Hohe Wand vysoká zeď Vídeňských Alp

Hohe Wand vysoká zeď Vídeňských Alp

Hohe Wand je horský masív, vlastně stolová hora, která se vypíná na doslova kolmé vápencové skále. Když jedete po dálnici z Vídně kolem Vídeňského Nového Města a mrknete napravo, nemůžete jej přehlédnout. Je mekkou mnoha příznivců zajištěných cest - via ferrata - najdete všechny obtížnosti, i ty těžké. Horolezci lezou ze všech stran, horu milují i paraglidisté. Je tu spletitá síť tras pro pěší turisty a mnoho dalšího.

Výjezd nahoru po placené horské silnici a kempy

Nahoru vede horská silnice. Do navigace si zadejte Naturpark Hohe Wand. Už dole v obci Maiersdorf u odbočky k hoře stojí přímo na silnici u mýtné budky se šrajtoflí borec a vybírá peníze za vjezd nahoru. Nemusíte vystupovat z auta - vyřídíte z okýnka. Za osobu se platí cash 2,50 EUR, za děti od 3 do 15 let 1 EURo a za auto 2 EURa. Tak se děje o víkendu. Přes týden se platí stejný vstup, ale nahoře na koncovém parkovišti u návštěvnického centra v obchůdku. Pokud vyjedete jenom k Gasthofu Postl u Skywalku, platí se do kasičky u lávky. My jsme jeli 14 metrovým autobusem. Náš ridič se předvedl v nejlepším světle, protože tam jsou ukrutně prudké zatáčky na úzké silnici vysekané do skály. Všem se tajil dech nahoru i dolů, dal to jako malinu. Podobná silnice v Česku neexistuje, to je těžká průprava ze zahraničí. https://www.naturpark-hohewand.at/anreise-und-eintritt. Asi v půlce silnice ještě na rovině se nachází na louce kemp, kde přespávají horolezci. Postavit stan se dá i u návštěvnického centra úplně nahoře. Ale dole bylo v kempu mnohem více stanů než nahoře.

Naturpark Hohe Wand - kamenná chata Naturparkstüberl, návštěvnické centrum, Tierpark a rozhledna

Když pojedete po hlavní asfaltové silnici až na konec, narazíte na velké kamínkové parkoviště, které slouží také jako parking pro obytná auta a lidé si v zadní části mohou postavit stany. Je zde budova návštěvnického centra s obchůdkem https://www.naturpark-hohewand.at/. Za ní je první část dětského hřiště a zvířátka. Další najdete za historickou kamennou chatou Natuparkstüberl. Kolem dětského hřiště a zvířátek jde vyjít za 20 minut na dřevěnou 18 metrů vysokou rozhlednu. Vstup ke zvířátkům, na hřiště a na rozhlednu je zdarma. V obchůdku jsme si koupili dobré mošty. Měli jablečný, černorybízový a višňový. 

Kleine Kanzel - vyhlídka na Schneeberg

Na vyhlídku Kleine Kanzel můžete jít z parkoviště buď po asfaltce na její úplný konec, nebo krásnou lesní naučnou cestičkou, která začíná nalevo od kamenné chaty Naturparkstüberl. Je to jen 10 minut pěšky do kopce. Na konci asfaltky je dnes zavřená chata Kleine Kanzel a před ní je nádherný, ale fakt nádherný výhled na Schneeberg 2076 mnm. Byli jsme tam v letos v červnu https://www.hanamachalova.cz/clanek-schneeberg-2076m-a-nejvyse-polozene-nadrazi-v-rakousku/

Pokochali jsme se, sešli jsme kousek zpět po asfaltce a na rozcestí turistických cest jsme se vydali po žluté šipce směr Gasthof Luf. Dobrá zpráva je, že časy uvedené na rozcestnících v pohodě stihnete a dokonce můžete být i rychlejší. Což je velká úleva oproti vysokým partiím Alp, kde klopýtáte po skále a nestíháte. 

Gasthof Luf na oběd a jiné horské chaty

Pokud půjdete naším směrem, žlutý horský penzion Gasthof Familie Luf, je nejlepší volba https://www.naturpark-hohewand.at/essen-auf-der-hohen-wand/a-gasthaus-luf. Dobře vaří, jsou celkem rychlí a mají fakt dobré ceny. Hlavní jídla včetně přílohy mají už za 7 EUR. Platí se kartou. Od Kleine Kanzelu je to 45 minut podle alpského času, my jsme to ušli za půl hodinky, protože to bylo převážně z kopce. Dali jsme si skvělé řízky s vídeňským bramborovým salátem. Ostatní si pochutnali na zvěřinovém guláši a jiných dobrotách. Ještě dobré hodnocení má také žlutý penzion/horská chata Waldeggerhaus, ale ti jsou na vrcholu hory, která je podobně vzdálená od parkoviště http://www.waldeggerhaus.at/html/seite.asp. Najdete tu i jiné chaty, jako například Alpengasthof Postl, či Gasthof Kohlröserlhaus. Právě u posledně jmenované se nacházel ocelový chodník Felsepfad, který je však již demontovaný. Tady jsou všechny hospody pohromadě, akorát Kleine Kanzel je zavřený file:///C:/Users/snadn/Downloads/broschuere-gastbetriebe-hohe-wand.pdf

Visutá vyhlídka Skywalk a demontovaný ocelový chodník Felsenfad 

Zřejmě nejznámějším motivem na fotografiích Hohe Wandu je visutá vyhlídka Skywalk. Nachází se pod Alpengasthofem Postl. Před ním se dá i parkovat. K němu jsme se dostali po 45 minutách obcházení do kopce z kopce rokle z Gasthofu Luf. Tady člověk nemusí hlídat značení cest, je stejně totálně zmatečné, značky na stromech hrají všemi velikostmi a barvami. Stačí jít po nejzřetelněji prošlapané široké stezce a dívat se na turistické rozcestníky. Ty ukazují vždy správně a nikdo na nich nezbloudil. https://www.wieneralpen.at/cs/a-prirodni-park-hohe-wand-skywalk. Na Skywalk je vstup zdarma, je zahrnut ve vstupu na celý Hohe Wand. Je u něj kasička na 2,50 EUR, ale ta platí jen pro všední dny, kdy je mýtnice dole na silnici zavřená. 

Skywalk ční 8 metrů do prostoru a visí 150 metrů nad dnem skály. Byl vybudován v roce 2002. Právě odtud je nejlepší místo k pozorování horolezců, kteří se snaží zdolat kolmé stěny Hohe Wandu. Nemohli jsme se na borce vynadívat. Byly to výkony. Někdo to dal lehce jako pavouk, někdo to vzdal a někdo byl nahoře úplně hotový, ale šťastný, že skalní stěny zdolal. Snad každý se pak na důkaz vítězství hrdě projde po Skywalku.

Dříve tu byl i ocelový chodník Felsenpfad, ale ten je v současné době demontovaný. Najdete jej na mnoha fotografiích a videích, ale je to už jen archivní záležitost pro pamětníky. 

Mapa turistických tras ke stažení

Od Skywalku, kam došli úplně všichni z naší výpravy se už každý rozešel po jiné cestě dál. Někdo si udělal velký okruh, někdo šel lesem nejkratší cestou zpět na parkoviště, někdo to vzal středně dlouhou trasou po ústřední asfaltce. Ať tak nebo tak, všechny cesty vedly pořádně do kopce a ještě v pondělí byly nohy cítit (tedy opotřebovanost svalů a vazů z chůze). Přitom z dálky vypadá Hohe Wand jako placka. Ej, není. Tady je ke stažení turistická mapa všech tras file:///C:/Users/snadn/Downloads/naturpark-wegweiser.pdf.

Kdo má zájem o zdolání ferrat, nejlepší je stránka v němčině https://www.bergsteigen.com/touren/klettersteig/htl-steig-klettersteig/.

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Varšava - město, které nadchne Články z cest

Varšava - město, které nadchne

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska