Nebude-li hospodin ostříhati místa, nadarmo bdí strážný

Nebude-li hospodin ostříhati místa, nadarmo bdí strážný

Pustevny jsou největším václavákem/nejnavštěvovanějším místem Beskyd. Proto jsem se tomuto místu snažila vždycky vyhnout. Jenže tentokrát přišla zpráva od mých milých z Bohemian Tour, že tam jede jejich zimní bus a dokonce přes moje město, takže nemusím vstávat uprostřed noci. Hm... Vzala jsem s sebou sáně a hurá nahoru. Neodsuzujte, dokud nezkusíte a využívejte každé příležitosti, která se (v tomto případě) nebude opakovat. Na první fotce máte žalm, z kterého jsem vzala nadpis článku. Až budete na Pustevnách, všimněte si jej:

Nahoru autem raději ne, parking je hned plný 

Už dole na Prostřední Bečvě je zátarasa na silnici s nápisem, že parkoviště nahoře je plně obsazené. O víkendu musíte jet velmi brzy, abyste jedno z 200 míst nahoře chytli. Stav obsazenosti sledujte zde https://www.prostrednibecva.cz/.

Tento víkend nejvíce lákalo návštěvníky snad nejluxusnější počasí, jaké jsem tu kdy zažila: 7°C, totální azuro a ledové sochy. Ještěže jsem si nevzala zimní bundu, stačí termoprádlo a softshellka.

Autobus je nejlepší volba

Nahoru jezdí cca každou hodinu bus z Rožnova pod Radhoštěm. Bývá o víkendech plný, proto je jistější nasednout už na začátku nádraží a ne na zastávkách cestou. Mnohem prázdnější autobusy jezdí z Ostravy přes Frýdek-Místek, Příbor, Kopřivnici, Frenštát a ze Vsetína přes Velké Karlovice a Bumbálku. Spoje najdete na idosu po zadání stanice: Prostřední Bečva, Pustevny, konečná.  My jsme měli výhodu pohodlného zájezdovového busu, kde má každý své místo. Jeli jsme si jako páni a na místě působili jako zjevení.

 

Lanovka z Ráztoky vezme sáně i psa

Z druhé strany hor od Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic se dá dostat na Pustevny lanovkou z Ráztoky. Je tam velké parkoviště, na které jezdí busy z Frenštátu https://www.pustevny.cz/cenik-lanovky/. Já jsem dnes lanovku také využila. Sjely jsme Knížecí cestu dolů z Pusteven a vyjely nahoru. Profi tip: lístek na lanovku si kupte na horní stanici ještě předtím, než kopec sjedete na lyžích, běžkách nebo saních. Dole je totiž mnohonásobně větší fronta na lístky a ušetříte tak spoustu času. Na lanovku samotnou fronta není téměř žádná. Lanovka přepravuje i kola, sáně, boby, kočárky - za to se příplácí 40 Kč. Třeba naše sáně jely z bezpečnostních důvodů na lanovce úplně samy a jely za námi. Je to jednodušší při vystupování si vyskočíte a teprve vám přijedou sáně. Ty si nesundáváte sami, ale obsluha lanovky. V náručí můžete přepravit na vlastní nebezpečí i psa nebo lyže. Skialpinisti a nadšenci do sjezdů si mohou koupit 10 jízd za 1300 Kč. Já jsem platila 180 Kč za dospělého, 90 Kč za dítě a 40 Kč za sáně.

Za námi na lanovce jedou naše sáně - samy, vyskočíte a pak si je v klidu vezmete

Knížecí cesta

Pro mě osobně dnes top zážitek 5,8km dlouhá jízda na saních z Pusteven po Knížecí cestě dolů na lanovku na Ráztoce po Knížecí cestě. V zimě je magistrálou pro běžkaře, skialpinisty a pěší, kteří si chtějí na Pustevny vyjít po svých pohodlnou upravenou cestou. Velmi prudké zatáčky, kdy jsem si doslova vydřela podrážky na brždění, byly dvě. Bylo to neskutečně boží. Jen asi v polovině cesty byl plytký úsek, tak jsme si zastavily a vystrečovaly nohy, protože na saních máte celou dobu nohy ve vzduchu nebo jimi brzdíte, takže jsem měla úplně třísla v rozkladu a stydkou kost úplně rozlomenou vejpůl:-)... Klidně jednu jízdu lanovkou oželte a vydejte se nahoru nebo dolů po Knížecí cestě. Je krásně vedená. Ani nepoznáte, že jdete do kopce. Není náročná, sjede ji i naše babi na běžkách nebo ujde náš děda pěšky. https://mapy.cz/s/mogugudoze. Skialpinisti ocení místní sjezdovky a jejich napojení na Knížecí.

Fénix jménem Libušín - jediná velká rukodělná stavba u nás po 2. světové válce

Pustevny prosluly stavbami objednané Pohorskou jednotou Radhošť u architekta Dušana Jurkoviče na konci 19. století. Jedna z nich vyhořela (Libušín) v roce 2014 a původní řemeslnou technologií - stará dobrá ruční práce - se obnovila. Teď teda jede jen na okýnko a ledový bar ve dvoře, ale snad se podíváme brzy i dovnitř. Doporučuji suprový dokument o obnově Libušína https://www.ceskatelevize.cz/porady/10721136137-fenix-jmenem-libusin/, který doslova dojme, protože i dnes jsou lidé neskutečně zruční.  

Ostatní občervovny jsou všude možně - od nové horní stanice lanovky přes koliby, kamennou chatu, po stánky v podobě malých chaloupek. Pamatujte, levnější je vždy to zastrčenější. Takže když zajdete za roh, tam nejsou tak drsné ceny za občerstvení. Nic mě neuchvátilo kvalitou nebo výjimečnou chutí, takže nemůžu nic stran gastronomie doporučit. 

Co dělat na Pustevnách?

Kdo holduje delším túrám, přečtete si můj letní článek https://www.hanamachalova.cz/clanek-2-dny-v-beskydech-divocinou-na-3-top-mista/ o trase přes Kněhyni a Čertův Mlýn až do Rožnova.

Kratší vycházky jsou 4 km na Radhošť ke kapli a sousoší sv. Cyrila a Metoděje. 1,5 km k soše Radegasta nebo pár set metrů na stezku Valaška. https://stezkavalaska.cz/

Pustevny jsou parádní pro běžkaře. O stavu běžeckých tras se dozvíte zde https://www.pustevny.cz/bezky/. Podívejte, jak jsou děti na sněhu spokojené. Vezměte je ven. A když je sluníčko...co může být víc? Davům se dá lehce vyhnout tím, že poodejdete z jediné cesty mezi stezkou Valaška a sochou Radegasta. Stačí kousek do strany. Užili jsme si nádherný den venku. 

Lysá hora příští sobotu

 

Příští týden zaznělo z osazenstva přání jet na Lysou horu. Tak se klidně přidejte. Trasu jsem vymyslela: půjde se okruh od hotelu Petr Bezruč v Malenovicích. Nahoru přes Ivančenu a dolů přes nejstarší hospodu v Beskydech U Veličků - ke korýtku a vodopádům Satiny. Já myslím, že v zimě každý ocení, že trasa v okruhu má jen 12,5 km, že se nejde tam a zpět stejnou cestou a že uvidí i něco jiného než dav z Ostravice. Nesmeky na Lysou rozhodně s sebou. 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět Články z cest

Budapešť vánoční trhy 2021: co musíte vědět

Putování Alsaskou vinnou stezkou Články z cest

Putování Alsaskou vinnou stezkou

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala Články z cest

Ojcovský národní park a zámek Pieskowa Skala

Rešovské vodopády a hrad Sovinec Články z cest

Rešovské vodopády a hrad Sovinec

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa Články z cest

Heidelberg nejkrásnější univerzitní město Německa

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska Články z cest

Tatry a Zakopane hlavní zimní město Polska

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska Články z cest

Šoproň a Esterháza Fertöd - UNESCO krajina Maďarska

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca Články z cest

Hollókő, Eger, Lillafüred, Miskolc/Tapolca