Adventní Bratislava má překvapující kouzlo

Adventní Bratislava má překvapující kouzlo

Nejvíc mě baví adventní trhy v zahraničí. Člověk víc vnímá, co tam mají odlišného. Každé město má jiné tradice, snaží se ozdobit ulice a náměstí, sjednotit dekor stánků. A nás zimní návštěvníky zajímá také dobré jídlo a pití. 

Proto jsem vyrazila do blízké Bratislavy. Je ideální pro ty z Vás, kteří se bojíte, že se v zahraničí nedomluvíte. Pro všechny takové doporučuji to jednou provždy zlomit tím, že se vydáte do Budapešti. Maďarština je pro mě nejnesrozumitelnější evropský jazyk, který ani nepřečtu a forinty se mi špatně přepočítávají. Přitom každý, kdo v Budapešti byl, Vám potvrdí, že se tam krásně sám zorientoval, nikoho se na nic ptát nemusel Prostě si ukázal, co chce, a to také dostal. Ale zpět do Bratislavy. Nezapomeňte si s sebou vzít občanku a kartičku zdravotní pojišťovny. Doporučuji vyhnout se automobilové dopravě a dopřát si svařák. 

Pohled na Bratislavský hrad z Rybného námestia

Jak se do Bratislavy levně dostat

Tentokrát jsem se vydala na výlet s místní rodinnou cestovní kanceláří. V ceně 550 Kč byla nejen doprava, ale i komentovaná prohlídka historického centra města s profesionální průvodkyní. Odpoledne následoval volný program na adventních trzích. Už ráno nás paní majitelka Alena uvítala perníčky a milým povídáním. Poznáte, kdo se snaží dělat něco navíc,  je nadšenec, kterému záleží, aby lidé byli spokojení. Takové lokální firmičky podporujte i ve svém okolí. Kdo jste ze Zlínského kraje a blízkého okolí, mrkněte na ně. Jmenují se Bohemian Tour  Adventní zájezdy ve vašem okolí nemusí pořádat jen cestovka. Někdy je to obec, spolek, zaměstnavatel, škola. Podpořte je a poznáte při svařáku více lidi ve svém okolí. 

Dnes máme na Hradě parádní azuro

Klasickou veřejnou dopravou se do Bratislavy dostanete samozřejmě taky. Píšu o tom v tomto článku.

Z Hradu je krásný výhled na Dunaj a most SNP s vyhlídkovou restaurací UFO

Kudy projít Bratislavu a vidět vše zajímavé

Svou prohlídku Bratislavy doporučuji začít na Bratislavském hradě. Doporučuji vyjet trolejbusy 203 nebo 207 do zastávky Hrad. Mapu MHD ve městě najdete zde. Je nejznámější dominantou města a procházely tudy dějiny. Víte, že opravdovou věž má jen jednu a ještě v polovině padesátých let stála na kopci nad městem v podstatě ohořená ruina? Vstup do areálu, na nádvoří a do krásné Barokní zahrady je zdarma. Je odtud krásný výhled na město a řeknu Dunaj. Na druhém břehu vidíte známý most SNP s restaurací UFO ze sedmsedátých let 20. století, za ním sídliště Petržalka. Pokud jste ve městě poprvé, asi zůstanete na stávajícím břehu řeky, kde je staré město. 

Barokní zahrada na Bratislavském hradě

Kolem Barokní zahrady sejděte k pravoslavnému chrámu Sv. Mikuláše, podívejte se na sochu Bosorka (odkaz na čarodějnické procesy) a dále pokračujte schody na ulici Beblavého. Všimněte si krásného rokokového žlutého rohového Domu u svatého pastýře, kde je nyní Muzeum hodin

Vrokokovém Domě u svatého pastýře je na patro jen jedna místnost a je v nich Muzeum hodin

Podchodem pod magistrálou přejděte k nepřehlédnutelnému Dómu svatého Martina. Všimněte si, že má na špičce věže korunku, protože jde o korunovační katedrálu z 15. století. Hráli zde Beethoven i Ferenc Liszt.  Dóm je vysoký 85 metrů. Alespoň vidíte, jak hluboká je studna na protějším Hradě, protože má stejnou hloubku jako věž katedrály.

Obejděte dóm vpravo, dostanete se na Rudnayovo náměstí, kde na Panské ulici 35 uvidíte krásnou budovy Lékárny u Salvátora, která kvůli majetkovým sporům už 20 let chátrá.

Bývalá Lékárna u Salvátora

Krásným zákoutím náměstí se dostanete po schodech ke katedrále. Prohlédněte si ji a pokračujte do města Kapitulskou ulicí. Zde co dům to památka. Zahněte doprava k výraznému kostelu Klarisek s gotickou věžičkou. A projděte Podjazdem na Michalskou ulici. Tady jste v samotném centru Starého města. 

K Dómu svatého Martina se dostanete od Rudnayova náměstí

Na jednom konci vidíte Michalskou bránu - poslední dochovanou městskou bránu a na druhém konci Hviezdoslavovo námestie se Slovenským národním divadlem. Rovně Hlavné námestie. Vydejte se kterýmkoliv směrem, protože si stejně prohlédnete všechna tato místa. 

Gotická věž kostela Klarisek ční mimo půdorys, protože v původních plánech kláštera nebyla

Adventní trhy

Stánky trhů najdete na každé širší ulici a náměstíčku. Ty hlavní najdete na Hviezdoslavově náměstí. Zaměřuje se především na jídlo a pití. Překvapí Vás, že všechno je tu opravdu chutné a za svá EURa dostanete opravdu dobré věci. Deci svařáku stojí obvykle 1 EUR, tedy 2 EURa za běžný hrníček, bramborák 4 EUR, lokše kolem 2-2,50 EUR, záleží na náplni. Lokše jsou placky z bramborového těsta a většinou se plní slanou náplní - sádlem, játry, zelím, česnekem. Najdete i sladké varianty - čokoládovou, oříškovou, makovou. Sladké najdete nepřeberné množství druhů štrůdlů a pravé bratislavské rohlíčky.

Slovenské národní divadlo na Hviezdoslavově náměstí

Další trhy najdete na Hlavním náměstí u Staré radnice. Jsou tu stánky jak řemeslné, charitativní, tak s jídlem a pitím. Nebo kombinované. Nejlepší je charitativní stánek prodávající svařák pro dobrou věc. Ten oceníte nejvíc. Menší trhy najdete i na nádvoří Staré radnice. Mnoho stánků má i platební terminály a můžete platit kartou.

Najdete tu zemiakové placky s brynzou nebo zelím

K bratislavským trhům neodmyslitelně patří lokše na všechny způsoby

Na trzích na Hradě i na nádvoří Staré radnice najdete živá zvířata

Nádvoří Staré radnice

Nádvoří Staré radnice má také trhy

Doporučuji projít Starou radnicí a pokračovat Kloboučnickou ulicí ke Staré tržnici. Do 15:00 tu probíhají denní trhy. Jsou řemeslné nebo charitativní. Dobře se tu najíte a napijete. Posedíte v teple. Mají tu zdarma WC, můžete si tu doplnit do láhve pitnou vodu, je tu zdarma wifi, v první patře je velký dětský koutek s polstrovanými sedačkami i pro unavené rodiče. Můžete si tu zahrát stolní fotbálek a ping pong. Prostě skvělý prostor uprostřed města s velmi dobrými cenami za občerstvení.

Stará tržnice žije od rána do 15:00 a je skvělým místem k odpočinku s dětmi

Interiér Staré tržnice

Vymydli si hračku aneb k vánocům patří charita

Z charitativních stánků ve Staré tržnici jsme si vybrali projekt Vymydli si. Jsou to krásná barevná dětská mýdla s hračkou, která vyrábí malý klučina Maťko, aby podpořil jejich prodejem nákladnou léčbu svého staršího brášky Kubka, který je upoután na lůžko. Byl tu on sám i se svým tatínkem a byli za podporu opravdu vděční. My zase máme krásná barevná mýdélka a už se těšíme, až si vymydlíme poníka, autíčko a dinosaura. Článek o 11 letém Maťkovi najdete zde

Kouzlo přichází, když se setmí

Už se blíží večer. Vánoční trhy se rozjasní barvami světýlek, stromečky se rozsvítí a my si vychutnáváme znovu procházku Starým městem. Tentokrát procházíme Michalskou bránou, dáváme si lokši s čokoládou a jdeme k divadlu na sraz s ostatními veselými účastníky dnešního výletu. 

Podvečerní nálada u sochy sv. Jana Nepomuckého v Michalské ulici

Michal

Tento čas je možná k návštěvě Bratislavy úplně nejlepší a když k tomu chytnete dokonalé azuro jako my, budete s atmosférou v uličkách hlavního města našich sousedů, které není ani malé ani velké, opravdu spokojeni. Zajeďte si tam a napište, jestli jste byli také příjemně překvapeni.

Večerní Hlavní náměstí

Bratislavský stromeček

Večer u SND

Loučíme se s Bratislavou na Hviezdoslavově náměstí