Zámek Orlík a plavba po přehradě na hrad Zvíkov

Zámek Orlík a plavba po přehradě na hrad Zvíkov

Poznáváme Česko a tak jedem na společný výlet z našich moravských městeček Rožnov, Vsetín, Zlín, Fryšták, Holešov, Kroměříž atd. do jižních Čech. Přesněji na zámek Orlík a hrad Zvíkov.

Zámek Orlík sídlo Schwarzenbergů

Orlík je velmi dobře známý kvůli knížeti Karlu VII. Schwarzenbergerovi. Prožil zde 10 let svého dětství a má k zámku výrazný sentimentální vztah. Proto na restituci tolik lpěl. Jenže v 60. letech okolí zámku bylo zaplaveno přehradou a hladina vody se zvedla o 50 metrů. Už to nebyl hrad vysoko na skále nad řekou, ale téměř vodní hrad. Správu zámku a okolních lesů nyní obhospodařuje jeho syn Jan Nepomuk, který tu i bydlí. Pro děti, které vyrůstaly v Rakousku, to musí být velká nálož odstěhovat se do Čech a starat se o takové hospodářství. Schwarzenbergerovi také do roku 1948 vlastnili nedaleký hrad Zvíkov, kam také míří naše kroky, už tento v restitucích zpět nechtěli. Karel prohlásil, že zřícenin už má dost:-).

Hradní parkoviště je asi 600 metrů od zámku. K němu se jde pěkným lesoparkem kolem opravených hospodářských budov. Vstupné stojí 150 Kč, 100 kč dítě https://www.zamekorlik.cz/cs/turisticke-informace/. V interiérech zámku se fotit nesmí. O historii zámku, který dříve býval dřevěným hradem a až v roce 1719 jej získali současní majitelé s přetržením vyvlastnění od roku 1948 do brzkých 90. let si můžete počíst zde https://cs.wikipedia.org/wiki/Orl%C3%ADk_(z%C3%A1mek).

 

Nadchlo nás okolí zámku, protože prohlídka končila na venkovní terase, z které se schody šlo až k základům na skále a vyhlídkou na vodu kolem. V okolí zámku jsme procházeli zbytkem anglického parku dolů k vodě k přístavišti. Čeká nás plavba po přehradě.

Přístaviště Orlík

Dole pod zámkem u přístaviště je první možnost občerstvení. Stánek s typickým přehradním českým výběrem: hamburger, klobása, řízek, fritovací olej cítit na 100 metrů, ale když je hlad, zkusili jsme a nic nám z toho nebylo. Je tu příjemná venkovní zahrádka u vody a čekání na loď uběhlo jak nic. Vypluli jsme v 13:30. Platí se až při vstupu na loď 200 Kč dospělý, 100 Kč dítě. Plavba rozhodně stojí za to. Nevynechejte. Akorát my máme výhodu, že na druhém konci nás vyzvedne náš autobus a nemusíme platit i zpáteční plavbu, která bohužel není nijak zvýhodněná. https://www.orlickalodni.cz/aktualni-jizdni-rad-orlik/ 

Orlická přehrada jako z jiné dimenze

Když vstoupíme na loď, hned se cítíme jako v jiném světě. Přehrada má kouzlo, které nás přenese do jiné dimenze. Voda, skály a neustálé zatáčky krásné Vltavy. Jde o největší přehradu celé Vltavské kaskády a nejobjemnější přehrada celé České republiky. Je také velmi hluboká, místy až 74 metrů. Byla uvedena do provozu v roce 1961 a o rok později i vodní elektrárna na hrázi. Povodeň v roce 2002 přehrada ustála, ale vodní elektrárna byl poškozena prudkou vlnou vypouštěné vody. Nedávno byla hladina nižší. V tomto létě je krásně celá napuštěná. Je vidět, že vody je dost. https://cs.wikipedia.org/wiki/Vodn%C3%AD_n%C3%A1dr%C5%BE_Orl%C3%ADk 

Žďákovský most - most století i spojený s orlickými vraždami

Přijíždíme na Orlík po ikonickém Žďákovském mostě pojmenovaném po zaniklé osadě pod ním. Také tento most podplouváme na lodí z Orlíku na Zvíkov. Ve své době považován za největší prostý plnostěnný dvoukloubový ocelový obloukový most na světě a prvenství v rámci České republiky mu zůstalo. Pochází z 60. let. Dostal i české ocenění Most století. Nedávno byl dobře rekonstruován, což je zespodu při plavbě patrné. Vypadá opravdu jako nový. Má úctyhodnou délku 543 metrů a ze silnice k vodě je to 50 metrů a pod tím hloubka dalších 50 metrů. https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BD%C4%8F%C3%A1kovsk%C3%BD_most. Most se také nechvalně proslavil začátkem 90. let orlickými vraždami podnikatelů. Příběh byl zfilmován jako Sametoví vrazi. O vraždách existuje i spousta zajímavých dokumentů.

Zvíkov si oblíbil Karel IV. natolik, že tu uschoval korunovační klenoty

To nejlepší nakonec, aspoň pro mě, je hrad Zvíkov. Jednak už jsem naměkko z plavby, která prostě nemá chybu a do toho vystoupím u Vltavy na hrad jako z pohádky. Od vody se jím prochází ze zadu přes hradby, nádvoří s obchůdky. Až na nádvoří v rohu je pokladna. Rozhodně si prohlídku zaplaťte. Stojí 120 Kč, 80 Kč dítě. https://www.hrad-zvikov.cz/cs. Hrad si můžeme libovolně prolézt od sklepů, přes všechny místnosti po vyhlídky na věži a terasách, kde už jsou zbořené stěny. Toto šmejdění po hradě mě bavilo moc. Nikam se nespěchá, každý si proleze, co ho zajímá. Jsou tu 3 celé místnosti komplet vymalované - kaple, hospoda a místnost, kde se natáčejí všechny pohádky. Další místnosti jsou kompletní, ale jejich stěny už celé malované nejsou. Krásné je i nádvoří, zejména gotický ochoz s gotickými rámy v prvním patře. Hned jsem pochopila, proč se tu Karlovi IV. tak líbilo. Svého času tady schoval i korunovační klenota a až po dostavbě Karlštejna je přestěhoval tam. 

A do pivovaru

Se zájezdem jsme měli velkou výhodu, že nás autobus vyhodil na Orlíku a vyzvedl na Zvíkově. Nemuseli jsme se starat o cestu zpátky. Čas do odjezdu jsme si pohověli v Pivovaru Zvíkov na začátku Zvíkovského Podhradí https://pivovar-zvikov.cz/cs/uvitani/. A jak vidíte na fotkách, měli jsme po čertech skvělé počasí. Další výlet po Čechách bude putování z hradu Křivoklát kolem Berounky na Hamouzův statek. Pokud jste Moraváci, přidejte se. Vidíte, že když si člověk vyrazí z domu, neudělá chybu.

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska