Gran Canaria městečka, hory, pláže na 1 týden

Gran Canaria městečka, hory, pláže na 1 týden

Na Gran Canarii, třetí největší kanárský ostrov tvaru kolečka s průměrem 50 km, jsme vyrazili začátkem března pár let zpět, kdy se objevily letenky za 84 EUR zpáteční z Krakova. Letiště Krakov Balice máme 230 km od domu necelé 3 hodiny cesty autem. Na polské dálnici se platí mýtné kartou a za týden parkování jsme platili 70 Zl. My jsme parkovali na Parkuj Go. https://parkujgo.pl/cennik/

Na internetu jsem stáhla krásnou fotku z krakovského letiště, kde jde vidět v pozadí Polské Tatry. 

Levné letenky na Kanáry 

Jak už víte, letěli jsme za cca 2200 Kč zpáteční. Můžete se spolehnout na to, že Ryanair létá pravidelně celý rok právě z Krakova, Vídně, Budapešti, Mnichova. Balíte se nalehko, o tom píšu v samostatném článku. Dá se letět i z Prahy s chytrými křídly, ale připravte si minimálně 8900 Kč za zpáteční letenku. 

   

Průvodce po Kanárech

Oficiální průvodce po Gran Canarii je zde https://www.ahojkanarskeostrovy.com/gran-canaria/ 

   

   

Nejlepší půjčovna aut pod sluncem CICAR

V každém článku o Kanárských ostrovech pěju nekončící chválu na autopůjčovnu CICAR. Mnohokrát jsme mi dali za pravdu. Objednávejte na www.cicar.com už z letiště. Já si objednala Opel Astra za 142 EUR/týden a krasavec na příjmu mi řekl, že když je nás 5, dá mi za stejnou cenu kompaktní SUV Opel Mokka. Jsou prostě zlatí. Tady jen ukážete občanku, řidičák a zaplatíte. Nic dalšího - auto je plně pojištěné, není třeba žádná karta. Benzín je mírně levnější než u nás. Za týden jsme projezdili 42 EUR. Ostrov je kolečko s průměrem 50km. A tuto částku jsme platili i flastr za parkování na krajnici silnice v přírodní rezervaci. Vůbec mě nenapadlo, že se tam nemá stát, když tam všichni stáli a policajti si asi denně chodí pro jistou sbírku. Pokuty se tu neplatí policajtům. Jde se s papírkem na poštu. Tak jsme přispěli kanárské vládě na chod ostrova.

   

Kde se ubytovat

Poté co jsme projeli celý ostrov, bych příště hledala ubytování v milých městečkách s lagunovou pláží na jihu. Je tam klidnější teplejší oceán a atmosféra. Nejvíc se mi líbilo Puerto de Mogán, dalo se i Puerto Rico, Taurito nebo Playa Cura, kde byla bezkonkurenčně nejlepší pláž pro děti. Zkrátka něco v okolí. Pokud jedete s cestovkou, s největší pravděpodobností skončíte v megastředisku Maspalomas nebo Playa del Inglés. Tam jsme byli, ale dle mého to postrádalo kanárské srdce. Navíc tam byl otevřený oceán=vlny. Tam bych bydlet nechtěla. Kdo je na dlouhodobější pobyt, nepotřebuje od rána do večera oceán, chce víc zapadnout mezi místní, ubytuje se v (okolí) města Las Palmas.   

Apartmán pro 4-člennou rodinu s bazénem není problém sehnat za cca 10 000 Kč/rodina/týden.

My jsme bydleli přes booking v bytě 3+kk 82m2 kousek od dálnice v městečku Tamaraceite. Měli jsme to jen 3km autem do velkého obchoďáku u stadionu (fotbaloví fanoušci Gran Canarii znají). Tam jsme si pohodlně nakoupili plnou ledničku lahůdek na snídaně a večerní zobání u vína. Ráno jsme to měli kousek na dálnici a hurá kamkoliv po ostrově. Auto nám dalo svobodu se za chvíli dostat všude po ostrově - na jih na pláže, na sever do městeček, doprostřed na hory. 

   

   

   

Autobusy po ostrově

Pro ty, kdo nechtějí půjčit auto, Gran Canaria má hustou autobusovou síť. Najděte si ubytování poblíž zastávky. Jízdní řády jsou zde https://www.guaguasglobal.com/en/lineas-horarios/. Kanáry patří k ostrovům, kde se člověk bez auta obejde. Kdybych jela sama s dítětem a byli bychom pořád kolem bazénu, taky si auto nepůjčím. Když je vás víc a chcete šmejdit po ostrově, berte auto. Na této fotce vidíte typický tyrkysový autobus, který objíždí ostrov, v dálce jde vidět sopka Pico del Teide na vedlejším ostrově Tenerife. Je viditelná ze severozápadního cípu ostrova.

Jídlo

Kanáry mají velkou výhodu, že patří gurmánskému Španělsku. Takže supermarkety jsou plné báječných sušených šunek, tortil, oliv a dalšího skvělého jídla za skoro naše ceny. Trhy jsou plné báječné zeleniny a ovoce. Zejména místní papája je top. Takto jsme jednoduše řešili snídaně - nakoupili jsme si co hrdlo ráčí v marketu a večer jsme ani neměli potřebu hodně večeřet, stačilo si něčeho zobnout k salátku k vínku. Hlavním jídlem dne pro nás byly obědy. Každý den jsme byli na jiném koutu ostrova a tam jsme si našli nějakou populární restauraci na pořádný tříchodový oběd. Nechybělo ani kanárské jídlo: mořské plody, jejich omáčky červená a zelená, brambory vařené v mořské vodě apod. Jakmile uvidíte místo, kde je hodně lidí, kteří tu bydlí dlouhodobě, tam se dobře najíte. Mírně nad 10 EUR není problém pořídit tříchodové menu v restauraci včetně pití. Je to Menu del día a v oficiálním jídelním lístku jej nenajdete. Buď je jen na tabuli nebo vám jej řeknou. Pozor, na večer se restaurace prostírají jinak a je normální, že jeden chod stojí min. 20 EUR. 

   

  

   

   

   

   

Nejlepší pláže ostrova    

Mně se nejvíc líbily pláže, které měly polouzavřenou lagunu na jihu ostrova. V březnu tu byl znatelně teplejší oceán 19°C. Ale pocitově to šlo, protože neměl skoro žádné vlny. My jsme navštívili tyto.

Puerto Rico

Pokud máte děti, tady je nejlepší a nejklidnější pláž, co jsme navštívili.

   

Puerto de Mogán

Nenechte se zaskočit tím, že uvidíte v tomto krásném přímořském městečku marinu a přístav. Kousek bokem je pohodová pláž.

   

   

   

   

Playa Las Maraňuelas

Je v těsné blízkosti Puerto De Arguineguín. Je to městečko okupované skandinávskými důchodci, takže je tu dráž než jinde. Ovšem pláž báječná.

Playa del Cura

U této pláže je parádní Ocean Beach Club.

Ostatní pláže, pokud vidíte lagunu a je to na jihu, bude to podobně dobré a jděte do toho. 

   

   

Ostatní navštívené pláže 

V březnu je na severu ostrova trošku chladněji než na jihu, takže na severu nenajdete zjara tak pěkná místa jako na jihu a koupání v podstatě nepřipadalo v tyto měsíce v úvahu. 

Playa De La Nieves/Agaete

Na severozápadě ostrova jsme si zajeli na černou pláž v Agaete. V okolí jsou nádherná skaliska. V Agaete je cestou mezi přístavem a pláží ulička plná dobrých restaurací nabízejících chutná menu del día. Na pláži byl hodně hrubozrný nepříjemný černý písek. Barevně mě černý písek nevadí, ale toto byly až ostré kamínky. Z Agaete plují trajekty na Tenerife https://www.fredolsen.es/en

   

   

Maspalomas

Jde o masové středisko blízko populárních písečných dun s majákem. Ovšem pláž je otevřená s velkými vlnami. Nic moc pro děti. Klidné laguny se mi jevily lepší. 

   

   

Za přírodou

Jardín Botánico Canario "Viera y Clavijo"

Na severovýchodě ostrova nedaleko Las Palmas je obrovská botanická zahrada s cestičkami zasazenými do skal, s jezírky a nekonečným množstvím kanárské vegetace. Tady se hodně nachodíte a nakocháte. Vstup je volný a moc moc moc se nám tu líbilo. Mrkněte na video. http://www.jardincanario.org/

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Palmitos Park

Je velká botanická zoologická zahrada s delfináriem, mnoha orchidejemi, kanárky a motýly. Děti tu hlavně chtějí vidět cvičené delfíny. Někdo si i platí za políbení:-). Je to sice nejdražší položka vstupného, ale v pohodě tu strávíte celý den. Mají otevřeno i nyní. https://www.palmitospark.es/en/ My jsme brali vstupné 4 přátelé za 112 EUR. A malé dítě 11 EUR zvlášť. https://tickets.palmitospark.es/product/1147063444 Vstupenku si kupte online a můžete kdykoliv 90 dnů od koupě jít do parku. Dokonce ani nevadí, když vstupenky ztratíte. To se stalo kamarádce. Ztratila vytištěné vstupenky - našli ji v systému platbu a šli s rodinou dovnitř. Společně s Palmitos Parkem šlo koupit společnou zvýhodněnou vstupenku do velkého aquaparku, záleží, jestli je otevřený. Za nás v březnu nebyl. Jmenuje se Aqualand Maspalomas https://www.aqualand.es/maspalomas/

   

   

   

   

Roque Nublo 1813 mnm

Nelekněte se nadmořské výšky jedné z nejvyšších přístupných hor ostrova s ikonickým sopečným kamenem na vrcholu Roque Nublo. Vyšly to nejen obě babičky, ale i tříleté dítě. Dá se vyjet do slušné nadmořské výšky 1576 m autem. Je tam maličké parkoviště, které kapacitně nestačí, a to tam v březnu nebyl nával lidí. Na nás místo nevyšlo a tak jsme to šupli jako ostatní ke skále za krajnici. Ačkoliv auto nikoho neblokovalo, je tu přírodní rezervace a dostali jsme flastr 42 EUR. Nevadí. Složili jsme se rovným dílem a policajti nás poslali to zaplatit na poštu. Nahoru se dostanete po serpentýnách a skaliskách s dítětem asi za hodinu, i když to je podle mapy jen 1,5 km. Trvá to v terénu mnohem déle. https://mapy.cz/s/narakerela.

Gran Canaria má v centrální části mnoho nádherných skalisek a lesů, úplně bych tam byla klidně týden a jen chodila na túry. Pokud jste chodiči a milovníci hor, přijdete si tu na své. Stezky mají velmi dobře značené a terén bude připomínat třeba Madeiru. 

   

   

   

   

   

   

Městečka  

Las Palmas

Hlavní město ostrova láká hlavně ty, kteří se tu usazují dlouhodobě. Protože tam je práce, kultura, sport atd. Tady jsme zažili parádní karneval, kdy šel několikakilometrový průvod za alegorickými vozy. Navštívili jsme katedrálu sv. Anny, krásné náměstí poblíž. Našli jsme tu jeden z nejhezčích parků, které jsem kdy v životě viděla, Doramas Park a je tu ohromující akvárium Poema del Mar. https://www.poema-del-mar.com/en/. Prošmejdili jsme spoustu míst a ulic a toto jsou moje top 3 místa.

   

   

Arucas

Nedaleko Las Palmas jsme navštívili kouzelné městečko Arucas. Má ještě hezčí a větší katedrálu než Las Palmas. Historické uličky a na konci kouzelný park, kde se vyřádí děti a zasní babičky.

   

Firgas

Při jedné cestě s Arucas jsme vzali i městečko Firgas. Tady je malý milý typický kanárský kostelík a v bílých uličkách je vodní kaskáda věnovaná Kanárským ostrovům. Vřele obě městečka doporučuji. 

   

   

Teror

Další na řadě je městečko Teror. Je velmi krásné a populární, ale přiznám se, že jsem tam už nedořídila. Už se mi nechtělo. Tak příště. Vy však jeďte. Určitě stojí za vidění.

Tejeda

V horách cestou z Roque Nublo jsme se zastavovali v dalším městečku situovaném v neuvěřitelné horské krajině - Tejeda a Cruz de Tejeda. Jen to řízení, kdyby bylo trochu lidštější. Samá serpentýna. Na mapě vše vypadá jako nic a v reálu jedete asi rychlostí 30 kmh.

Mapa navštívených míst

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=156gFJoNfd-V5XkMlGb4oHPXrO3QzOinp&usp=sharing 

Suma sumárum Kanáry jsou jistota

Kanáry dlouhodobě patří mezi mé oblíbené ostrovy. Nikdy neomrzí se na ně stále vracet, protože každý je jiný a když se snažíte přijít na to, který je lepší, časem to přestane a líbí se Vám zas a znovu ten poslední. Nejsou to ostrovy pro milovníky teplého moře a bílého písku, který na sopečných ostrovech není, ale vždy severy ostrovů jsou pokryté neskutečnou zelení, kopci a úžasnými historickými městečky. Jih a pobřeží bývaly historicky vyprahlé ponechané svému osudu, dokud nepřišel masový turismus, který všechna jižní pobřeží obestavil hotelovými komplexy. Výhodou Kanárů je, že mají celoroční sezónu a perfektní pro milovníky jak pěší turistiky tak pro ty, kteří si chtějí odpočinout a vypadnout z naší zimy do tepla. Další velké plus je, že tam není draho.

Náš týden nás vyšel letenka + ubytování + auto = 5950 Kč/os. Ušetřili jsme hodně na letence a tom, že jsme se na vše skládali 4 dospělí. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska