Schneeberg 2076m a nejvýše položené nádraží v Rakousku

Schneeberg 2076m a nejvýše položené nádraží v Rakousku

Schneeberg je nejvyšší hora Vídeňských Alp a celého Dolního Rakouska. Je také nejvýchodnější dvoutisícovkou celých Alp. Jeho vrchol Klosterwappen měří 2076m a je tak výrazný, že jde vidět i z Babího Lomu v Brně, z Velké Javoriny v Bílých Karpatech, z Pradědu nebo Radhoště. Prostě si tu stojí majestátně jako král a snadno jej rozeznáte. Na jeho vrcholu, který vysoce převyšuje okolní kopce, si připadáte jako na střeše světa. Horu najdete jen 70km za Vídní. Je tak blízko, že domů dojedete ještě za světla. Za pár chvil jste v jiném světě, v Alpách se vší parádou. Schneeberg je také horou, která je díky bohaté sněhové nadílce hlavním vodním zdrojem pro Vídeň. Kolem historického gravitačního vodovodu se ostatně chystám pro Vás udělat příští výlet, i dva. Video z výletu: 

Puchberg Am Schneeberg jen 160 km od CZ hranic

K hoře jednoduše dojedete autem přes Vídeň, exit je u Vídeňského Nového Města směr do hor - městečka Puchberg Am Schneeberg. Kdo neradi řídíte v zahraničí, můžete sem dojet vlakem. Např. ze Zlína, Brna, Břeclavi, zaplatíte za včasnou jízdenku jen 364 Kč. Kupujte s předstihem online na www.cd.cz do Puchberg Am Schneeberg. Někdy se přestupuje jen 1x ve Wiener Neustadt a cesta trvá okolo 3 hodin. Nebo si počkejte na další termín mého výletu. Ale radím nečekat, Rakousko nemusí být otevřené věčně, nový termín ještě nemám a dříve než na podzim nebude. 

Zubačkou Schneebergbahn na nejvýše položené nádraží v Rakousku

V Puchberg Am Schneeberg, ať už jste tam dojeli autem nebo vlakem, přestoupíte na zubačku Schneebergbahn. Má veselý flekatý mločí design a jezdí tu už od roku 1897. Dráha měří 10 km, jízda trvá 40 minut a vyveze Vás na nejvyšší nádraží v Rakousku - Hochschneebergbahn do výšky 1800 mnm. Dříve se dráze přezdívalo Salamanderbahn. Jízdenky si na ni doporučuji koupit online předem https://www.schneebergbahn.at/, abyste měli místo jisté. Můžete je koupit také v budově, kde je i spousta suvenýrů s logem zubačky. Zubačka jezdí rychlostí 15km/h, vše stačíte z okýnek sledovat a až v horní třetině praská v uších z nadmořské výšky. Autorem dvojité ozubnice je Carl Roman Abt, švýcarský strojní inženýr. Ušetříte, když se vyhnete hlavní sezóně o letních prázdninách a ještě víc ušetříte, když pojedete jako my ve skupině. Za zpáteční jízdenku jsme dali 33 EUR, 18 EUR děti a buchty jsme měli se slevou - stály 3EUR/ks. Co se jízdního řádu týče, my jsme jeli nahoru v 10:30 a dolů v 15:15. Je to dostatek času na celou túru i s posezením na chatě. Zubačka jezdí, když je dost lidí, co půl hodiny, jinak podle jízdního řádu https://www.schneebergbahn.at/fahrplan-salamander

Na Schneebergské buchty ve stanici Baumgartner

Cestou nahoru i dolů je asi 5 minutová zastávka pod vrcholem ve stanici Baumgartner. Je speciální tím, že tam prodávají vyhlášené kynuté Schneebergské buchty. Mají asi 10x10cm a náplň si můžete vybrat buď Marille - meruňkovou a nebo Powidl - povidlovou. Doporučuji obě. Jedna stojí 3,40 EUR, my jsme je měli za skupinovou cenu 3 EUR. https://schutzhuette-baumgartner.jimdosite.com/ 

Pro rodiny náhorní plošina, kaplička, hřiště, chaty Hochschneeberg a Damböckhaus 

S malými dětmi či lidmi s omezením pohybu můžete strávit celý čas na náhorní plošině v okolí horního nádraží. My jsme se kochali nekonečným množstvím barevné horské flóry a výhledy.  Hned u nádraží je velká horská chata Berghaus Hochschneeberg https://www.schneebergbahn.at/berg-und-talerlebnis/a-berghaus-hochschneeberg. Vlastní jej Čech, pan Jaroslav Šťastný a jistě jej u nádraží uvidíte. Naší skupině nabídl 20% slevu na jídlo. Kousek dál je kaplička Elizabethkapelle. Byla postavena na příkaz císaře Františka Josefa I. na památku císařovny Alžběty/Sissi v roce 1901 v secesním stylu. Nedaleko je také krásné dřevěné hřiště. A asi půl hodiny chůze druhá chata Damböckhouse. Turisté budou odtud pokračovat dál na vrchol. 

Pěšky na vrchol Fischerhütte 2049m a Klosterwappen 2076m

Cesta k vrcholu byla ještě částečně zasněžená. Nejprve všichni mířili na chatu Fischerhütte https://fischerhuette2049.weebly.com/. Na posledním stoupání byl jen sníh a bylo přes něj lano...to byl dobrodružný klouzavý prvek. Hlavně při sestupu po laně měli někteří spálené ruce, takže rada: rukavice, stačí cyklo, s sebou. Sníh se tu může držet klidně celý rok. Pak někteří sešli stejnou cestou dolů a někteří pokračovali po hřebeni na nejvyšší vrchol s křížem - Klosterwappen 2076m. Z něj jde jít rovnou dolů a jít túru do trojúhelníku - viz mapa: https://mapy.cz/s/nogugokebo. Nějaké ultranáročné to není, ale zadarmo taky ne. Já se docela zapotila.

Zpět jsme sjeli v 15:15. Naši řidiči nás čekali v Puchbergu. Prohlédli jsme si blízko nádraží pěkný Kurpark a potom jeli na vodopád.

Vodopád Sebastianfall, Sebastianhütte ze Sonnleiten

Jako bonus jsme si ještě vyšli 100 výškových metrů a necelý kilometr ze zastávky Sonnleiten kousek od Puchbergu krásným venkovským prostředím kolem chaty Sebastianhütte https://wasserfallhuette.business.site/  k vodopádu Sebastianfall. Jeho výška je 30 metrů. Zpět jsme se stavili ještě krátce na chatě a cestou domů také v místním Sparu, abychom něco dovezli domů. Trasa: https://mapy.cz/s/dudovotele. Tento výlet je 100% zážitek a budu ráda, když se tam vydáte. 

Tady na fotce čekáte na zastávce na odjezd, a to je pro mě největší odměna - unavení, vyluftovaní, spokojení.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024 Články z cest

Přehled cest 2024

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska