ZOO Zlín druhá nejnavštěvovanější v ČR
Po pražské ZOO je ta zlínská druhou nejnavštěvovanější v ČR. Praha mívala v běžném roce bez lockdownů návštěvnost 1457 000, zlínská 683 000. Dle Czech Tourism patří mezi TOP 10 nejnavštěvovanějších míst ČR.
Během lockdownů se zvedla vlna solidarity a lidé podpořili ZOO dary v podobě virtuálních večeří se zvířaty, jejich adopce na víkend apod. Já si říkala, že počkáme a půjdeme do ZOO hned, jak otevřou. Tak se i stalo. Nyní funguje na výrazně nižší kapacitu podle rozlohy, což v případě pražské ZOO znamená 4000 návštěvníků/den a v případě zlínské 3000 návštěvníků/den. Zlínský areál je 4 km nad městem v Lešné. Má několik geniálních věcí, které ji činí výjimečnou. Je celá vsazená do lesoparku v okolí opravdu výstavního zámku (pozor, neplést si z dalším zámkem Lešná u Valašského Meziříčí, který je proslulý parkem s rododendrony). Je koncipována podle jednotlivých kontinentů, takže vidíte zvířata a ptáky v prostředí, které co nejvíce připomíná jejich domovinu včetně typických rostlin, kamenů, dekorací, lidských obydlí, v dekorech jednotlivých kontinentů jsou i takové detaily jako odpadkové koše nebo WC. Ocitnete se tak v Africe, potom přejdete do Asie. Najednou jste v pravé japonské zahradě s bonsaji, lucernami, bambusovým hájkem, potom v Tibetu s modlitebními válečky, vlaječkami..., následuje Austrálie, Amazonie... To, jak je ZOO celá dekorovaná do detailu podle domoviny zvířat, nemá chybu. Kdo jste na některém z těch míst byli doopravdy, oceníte, že si fakt dali záležet. Povzbudí to i nyní, kdy nelze svobodně cestovat. Základní procházka dokola zabere 4-5km.
Jak do ZOO Zlín Lešná
Před ZOO jsou velká parkoviště zdarma. V době restrikcí počtu návštěvníků bez problému zaparkujete. Dá se sem dostat i MHD, trolejbusy č. 4, 5, autobusy č. 36 ze zastávky Náměstí Práce (pod OD Prior). Z Autobusového nádraží Zlín jezdí přes Lešnou autobusy ČSAD ve směru Lukov, Kašava, Držková.
Vstupné na jaře 2021 pouze online (na pokladně nelze)
Nyní je vstup do ZOO omezen na 5000 lidí denně a je nutné si koupit online vstupenku https://www.zoozlin.eu/vstupne/. I jindy doporučuji koupit vstupné předem online, aby bylo místo jisté.
Zámek Lešná rakouských hrabat Seilernů
Zámek Lešná mi hodně připomíná rumunské letní královské sídlo Peleš v Sinaia. Je opravdu výstavní jako z pohádky. Na jeho romantické podobě si dali původní majitelé - rakouský hraběcí rok Seilernů záležet. Pokud máte dost času, spojte návštěvu ZOO s prohlídkou interiérů zámku. Dozvíte se o místní šlechtické rodině. díky které ZOO vznikla. Ti původně koupili nedaleký hrad Lukov, ale nejezdili tam a pustl. Tak si začátkem 19. století postavili v Lešné jednoduchý zámek a koncem 19. století jej zbořili a na jeho místě postavili ten současný, na kterém si architekti opravdu dali záležet. Měl veškeré techické vymoženosti, které ještě v 90. letech 19. století nebyly běžné: elektřinu, teplou vodu, splachovací záchod, koupelny. Byli také nadšení cestovatelé a z cest přiváželi mnoho zajímavých artefaktů. Postupně kolem zámku začali budovat malé muzeum a chovat zvířata a ptactvo. To vše postupně zpřístupňovali veřejnosti. Školní skupiny se sem chodily dívat už v roce 1900. V roce 1945 musel rakouský rod zámek opustit a v roce 1948 byla zde oficiálně založena ZOO Zlín, kdy původní areál byl zachován a rozšířen na současnou zoologickou zahradu pro veřejnost. Víc si můžete počíst zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Le%C5%A1n%C3%A1_(z%C3%A1mek,_Zl%C3%ADn). O rodu si můžete počíst zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Seilern_und_Aspang.
Zvířata
Hned před zámkem jsou v rybníčku aligátoři. A všechna zvířata od aligátorů po žirafy jsou zde https://www.zoozlin.eu/zvirata-dle-abecedy/.
Budovy v areálu
První na ráně po vstupu do ZOO je původní zámecké muzeum. Dnes je tu čokoládovna.
Tyrolský dům je ve švýcarském stylu. Původně sloužil jako obytná budova, dnes je restaurací.
Podobně jako stáje jsou také restaurací.
Doškárna zase je chaloupkou v zámecké oboře poblíž rybníka. Sem chodily hraběcí děti na svačiny, tady se zastavovalo i panstvo, když přišla chuť na čerstvé mléko, smetanu nebo právě stlučené máslo a podmáslí. V současné době zde mají zázemí nosorožci a africké antilopy.
Japonská zahrada Mu-Shin
Nejvíce mě v celém areálu zaujala japonská zahrada Mu-Shin. Patří mezi nejrozsáhlejší japonské zahrady v Česku. Na ploše téměř 1000 m² můžete obdivovat typickou suchou kamennou horskou zahradu. Jejími dominantními prvky jsou tři stoleté exempláře borovice drobnokvěté dovezené přímo z Japonska upravené jako velké bonsaje. Doslovný překlad názvu znamená "bez myšlenky" či "mimo mysl". Krom kamenů, borovic a kvetoucích sakur, tu najdete i několik kamenných lamp Kasuga. Za nimi hraje japonská hudba. Pro realizaci zahrady bylo potřeba až 600 tun kamene.
Hlavní atrakce areálu - skleník Yucatán a na pohlazení rejnoků si ještě počkáme
Nedaleko zámku je velký skleník Yucatán s přírodou a prvky májské civilizace - je nyní zavřený. Další z velkých atrakcí je pavilon, kde si můžete umýt ruce a pohladit rejnoky. Ten je taky teď zavřený. Nesmíte do jejich vody strkat ruce nakrémované kdečím a už vůbec ne od desinfekce - tu jsme si loni dávali až pak - ruce se před saháním jen umývaly v umývátkách. A pak hurá za krásnými rejnoky.
Lanové centrum a stezka v korunách stromů Lanáček
Určitě jste viděli milion stezek v korunách stromů a lanových center. Napřed jsem jej chtěla obejít bez povšimnutí, ale viděla jsem 2 zipliny a velkou plechovou skluzavku - nuže dobrá. 85 Kč, pásku na ruku a vzhůru do výšin. Nakonec jsme tu byli skoro do zavíračky. Na lanové centrum je vytýčený čas 3 hodiny a klidně je tu s dětmi strávíte. Fakt si v něm vyhrají stále dokola. U Lanáčku je hodně stánků s občerstvením. Nějaký ten langoš nebo palačinka se potom řádění hodí.