Malta - Češi o ní rádi vtipkují a způsobují tam zázraky

Malta - Češi o ní rádi vtipkují a způsobují tam zázraky

Kdo chtěl být vtipný a zabýval se zrovna stavebními pracemi, říkal, že letos pojede na dovolenou tak leda na Maltu. Tento českými turisty opomíjený ostrov se stal ale domovem české herečky Adiny Mandlové a potěší všechny, kdo rádi hovoří anglicky. Maltézané sice hovoří svým jazykem, ale jejich republika existuje až od roku 1964 a dříve byla pod anglickou správou. Proto zde uvidíte červené telefonní budky, v obchodech najdete všechno oblíbené anglické zboží a snadno se tu domluvíte. Na Maltu jsme zamířili jednou v únoru jen na víkend a podruhé v létě na klasickou rodinnou dovolenou. Ostrov má tolik zajímavých míst, že je vlastně jedno, když koupačku v zimě vynecháte. Videoreportáž z naší zimní cesty najdete zde https://www.facebook.com/watch/?v=441972406218485. A teď se podívejte na Maltu v létě i s místními plážemi.

 

 

 

LETENKY

Na Maltu jsme letěli s jejich Air Malta z Vídně zpáteční za 63€ (plus administrativní poplatek 15€). Tato společnost létá i z Prahy od 29€/směr. Akční letenku na červenec jsme koupili v lednu. Dále na Maltu létá Ryanair z Bratislavy, Norimberka, Berlína, Wroclawi a Budapešti a Wizzair z Vídně a Katowic. Zpáteční letenku mimo letní sezónu seženete už za 1060 Kč.

 

 

TAXI, KTERÉ VÁS NEOBERE

Na letišti i před mostem do Valetty je Taxi budka, kde si můžete koupit transfer za pevné předplacené ceny po celém ostrově. Stojí 15-28€. Řeknete v budce, kam jedete, podle ceníku zaplatíte předem a dostanete voucher, s kterým si najdete své taxi. Číslo taxi je zároveň jeho SZP. Nejjednodušší a nejprůhlednější taxi systém, jaký jsem kdy zažila. Nemají šanci vás jako turistu obrat. Komu by se chtělo řídit vlevo, může si vypůjčit auto klasicky přes Rentalcars.com. Žádný místní tip na půjčovnu nemám. Vlevo neřídím. Za chvíli uvidíte proč.

 

 

HOTELOVÉ TRANSFERY 

Z letiště do hotelů jezdí i shuttle busy/kyvadlová doprava. Viděli jsme je jezdit i na pláže. Pokud máte značkový hotel, transfer vás doveze až ke dveřím. Malta se vám zkrátka zalíbí hned po příletu. 

 

OSTROVNÍ TÝDENNÍ SÍŤOVÁ JÍZDENKA NA AUTOBUSY

Ještě víc nadšeni budete, až zjistíte, že po celém ostrově na každou z 2000 zastávek můžete cestovat busem na jednotnou jízdenku/kartu. Na letišti v knihkupectví v odletové hale si můžete koupit 7-denní předplacenou kartu má veškerou autobusovou dopravu vč. nočních spojů Talinja Card za 21€, 15€ dítě do 10 let. Pravda je taková, že dětskou kartu neměli k prodeji vůbec a žádný řidič nechtěl za dítě nic, až na jednu výjimku, kdy si řekl o 2€. Neměli jsme problém za dítě zaplatit. Jižané obecně kasírování za děti, když vidí 2 platící dospělé, neprožívají. Běžná jízdenka na bus stojí v zimě 1,50€, v létě 2€ a můžete na ni jet 2 hodiny i s přestupy. Kupuje se u řidiče a mějte ideálně přesně. V noci zaplatíte 3€. Existují i jiné karty zvyhodňující jízdné plus památky. Nebo si za 15 EUR můžete koupit kartu na 12 jednotlivých jízd a karta je přenosná. To je zase ideální, pokud jste na Maltě na pár dní. Všechny jízdní řády a tarify najdete zde https://www.publictransport.com.mt/. Stáhněte si i appku Tallinja. Uvidíte dopravu on-line. Jízdní řády jsou nahrané i do google map. V appce vidíte i případné zpoždění busu a jeho přesnou polohu. V každém busu je wifi.

UBYTOVÁNÍ

V zimě se ubytujete na Maltě za dobré peníze (v únoru jsme bydleli v hotýlku ve Sliemě hned u pobřeží 3-lůžko za 36€), ovšem ve vysoké sezóně...hotely stály třeba 520€ za rodinu/týden a tak jsem zabrousila do homestay, že bydlíte u někoho doma. Bylo to přes booking. Za 8 nocí jsme dali za celou rodinu 240€, čili příjemných 30€/noc. Byl to jednoduchý dvoulůžkový pokoj v bytě, dítě nám vzali zdarma. V pokoji byla lednička, větrák a sdíleli jsme s majitelkou koupelnu. Majitelka odjela na dovolenou, tak jsme byli vetšinu nocí v bytě sami. Bydleli jsme ve městě Birkirkara, kudy projíždělo několik linek směr Valetta, přímá linka do Mdiny (Rabat), linka 44 na Golden Bay i do přístavu Cirkewwa, odkud vyplouvají trajekty na Gozo. Takže parádní poloha na to dostat se kamkoliv po ostrově do měst i na pláže.

 

 

LODNÍ DOPRAVA

Funguje zde od jednoduché městské lodní dopravy za 1,50€ z Valetty do Sliemy nebo 3 měst, přes různé lodní výlety až po trajektovou přepravu na vedlejší ostrovy Comino a Gozo.

GOZO

Na ostrov plují 1-2 trajekty do hodiny (i v noci), cesta trvá 25 minut a stojí 4,05€ dospělý a 1,15€ dítě do 12 let. https://www.gozochannel.com/ferry/schedule/.

COMINO

Na ostrov plují trajekty jen přes den, zato si můžete udělat výlet i do modré laguny. Zpáteční lístek stojí 13€. http://www.cominoferries.com/schedule.html

 

 

NELPĚTE NA HOTELU U PLÁŽE, TY NEJLEPŠÍ SE NACHÁZÍ MIMO ZÁSTAVBU

Dobrých písčitých pláží je na Maltě jako šafránu, proto hotely spíše mají bazény a jen málokdo má u hotelu pěknou pláž. Na druhou stranu je to i dobře, protože nemusíte zbytečně vyhazovat za drahý hotel u pláže, která je stejně průměrná, když ty nejlepší pláže jsou vždycky úplně mimo zástavbu a dostane se na ně z ostrova každý. Na Maltě se zkrátka na pláže jezdí či chodí za město. I ve střediscích jako St. Pauls Bay, Buggiba, Sliema, San Julian či Mellieha buď hledejte hotel s bazénem nebo se smiřte s tím, že pláž bude spíš kamenitá a přístup do moře může být i žebříky. Kdo máte děti a nezdatné plavce, udělejte si stejně jako místní výlet na jednu z těchto opravdu dobrých písčitých pláží s mírným vstupem a téměř nulovými vlnami. Slunečníky se na Maltě půjčují za 4-5€ a lehátka za 5-7-10,50€ do 18:00 h. Tyto pláže mají často plavčíky, vždy občerstvení, převlékárny, sprchy a WC.

 

 

GOLDEN BAY

Krásný zlatý záliv - jede se na něj na konečnou busů Ghajn Tuffieha - Tuffieha. Jezdí sem 4 autobusové linky velmi často. Můžete se projít i na vedlejší ne tak navštěvované pláže z předposlední zastávky Riviera.

 

 

PARADISE BAY

K pláži zajíždí každou hodinu bus 101, který jede směr přístav Cirkewwa (vyplouvá se z něj na Gozo). Dojdete sem i pěšky cca 1 km ze zastávky Musa, kam jezdí jeden bus za druhým.

 

 

MELLIEHA BAY

Pod krásným městem Mellieha leží snad 2 km dlouhá písečná pláž. Doporučuji vystoupit a hlavně zpět nastoupit do busu v její zadní části co nejdál od města, protože v té přední blízko města nastupuje mnoho lidí a nesednete si. Podél pláže jsou 3 zastávky. Využijte až Ghadira nebo Riserva. Tato pláž má nejmírnější vstup do vody, fakt pro mimina.

 

 

MARSAXLOKK - QRAJTEN - ST. PETER'S POOL

Krásnou čistou miniplážičku Qrajten jsme objevili náhodou při výletu do rybářského městečka Marsaxlokk. Hned od pláže jezdí busy nebo můžete zajít pěšky 0,5 km do městečka, odkud jezdí více linek. V této oblasti turisté milují St. Peters Pool (tam vás vezmou loďkou z Marsaxlokk za 10€) a místní zase milují pláž Kalanka za elektrárnou Delimara. To už je ale pro zdatné chodce nebo na auto. Parking tam je. Nelekněte se, že elektrárnu Delimara máte hned naproti pláži, nijak vodu na koupání neznečisťuje. 

 

 

Zajímavosti Malty

-naše podobrné reporty z facebooku - jak se tam dostat, co vidět:

MARSAXLOKK

Klidné rybářské městečko s nej barevnými loďkami https://www.facebook.com/332102470538813/posts/741310906284632?

 

 

VALETTA

Hlavní město jako pevnost na kopci https://www.facebook.com/332102470538813/posts/741500386265684?

 

 

ATTARD - SAN ANTON GARDENS

Nádherné zahrady u rezidence prezidenta Malty - nedaleko, doslova za rohem bydlela Adina Mandlová.

 

 

BALZAN - DŮM ADINY MANDLOVÉ

Populární prvorepubliková česká herečka žila na ostrově v letech 1967-1981.
https://www.facebook.com/332102470538813/posts/741789776236745?

 

 

MDINA

Bývalé hlavní město Malty a kompaktní pevnost s nejpopulárnější Škodou 120 mimo Českou republiku https://www.facebook.com/332102470538813/posts/741871879561868?

 

 

MOSTA - ZÁZRAK ZPŮSOBENÝ ČECHY?

Ohromující rotunda a česká sabotáž bomb z 2. světové války. které zázrakem nevybuchly v kostele plném lidí aneb jak Češi možná zachránili životy Malťanů https://www.facebook.com/332102470538813/posts/743677342714655? O maltském zázraku se můžete dočíst zde. Ve stropu rotundy na obrázku níže najdete dvě opravené díry po bombách.

 

 

Rozpočet

Celkově nás rodinu 2+1 vyšla tato dovolená se všemi výlety a koupačkami s letenkami, taxíky, ubytováním, busy, vstupným, jídlem a útratou na 8 nocí na konci července na cca 25000 Kč.

S cestovkami se sem létá minimálně za celkem velké peníze. V sezóně jsou nejlevnější zájezdy jen let+transfer+hotel bez stravy od 16990,-. My jsme tyto položky pořídili za 5640,-dospělý/2465,- dítě). V sezóně je klíčová dobrá letenka a předem ubytování, protože lidé dnes dobře hodnocené levné ubytování na dobrém místě prostě rychle rozeberou. Vidíte, že ani v hlavní letní sezóně nemusí rodinná letecká dovolená u moře zruinovat rozpočet. Tentokrát se vyplatilo zařizovat letenky a ubytování půl roku předem.

Pokud se Vám líbí mé itineráře a práce, kdy pro Vás neustále hledám levné cestovatelské tipy. můžete mě podpořit koupí knihy https://www.knihcentrum.cz/do-sveta, kde se naučíte vše, co o cestování vím a nebo přijďte na přednášku blízko Vás https://www.hanamachalova.cz/#prednasky. Uvidíte, že jako já může cestovat každý. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska