3 nejlevnější způsoby dopravy do zahraničí

3 nejlevnější způsoby dopravy do zahraničí

Taky občas pokukujete po krátkém výletu do zahraničí, ale nechce se Vám na dlouho a daleko? A nechce se Vám řídit? Udělejte si třeba 500 km kružnici kolem Vašeho domova. Která zajímavá místa v zahraničí jste ve svém kruhu našli? A na kolika z nich jste ještě nebyli? Většinou proto, že si myslíme, že nám neutečou, že tam můžeme kdykoliv. A nebo tím, že jsou v dosahu je považujeme za nezajímavé. Jenže, co s volnými dny? Není lepší vyrazit na výlet? Za mne určitě ano. A i když jsem tam už byla, zkusím tam jet znovu v jiné roční období. Jednou v léto, podruhé do zasněžené krajiny.

Krátké výlety jsou skvělé i tím, že nestojí moc peněz, obvykle ani není třeba brát si na ně dovolenou. Stihnete je o víkendu, někdy i na otočku za jeden den. Skoro každý z nás bydlí blízko hranic. Třeba i dvou zemí. Já bydlím jen 13 km vzdušnou čarou od slovenských hranic a nepřestane mě fascinovat, jak málo lidé z mého okolí Slovensko znají. Skoro vůbec je nenavštěvují. Protože je to východ a nejezdí tam všichni ostatní. Prostě je to ani nenapadne. Jezdí často mnohem dál v rámci CR, protože jsou na to zvyklí a dělají to tak ostatní. Třeba až do Ostravy na nákupy a nikdy je nenapadne jet do slovenského Trenčína, který je blíž. Jedou raději do Prahy, přitom kilometrově stejně, ne-li blíž, je Budapešť. O kolik výletů se připravujeme jen tím, že jsme si ještě nezvykli, že máme Schengenský prostor bez hraničních kontrol? Kolik rodičů nevyřídilo svým dětem pas za stovku nebo občanku za 50 korun, protože ani s nimi nejezdí ten kousek za hranice? To je realita, která mě obklopuje a svým způsobem fascinuje. 

Nedávno jsem měla přednášku v Ostravě o 77 neuvěřitelných místech Evropy. Několik lidí zůstalo potom na diskuzi a nechávali si podepsat mou knížku. Přitom mi říkali, že až teď si uvědomili, jak málo jezdí do blízkého Polska. Nejen kdysi na trhy do Těšína a potom na zájezd do Krakova a Osvětimi. Cestování není jen o velkých dlouhých cestách, ale i o malých výletech, které nesmírně občerství běžnou rutinu do práce a domů. 

 

 

3 nejlevnější způsoby dopravy na krátký výlet za hranice

Pokud se Vám nechce řídit a nemáte kamarády, kteří Vás nadšeně svezou v partě na výlet, zkuste ulovit levnou jízdenku do zahraničí.

 

 

1. Vlak

Zdaleka nejpohodlnější způsob dopravy a na některých trasách také nejrychlejší, je vlak. Nemusíte být majiteli slevových karet nebo studenti či důchodci, kteří mají slevu 75% z vnitrostátního jízdného, abyste hodně ušetřili. Lidé také žijí v častém omylu, že vlak do zahraničí je neskutečně drahý. Není tomu tak ve všech případech. České dráhy, Leo Expres a Regiojet mají vlastní zahraniční linky a nebo mají smluvené relační slevy do vybraných měst. Tak se dostanete na spoustu míst za speciální fixní cenu, která se do českých korun přepočítává z drážního kurzu EUR. České dráhy mají nabídku Včasná jízdenka Evropa. Koupíte ji v eshopu Českých drah 60-3 dny předem a jde dokonce za malý poplatek vrátit. Pozor na noční spoje - bývají mnohem dražší. Na pokladnách se dá tato včasná jízdenka koupit také, ale zbytečně byste za ni připláceli 50 Kč. Regiojet spolupracuje i s jinými dopravci, např. www.oebb.atDeutsche Bahn či Arriva. Leo Expres  spolupracuje zase s autobusovým dopravcem Flixbus, a tak si můžete koupit jednu kombinovanou jízdenku. Například jsem si koupila v jejich akci jízdenku do ukrajinského Lvova. Jela jsem vlakem z Hranic do Bohumína a odtud autobusem na Ukrajinu. Vše v jedné jízdence. U vlaků platí: čím dřív koupíte, tím levněji jedete. Nezáleží na sezóně. Noční mezinárodní vlaky jsou dražší. Nejlevnější jsou málo obsazené spoje uprostřed dne nebo mimo běžnou pracovní dobu.

Tipy na místa, kam se levně dostat z ČR vlakem: celé Slovensko, zejména Vysoké Tatry a velká města Bratislava, Košice, Vídeň, Graz, Salzburk, Linec, Katowice, Krakov, Varšava, Budapešť, Drážďany, Berlín, Mnichov a příhraničí typu Pasov, Regensburg a menší města. 

Specifickou nabídku pak tvoří přeshraniční jízdenky platné pro naše a sousední pohraničí. Na jízdenku Plzeňský region+německé příhraničí za 279 Kč jsem jela ze Železné Rudy do německého Pasova a zpět. Nebo na další na výlet na Elbe ticket z Ústí nad Labem do Českosaského Švýcarska na most Bastei do městečka Kurort Rathen. Všechny příhraniční jízdenky najdete zde.

 

 

2. Flixbus a Leo Express

Flixbus je specifický autobusový evropský fenomém. Původně německá firma nyní působí ve většině zemí Evropy a tak si můžete koupit návazné autobusové jízdenky prakticky kamkoliv po našem kontinentu. Stačí se podívat na mapu jejich linek. Jejich výhodou je hustá síť. I kdybyste někde byli letadlem a něco se stalo se vzdušným prostorem (např. vybuchne islandská sopka a nelétá se), víte, že někde v okolí asi pojede Flixbus a dojedete jím domů. Další výhodou je, že jezdí na letiště v okolí ČR a mají často akce a slevy. Například na vnitrostátní spoje mají často akce typu od 1 Kč, od 19 Kč, od 29 Kč. Často vydávají slevové kupóny na 10, 15, 20% slevu. Najdete je pravidelně na cestovatelských festivalech a u blogerů. Například já také pravidelně dostávám slevové kupony pro Vás a ty rozdávám na Váš email. Kupon pak platí na celý košík, takže zpáteční jízdenky třeba pro dva lidi. Já jsem například jela za 25 Kč z Prahy do Českých Budějovic, do Liberce, za 62 Kč z Brna do Vídně. Flixbus také spolupracuje s Leo Express. Výhodou je, že můžete koupit jednu jízdenku, kdy jedete část vlakem Leo Express a navazuje Vám na Flixbus. Již brzy mě uvidíte na další cestě Evropou s Flixbusem. 

 

 

3. Regiojet

Regiojet je nejen vlakový, ale i mezinárodní autobusový dopravce. Oproti Flixbusu má výhodu v tom, že jeho dálkové mezinárodní spoje jsou většinou noční a mají služby na palubě. Stevarda po cestě, který servíruje zdarma nápoje. Jezdí se autobusy v úpravě Fun Relax s obrazovkami u každého sedadla a jde o zatím nejpohodlnější autobusy, které u nás potkáte. Když se láme zima do jara a podzim do zimy mívají velké slevy. Například jsem s nimi jela za 299 Kč z Prahy do Basileje, za 275 kč z Prahy do Paříže a za 399 Kč z Prahy do Brugg. 

 

 

Srovnávač cen autobusů, mezinárodní vyhledávače spojů

Pokud chcete srovnat ceny více autobusových dopravců, můžete použít nástroj ComparaBus

Existuje celá řada dalších mezinárodních dopravců, kteří zastavují v ČR, ale mákokdy mají akci, která by cenově mohla konkurovat předchozím třem možnostem. Pokud jste v zahraničí a nevíte, jak se dostat z jednoho města do druhého, neposlouží už náš www.idos.cz, ani polský www.e-podroznik.pl, či podobné mutace v každé zemi, dají se použít mezinárodní vyhledávače spojů jako www.rome2rio.com nebo www.omio.com.

 

 

Na krátké výlety klidně i s cestovními kancelářemi

Přímou konkurecí veřejných dopravců jsou cestovní kanceláře, které pořádají jednodenní nebo krátké zájezdy do zahraničí. Zejména v adventní době mají nesmírně konkureční nabídky a zajišťují spojení v ideálních časech - odjezd ráno, návrat večer bez braní dovolené. Krátké poznávací zájezdy můžete najít třeba na vyhledávači slevových portálů Skrz. Tímto způsobem jsem se dostala například na italské jezero Lago di Garda a do Verony. Na jezero Konigsee a Orlí hnízdo či na zámek Neuschwanstein. Nedávno jsem měla výbornou zkušenost s povedeným adventním zájezdem s Bohemian Tour. Právě tyto malé rodinné cestovní kanceláře jsou milým zpestřením v záplavě velkých dopravců. O své vynikající zkušenosti píšu v tomto článku.

 

 

 

Krátké výlety = změna mentální mapy a duševní hygiena

Za cestování považuji cokoliv, kdy za sebou zavřeme své domovní dveře a vydáme se ven aniž bychom šli do práce, na nákup nebo na návštěvu. Nedokážete si představit, jak se občerství mysl změnou své mentální mapy. Když opustíme pro mozek notoricky známá místa a přesuneme se někam, kde jsme poprvé, kde to neznáme. Tam nám ohromně zbystří smysly. Všechno vnímáme, nasáváme dojmy a všímáme si i malých detailů, které už doma a v blízkém okolí nevidíme. Proto mají krátké výlety velký význam i pro naši duševní hygienu. Nemáme pocit, že náš život je jen opakující se ubíjející rutina. I krátký výlet potěší a zahraničí nás občerství o to víc. Jiná měna, jiný systém, jiní lidé, jiné zboží, jídlo, tradice. To vše obohacuje náš život. Proto se vydávejte na malé výlety ve své schengenské kružnici. Buďme v Evropě jako doma. Konečně od toho ten Schengenský prostor máme - pro volný pohyb osob. Co by za to naše babičky za uzavřenými hranicemi s marným čekáním na výjezdní doložku, pas a devizový příslib daly...

Cestovat jako já může každý - naučí Vás to má kniha https://www.knihcentrum.cz/do-sveta a prakticky zaměřené přednášky s návody, jak na to https://www.hanamachalova.cz/#prednasky.

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Jak ušetřit 11 500 Kč za dovolenou pro dva u moře? Rady a tipy

Jak ušetřit 11 500 Kč za dovolenou pro dva u moře?

2021 nabitý cestami Rady a tipy

2021 nabitý cestami

5+1 tipů na nejlevnější vlakovou jízdenku s ČD Rady a tipy

5+1 tipů na nejlevnější vlakovou jízdenku s ČD

Online beseda pro Ozvěny Ostrava o okolí ČR Rady a tipy

Online beseda pro Ozvěny Ostrava o okolí ČR

Online beseda knihovna Vsetín Rady a tipy

Online beseda knihovna Vsetín

20 cest v roce 2020 a pak že to nejde? Rady a tipy

20 cest v roce 2020 a pak že to nejde?

Bát se nebo nebát vycestovat z ČR? Rady a tipy

Bát se nebo nebát vycestovat z ČR?

Jak se sbalit na lehko do příručního zavazadla Rady a tipy

Jak se sbalit na lehko do příručního zavazadla