC a Lidl. Prostě všechno v docházkové vzdálenosti.

Výlety po ostrově z Paphosu

V Paphosu je několik agentur nabízejících výlety po ostrově. My jsme si je koupili na hlavním autobusovém nádraží, kde měla agentura kiosek s nabídkou. Výlety se daly platit kartou. Platí se předem. Dostali jsme voucher, na který nám napsali čas odjezdu ze zastávky, kterou jsme měli před apartmánem. Agentura se jmenuje Qualiday/Ruslan Travel. Koupily jsme si výlet Authentic Cyprus za 24€ a Troodos, Kykkos za 20€. Oba výlety byly skvělé. První byl okruh po různých rodinách místních řemeslníků a zemědělců. Jeden byl hrnčíř, další rodina vyrábějící želatinové cukrovinky, zemědělci, kteří měli domácí sýr, chleba z pece, olivy, pálenku a jiné pochutiny a nakonec byla ochutnávka vín v rodinném vinařství. Ač nás byl autobus, výlet byl moc milý a kupodivu nepůsobil nějak uměle turisticky. Měli zastávky dobře vybrané.

 

Druhý výlet byl mnohem náročnější. Projížděl celým pohořím Troodos, zastavovali jsme v klášteře Chrysorriatissa, poté jsme jeli mnoha zatáčkami borovicovými lesy a zde chci říct, že po hodinách takové jízdy nám bylo šoufl. Doporučuji si vzít s sebou polský Lokomarin nebo české Autíčka, zkrátka zázvorový extrakt. Dál jsme navštívili klášter Kykkos a hrob arcibiskupa Makariose. Na oběd jsme byli ve vesničce Pedoulas a nakonec v krásném městečku Omodos. 

Oba výlety lze pořídit i online na www.qualiday.com. Našla jsem ceník fakultativních výletů u české CK a tam chtěli za Troodos/Kykkos 50€. Je dobré si na to dát pozor.

Taxi na letiště

V neděli brzy ráno nejezdil letištní bus 612. Začíná jezdit až od 7 hodin. Paní domácí nám zavolala taxi za 25€/15km na letiště. Máte to jako referenční cenu, kdyby se vás někdo snažil natáhnout.

Víc jsme neměly ambici stihnout, byla to prostě pohodovka, i s jídlem a utratou jsem se vlezla do rozpočtu 10000 kč. Letenka, transfery a ubytování stály 3916 Kč/os.

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024 Články z cest

Přehled cest 2024

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska