Graz s nejdelší skluzavkou a skanzen Stübing

Graz s nejdelší skluzavkou a skanzen Stübing

Tento tip na výlet si zarámujte, protože ohlasy na něj nešetřily chválou a nadšením. Dá se sem dostat i vlakem. Graz je docela opomíjené, po Vídni druhé největší, město Rakouska. Už z divného názvu je jasné, že má slovanský původ, tedy Gradec/Hradec (česky se mu říká Štýrský Hradec) a první Habsburkové jej přejmenovali na Graz. Na seznam UNESCO bylo jeho malebné centrum zapsáno dokonce dříve než samotná Vídeň. Centrum je převážně pěší zónou, ale dost musíte uskakovat tramvajím. Má 289 tisíc obyvatel a 50 tisíc studentů na 4 univerzitách. Takže je tu pěkně živo. A kde je živo, tam je pohoda, hospoda na hospodě, zevlování na každém rohu a co teprve, když se vyjede nahoru na slavný nedobytný Schlossberg! Ale nepředbíhejme.

Jak se tam dostat? Z Česka už za 431 Kč a necelé 4 hodiny, z Vídně od 9 EUR

Vlakem ČD krásně napřímo z Prahy za 754 Kč za 7 hodin, z Břeclavi dokonce jen za 3:38 hodin a 494 kč, což je cena platná už ze Zlína, musíte koupit několik dnů předem online u ČD. Ještě lepší trik je dostat se levně do Vídně (ze Zlína za 169 Kč s ČD) a online si koupit předem levný rakouský lístek za 9,90 EUR na https://tickets.oebb.at/de/ticket/timetable. Sice ušetříte 2 EURa, ale pro fajnšmekry dobré vědět, jede se za 431 Kč. Ti, co jedou vlakem, se pokochají bonusovým průjezdem přes celou Semmeringskou horskou dráhu https://www.hanamachalova.cz/clanek-prvni-horska-zeleznice-sveta-na-seznamu-unesco/. Jet můžete i se mnou.

Jezdí i přímý Flixbus z Prahy od 749 Kč, z Vídně od 9 EUR www.flixbus.cz. Nic nebrání skočit do auta a vyrazit s rakouskou dálniční známkou. My jsme jeli se zájezdem za 950 Kč a měli následující zastávky cestou:

Tovární prodejna Lindt Gloggnitz

Kdo chce levněji výrobky této luxusní čokoládové značky, nemíří do drahých načančaných butiků, ale přímo do továrny a hledá v místním SchokoShopu akce na veliká balení nebo si koupí 2. jakost zabalené po 1kg bonboniérové bonbony, které se tu přímo vyrábějí. Kde tento zázrak na planetě Zemi najdete? Gloggnitz (opět na první pohled původně slovanské jméno Kločnica). Je to blízko nádraží, autem vjedete přímo do areálu fabriky. Když chcete něco po jednom kusu, zaplatíte normální cenu, ale velká balení jsou i za čtvrtinu. Tady se kupuje čokoláda, Lindor koule a figurky na kila. Jejich mega balení kočičích jazýčků nám doma slouží jako dekorace a nikdo to nejí. Ale za 9,90 takové krásné čičiny...

Alpský skanzen Stübing je celé Rakousko v jednom

Kdo by jel do nádherného Štýrska, jehož více než 60% rozlohy tvoří lesy a vynechal by přírodu? Cestou rozhodně doporučuji aspoň 2,5 hodiny dát tomuto nádhernému místu. Místní skanzen je kousek od nádraží Stübing, má kolem 100 objektů lidové architektury shromážděné z celého Rakouska a vše je tu funkční, včetně mnoha technických staveb - pily, mlýny, nechybí hasičská zbrojnice, kovárna i pohřební služba, prostě všechno, co souvisí s dřívějším životem. Celý skanzen je mírně do kopce zasazen do opravdu krásné přírody. Má na délku 1,5km a odnože do stran. My jsme nachodili 5km. Byli jsme tu v plném květu lučního kvítí, v dost horkém počasí. Ocenili jsme, že skoro před každým souborem chalup je původní napajedlo pro koně a přitékající pitnou vodou. Pitná voda je i na obou WC - jedno je na začátku a druhé na konci skanzenu. Zhruba uprostřed je velmi dobrá hospoda, kde vaří za dobré ceny. Řízek s bramborem pořídíte jen za něco málo přes 7 EUR. Dětem se nejvíc líbil kačák s pulci, ještěrky, koně, kouřící babka kořenářka a zakrytá mrtvola v domě s pohřební expozicí. My jsme platili skupinové vstupné 11 EUR, individuálně platíte 13 EUR. https://www.museum-joanneum.at/en/open-air-museum. Pokud zvažujete navštívit památky v Grazu jako zbrojnici nebo zámek Eggenberg, vyplatí se Vám tady rovnou koupit společná vstupenka do všech muzeí Johanneum za 25 EUR, která má celoroční platnost. 

Graz staré město:

katedrála, orloj, unikátní dvojité schodiště, největší zbrojnice světa a nádvoří jako v Benátkách

Přijeli jsme do Grazu k futuristickému Kunsthausu, přešli po mostě přes řeku Mura, minuli hlavní náměstí a šli rovnou nahoru doprava ke katedrále sv. Jiljí https://graz-dom.graz-seckau.at/ Je zdarma přístupná. Hned vedle ní je Mauzoleum Ferdinanda II. Blížila se 15:00 hodina, i seběhli jsme dolů ke Glockenspiel, https://www.graztourismus.at/en/see-and-do/sightseeing/sights/glockenspiel_sh-1243 což je místní orloj a zvonkohra s otáčivými figurkami hospodyně a opilého hospodáře, který sloužil jako reklama k nalákání návštěvníků místní prodejny lihovin. Hraje v 11.00, 15.00 a 18.00. Pozor, abyste nepropásli. Udivilo nás, jak jsou ulice i v sobotu odpoledne ve městě plné lidí, všude plno na zahrádkách, zkrátka pohoda. Chvílemi jsme nevěřili, že jsme se nevrátili někam do roku 2019, jak tu bylo živo. Good vibes. Vrátili jsme se nahoru ke katedrále, za níž je Burg s unikátním dvojitým schodištěm. https://www.atlasobscura.com/places/the-stairs-of-reconciliation-graz-austria. Vydáte se po něm každý na jinou stranu a vždycky se zase setkáte. Z tohoto zázraku stavebnictví se každý vrátil s úsměvem na tváři. Vstup na schodiště je zdarma. 

Sešli jsme dolů do starého města na hlavní pěší třídu Herrengasse. Tady najdete na jednom konci fontánu - za ní byste za roh došli k opeře a modernímu domu Argos od Zaha Hadid a zhruba uprostřed této ulice jsou hned vedle sebee dvě památky, které nesmí ujít pozornosti svými nenápadnými vchody! První je největší historická zbrojnice světa s 32000 exponáty zejména brnění, starých pušek atd. Landeszeughaus. Patří pod Museum Johanneum, tedy stejnou skupinu muzeí jako skanzen a tedy lze tu zvážit koupi roční vstupenky do všech jejich památek za 25 EUR. https://www.museum-joanneum.at/landeszeughaus/ihr-besuch/oeffnungszeiten. Tato vstupenka platí i na zámek Eggenberg, který je mimo centrum. My jsme jeho návštěvu nestihli, ale vypadá podle fotek dobře. https://www.museum-joanneum.at/schloss-eggenberg-prunkraeume-und-gaerten 

Vedle východu ze zbojnice je infocentrum a hned vedle docela nenápadný vchod na nádvoří místního "krajského úřadu" Landhaus, někdy Landhaushofhttps://www.graztourismus.at/de/sehen-und-erleben/sightseeing/sehenswuerdigkeiten/landhaushof_sh-1246 Vstup na nádvoří je zdarma. Budete stát s otevřenou pusou, protože jste právě vkročili na nejkrásnější renesanční nádvoří střední Evropy. Připadali jsme si tu jako někde v Benátkách. 

Jdeme dál po Herrengasse a narazíme na krásný malovaný dům Gemaltes Haus Herzogshof. Má nejkrásnější fasádu ve městě a díky ní byli jeho obyvatelé zbavení povinnosti platit daně, ale výměnou za to museli ubytovávat všechny významné návštěvy ve městě. 

To už jsme na rohu Hauptplatz - hlavního náměstí s krásnou klasicistní radnicí. Tu jsem nevyfotila, protože byla zakrytá velkým pódiem jakési akce. Aspoň nám dali desinfekční gel zdarma. To je sranda, protože poslední desinfekční gel na ruce jsem kupovala taky v Rakousku na nádraží ve Vídni a už mi dochází. Tady totiž jsou gely voňavé, a to chcete. 

Za hodinovou věží na nedobytný vrch Schlossberg

Když se řekne Graz, každého napadne slavná hodinová věž na čedičové skále. Dřive tu bývala nedobytná pevnost, která odolala 8 obléháním, Turci ani Švédové neměli šanci. Přesto, když kapitulovala Vídeň, byli nuceni vzdát se i v Grazu. Napoleon přikázal strhnout celou pevnost a místní si za tučný peníz vykoupili aspoň svou hodinovou věž. Dnes její ručičky ukazují čas opačně. Došlo k tomu tak, že dříve měla věž jen jednu velikou ručičku, která ukazovala hodiny. Tenkrát se tak nehrálo na minuty, jako dnes. A pak byl požadavek domontovat minutovou ručičku, jenže kdyby měla být větší, než hodinová, tak se na věž nevleze. Zůstala menší. A tak vypadá, že čas je opačně. 

Výtah ve skále, nejdelší vnitřní skluzavka na světě a pozemní lanovka

Na vrch Schlossberg můžete po svých nebo historickou panoramatickou pozemní lanovkou (podobnou jako na Petřín) či moderním proskleným výtahem uvnitř skály. Ve skále je zabudována pohádková dráha, což je železnička pro děti a shora až dolů jde sjet v pytli po nejdelší indoorové skluzavce světa Rutsche, která měří 175 metrů. Stojí 5 EUR. Jeli jsme a stojí to za to. Dítko šlo 2x. Všechny mají společný web https://www.holding-graz.at/de/freizeit/schlossberg/, kde se dozvíte jízdné. Skála je protkána několikakilometrovým systémem chodeb a umělých jeskyněk, které sloužily mimojiné i jako kryt pro 40000 lidí. 

Na hoře je také muzeum, květinový park, růže, kavárny, pivní zahrádka, dětské hřiště a plocha, kde se prostě dá zevlovat na trávě. Tam nás v čínském pavilonku stihl vydatný liják s bouřkou. Objevila se duha na rozloučenou. Sešli jsme dolů po 260 válečných schodech a zamířili k řece.

Futuristický Murinsel a Kunsthaus

Přes řeku jsme přešli přes umělý ostrov Murinsel, který je de facto lodí upoutanou k oběma břehům řeky. Byl původně zamýšlen jako putovní, ale chtěli si ho tu nechat. Vypadá jako lastura, večer svítí barevně a uprostřed má malý amfiteátr a kavárnu. Vstup na něj je volný. Další zajímavou budovou je Kunsthaus, kterému se přezdívá Friendly Allien - přátelský mimozemšťan. Jde o organickou architekturu, která se v Čechách prakticky vůbec nestaví - víme, jak dopadla Kaplického chobotnice. Tady dostala stavba zelenou. Sice jsme neměli čas podívat se na nějakou výstavu, ale prohlédli jsme si aspoň foyer a knihkupectví se zajímavými umělckými suvenýry. Přijel pro nás autobus a hurá domů. 

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska