Z Edinburgu za lochnesskou příšerou

Z Edinburgu za lochnesskou příšerou

Skotské hlavní město Edinburgh mě lákalo už dávno. O to víc, že o něm neustále básnila má učitelka angličtiny. Vzali jsme partu kamarádů i našeho dědu a vyrazili s Ryanair na pár dnů koncem listopadu za cca 800 Kč zpáteční letenky. Z Prahy sem létá i Easyjet. Vyslechli jsme si poznámky, že budeme mít deštivé počasí, samou mlhu. Jak to bylo doopravdy? Vidíte na fotkách. Takové azuro tu prý nemívají ani v létě.

  

Z letiště do města busem č. 100 každých 10 minut 

Z letiště do města jezdí patrový autobus číslo 100 a můžete si koupit levnější zpáteční jízdenku za 7,50 liber jako my. Jezdí každých 10 minut ze zastávky D a ve městě stojí na Waverley Bridge, kousíček od Royal Mile. https://www.edinburghairport.com/transport-links/buses-and-coaches - na fotce výše vidíte přesně, jak vypadá autobus i zastávka Waverley Bridge. V pozadí ta kulatá gotická věžička už je katedrála na Royal Mile. Mají to tu dobře vymyšlené.

 

Royal Mile a okolí

Edinburgh plně dostál své pověsti nejkrásnějšího města Skotska. Jeho sotva půl milionu obyvatel si může užívat jeho skvělou polohu mezi mořem a kopci i pořádně živou atmosféru. Užili jsme si procházky spletitými středověkými uličkami centra, které se dá celé projít pěšky. Není divu, že pro svou zachovalou strukturu bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Jeho hlavní tepnou je ulice Royal Mile vedoucí na slavný Edinburský hrad. Hned mě napadlo, že chci bydlet co nejblíž. Našla jsem přímo na ní hostel v historické zástavbě s krbem a pestrou směsicí přátelských cestovatelů. Když jste s partou kamarádů, klidně běžte na hostel. Nás stála noc 19 liber plus místní taxa. Mohli jsme sedět společně u stolu a byli jsme přímo v centru. https://royalmilebackpackers.com/.

 

Středověk nezaváněl

Starobylé uličky se nacházejí na ostré skále. Nebylo možné centrum rozšiřovat. Stavělo se tu do výšky. Na svou dobu byly domy nezvykle vysoké. Měly i více než deset podlaží. Nejnižší patra obývali ti nejbohatší v pohodlných prostorných bytech. Po schodech výš a výš se byty zmenšovaly pro nižší společenské vrstvy. Splašky se prý jednoduše vylévaly z oken na ulici. Než přišel déšť, který vše odnesl, nebylo tu zrovna voňavo jako na rozkvetlé louce.

 

Edinburský hrad na vyhaslé sopce

Castle rock, čedičová skála, na které je vybudován rozlehlý hrad v centru města, je už miliony let vyhaslou sopkou. Na ztuhlé lávě pak stojí celé centrum, včetně Royal Mile. Hrad jsme si prošli už kvůli krásným výhledům na okolí.

 

Jedeme na jezero Loch Ness

Proč být celou dobu ve městě, když jsme obklopeni krásnou skotskou přírodou plnou jezer, pastvin, kopců a hradů? Hned mě napadlo najít výlet mimo město. Nechtělo se mi půjčovat 2 auta na 1 den a řídit vlevo. Stačilo zadat do vyhledávače One day trip from Edinburgh. Vyskočilo několik nabídek v přijatelném rozmezí 34-50 GBP za výlety po okolních hradech, jezerech, pobřeží, římských památkách spojených i s ochutnávkami whisky. Všechny měly top hodnocení účastníků. Mezi nimi bylo i hodně vzdálené jezero Loch Ness. Kdo by neznal pověst o jeho příšeře? Výlet prý trvá 12 hodin. Jedeme s touto agenturou - jmenují se Rabbie's https://www.rabbies.com/en/scotland-tours/from-edinburgh/day-tours/loch-ness-glencoe-highlands-day-tour za 43 Liber.

Náš průvodce a řidič v jedné osobě Nicky z Rabbbie's.

 

Skotská vysočina Highlands a údolí Glen Coe pod Ben Nevis

Dodávka nás vyzvedla v 8 ráno v centru města a s východem slunce jsme viděli nádherně pocukrovanou krajinu prvním sněhem. Řidič a průvodce v jedné osobě často zastavoval u poetických jezer, v malých osadách po cestě na občerstvení. Míjeli jsme pastviny plné ovcí a romantických kamenných farem. I kdybychom nedojeli na Loch Ness, byl by to fantastický výlet krajinou.

S přibývající nadmořskou výškou, byl na silnici i sníh. Zastavili jsme také na jednom z nejkrásnějších míst celého Skotska - v údolí Glen Coe. Je přímo pod masivem Ben Nevis a kvůli zastínění hor sem nedopadá slunce. Natáčel se tu i film Harry Potter a vězeň z Azkabanu.

U vesničky Spean Bridge jsme také zastavili u pomníku Commando Memorial. Je to místo k zamyšlení s poctou mariňákům z druhé světové války.

Naším cílem bylo rybářské městečko Fort Augustus, kde jsme se procházeli mezi krčmami a po obědě se mohli přidat na plavbu po jezeře Loch Ness. Dnes jsme tu mimo sezónu, proto místo působilo poklidným dojmem a naše loď byla na jezeře jediná. Časem ustoupily mraky a my jsme nejen očima hledali na hladině protáhlého jezera, zda nevystrčí z vody hlavu Lochnesska, ale kochali jsme se krásnými barvami a skálami na jeho březích. Pravý břeh je skalnatý a levý hornatý.

Lochnesská příšera – vědecké rozuzlení záhady

Kapitán lodi nám vysvětlil záhadu kolem podivné bytosti občas se vynořující z jezera. Vody tu mají úctyhodnou hloubku 227 metrů. Není vyloučeno, že tu nějaký neobvyklý tvor pravěkého vzezření být může. Místní obyvatelstvo v jeho existenci pevně věří. Sonary lodí jedou na plné obrátky, aby zachytily jeho pohyb. Vědci zkoumali zbytky DNA z filtrace vody jezera a zjistili, že by ona záhadná příšera mohla být obrovským úhořem.

Na konci listopadu se odpolene začínalo smrákat. Cestou zpět jsme měli už jen zastávku na večeři v pitoreskním kamenném městečku Pitlochry a večer jsme vpadli do rozjásaného Edinburgu.

Náš okružní výlet v nás zanechal hluboký dojem z nádherné skotské krajiny a touhu se sem vrátit na delší čas. Skotsko za to rozhodně stojí.

Krátké video z našeho výletu - večerní juchanice se odehrála v centru Edinburgu po návratu.

 

Líbil se Vám článek? Máte dotazy? Využijte komentářů níže:

Mohlo by vás zajímat:

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat Články z cest

Přehled cest 2024, na které se můžete přidat

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem Články z cest

5 tipů pro Safari Park Dvůr Králové nad Labem

Město Segedín a cibulové termály Makó Články z cest

Město Segedín a cibulové termály Makó

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné Články z cest

Adršpašské skály, Adršpach, okruh v zimě, vstupné

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže Články z cest

Oděsa moře, Potěmkinovy schody, pláže

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků Články z cest

Praděd 5 nejlepších tras na nejvyšší horu Jeseníků

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě Články z cest

Jak to funguje v Řecku na Zakynthosu v létě

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska Články z cest

Štrasburk, Colmar, Mulhouse - nej města Alsaska