Beskydy: Kněhyně, Čertův Mlýn, Radhošť, Rožnov

Beskydy: Kněhyně, Čertův Mlýn, Radhošť, Rožnov

Uprostřed prázdnin jsme se vydaly na dvoudenní výlet do Beskyd. Mohl za to de facto koronavirus, protože jsem měla být v Estonsku, konkrétně v národním parku Laheema https://www.keskkonnaamet.ee/sites/default/public/Lahemaa_EN.pdf. Přírůstky v České republice byly vysoké a Estonci vydali nařízení, že jedině 14 denní karanténa, negativní test nestačí. Letenky skončily v koši a my v Beskydech. Vymyslela jsem 2-denní pěší trasu, aby děvčata viděla pořádnou divočinu, kde se také jako v Estonsku vyskytuje Tetřev hlušec, i nejprofláklejší turistická místa: Pustevny, Radhošť a skanzen v Rožnově pod Radhoštěm. Na horách jsem zastáncem chození, protože v jiném terénu nezažiju pořádné převýšení. Beskydy mají několik míst v obležení turistů: nejvyšší Lysá hora, Velký Javorník u Frenštátu a  Pustevny jsou specifické totální záplavou návštěvníků. Stačí jít doslova pár kroků vedle a téměř nepotkáte živáčka. Nedá se tam dojet autem a není tam hospoda = nerušený klid. Beskydy jsou velmi lesnaté a patří k našim největším CHKO s rozlohou chráněného území 1160 km2. Proto se tu snadno dají plánovat čundry, kdy klidně několik dnů nemusíte sejít do civilizace a vyžijete z horských chat na hřebenech.

Raději odstavte auto v cíli než na startu

Sraz jsme měly na autobusovém nádraží v Rožnově pod Radhoštěm, kam jsem dojela autobusem a děvčata autem z Čech. Přímo u nádraží jsme našly jen supermarkety, kloudné parkoviště ne. Tak šlo auto na odstavné parkoviště na sídliště. Další den k němu dojdeme. Bude cílem našeho putování. Na start se přesuneme z Rožnova třemi autobusy. Když jdu trasu z bodu A do bodu B, raději odstavuji auto v cíli, než na startu. Přece jen člověk je po chození unavený a nechce se mu za autem cestovat na začátek. 

Autobusem z Rožnova pod Radhoštěm do Čeladné, hájovna Janečkovice

Děvčata jela z Čech, takže jsme se nesetkávaly brzy ráno, ale až dojedou. Jely jsme autobusem v 10.20 z Rožnova do Frenštátu pod Rahodštěm u škol. Tehdy platilo legrační nařízení, že v Moravskoslezském kraji se musí všude nosit roušky. Takže se na nás v Rožnově všichni usmívali bez roušky a ve Frenštátu nás vraždili bez roušky pohledem. No dobrá, takže tady s rouškama. Stejně pěšky odpoledne zase přejdeme do Zlínského kraje, který je bez roušek:-). Autobusem jsem jely z Frenštátu u škol do Čeladné, hotel Prosper. Čeladná působí tady v horách jako pěst na oko. Je to takový svět sám pro sebe, jakože hogo fogo:-). Všude jsme projížděli podhorským krajem plným běžných venkovských hospodářství, když tu najednou golfové hřiště, designové hotely, kavárny a vyšňoření lidé, kteří rozhodně nevypadali, že by měli namířeno na výšlap. Samé ostravské SPZ se speciálními čísly. Každopádně zde máme na přestup dost času, který strávíme v příjemné vyparáděné kavárně na náměstíčku u frapé, ať se nám do žil vlije kofein na výstup. Náš třetí autobus jede od hotelu Prosper do Horní Čeladné na zastávku hájovna Janečkovice. 

Pramen Cyrilka a kaple sv. Cyrila a Metoděje Horní Čeladná

Naše putování začíná u dřeveného vyřezávaného pavilonku nad pramenem Cyrilka, kde doplňujeme vodu do 100% a hned vedle je kaple Sv. Cyrila a Metoděje. Kousek odtud je bývalá honosná hájenka kroměřížského arcibiskupství, které odjakživa vlastnilo lesy v okolí, nyní je z ní hotýlek https://www.uholubu.com/. A myslím, že dosud arcibiskupství, tentokrát olomoucké, lesy okolo vlastní. Vydaly jsme se po červené značce stoupáním po lesní cestě směr Malá Stolová. Těžba dřeva probíhala jen v nízkých partiích, kde byly vysazené smrky. Výš les přešel v přirozenou karpatskou jedlobučinu a dál v prales, který už se ponechává přírodnímu rozkladu. 

Malá Stolová a prales Kněhyně/Čertův Mlýn v tajemné mlze

Díky lesní cestě jsme na poměrně krátkém úseku nastoupaly celkem snadno pořádné převýšení. Začaly jsme v 514 metrech a ani jsme se nedanály a byly jsme v 1000mnm na Malé Stolové. Tady jsme z lesní cesty vstoupily do mlhy, která se celý den drží nahoře na kopcích jako čepice. Až sem byste klidně došli s kočárkem. Cyklisté musí pokračovat dál lesní cestou, do pralesa nemohou a ani to není sjízdné. Vstupujeme do Národní přírodní rezervace Kněhyně Čertův Mlýn, ostrova divočiny, kde je příroda ponechána sama sobě bez zásahů člověka. Vidíme upozornění na výskyt všech tří našich velkých šelem: rysa, vlka i medvěda a také Tetřeva hlušce. Zde přišla nejkrásnější část cesty, kdy se pěšina zúžila na kamenný chodníček. Procházely jsme krásným hustým pralesním porostem z buků a pokroucených kmenů jeřabin a jedlí. Mlha a nepřítomnost lidí nás uvedla do úplně meditativní nálady. Takhle by měly vypadat hory. Klidné, plné vegetace, divoké. Prošly jsme po červené po traverzu hory (na vrchol není možné kvůli ochraně přírody jít), dál šli na sedlo pod Kněhyní a vystoupali na vrchol Čertova Mlýna. Zde konečně první lidé, ale jen pár jedinců. Následoval sestup, který byl techničtější, protože to byly kamenné schody s bahnem. Šlo to, ale pomalu. 

Velké šelmy v Beskydech rys, vlk i medvěd, největší pozor si ale dávejte na...

Ačkoliv se všechny velké šelmy v Beskydech vyskytují, nefanděte si, že je lze spatřit jen tak na vlastní oči. Jsou a) nesmírně plaché b) chytré, takže o vás ví a schovají se včas c) mají tak dobré mimikry, že i když neutečou, v porostu je neuvidíte. Buďme rádi, že v tak hustě osídlené republice nějakou divočinu máme. Jsou to nádherná zvířata. Vice info o nich spravuje tento web www.selmy.cz nebo www.navratvlku.cz. Na koho si však dejte pozor, je sebevědomě promenádující se tetřev v době toku. On snad vždycky přijde k člověku, kterého se absolutně nebojí a může jej považovat za soka v lásce, objekt touhy nebo mu prostě zatarasí cestu, protože to je jeho. Rozhodně jej ničím nezahánějte, nekřičte na něj. On neodejde. Nic jej zastraší. Nijak s ním nebojujte. On se vás nelekne. Prostě jděte pryč. Projdete tak, že si vezmete větev a držíte si ptáka od těla. On je tu pánem a nebojí se to dát najevo. Tyto ohrožené druhy mají velmi malá teritoria, tak je nerušme. My máme kam jít, oni ne. https://ceskadivocina.cz/cs/zvire/hrabavi/tetrev-hlusec.

Pustevny, Radegast, lanovka, Libušín, Valaška

Po sestupu z Čertova Mlýna následovala pohodlná lesní cesta po zelené na kdysi pusté místo, kde pobývali poustevníci Pustevny. Dnes je to nejnavštěvovanější středisko Beskyd. Prošly jsme nejprve kolem hotelu Tanečnica, který je ve smutném stavu. Dál kolem nově zrekontruovaných budov architekta Dušana Jurkoviče Maměnka a Libušín. Libušín je zcela nově postaven, protože v roce 2014 vyhořel. Nyní je už zase v plné parádě. https://www.pustevny.cz/o-pustevnach/. Na Pustevny můžete vyjet autobusem z Rožnova pod Radhoštěm nebo autem. Info o parkingu https://www.prostrednibecva.cz/turistika/parkoviste-pustevny/175-parkoviste-pustevny. Z druhé strany od Frenštátu pod Radhoštěm, z obce Trojanovice vede nahoru na Pustevny lanovka https://www.pustevny.cz/cenik-lanovky/. Samozřejmě nikomu se zdravýma nohama nic nebrání si sem vyšlápnout po svých. Velmi pohodlná cesta vede z Trojanovic, říká se jí Knížecí. Prudší výstupy jsou z mnoha stran. Kousek od Pusteven směr vrch Tanečnice, je stezka v korunách stromů https://stezkavalaska.cz/

Jak kouzelně vypadají Pustevny v zimě se podívejte zde: https://www.hanamachalova.cz/clanek-nebude-li-hospodin-ostrihati-mista-nadarmo-bdi-strazny/.

My jsme všem lákadlům Pusteven odolaly, protože jsme byly uvyklé na klid lesa. Přijít zpocené z výstupu a s mokrými vlasy z mlhy mezi dav lidí byl trochu šok. Tak jsme jen rychle prošly a odpočinuly si až u sochy Radegasta. Tady funguje stánek s pivem, ale v 16:00 už zavíral. Dala jsem si svačinu a úplně si zapomněla sochu slovanského boha Radegasta od sochaře Albína Poláška vyfotit. To víte, když je hlad, tak se zapomene i na focení. https://www.pustevny.cz/radegast/ 

Radhošť a nocleh

Pohodovou hřebenovkou jsme se dostali na bájnou horu Radhošť. Má mít speciální energii, proto tu různé svatyně a obřadní místa byla odedávna. Dnes na vrcholu stojí kaplička s pěknou dřevěnou fasádou. Před ní stojí sousoší slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, kteří zde měli fyzicky být. Na jejich svátek začátkem července tu bývá velká pouť. K Radhošti se váže několik pověstí http://beskydy.org/povesti/. Pořad bohoslužeb v kapličce https://www.farnostfrenstat.cz/kaple-radhost/. O Radhošti a jeho mýtičnosti byl tatočen také díl Magických hor s Václavem Cílkem a Květou Fialovou https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10214728374-magicke-hory/209572230130007-radhost

Konečně na Radhošti se mlha rozpustila a sluníčko nás odměnilo krásným západem slunce. Najedly jsme se a přenocovaly v jednoduchých podmínkách dřevěné horské chaty Radegast z roku 1933. Nocleh stál 549 Kč se snídaní. Snídani berte, nemáte si kde jak doplnit zásoby na cestu. Je super spát takhle na kopci a vzbudit se do krásného rána na horách. Až do 10:00 byl vrchol Radhoště stejně prázdný jako večer. Přišlo jen pár sportovců. Kdo si chcete tuto mýtickou horu vychutnat, miřte sem ráno nebo večer. Skvělá příležitost si užít horu v klidu bez davů. https://www.hotelradegast.cz/ O historii chaty Radegast byl natočen díl Na vrcholky hor s Vladimírem Čechem https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10169768440-na-vrcholky-hor-s-vladimirem-cechem/408235100181004/titulky. Pár lidí si lehlo na vrchol i ve spacácích. Noc byla krásná, vítr žádný, měli super spaní pod širákem. Telefon mi naměřil za celý den 18,7 km. 

Rožnov pod Radhoštěm a skanzen

Druhý den jsme sešli místy celkem prudkým sestupem z vrcholu Radhoště do Rožnova pod Radhoštěm. Turistická značka vedla i ke skanzenu. Šly jsme se podívat do Dřevěného městečka. Vstupné https://www.nmvp.cz/roznov. Jsou zde i komentované prohlídky. Chalupy jsme si prohlížely samy a v jedné probíhala komentovaná prohlídka, ke které jsme se přidaly. Byly zde i dvě hospody, kde jsme si daly halušky.  

Pak už stačilo přejít k autu, které nás čekalo v cíli. Telefon mi naměřil 15km. Byla to dobrá dvoudenní procházka, kde se nám žíly rozhodně nezkrátily. 

video z prvního dne

video z druhého dne

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska